hamburger icon
close menu icon

Kolejne 19 sposobów na trudne czasy

W poprzednim artykule podaliśmy wam podstawowe 15 zasad, których powinniśmy się trzymać w przypadku wystąpienia w naszym życiu nieprzewidzianych ciężkich czasów. Jako, że pożytecznej wiedzy nigdy nie jest dość to w tym artykule podamy wam kolejne przykłady działań, które możemy podjąć aby zminimalizować ryzyko zarówno nasze jak i naszego otoczenia. Zapraszamy do lektury artykułu.

 

1. Ogranicz uzależnienie od technologii

 

Jako że uzależnienie od nowoczesnych technologii definitywnie możemy zaliczyć do choroby naszych czasów to ciężko nam jest zdać sobie sprawę w jak wielkim stopniu polegamy na nowoczesnych technologiach. Okazuje się że w przypadku długotrwałego braku prądu nasze życie zmieni się na tyle że możemy mieć spore trudności z odnalezieniem się w tego typu sytuacji. Warto wspomnieć że pomimo tego że nowoczesna technologia daje nam ogrom nowych możliwości to jest to jednocześnie powód dla którego uzależniamy się od tego typu pomocy. Nie musimy wiedzieć jak prać ręcznie bo mamy szybkie i wydajne pralki. Wszelkie sprawy finansowe możemy załatwić obecnie za pomocą internetu. Nie musimy znać sposobów na długotrwałe przechowywanie żywności bo lodówki świetnie wykonują to zadanie. Mamy ciągły dostęp do źródeł informacji z całego świata za pomocą naszych telefonów. Zastanówmy się jednak co by się stało w momencie w którym zabraknie nam tych wszystkich rzeczy. Chociaż nie zalecamy rezygnacji z nowoczesnej technologii to zalecamy jednocześnie naukę używania narzędzi analogowych oraz dokształcanie się w metodach surwiwalowych.

 

2. Rzuć nałogi

 

Każdy z nas zdaje sobie sprawę że wszelkie nasze nałogi oddziałują bardzo negatywnie na nasze życie. Jednak pomimo tego wciąż bardzo ciężko nam jest oduczyć się złych nawyków. Jeżeli chcemy dobrze przygotować się na ciężkie czasy to kluczowe może okazać się zdecydowane postanowienie żeby porzucić wszystkie nałogi. Jeżeli jesteśmy nałogowymi palaczami to dobrze wiemy jak źle czujemy się w przypadku gdy przez dłuższy czas nie mamy dostępu do papierosa. Może się okazać że przyjdą takie czasy że dostęp do używek będzie bardzo ograniczony. Nie oznacza to oczywiście, że musimy od razu rezygnować z wszelkich przyjemności. Wystarczy jedynie że będziemy panowali nad swoimi nałogami.

 

3. Uzupełnij swoje zapasy leków

 

Historia wielokrotnie pokazała, że jeżeli dojdzie do konfliktu zbrojnego lub upadku gospodarki to natychmiast zaczyna brakować dostępu do lekarstw. Jest to szczególnie niebezpieczne dla osób, które potrzebują odpowiednich leków żeby przeżyć. Jednak nawet jeżeli jesteśmy w pełni zdrowymi ludźmi to zapas leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych będzie zdecydowanie dobrym pomysłem. Nie musimy od razu wykupywać całej apteki ale upewnijmy się że zawsze mamy odpowiedni zapas leków.

 

4. Zwiększ zasoby niezbędnych dla ciebie produktów oraz przedmiotów

 

Jeżeli jest coś czego używasz na co dzień i bez czego ciężko byłoby ci normalnie funkcjonować to zdecydowanie powinniśmy zawsze mieć odpowiedni zapas tych produktów. Jako że zaopatrzenie w czasach wojennych jest zdecydowanie okrojone to może się okazać że nie będziemy w stanie uzyskać danych produktów. Dlatego ważne jest żebyśmy albo stworzyli odpowiednie zapasy albo odzwyczaili się od używania tych produktów. W ostateczności możemy również poszukać odpowiednich alternatyw.

 

5. Dbaj o swoją formę psychiczną i fizyczną

 

Odpowiednia sprawność psychiczna i fizyczna jest niezbędna niezależnie od sytuacji w której się obecnie znajdujemy. Pamiętajmy że to jak dobrze działa nasze ciało odzwierciedla bezpośrednio jakość naszego życia. Zadbajmy o to żebyśmy byli wysportowani. Poza oczywistymi walorami estetycznymi dostarczy to też nam sporej dawki energii do działania, która może okazać się niezbędna w trudnych czasach. Nie ograniczajmy się jednak jedynie do aspektów fizycznych. Także nasza psychika powinna być utrzymywana w dobrej kondycji. Pamiętajmy że każdy z nas potrzebuje nieco odpoczynku i ukojenia. Dlatego zawsze powinniśmy utrzymywać balans pomiędzy ciężką pracą a odpoczynkiem.

 

6. Zawczasu postaraj się wyleczyć swoje choroby

 

Nigdy nie odkładajmy na później czegoś co możemy zrobić dzisiaj. Ta złota zasada sprawdza się doskonale w sytuacji gdy chodzi o nasze zdrowie. Jeżeli wiemy że mamy ubytki zdrowotne, które jesteśmy w stanie wyleczyć to powinniśmy to zrobić niezwłocznie. Może się bowiem okazać że w przyszłości nasz stan może się pogorszyć a my nie będziemy mieli ani środków ani możliwości na leczenie. Dzięki takiemu podejściu do sprawy zawsze będziemy gotowi na nieoczekiwany obrót sprawy. 

 

7. Naucz się w jaki sposób działa handel barterowy

 

Nasza historia podczas panowania komuny fantastycznie pokazała jak słabym nośnikiem wartości są pieniądze. Zbyt łatwo daliśmy sobie wmówić że zawsze będziemy w stanie wymienić nasze pieniądze na produkty. Jako że może się okazać że w pewnym momencie nasze pieniądze będą warte jedynie tyle co papier na którym są wyprodukowane to powinniśmy poszukać alternatywnego sposobu na handel. Odpowiedzią na ten problem może się okazać handel barterowy. Nasi przodkowie zawsze wykorzystywali okazję na zdobycie towarów które później mogli wymienić na inne, takie które w danej chwili będą nam potrzebne. Barter polega właśnie na wymianie towarów na inne towary. Zawsze jest ktoś który potrzebuje akurat tego co nam nie jest potrzebne. Jednak ważne jest żeby nauczyć się jak szukać odpowiednich klientów oraz w jaki sposób negocjować żeby nie tracić podczas wymiany.

 

8. Naucz się samoobrony

 

Zawsze warto wiedzieć w jaki sposób można się bronić. Niezależnie od tego w jakich czasach żyjemy może zdarzyć nam się sytuacja, gdy będziemy musieli się bić. Należy jednak pamiętać że w odróżnieniu od filmów w rzeczywistości najlepszym wyjściem jest ucieczka. Jednak jeżeli nie mamy takiej możliwości to powinniśmy wiedzieć w jaki sposób się bronić. Nauka samoobrony to świetny wybór. Wykształcimy dzięki temu nie tylko nasze umiejętności bojowe ale także nasze ciało oraz umysł. Przyzwyczaimy się też do bólu oraz sytuacji stresowych.

 

9. Zadbaj o bezpieczeństwo swojego domu

 

Nasz dom powinien być niczym twierdza. Zadbajmy o to żeby nikt nieproszony nie mógł w łatwy sposób dostać się do naszego domu czy mieszkania. Dobre drzwi antywłamaniowe powinny być obowiązkowe. Zadbajmy o to żeby nasze okna były dobrze wykonane, jeżeli uznamy to za stosowne to zamontujmy również rolety antywłamaniowe. Jednym z lepszych sposobów na zniechęcenie ewentualnego agresora jest zamontowanie kamer. W ten sposób będziemy również mieli stały podgląd na to co się dzieje w okolicach naszego domu w momencie gdy my sami będziemy gdzieś indziej.

 

10. Adoptuj psa

 

Mówi się że pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Od stuleci psy służą nie tylko jako towarzysze ale także jako gwarant bezpieczeństwa. Nawet jeżeli mówimy tutaj o rasach, które niekoniecznie należą do tych agresywnych to nasz pies może z łatwością służyć jako chodzący alarm przeciwko obcym, którzy zapuszczają się w okolice naszego domu. Odpowiednia tabliczka mówiąca o obecności psa na posesji może również zniechęcić ewentualnych włamywaczy.

 

11. Dowiedz się gdzie w twojej okolicy są zlokalizowane schrony

 

W przypadku nalotów powinniśmy z góry wiedzieć w jakie miejsce możemy się udać. Powinniśmy sprawdzić jakie schrony mieszczą się w naszej okolicy oraz czy są one dostępne dla cywilów w razie ataku bombowego. Poczytajmy o tym w jaki sposób zabezpieczone są nasze schrony oraz co powinniśmy ze sobą zabrać w momencie alarmu. Szybka reakcja podczas ogłoszenia alarmu może uratować nas od najgorszego.

 

12. Zaopatrz się w niezbędne narzędzia i materiały

 

Ciężko naprawić lub zbudować cokolwiek jeżeli nie posiadamy do tego odpowiednich umiejętności ale przede wszystkim narzędzi oraz materiałów. Jeżeli mamy taką możliwość to powinniśmy zaopatrzyć się we wszystko dzięki czemu w łatwy sposób będziemy w stanie przeprowadzać naprawy oraz modernizacje. 

 

13. Naucz się sztuki naprawy oraz wytwarzania produktów codziennej potrzeby

 

Nawet najlepsze narzędzia nie nadadzą się do niczego jeżeli nie posiadamy chociażby podstawowej umiejętności korzystania z nich. Tak samo jest w przypadku naprawiania lub modernizowania. Może się okazać że jeżeli staramy się naprawić coś bez odpowiedniej wiedzy w tym zakresie to nie tylko narażamy siebie na niebezpieczeństwo to jeszcze dodatkowo zapewne spowodujemy kolejne problemy.

 

14. Zajmij się wszystkimi drobnymi naprawami

 

Jako że praktyka jest najlepszym nauczycielem to po uzbrojeniu się w odpowiedni sprzęt oraz podstawową teorię w zakresie naprawy powinniśmy wykorzystać naszą wiedzę do naprawy wszelkich ubytków, które znajdują się w naszym otoczeniu. W ten sposób szybko zdobędziemy obycie niezbędne podczas wykonywania tej czynności.

 

15. Zadbaj o dodatkowe źródło zasilania oraz ogrzewania

 

Elektryczność oraz ciepło to coś co jest dla nas równie ważne jak pożywienie i bezpieczeństwo. Dlatego powinniśmy zadbać o to żeby być zabezpieczonym na tym polu. Powinniśmy zaopatrzyć się w urządzenia dzięki którym będziemy samowystarczalni, chociażby chwilowo. Dzięki temu będziemy mieli więcej czasu na opanowanie sytuacji.

 

16. Dowiedz się w jakich miejscach można czerpać wodę pitną

 

Bez wody nie jesteśmy w stanie wytrzymać zbyt długo. Dlatego odpowiednie zabezpieczenie tej kwestii powinno być dla nas priorytetowe w momencie gdy będziemy już czuć się bezpieczniej. Dowiedzmy się czy w naszej okolicy jest punkt czerpania wody pitnej. Jeżeli mamy taką możliwość to świetnym rozwiązaniem byłaby własna studnia głębinowa. Jeżeli nie mamy takiej możliwości to pozostaje nam zakupienie odpowiednich filtrów do wody.

 

17. Zaopatrz się w odpowiednie ubrania

 

Zawsze powinniśmy mieć zestaw ubrań na różne okazje oraz temperatury. Zbytnie wychłodzenie się lub zbyt wysoka temperatura ciała może prowadzić do niesamowitego dyskomfortu oraz niepotrzebnych strat. Dlatego zawsze upewnijmy się że mamy wszystkie ubrania których moglibyśmy potrzebować.

 

18. Utrzymuj dobre relacje z rodziną, sąsiadami i przyjaciółmi

 

Jako ludzie jesteśmy stworzeniami stadnymi. Zawsze łatwiej jest rozwiązywać skomplikowane sytuacje w towarzystwie innych niż będąc samotnym. Rozwijanie naszych relacji z otoczeniem sprawi że będziemy w stanie zrobić znacznie więcej niż jeżeli mielibyśmy działać w pojedynkę.

 

19. Praktykuj wiarę

 

Chociaż dla niektórych ludzi wiara to zabobon to jednak nie można się spierać że dla milionów z nas stanowi ona główne źródło pocieszenia w trudnych chwilach. Religia to nie tylko zestaw zasad ale również rozwiązań wielu trudności. Jest to także społeczność nastawiona na pomaganie co może się przydać w trudnych chwilach.

 

Podsumowując, zawsze jest coś co możemy zrobić żeby być lepiej przygotowanym na trudne czasy. Mamy nadzieję że lektura tego artykułu zapewni wam bezpieczeństwo w przypadku wystąpienia nieszczęśliwych sytuacji w waszym życiu.

Fabryka CV - darmowy generator cv

Skorzystaj z generatora CV dzięki któremu w łatwy sposób można stworzyć idealne CV, które z pewnością zostanie docenione przez przyszłych pracodawców.

Przygotowaliśmy dla Ciebie szereg interesujących wzorów CV! Ciągle także pracujemy nad nowymi projektami, tak aby zapewnić wam darmowe rozwiązania najwyższej jakości.

Zachęcamy także do zapoznania się z naszymi artykułami. Zamieszczamy w nich wiedzę przydatną w procesie poszukiwania pracy i nie tylko!

Odwiedź nas również na naszych mediach społecznościowych! Linki do nich znajdziesz klikając w odpowiednie ikonki w nagłówku lub stopce strony.

Jeżeli zauważysz jakiś błąd lub masz jakąś sugestie związaną z działaniem strony, prosimy poinformuj nas o tym za pomocą czatu, znajdującego się w prawym dolnym rogu ekranu.

Darmowe wzory CV

Stale pracujemy nad nowymi wzorami cv, tak aby zwiększyć ich liczbę w naszym kreatorze oraz żeby dostosować je do waszych wymagań. Nasze wzory dostępne są w różnych językach. Jeżeli na liście wyboru języków brakuje tego, którego akurat potrzebujesz, prosimy o niezwłoczne powiadomienie nas za pomocą czatu znajdującego się w prawym dolnym rogu ekranu. Postaramy się jak najszybciej dodać nowy język do listy.

Dzięki naszemu kreatorowi możesz pominąć te sekcje na wzorach cv, które są Ci w danym momencie zbędne. Przykładowo, jeżeli brakuje Ci doświadczenia lub też nie masz do uzupełnienia żadnych istotnych informacji w kwestii języków obcych to dzięki naszemu kreatorowi nie będziesz mieć już z tym problemów. Możesz w łatwy sposób wyłączyć niepotrzebne sekcje za pomocą przycisku na stronie danej kategorii, które uzupełniasz podczas wypełniania formularza naszego darmowego kreatora cv.

Dziękujemy Ci za skorzystanie z naszego darmowego generatora cv. Zespół FabrykaCV!

POLITYKA PRYWATNOSCI
ARTYKUŁY
COPYRIGHTS © FABRYKACV.COM.PL. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
KONTAKT@FABRYKACV.COM.PL
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zgoda