hamburger icon
close menu icon

Różnice pomiędzy bogatymi a biednymi

Każdy z nas chce być bogaty. Mimowolnie utożsamiamy bogactwo z osiągnięciem sukcesu. Pieniądze pozwalają nam na dostatnie życie w luksusie bez potrzeby zamartwiania się o podstawowe wydatki. Dzięki bogactwu jesteśmy w stanie spełniać swoje marzenia natomiast pozostawanie biednym sprawia że ograniczamy swoje życie jedynie do marnej egzystencji. Chociaż wiele osób uważa że jedyny sposób do bogactwa to urodzenie się w odpowiednim miejscu i czasie, w bogatej rodzinie w której spadek po rodzicach zapewni nam dostateczny zastrzyk gotówki. Część osób twierdzi też że pierwszy milion trzeba ukraść. Praktyka pokazuje jednak, że większość nowych milionerów na rynku to osoby, które swoją ciężką pracą oraz pomysłami sami od zera zbudowali swoje bogactwo. Z drugiej strony badania pokazują, że kolejne pokolenia posiadające obszerny majątek po swoich przodkach, w większości bardzo szybko marnotrawią swoje bogactwo, doprowadzając niejednokrotnie do bankructwa. Okazuje się że możemy wyszczególnić pewne cechy ludzi biednych oraz ludzi bogatych. Dzięki tej wiedzy będziemy w stanie uświadomić się to której grupy osób należymy. Zapraszamy do lektury niniejszego artykułu.

 

1. Ilość i styl pracy

 

Jeżeli chcemy osiągnąć coś wielkiego to niestety ale musimy przygotować się na ogrom ciężkiej i solidnej pracy. Nie chodzi tutaj jednak jedynie o ilość przepracowanych godzin. Okazuje się bowiem że wiele osób nie osiąga zbyt dobrych rezultatów, nawet pomimo przepracowywania większej ilości godzin niż zakłada to średnia. Dlatego przede wszystkim powinniśmy upewnić się że wykonywana przez nas praca jest dostatecznie efektywna. Przykładowo, możemy spędzić cały miesiąc, kopiąc rowy za pomocą łopaty. Uda nam się zapewne zrobić pewne postępy jednak okupimy to ogromnym zmęczeniem oraz wysiłkiem. Z drugiej strony możemy zainwestować w koparkę. W ten sposób uda nam się zapewne zrobić znacznie więcej w tym samym czasie, a praca ta nie będzie tak obciążająca dla naszego organizmu. To właśnie ten schemat różni bogatych od biednych. Jeżeli możesz wykonać coś efektywniej w krótszym czasie to możesz poświęcić zaoszczędzony w ten sposób czas po to żeby wygenerować dodatkową wartość.

 

2. Generowanie a konsumowanie wartości

 

Biedni ludzie to typowi konsumenci. Ludzie biedny znacznie częściej kupują rzeczy na które ich nie stać, żeby zadowolić tych na których im nie zależy. Biedni ludzie konsumują produkty oraz treści natomiast ludzie bogaci generują je. Podstawą do udanego biznesu jest zaspokojenie dostatecznie dużej grupy odbiorców, stosując do tego produkty lub usługi dostatecznie wysokiej jakości w dostatecznie niskiej cenie. Jeżeli chcemy być w stanie sprzedawać nasz produkt lub usługę to musimy wiedzieć czego oczekują nasi klienci. Bogaci ludzie patrzą na świat przez pryzmat okazji do wykorzystania, natomiast ludzie biedni skupiają się jedynie na nowych doznaniach. Zastanówmy się przez chwilę ile czasu poświęcamy na konsumowaniu treści. Ile czasu tracimy na bezmyślnym przeglądaniu internetu, social mediów lub telewizji. Kiedy ostatnio to my sami wygenerowaliśmy wartościową treść, która może być skonsumowana przez innych. Jeżeli okaże się że spędzamy swoje życie jedynie na pochłanianiu niskiej jakości treści to nie dziwmy się że ciężko nam osiągnąć sukces.

 

3. Skłonność do ryzyka

 

Jak mawia znane powiedzenie: “Kto nie ryzykuje, ten nie pije szampana”. Wynika z tego pradawna mądrość, że jeżeli chcemy coś w życiu wygrać to musimy najpierw zagrać. Prawda jest taka że większość ludzi panicznie wręcz obawia się ryzyka. Niezależnie od tego czy mówimy tutaj o pieniądzach, wyzwaniach czy relacjach z innymi. Zazwyczaj dążymy jedynie do tego co jest nam znane i gdzie możemy zachować pewien status  quo. Jako ludzie boimy się zmian. Sprawia to, że tracimy w naszym życiu wiele szans i okazji do zostania ludźmi sukcesu. Bogaci ludzie lubią wyzwania oraz ryzyko z tym związane. Chętnie inwestują swój czas oraz majątek w nowe pomysły oraz inwestycje, które w przyszłości mogą przynieść im zysk. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy od razu pozbyć się całego naszego majątku na inwestycje w nieznanym nam obszarze. Postawienie wszystkiego na jedną kartę jest krytycznym wręcz błędem, prowadzącym w krótkim czasie do bankructwa oraz długów. Ludzie bogaci kalkulują swoje ryzyko. Nie idą na oślep, omamieni tym co jest akurat modne. Zastanawiają się nad tym w jaki sposób inwestują swoje pieniądze. Ludzie bogaci nie boją się ryzyka, wiedzą dokładnie co najgorszego może się wydarzyć i są na to przygotowani. Ludzie bogaci wiedzą, że porażka jest jedynie kolejnym krokiem na drodze do sukcesu i świetną okazją na zdobycie cennego doświadczenia oraz poprawę błędnie działających mechanizmów. 

 

4. Dwa typy gratyfikacji

 

Możemy wyróżnić dwa podstawowe typy gratyfikacji, natychmiastowa gratyfikacja oraz późna gratyfikacja. Praktyka pokazuje że ludzie biedni pragną spełniać swoje zachcianki w sposób natychmiastowy. Żyjemy w świecie w którym za pomocą jednego przycisku możemy zamówić produkty, usługi i jedzenie. Uczymy się że nie musimy odkładać przyjemności na późniejszy termin. Nawet jeżeli nas na coś nie stać to możemy w bardzo łatwy sposób zaciągnąć pożyczkę lub kredyt na mini ratki. Zauważmy też w jaki sposób podchodzimy do zadłużania się. Traktujemy to jako coś całkowicie normalnego bo przecież po co się tym martwić skoro świata jutro może nie być. Ludzie bogaci przedstawiają zgoła inną ideologię. Zamiast skupiać się na chwilowych przyjemnościach dostarczanych za cudze pieniądze to wolą zainwestować swój czas w budowanie czegoś wielkiego, co w perspektywie kolejnych lat zwróci im się wielokrotnie. Ludzie sukcesu wiedzą że wszystko wymaga czasu i choć w tym momencie nie widzą jeszcze efektów swojej ciężkiej pracy oraz zaangażowania to na dłuższą metę będą w stanie rozwinąć skrzydła.

 

5. Krótkowzroczność i dalekowzroczność

 

Ludzie biedni widzą tylko to co mają na co dzień natomiast ludzie bogaci zawsze wybiegają na lata do przodu. Jeżeli chcemy podejmować właściwe decyzje w naszym życiu to zawsze powinniśmy rozważać jak wpłyną one na nasze życie w przyszłości. Jeżeli bierzemy kredyt na wakacje to musimy uświadomić sobie że za tą chwilową przyjemność będziemy musieli płacić przez najbliższe kilka lat. Sprawi to, że staniemy się niejako zakładnikami naszych złych decyzji. Tak samo jest z prowadzeniem biznesu. Bardzo często owoce naszej ciężkiej pracy będą widoczne dopiero po latach pracy. Zastanówmy się czy podejmujemy nasze decyzje pod wpływem nagłego impulsu czy może zastanawiamy się nad swoimi wyborami życiowymi. Dokładna analiza swoich decyzji pozwoli nam na wyciągnięcie wniosków co pozwoli nam na unikanie tych samych błędów w przyszłości.

 

6. Nauka i wiedza

 

Ludzie biedni kończą naukę wraz z ukończeniem szkoły i pójściem do pierwszej pracy. Prawda jest taka że jako społeczeństwo, z roku na rok czytamy coraz mniej. Chociaż internet jest przepełniony wiedzą na każdy możliwy temat to jednak wykorzystujemy nasz cenny czas na konsumpcję niskiej jakości treści, które nijak nie przekładają się na poprawę naszego życia. Ludzie bogaci zdają sobie sprawę z tego że wiedza to prawdziwa potęga. Ciągłe kształcenie się oraz rozwijanie swoich umiejętności pozwala im pracować efektywniej co przekłada się na lepszy rezultat. Niezależnie od tego w jakiej dziedzinie się obracamy to zawsze powinniśmy spędzać nieco naszego czasu na zdobywanie nowej wiedzy. Niekoniecznie musi to oznaczać że musimy ograniczać się do czytania książek. W dzisiejszym świecie mamy dostęp do wszelakich kursów, projektów oraz grup pasjonatów danej dziedziny. Wykorzystajmy to i poszerzamy naszą wiedzę w danym zakresie. Pamiętajmy też, że choć dobrze jest uczyć się na błędach to najlepiej byłoby żeby to nie musiały być nasze błędy.

 

7. Nastawienie na zysk lub przyjemność

 

Większośc ludzi jest nastawiona na przyjemność. Nie pracujemy po to żeby się bogacić tylko po to żeby zaspokoić bieżące potrzeby i zachcianki. Zastanówmy się przez chwilę ile znamy osób, które pracują żeby osiągnąć coś więcej niż życie od pierwszego do pierwszego. Okazuje się że niezależnie ile zarabiamy to w skali roku zawsze znajdzie się coś na co wydamy nasze oszczędności. Tego typu zachowanie sprawia że nie rozwijamy swojego majątku i zamiast pomnożyć swoje oszczędności to stale wykorzystujemy je na bieżące wydatki. Z drugiej strony ludzie którzy osiągnęli ogromny majątek są nastawieni głównie na zysk. Drogie auta oraz wielkie wille stanowią zaledwie ułamek ich majątku. Ludzie sukcesu skupiają się na tym w jaki sposób mogą wykorzystać swoje bogactwo do zarabiania jeszcze większych liczby pieniędzy. Dzięki takiemu nastawieniu dochodzi w pewnym momencie do zjawiska kuli śnieżnej, gdzie coraz to większy kapitał generuje coraz to większe zyski. Zamiast traktować nasze pieniądze jako środek do kupowania produktów i usług, zastanówmy się w jaki sposób możemy przeznaczyć je do powiększania swojego majątku. Niech nasze pieniądze pracują same na siebie.

 

8. Szukanie wymówek lub analiza problemu

 

Jeżeli przebywasz wśród ludzi biednych to zauważysz, że większość z nich stale na coś narzeka i stale wynajduje coraz to nowsze powody dlaczego nie mogą czegoś zrobić lub dlaczego coś im się nie udało. Jest to bardzo charakterystyczne że jako ludzie zawsze staramy się usprawiedliwić swoje porażki w sposób, który sprawia że czujemy się lepiej. Staramy się ciągle przerzucać odpowiedzialność na kogoś lub coś innego. Obwiniamy rząd, podatki, prawo, sąsiadów i generalnie wszystko inne ale nie siebie. Chociaż nie na wszystko mamy wpływ to jednak zawsze powinniśmy przede wszystkim szukać błędów po swojej stronie. Nie oznacza to jednak że od razu musimy się samobiczować i płakać nad swoim marnym losem. Zamiast tego zastanówmy się na chłodno co poszło nie tak i co mogliśmy zrobić lepiej. Analiza porażki oraz wyciąganie wniosków z porażek należy do wachlarza zachowań ludzi bogatych. Błędów nie popełnia jedynie ta osoba, która nic nie robi. Ludzie bogaci wiedzą, że zdarzają im się błędy, jest to całkowicie normalne. Jedynie w przeciwieństwie do ludzi biednych, ludzie bogaci starają się skonfrontować ze swoimi porażkami i wyciągnąć z nich odpowiednie lekcje.

 

Podsumowując, istnieje wiele zachowań oraz różnic pomiędzy ludźmi bogatymi a ludźmi biednymi. I choć jako ludzie posiadamy po części cechy charakterystyczne dla każdej z tych grup to warto jednak być świadomym tego, które z naszych przyzwyczajeń będą prowadzić nas do sukcesu a które z nich spowolnią nasz rozwój. Dokładna analiza swojej osobowości może okazać się dla nas ciężka ale pozwoli nam to na przewartościowanie swoich nawyków.

Fabryka CV - darmowy generator cv

Skorzystaj z generatora CV dzięki któremu w łatwy sposób można stworzyć idealne CV, które z pewnością zostanie docenione przez przyszłych pracodawców.

Przygotowaliśmy dla Ciebie szereg interesujących wzorów CV! Ciągle także pracujemy nad nowymi projektami, tak aby zapewnić wam darmowe rozwiązania najwyższej jakości.

Zachęcamy także do zapoznania się z naszymi artykułami. Zamieszczamy w nich wiedzę przydatną w procesie poszukiwania pracy i nie tylko!

Odwiedź nas również na naszych mediach społecznościowych! Linki do nich znajdziesz klikając w odpowiednie ikonki w nagłówku lub stopce strony.

Jeżeli zauważysz jakiś błąd lub masz jakąś sugestie związaną z działaniem strony, prosimy poinformuj nas o tym za pomocą czatu, znajdującego się w prawym dolnym rogu ekranu.

Darmowe wzory CV

Stale pracujemy nad nowymi wzorami cv, tak aby zwiększyć ich liczbę w naszym kreatorze oraz żeby dostosować je do waszych wymagań. Nasze wzory dostępne są w różnych językach. Jeżeli na liście wyboru języków brakuje tego, którego akurat potrzebujesz, prosimy o niezwłoczne powiadomienie nas za pomocą czatu znajdującego się w prawym dolnym rogu ekranu. Postaramy się jak najszybciej dodać nowy język do listy.

Dzięki naszemu kreatorowi możesz pominąć te sekcje na wzorach cv, które są Ci w danym momencie zbędne. Przykładowo, jeżeli brakuje Ci doświadczenia lub też nie masz do uzupełnienia żadnych istotnych informacji w kwestii języków obcych to dzięki naszemu kreatorowi nie będziesz mieć już z tym problemów. Możesz w łatwy sposób wyłączyć niepotrzebne sekcje za pomocą przycisku na stronie danej kategorii, które uzupełniasz podczas wypełniania formularza naszego darmowego kreatora cv.

Dziękujemy Ci za skorzystanie z naszego darmowego generatora cv. Zespół FabrykaCV!

POLITYKA PRYWATNOSCI
ARTYKUŁY
COPYRIGHTS © FABRYKACV.COM.PL. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
KONTAKT@FABRYKACV.COM.PL
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zgoda