hamburger icon
close menu icon

Wypalenie zawodowe - co i jak?

Termin wypalenia zawodowego ostatnimi czasy jest coraz powszechniej znany w życiu społecznym. Niestety jest to niedobry znak, gdyż oznacza to, że schorzenie to staje się powszechniejsze z każdym rokiem. Wypalenie zawodowe w wielkim skrócie polega na depresji związanej z pracą. Wypalenie zawodowe może przytrafić się każdemu z nas, niezależnie od tego w jakiej dziedzinie życia pracujemy. Nie należy lekceważyć skutków tej choroby. Jeżeli zauważymy w swojej postawie czynniki charakterystyczne dla wypalenia zawodowego, powinniśmy jak najszybciej skontaktować się ze specjalistą. 

 

1. Objawy wypalenia zawodowego

 

Znając objawy wypalenia zawodowego możemy w szybki sposób rozpocząć leczenie zapobiegawcze. Jednym z podstawowych objawów wypalenia zawodowego jest całkowita utrata przyjemności z wykonywanych obowiązków. Niezależnie od tego czy idzie nam dobrze czy źle, coraz częściej czujemy zobojętnienie i brak satysfakcji z tego co robimy. Jeżeli straciliśmy całe serce do swojej pracy, a każdy poranek poza weekendami jest dla nas udręką, może to oznaczać że dotyczy nas wypalenie zawodowe. Kolejnym objawem jest coraz mniejsza chęć do samodoskonalenia i ogólne znudzenie tematem naszej pracy. Brak progresu może skutkować brakiem awansu co jeszcze głębiej popchnie nas w depresyjny stan wypalenia zawodowego.

 

2. Przyczyny wypalenia zawodowego

 

Nie ma jednej przyczyny wypalenia zawodowego. Jest to raczej szereg czynników przez które tracimy ochotę do pracy. Choć sytuacja każdego z nas wygląda inaczej i nie da się jednoznacznie określić przyczyny takiego stanu bez dogłębnej analizy. Głównym czynnikiem zaobserwowany wśród osób zmagających się z tą chorobą jest zbyt długa i wyczerpująca praca bez odpowiedniej przerwy na odpoczynek. Choć ciężka praca może być podwaliną sukcesu to powinniśmy też dbać jednocześnie o nasze zdrowie, zarówno fizyczne jak i psychiczne. Jeżeli czujemy że obowiązki nas przytłaczają to nie bójmy się odsunąć się na pewien czas, po to żeby odpocząć. Inną przyczyną wypalenia zawodowego jest brak nowych wyzwań. Jeżeli jesteśmy osobą która stale potrzebuje wyzwań to zbyt prosta i monotonna praca będzie prowadziła nas do wypalenia zawodowego. Kolejnym ważnym czynnikiem jaki charakteryzuje wypalenie zawodowe jest towarzystwo w którym pracujemy. Jeżeli grupa do której trafiliśmy jest nieodpowiednia i nie czujemy się w tym zespole komfortowo będzie to sprawiało, że nie będziemy chcieli spędzać z takimi ludźmi czasu.  

 

3. Jak leczyć wypalenie zawodowe

 

Leczenie wypalenia zawodowego tak samo jak leczenie wszystkich chorób psychologicznych nie należy do rzeczy łatwych. Przede wszystkim ważne jest zauważenie problemu. Jeżeli nie uświadomimy sobie w jakim stanie aktualnie się znajdujemy to nigdy nie będziemy szukać pomocy. Pierwszym krokiem jaki powinniśmy podjąć jest kontakt z lekarzem specjalistą. Jako naród idziemy w dobrym kierunku jeżeli chodzi o leczenie chorób i zaburzeń psychologicznych. Spotkania z psychologiem w znacznym stopniu przyczynią się do rozwiązania naszego problemu dlatego nie powinniśmy zwlekać z odwiedzinami u lekarza. Jeżeli chcemy w własnym zakresie podziałać na rzecz naszego zdrowia psychologicznego, powinniśmy ustabilizować nasz czas który spędzamy na odpoczynku.

 

4. Profilaktyka i zapobieganie

 

Każdy z nas wie, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego już teraz powinniśmy podjąć pewne kroki zapobiegające wypaleniu zawodowemu. Przede wszystkim oderwijmy się od pracy. Znajdźmy nowe zainteresowania, które nie są bezpośrednio powiązane z naszą pracą. Jeżeli potrzebujemy w pracy nowych wyzwań, skontaktujmy się z naszym przełożonym i poprośmy o zmianę obowiązków. Zmieńmy otoczenie. Jeżeli jest taka możliwość to znajdźmy nowe cele do realizacji. Jednak mimo wszystko kluczowe jest odpowiednie rozłożenie relacji praca - dom. Musimy sobie uświadomić że nasze ciało to nie tylko mięśnie ale także i umysł. Musimy dbać o jedno jak i drugie. Tak aby żaden z tych aspektów nas nie zawiódł. 

 

5. Wypalenie zawodowe a zwolnienie lekarskie

 

Wypalenie zawodowe zostało zakwalifikowane przez Światową Organizację Zdrowia jako choroba podobna w swoim przebiegu i dolegliwościach do depresji. Oznacza to że będziemy mogli ubiegać się o zwolnienie lekarskie w przypadku wystąpienia wypalenia zawodowego tak samo jak każdej innej choroby. Na chwilę pisania tego artykułu nie wiadomo jeszcze jak dokładnie będzie polegać proces wydawania takiego zwolnienia oraz na jaki okres będzie ono przysługiwać. Jednak biorąc pod uwagę, że jest to choroba bardzo niedoceniana a jednocześnie dosyć mocno wyniszczająca organizm, obecne działania Światowej Organizacji Zdrowia można uznać za prawidłowe.

 

Podsumowując, nie należy w żadnym stopniu bagatelizować objawów oraz skutków wypalenia zawodowego. Uświadommy sobie że jest to taka sama choroba jak każda inna i powinniśmy leczyć ją podobnie do innych. Jeżeli czujemy że mamy problem to nie bójmy się skorzystać z pomocy specjalistów w tym zakresie. A przede wszystkim szanujmy nasze zdrowie i nie pozwólmy chorobie na rozwój. Mamy nadzieję, że lektura tego artykułu przybliżyła wam nieco temat wypalenia zawodowego. Zachęcamy także do zapoznania się z pozostałymi artykułami na naszej stronie internetowej.

Fabryka CV - darmowy generator cv

Skorzystaj z generatora CV dzięki któremu w łatwy sposób można stworzyć idealne CV, które z pewnością zostanie docenione przez przyszłych pracodawców.

Przygotowaliśmy dla Ciebie szereg interesujących wzorów CV! Ciągle także pracujemy nad nowymi projektami, tak aby zapewnić wam darmowe rozwiązania najwyższej jakości.

Zachęcamy także do zapoznania się z naszymi artykułami. Zamieszczamy w nich wiedzę przydatną w procesie poszukiwania pracy i nie tylko!

Odwiedź nas również na naszych mediach społecznościowych! Linki do nich znajdziesz klikając w odpowiednie ikonki w nagłówku lub stopce strony.

Jeżeli zauważysz jakiś błąd lub masz jakąś sugestie związaną z działaniem strony, prosimy poinformuj nas o tym za pomocą czatu, znajdującego się w prawym dolnym rogu ekranu.

Darmowe wzory CV

Stale pracujemy nad nowymi wzorami cv, tak aby zwiększyć ich liczbę w naszym kreatorze oraz żeby dostosować je do waszych wymagań. Nasze wzory dostępne są w różnych językach. Jeżeli na liście wyboru języków brakuje tego, którego akurat potrzebujesz, prosimy o niezwłoczne powiadomienie nas za pomocą czatu znajdującego się w prawym dolnym rogu ekranu. Postaramy się jak najszybciej dodać nowy język do listy.

Dzięki naszemu kreatorowi możesz pominąć te sekcje na wzorach cv, które są Ci w danym momencie zbędne. Przykładowo, jeżeli brakuje Ci doświadczenia lub też nie masz do uzupełnienia żadnych istotnych informacji w kwestii języków obcych to dzięki naszemu kreatorowi nie będziesz mieć już z tym problemów. Możesz w łatwy sposób wyłączyć niepotrzebne sekcje za pomocą przycisku na stronie danej kategorii, które uzupełniasz podczas wypełniania formularza naszego darmowego kreatora cv.

Dziękujemy Ci za skorzystanie z naszego darmowego generatora cv. Zespół FabrykaCV!

POLITYKA PRYWATNOSCI
ARTYKUŁY
COPYRIGHTS © FABRYKACV.COM.PL. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
KONTAKT@FABRYKACV.COM.PL
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zgoda