hamburger icon
close menu icon

Wady i zalety rozwoju osobistego

Termin rozwoju osobistego w ostatnich latach zyskał sporo na rozgłosie, zyskując równie wielu zwolenników jak i przeciwników. Choć termin ten na zachodzie został już przetestowany na tysiąc różnych sposobów i stanowi element codzienności dla większości ludzi, to u nas w Polsce ludzie dopiero odkrywają to zagadnienie co wiąże się z potrzebą zdobycia wiedzy w tym zakresie. W niniejszym artykule postaramy się nakreślić podstawowe wady jak i zalety związane z rozwojem osobistym.

 

1. Poprawa jakości życia - zaleta

 

Z badań wynika że większość ludzi żyjących w Polsce nie jest w pełni zadowolona ze swojego życia. Niestety na tle państw bardziej zamożnych wypadamy naprawdę blado, wiąże się to oczywiście z ogólnym dobrobytem wśród społeczeństwa. Niestety przez lata, jako społeczeństwo nauczyliśmy się że niski jakość życia oraz życie od pierwszego do pierwszego dnia miesiąca jest czymś normalnym i nie szukamy już alternatywy dla takiego trybu życia. Rozpoczęcie nauki rozwoju osobistego stwarza sposobność na wyrwanie się z codziennego marazmu. Pozwala poszerzyć horyzonty i dostrzec że możemy pragnąć nieco więcej niż to co obecnie w życiu posiadamy. Pozwala to nam na wyjście ze stanu smutnej codzienności i poprawienie swojej jakości życia.

 

2. Brak satysfakcji z wypełnianych zadań - wada

 

Problemem związanym z praktykowaniem rozwoju osobistego jest fakt, że ciągle chcemy więcej, ciągle chcemy udoskonalać to co robimy i nigdy nie jesteśmy nasyceni tym co mamy. Sprawia to że nawet za poprawne wykonywanie założonych przez nas czynności nie odczuwamy w pełni satysfakcji. Przecież zawsze mogliśmy zrobić więcej. Przecież znamy kogoś kto zarabia więcej więc nasze zarobki nigdy nie będą wystarczające. Co z tego, że biegamy codziennie po dziesięc kilometrów, skoro znamy kogoś kto biega dwa razy więcej. Ciągłe porównywanie się do osób, które osiągnęły więcej na praktykowanym przez nas polu, sprawia że nigdy nie jesteśmy zadowoleni z naszych aktualnych osiągów. Zarzucamy sobie lenistwo oraz brak rozwoju, co tylko zniechęca nas do dalszych działań.

 

3. Stworzenie nowych relacji - zaleta

 

Rozwój osobisty niewątpliwie sprawia, że chcemy wyjść z domu, odkrywać nowe rzeczy i poznawać nowe aktywności. Szczególnie ta ostatnia cecha sprzyja poznawaniu nowych ludzi, którzy będą automatycznie podzielać nasze zainteresowania. Siłownia, sztuki walki oraz wszelkiego rodzaju inne aktywności które będziemy praktykować sprawiają że poznajemy ludzi z którymi możemy się zaprzyjaźnić. Pozwala to też na poznanie osób z którymi będziemy potencjalnie prowadzić interesy co jeszcze bardziej pokieruje nas w odpowiednim kierunku. Rozszerzając grupę swoich znajomych zyskujemy także nowe możliwości, więc jest to niewątpliwie jedna z najważniejszych zalet rozwoju osobistego.

 

4. Wypalenie zawodowe - wada

 

Ludzie którzy praktykują rozwój osobisty pracują ciężej i więcej niż pozostali. Wszyscy wiemy, że jeżeli chcemy osiągnąć więcej niż pozostali to musimy więcej czasu poświęcać na wykonywane przez nas czynności. Jednak długotrwale zwiększona aktywność zawodowa w przypadku gdy w wąskim odcinku czasu nie widzimy drastycznej poprawy jakości naszego życia prowadzi często do wypalenia zawodowego. Sprawia to że praca i doskonalenie siebie zamiast przynosić radość i satysfakcję jest frustrującym zajęciem którego chcemy unikać. Długotrwała praca bez odpoczynku sprawia także że obniża się jakość tej pracy. Dlatego ważnym jest żeby szanować swoje zdrowie, zarówno psychiczne jak i fizyczne. Jeżeli czujemy że potrzebujemy odpoczynku to musimy po prostu to zaakceptować. Ważne jednak abyśmy nie mylili odpoczynku z lenistwem. Musimy być szczerzy sami ze sobą i otwarcie podchodzić do naszego zachowania.

 

5. Większe pieniądze i możliwości - zaleta

 

Naturalną konsekwencją wzmożonej pracy nad sobą jest to że z czasem zwiększymy swoje kompetencje na rynku pracy. Rezultatem tego jest większa zdolność zarobkowa. Co by nie mówić, pieniądze w życiu są ważne i otwierają nowe możliwości. Bez pieniędzy człowiek ma trudności z realizacją swoich pragnień. Posiadanie nadmiarowych pieniędzy wiąże się również z tym że możemy je zainwestować, czy to w naukę nowych rzeczy, czy w biznes. O wiele łatwiej ryzykuje się ewentualną utratę pieniędzy, kiedy wiemy że nie będziemy mieli problemów z opłaceniem rachunków.

 

6. Iluzja rozwoju - wada

 

Problemem związanym z rozwojem osobistym jest to że najczęściej nie mamy nikogo kto w aktualnym momencie zweryfikuje czy to co robimy naprawdę przekłada się na zmianę naszego życia i czy swoje cele i zadania wykonujemy w należyty sposób. To tak jak z ćwiczeniami, o wiele efektywniej ćwiczymy, kiedy pracujemy z trenerem, który jest w stanie sprawdzić czy trenujemy dostatecznie ciężko. Niestety w trakcie praktykowania rozwoju osobistego można zauważyć, że oszukujemy samych siebie byleby tylko oznaczyć dzień jako zaliczony. Bo jeżeli założyliśmy sobie że będziemy czytać książkę to przeczytanie jednej strony sprawia że możemy zaliczyć to zadanie na dany dzień. Sprawia to że czujemy się lepiej, że coś robimy. Jednak tak naprawdę nasze zadania wykonujemy bardzo pobieżnie, w taki sposób do niczego nie dojdziemy a tylko w pewnym momencie uświadomiłem sobie, że pomimo dłuższego czasu nie odczuliśmy żadnych rezultatów.

 

Podsumowując, rozwój osobisty to coś z czym każdy z nas powinien się zaznajomić. Praca nad doskonaleniem siebie pozwala nam na popychanie naszego życia do przodu. Pozwala to nam na rozwinięcie się w pracy lub poznanie nowych osób i spełnianie marzeń. Nie powinniśmy natomiast na siłę idealizować skutków wzmożonej pracy. Pamiętajmy że nikt z nas nie jest idealny i że zawsze będziemy popełniać błędy, traktujemy swoje ciało z szacunkiem i jeżeli czujemy się wykończeni to dajmy sobie chwilę odpoczynku. Zastanówmy się także nad tym czy to co robimy, faktycznie przekłada się na realizację naszych celów a nie jest tylko zasłoną dymną służącą jedynie temu żebyśmy mogli uciec od ciężkiej pracy i przez krótki moment czuli się lepiej. Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu i zachęcamy do lektury pozostałych.

 

Fabryka CV - darmowy generator cv

Skorzystaj z generatora CV dzięki któremu w łatwy sposób można stworzyć idealne CV, które z pewnością zostanie docenione przez przyszłych pracodawców.

Przygotowaliśmy dla Ciebie szereg interesujących wzorów CV! Ciągle także pracujemy nad nowymi projektami, tak aby zapewnić wam darmowe rozwiązania najwyższej jakości.

Zachęcamy także do zapoznania się z naszymi artykułami. Zamieszczamy w nich wiedzę przydatną w procesie poszukiwania pracy i nie tylko!

Odwiedź nas również na naszych mediach społecznościowych! Linki do nich znajdziesz klikając w odpowiednie ikonki w nagłówku lub stopce strony.

Jeżeli zauważysz jakiś błąd lub masz jakąś sugestie związaną z działaniem strony, prosimy poinformuj nas o tym za pomocą czatu, znajdującego się w prawym dolnym rogu ekranu.

Darmowe wzory CV

Stale pracujemy nad nowymi wzorami cv, tak aby zwiększyć ich liczbę w naszym kreatorze oraz żeby dostosować je do waszych wymagań. Nasze wzory dostępne są w różnych językach. Jeżeli na liście wyboru języków brakuje tego, którego akurat potrzebujesz, prosimy o niezwłoczne powiadomienie nas za pomocą czatu znajdującego się w prawym dolnym rogu ekranu. Postaramy się jak najszybciej dodać nowy język do listy.

Dzięki naszemu kreatorowi możesz pominąć te sekcje na wzorach cv, które są Ci w danym momencie zbędne. Przykładowo, jeżeli brakuje Ci doświadczenia lub też nie masz do uzupełnienia żadnych istotnych informacji w kwestii języków obcych to dzięki naszemu kreatorowi nie będziesz mieć już z tym problemów. Możesz w łatwy sposób wyłączyć niepotrzebne sekcje za pomocą przycisku na stronie danej kategorii, które uzupełniasz podczas wypełniania formularza naszego darmowego kreatora cv.

Dziękujemy Ci za skorzystanie z naszego darmowego generatora cv. Zespół FabrykaCV!

POLITYKA PRYWATNOSCI
ARTYKUŁY
COPYRIGHTS © FABRYKACV.COM.PL. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
KONTAKT@FABRYKACV.COM.PL
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zgoda