hamburger icon
close menu icon

W jaki sposob oszczedzac pieniadze?

Oszczędzanie pieniędzy powinno być nawykiem każdego. Każdy z nas powinien posiadać jakieś zaskórniaki na czarną godzinę. Niestety jak pokazują badania przeprowadzone w polskich rodzinach, większość z nas żyje od pierwszego do pierwszego. Wszystko funkcjonuje do czasu wystąpienia nieoczekiwanych problemów. Nigdy nie wiemy kiedy będziemy potrzebowali dodatkowej gotówki np. Na zakup nowej lodówki bo stara przestała działać, lub choroby, która przecież może dotknąć każdego z nas. Oszczędności pozwalają nam na poczucie bezpieczeństwa oraz wolności, gdyż posiadając pieniądze nie jestesmy ściśle do kogoś przywiązani i nie dajemy się tak łatwo manipulować. W tym artykule pokrótce omówimy sposoby na start w oszczędzaniu. Zapraszamy do lektury.

 

1. Określ ile potrzebujesz na normalne życie

 

Realizacje każdego projektu powinniśmy rozpocząć od spisania podstawowych założeń. W tym przypadku musimy określić czy w ogóle mamy z czego zbierać oszczędności. W tym momencie potrzebujesz zastanowić się ile realnie wydajesz miesięcznie na przeżycie. Rozpisz sobie na kartce ile wydajesz na mieszkanie, media, samochód, jedzenie i podstawowe przyjemności. Uwzględnij jedynie to co jest konieczne i nie umieszczaj tutaj punktów których możesz się pozbyć bez poczucia straty. Teraz od kwoty którą utrzymujesz z pensji i/lub/oraz z innych źródeł odejmij sumę wydatków. Wiesz teraz ile tak naprawdę jesteś w stanie maksymalnie oszczędzić pieniędzy w danym miesiącu.

 

2. Zwiększenie możliwości zarobkowych

 

Jeżeli kwota możliwych oszczędności z poprzedniego punktu Cię nie satysfakcjonuje lub bilans wyszedł nawet negatywny, oznacza to że albo żyjesz ponad stan albo musisz zwiększyć ilość pieniędzy które zarabiasz. Zacznij od pracy, sprawdź czy jesteś w stanie awansować lub zwiększyć swoje kwalifikacje i dostać premię. Pomyśl nad pracami dodatkowymi lub innymi źródłami z których możesz czerpać dochód. Często dodatkowa praca przeradza się z czasem w własną działalność, która przynosi jeszcze większe dochody. Praca po godzinach ma jeszcze jeden dodatkowy aspekt. O wiele bardziej szanujemy pieniądze, na które musieliśmy ciężko pracować. 

 

3. Ustal konkretną kwotę do oszczędzania

 

To że ustaliliśmy ilość pieniędzy, którą jesteśmy w stanie zaoszczędzić nie oznacza jeszcze, że faktycznie uda nam się zgromadzić tyle pieniędzy. Jako ludzie mamy tę okropną przypadłość, że jeżeli posiadamy więcej niż potrzebujemy to od razu szukamy celu na wydanie nadmiarowej gotówki. Czy to nowe ubrania, sprzęt agd czy wakacje. W ten sposób nigdy nie będziemy w stanie zgromadzić żadnych funduszy. Z drugiej strony odkładanie każdej nadmiarowej złotówki dla większości z nas jest po prostu niemożliwe. Dlatego dobrym pomysłem jest ustalenie sobie konkretnej kwoty, która co miesiąc będzie lądowała do puli naszych oszczędności. Jeżeli potraktujemy oszczędności jako rodzaj raty na przyszłość to o wiele łatwiej będziemy w stanie oddzielić swoją potrzebę kupowania nowych rzeczy od tych pieniędzy.

 

4. Zrezygnuj z niepotrzebnych wydatków

 

Każdy z nas ma wydatki na które marnuje pieniądze. Nie mówimy tutaj o przesadnym skąpstwie i oglądaniu każdej złotówki kilka razy. Jednak musimy sobie uświadomić że w naszym miesięcznym rozliczeniu zapewne istnieje co najmniej kilka pozycji, którym możemy się pozbyć. Jeżeli masz wykupiony karnet na siłownie na którą nie chodzisz od miesięcy to możesz z brakiem jakichkolwiek obaw usunąć taką pozycje z listy. Przemyśl na co wydajesz swoje pieniądze. Może kupowanie obiadów w restauracji nie jest dobrym pomysłem w momencie w którym macie możliwość jedzenia w domu i to o wiele smaczniej, zdrowiej i taniej. Jeżeli kupujesz na kredyty i raty to uświadom sobie, że zaciągasz długi które zapewne będą Cię dusić przez lata. Naprawdę, zmiana telewizora na nowy, który ma kilka cali więcej nie zmieni twojego życia w znacznym stopniu. Dlatego porzućcie niepotrzebne wam rzeczy a na pewno wasz portfel zacznie ważyć więcej.

 

5. Użyj oddzielnych rachunków bankowych dla oszczędności

 

Jeżeli pomimo tego że oszczędzasz pieniądze, nie jesteś w stanie przetrzymać ich dłużej niż kilka miesięcy to możesz spróbować założyć osobne konto, które będzie Ci służyło jedynie w celu oszczędzania. Postaraj się żeby jedyną możliwością wyciągnięcia pieniędzy z rachunku była twoja osobista wizyta w placówce banku. Sprawi to że w większości przypadków nie będzie Ci się chciało iść po zgromadzone pieniądze, tylko po to żeby wydać je na coś błahego, czego tak naprawdę nie potrzebujesz. Poza tym o wiele łatwiej kontrolować swoje wydatki jeżeli czujemy że na koncie głównym lub w portfelu mamy znacznie mniej pieniędzy.

 

Podsumowując, jeżeli chcesz zacząć oszczędzać pieniądze to musisz wiedzieć ile ich tak naprawde potrzebujesz. Wszystko co wystaje poza ten limit możesz włączyć do swoich oszczędności. Jest to z jednej strony tak banalnie łatwe a z drugie strony tak diabelsko trudne, gdyż musimy sami siebie kontrolować. Jednak jest to umiejętność taka jak każda inna i jesteśmy w stanie się tego nauczyć. Powodzenia!

Fabryka CV - darmowy generator cv

Skorzystaj z generatora CV dzięki któremu w łatwy sposób można stworzyć idealne CV, które z pewnością zostanie docenione przez przyszłych pracodawców.

Przygotowaliśmy dla Ciebie szereg interesujących wzorów CV! Ciągle także pracujemy nad nowymi projektami, tak aby zapewnić wam darmowe rozwiązania najwyższej jakości.

Zachęcamy także do zapoznania się z naszymi artykułami. Zamieszczamy w nich wiedzę przydatną w procesie poszukiwania pracy i nie tylko!

Odwiedź nas również na naszych mediach społecznościowych! Linki do nich znajdziesz klikając w odpowiednie ikonki w nagłówku lub stopce strony.

Jeżeli zauważysz jakiś błąd lub masz jakąś sugestie związaną z działaniem strony, prosimy poinformuj nas o tym za pomocą czatu, znajdującego się w prawym dolnym rogu ekranu.

Darmowe wzory CV

Stale pracujemy nad nowymi wzorami cv, tak aby zwiększyć ich liczbę w naszym kreatorze oraz żeby dostosować je do waszych wymagań. Nasze wzory dostępne są w różnych językach. Jeżeli na liście wyboru języków brakuje tego, którego akurat potrzebujesz, prosimy o niezwłoczne powiadomienie nas za pomocą czatu znajdującego się w prawym dolnym rogu ekranu. Postaramy się jak najszybciej dodać nowy język do listy.

Dzięki naszemu kreatorowi możesz pominąć te sekcje na wzorach cv, które są Ci w danym momencie zbędne. Przykładowo, jeżeli brakuje Ci doświadczenia lub też nie masz do uzupełnienia żadnych istotnych informacji w kwestii języków obcych to dzięki naszemu kreatorowi nie będziesz mieć już z tym problemów. Możesz w łatwy sposób wyłączyć niepotrzebne sekcje za pomocą przycisku na stronie danej kategorii, które uzupełniasz podczas wypełniania formularza naszego darmowego kreatora cv.

Dziękujemy Ci za skorzystanie z naszego darmowego generatora cv. Zespół FabrykaCV!

POLITYKA PRYWATNOSCI
ARTYKUŁY
COPYRIGHTS © FABRYKACV.COM.PL. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
KONTAKT@FABRYKACV.COM.PL
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zgoda