hamburger icon
close menu icon

Jak zwiekszyc produktywnosc dla leniwych

Nie jest problemem pracować w momencie w którym nam się chce, problemem jest praca w momencie gdy nam się nie chce. To jakże lakoniczne zdanie będzie punktem wyjścia do tego artykułu. Produktywność czyli czynnik, który definiuje to ile pracy jesteśmy w stanie wykonać w danym odcinku czasowym. Produktywność nie jest czymś stałym i zależy od wielu czynników takich jak np. Ogólne samopoczucie czy poziom stresu. W tym artykule postaramy się przekazać wam kilka porad w jaki sposób zwiększyć swoją produktywność w momencie gdy nie chce nam się pracować.

 

1. Określ swój cel

 

Jest to krok kluczowy, jeżeli nie wiemy po co mamy wykonywać coś na co nie mamy ochoty, to nigdy się za to nie zabierzemy, natomiast będziemy stale zwlekać z wykonaniem tego typu zadań. Musimy określić co chcemy osiągnąć poprzez wykonanie tej czynności. Jeżeli będziemy mieli jasno określony cel to będzie to nas motywować do podjęcia wyzwania. Zasada działania jest prosta mamy marchewkę i mamy cel do niej. Ważne jest aby nasz cel był jak najprościej określony. Jeżeli powiemy sobie, że pracujemy po to żeby być bogatsi to nie zadziała to zbytnio na naszą wyobraźnie. Jednak jeżeli postawimy sobie za cel, kupno domu rodzinnego pod naszym miastem i na aten cel potrzebujemy milion złotych to znacznie bardziej działa to na wyobraźnie. Jeżeli mamy już określony cel to pozostaje jeszcze dodać punkty milowe pomiędzy miejscem w którym jesteśmy a finałem. Sprawi to że większe zadania zostaną podzielone na mniejsze sekcje, których wykonanie łatwiej jest kontrolować. Jednocześnie daje nam to wiedzę na jakim punkcie naszego planu obecnie się znajdujemy.

 

2. Zajmij się jedną rzeczą na raz

 

Chociaż tak zwany “multitasking” czyli zajmowanie się wieloma rzeczami jednocześnie jest coraz bardziej popularne to nie polecamy stosowania tego zabiegu podczas realizacji określonego zadania. Prawda jest taka, że jako ludzie mamy ograniczony zakres tego co jesteśmy w stanie robić jednocześnie. Im więcej takich rzeczy tym nasza uwaga jak i produktywność jest rozprowadzona na każdą z tych czynności. Przykładowo na autostradzie możemy jeździć szybciej ponieważ nie musimy tak dużo uwagi poświęcać temu że dojeżdżamy do skrzyżowania, przy drodze znajdują się dodatkowe znaki informacyjne lub po chodniku i na pasach spacerują piesi. Tak samo jest podczas wypełniania naszych obowiązków. Jeżeli skupimy się tylko na tym co mamy robić to jednocześnie sprawimy że nasza produktywność na tym polu drastycznie wzrośnie.

 

3. Usuń rozpraszacze

 

Nie da się pracować efektywnie w momencie w którym ktoś lub coś stale odwraca naszą uwagę od wykonywanych czynności. Jak masz się skupić na zadaniu w momencie, gdy co chwile odpowiadasz na wiadomości na portalach społecznościowych typu facebook. Nigdy nie będziesz w stanie skupić się w sytuacji w której ktoś nieustannie Cię o coś wypytuje. A na pewno twoja produktywność nie będzie wysoka w sytuacji gdy otacza Cię hałas. Dlatego ważne jest żeby zaplanować sobie nie tylko samą pracę, czyli to co musimy zrobić ale także dostosować swoje miejsce pracy. Jeżeli coś nie jest Ci potrzebne do pracy to po prostu się tego pozbądź. Jeżeli nie dzwonisz po klientach to nie potrzebujesz telefonu. Najlepiej żebyśmy nie mieli go nawet pod ręką, bo przecież większość z nas ma już dawno wyrobiony nawyk zerkania na telefon nawet gdy akurat nic na nim się nie dzieje. Tak samo jest z oglądaniem filmów, seriali itp. Jeżeli wydaje Ci się że potrafisz pracować równie dobrze gdy twoja uwaga podzielona jest pomiędzy pracę a serial to prawdopodobnie jesteś w błędzie. Ważne jest także to żebyśmy mieli wokół siebie porządek. Ciężko o dobrą produktywność gdy dookoła ciebie leżą niepotrzebne dokumenty, talerze itp. Niech twoje biurko będzie pozbawione wszelkich niepotrzebnych szpargałów. Zadbajmy także o to żeby w miarę możliwości ograniczyć hałas, który do nas dociera. Oczywiście w niektórych sytuacjach nie mamy na to wpływu, jednak jeżeli jest tylko taka możliwość postarajmy się o to żeby pracować w godzinach niskiej aktywności otoczenia. O to żeby dźwięki ulicy nie docierały do naszych uszu. Dobrym pomysłem jest poinformowanie współpracowników w pracy lub rodziny jeżeli pracujemy zdalnie z domu o to żeby nie przeszkadzali nam gdy pracujemy. Ustalmy w jaki sposób mogą nieinwazyjnie powiadomić nas o jakiejś istotnej kwestii, tak aby zminimalizować ryzyka utraty skupienia podczas wykonywania pracy.

 

4. Zacznij od mniejszych zadań

 

Największym wrogiem produktywności jest brak zaangażowania lub lenistwo. Jeżeli widzimy cały ogrom pracy, który musimy wykonać to trudno będzie nam się do tego zabrać. W takich momentach możemy wykorzystać sztuczkę z wykonaniem drobnych zadań. Musimy znaleźć sobie coś co zajmie nam najwyżej kilka minut i nie będzie to dla nas zbytnio wyczerpujące. Często bywa tak że najtrudniej jest nam wykonać pierwszy krok w jakimś kierunku. W momencie gdy już zaczniemy coś robić to reszta zadań powinna już pójść lawinowo. Metodę tą stosuje się także podczas ćwiczeń i odchudzania. Zrobienie kilku pompek jest łatwiejsze wykonanie całego treningu. Poprawne nastawienie jest kluczowe podczas wykonywania jakiejkolwiek czynności, dlatego postarajmy się odpowiednio na nie skierować.

5. Określ swoje godziny pracy

 

Każdy z nas ma określone godziny w których czuje się najlepiej. Z doświadczenia wiemy że nie ma większego sensu z tym walczyć. Jeżeli jesteśmy najbardziej produktywni wieczorami to postarajmy się zorganizować naszą pracę właśnie w takich godzinach. Wiadomo, że nie jest to zawsze możliwe, szczególnie gdy mamy określone z góry godziny pracy. Dlatego metoda ta dotyczy głównie osób z otwartym grafikiem zajęć. Kolejnym sposobem wykorzystującym organizację czasu jest określenie ram czasowych w których będziemy maksymalnie skupieni. Przykładowo, jeżeli ustalimy że pracujemy na maksymalnych obrotach od godziny 12:00 do 13:00 to nie zajmujemy się niczym innym jak zdefiniowanym zadaniem. W ten sposób uda nam się maksymalnie wykorzystać posiadany przez nas czas pracy.

 

Podsumowując, nasza produktywność jest czymś co będzie wahać zależnie od naszego nastroju i predyspozycji w danym dniu. Jednak dzięki przeczytaniu tego artykułu znacie już kilka ze sposobów na poprawę wartości tego czynnika. Pamiętajmy, że są w dni w którym pomimo naszych usilnych starań i tak nasza produktywność będzie znikoma, dlatego nie traktujmy się na tym polu zbyt surowo.

Fabryka CV - darmowy generator cv

Skorzystaj z generatora CV dzięki któremu w łatwy sposób można stworzyć idealne CV, które z pewnością zostanie docenione przez przyszłych pracodawców.

Przygotowaliśmy dla Ciebie szereg interesujących wzorów CV! Ciągle także pracujemy nad nowymi projektami, tak aby zapewnić wam darmowe rozwiązania najwyższej jakości.

Zachęcamy także do zapoznania się z naszymi artykułami. Zamieszczamy w nich wiedzę przydatną w procesie poszukiwania pracy i nie tylko!

Odwiedź nas również na naszych mediach społecznościowych! Linki do nich znajdziesz klikając w odpowiednie ikonki w nagłówku lub stopce strony.

Jeżeli zauważysz jakiś błąd lub masz jakąś sugestie związaną z działaniem strony, prosimy poinformuj nas o tym za pomocą czatu, znajdującego się w prawym dolnym rogu ekranu.

Darmowe wzory CV

Stale pracujemy nad nowymi wzorami cv, tak aby zwiększyć ich liczbę w naszym kreatorze oraz żeby dostosować je do waszych wymagań. Nasze wzory dostępne są w różnych językach. Jeżeli na liście wyboru języków brakuje tego, którego akurat potrzebujesz, prosimy o niezwłoczne powiadomienie nas za pomocą czatu znajdującego się w prawym dolnym rogu ekranu. Postaramy się jak najszybciej dodać nowy język do listy.

Dzięki naszemu kreatorowi możesz pominąć te sekcje na wzorach cv, które są Ci w danym momencie zbędne. Przykładowo, jeżeli brakuje Ci doświadczenia lub też nie masz do uzupełnienia żadnych istotnych informacji w kwestii języków obcych to dzięki naszemu kreatorowi nie będziesz mieć już z tym problemów. Możesz w łatwy sposób wyłączyć niepotrzebne sekcje za pomocą przycisku na stronie danej kategorii, które uzupełniasz podczas wypełniania formularza naszego darmowego kreatora cv.

Dziękujemy Ci za skorzystanie z naszego darmowego generatora cv. Zespół FabrykaCV!

POLITYKA PRYWATNOSCI
ARTYKUŁY
COPYRIGHTS © FABRYKACV.COM.PL. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
KONTAKT@FABRYKACV.COM.PL
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zgoda