hamburger icon
close menu icon

Problemy z chronicznym zmęczeniem

Coraz częściej obserwujemy że ludzie w naszym społeczeństwie mają problemy z nadmiernym zmęczeniem, które nie znika nawet nad ranem po obudzeniu się ze snu. Ciągłe zmęczenie sprawia że czujemy się coraz to bardziej sfrustrowani i nieostrożni. Sytuacja taka sprawia że z czasem zwiększy się liczba nieszczęśliwych wydarzeń związanych z naszym udziałem. Jest to szczególnie niebezpieczne w sytuacji gdy wykonujemy zadania związane bezpośrednio z bezpieczeństwem i życiem ludzkim. Niestety w dzisiejszym świecie coraz częściej ignorujemy narastające problemy związane z przewlekłym przemęczeniem.  Jest to bardzo niezdrowy nawyk, który w dłuższym okresie może przysporzyć nam wiele kłopotów. W niniejszym artykule postaramy się omówić nieco ten problem oraz podać kilka metod, dzięki którym będziemy w stanie poradzić sobie ze zmęczeniem lub nawet pozbyć się tego negatywnego stanu z naszego życia. Zaznaczamy jednocześnie że w  trosce o nasze zdrowie, w przypadku ciężkiego wymęczenia powinniśmy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.  

 

1. Zbyt duży i długotrwały stres

 

Jednym z głównych powodów powodujących u nas chroniczne zmęczenie jest stres. Nie oszukujmy się, w obecnych czasach nadmierny stres stał się już chorobą cywilizacyjna z którą każdy z nas się spotkał. Pamiętajmy że nasz stan psychiczny przekłada się bezpośrednio na nasze zdrowie fizyczne. Tak samo jak dbamy o nasze ciało powinniśmy też zadbać o nasz umysł. Postarajmy się wyeliminować w miarę możliwości z naszego życia sytuacje które generują w nas nadmierną ilość stresu. Jeżeli przyczyną naszego stresu jest ilość wykonywanych przez nas zajęć to postarajmy się ograniczyć ilość wykonywanej pracy do momentu w której znajdziemy balans pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym. Jednocześnie zdajemy sobie sprawę, że nadmierny stres, który nam towarzyszy może być spowodowany czynnikami od nas niezależnymi. Pamiętajmy że w przypadku, gdy nie radzimy sobie z problemami emocjonalnymi, powinniśmy skierować się do psychologa lub psychoterapeuty. 

 

2. Brak aktywności fizycznej lub jej nadmiar

 

Nadmierne zmęczenie może być również spowodowane brakiem lub nadmierną ilością  aktywności fizycznej w naszym życiu. Tak jak już wcześniej wspominaliśmy, nasze zdrowie fizyczne i psychiczne jest bezpośrednio związane. Powinniśmy wprowadzić do naszego życia ruch w ilości pozwalającej nam na dostateczną aktywność naszego ciała. Nie oznacza to że od razu musimy zapisywać się do zaawansowanej grupy treningowej na siłowni. Zwykły spacer oraz krótka gimnastyka sprawi że nasze ciało nabierze werwy a hormony zredukują ilość stresu. Jednocześnie pamiętajmy żeby nie przesadzić w drugą stronę. Jeżeli trenujemy bez opamiętania i nie dajemy naszemu ciału czasu na regenerację to nie możemy się dziwić, że stale czujemy się zmęczeni. Pamiętajmy że nasze ciała potrzebują odpowiedniego balansu pomiędzy treningami a odpoczynkiem.

 

3. Niewystarczająca ilość snu

 

Obok stresu jest to druga główna przyczyna chronicznego zmęczenia. Nasze ciało do pełnego wypoczynku potrzebuje określonej ilości snu. Choć dla każdego z nas ilość wymaganego snu będzie inna w zależności od płci, wieku, chorób oraz aktywności fizycznej to zakłada się że minimalna ilość dziennego snu powinna oscylować wokół ośmiu godzin. Oczywiście zdajemy sobie sprawę że z przyczyn losowych nie zawsze będziemy w stanie spędzić w łóżku odpowiednią ilość czasu, jednak powinniśmy tak zaplanować nasz dzień, żeby dostarczyć organizmowi wystarczający czas na regenerację. Postarajmy się jednocześnie aby odbywany przez nas sen był odpowiedniej jakości. Jeżeli zaśniemy w fotelu lub na niewygodnym łóżku to może się okazać że rano obudzimy się obolali i jeszcze bardziej zmęczeni niż byliśmy przed snem. Starajmy się nie objadać zbytnio przed snem, tak aby nie zajmować naszego organizmu niepotrzebnym przetwarzaniem jedzenia. Wystarczająca ilość odpoczynku jest kluczowym aspektem w walce ze zmęczeniem.   

 

4. Niewłaściwa dieta

 

Nasza dieta ma ogromny wpływ na nasze zdrowie. Wszyscy zdajemy sobie sprawę z faktu, że jeżeli dostarczamy naszemu organizmowi  niezdrowe jedzenie to odbije się to na nas negatywnie. Postarajmy się żeby nasze posiłki zawierały wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Postarajmy się jeść więcej warzyw i owoców. Unikajmy produktów wysokokalorycznych. Nie powinniśmy się przejadać, sprawi to że będziemy czuli się ociężali i ospali co w momencie, gdy nie mamy czasu na odpoczynek sprawi że będziemy czuli się dodatkowo zmęczeni. Odpowiednia dieta sprawi że zaczniemy czuć się o wiele lepiej. Pamiętajmy jednocześnie, że diety specjalistyczne, które zakładają nawyki diametralnie inne niż te do których przywykliśmy na co dzień powinny być konsultowane z odpowiednimi specjalistami w sprawach żywienia.

 

5. Brak powietrza

 

Jednym z mniej oczywistych a jednocześnie bardzo istotnych aspektów w walce z chronicznym zmęczeniem jest ilość powietrza które sobie zapewniamy. Może się zdarzyć że pomieszczenie w którym przebywamy nie jest wystarczająco wentylowane. Pamiętajmy, że pokój w którym przesiadujemy powinien być codziennie przewietrzony, niezależnie od tego czy jest to sezon letni jak i zimowy. W przypadku gdy pomimo wystarczającej ilości powietrza zauważamy u siebie nadmierne ziewanie lub nawet bezdech to sytuacja może być bardzo poważna, gdyż może to być spowodowane warunkami zdrowotnymi. Zbyt długotrwały brak wystarczającej ilości powietrza dostarczanego do organizmu może nieść ze sobą bardzo ciężkie konsekwencje zdrowotne. Dlatego w takich przypadkach powinniśmy nawet profilaktycznie przebadać się u odpowiedniego lekarza specjalisty.

 

6. Problemy medyczne

 

Niestety zbyt często bagatelizujemy objawy chronicznego zmęczenia. Pamiętajmy żę stan taki może być próbą walki naszego organizmu z chorobą która toczy nasz organizm. Dlatego w sytuacji w której czujemy że coś jest z nami nie tak to powinniśmy zadbać o nasze zdrowie i skonsultować się z lekarzem. Pamiętajmy, że profilaktyka i wczesne wykrycie objawów może uratować nam życie lub ograniczyć negatywne skutki choroby. Zadbajmy o to. 

 

Podsumowując, zbyt długie zmęczenie może prowadzić do wielu negatywnych sytuacji w naszym życiu. Możemy w większości przypadków wyleczyć się z tej choroby poprzez odpowiedni tryb życia, zredukowanie stresu, wystarczającą ilość snu oraz balans pomiędzy aktywnością a regeneracją. Dbając o swoje zdrowie dbamy o to żebyśmy nasze życie było prostsze i lepsze.

Fabryka CV - darmowy generator cv

Skorzystaj z generatora CV dzięki któremu w łatwy sposób można stworzyć idealne CV, które z pewnością zostanie docenione przez przyszłych pracodawców.

Przygotowaliśmy dla Ciebie szereg interesujących wzorów CV! Ciągle także pracujemy nad nowymi projektami, tak aby zapewnić wam darmowe rozwiązania najwyższej jakości.

Zachęcamy także do zapoznania się z naszymi artykułami. Zamieszczamy w nich wiedzę przydatną w procesie poszukiwania pracy i nie tylko!

Odwiedź nas również na naszych mediach społecznościowych! Linki do nich znajdziesz klikając w odpowiednie ikonki w nagłówku lub stopce strony.

Jeżeli zauważysz jakiś błąd lub masz jakąś sugestie związaną z działaniem strony, prosimy poinformuj nas o tym za pomocą czatu, znajdującego się w prawym dolnym rogu ekranu.

Darmowe wzory CV

Stale pracujemy nad nowymi wzorami cv, tak aby zwiększyć ich liczbę w naszym kreatorze oraz żeby dostosować je do waszych wymagań. Nasze wzory dostępne są w różnych językach. Jeżeli na liście wyboru języków brakuje tego, którego akurat potrzebujesz, prosimy o niezwłoczne powiadomienie nas za pomocą czatu znajdującego się w prawym dolnym rogu ekranu. Postaramy się jak najszybciej dodać nowy język do listy.

Dzięki naszemu kreatorowi możesz pominąć te sekcje na wzorach cv, które są Ci w danym momencie zbędne. Przykładowo, jeżeli brakuje Ci doświadczenia lub też nie masz do uzupełnienia żadnych istotnych informacji w kwestii języków obcych to dzięki naszemu kreatorowi nie będziesz mieć już z tym problemów. Możesz w łatwy sposób wyłączyć niepotrzebne sekcje za pomocą przycisku na stronie danej kategorii, które uzupełniasz podczas wypełniania formularza naszego darmowego kreatora cv.

Dziękujemy Ci za skorzystanie z naszego darmowego generatora cv. Zespół FabrykaCV!

POLITYKA PRYWATNOSCI
ARTYKUŁY
COPYRIGHTS © FABRYKACV.COM.PL. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
KONTAKT@FABRYKACV.COM.PL
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zgoda