hamburger icon
close menu icon

Jak znaleźć pracę?

Nikt chyba nie ma złudzeń, że praca jest fundamentalną czynnością w życiu każdego z nas. To gdzie i na jakich warunkach pracujemy, często decyduje o tym jak wygląda nasze życie. Dlatego właśnie niezbędna jest nam wiedza o tym w jaki sposób efektywnie szukać przyszłego miejsca zatrudnienia! W niniejszym artykule w kilku słowach postaramy się nakreślić Ci w jaki sposób należy szukać pracy, tak aby robić to w sposób najbardziej efektywny.

 

1. Określ czego tak naprawdę chcesz.

 

Podstawowym krokiem jest zrozumienie czego tak naprawdę szukamy. Określ takie elementy jak np.: stanowisko, firma, wynagrodzenie, warunki itd. Jeżeli szukasz pracy w nieznanym Ci środowisku to zorientuj się, jak wygląda specyfikacja danego zawodu. Dokładne zrozumienie czego potrzebujemy pozwoli nam na zawężenie listy ofert do tych, które faktycznie nas interesują.

 

2. Zrób listę firm.

 

Skoro wiesz już dokładnie czego szukasz to przyszedł czas na znalezienie firm, w których możesz podjąć się pracy. Zalecamy abyś nie szukał jedynie samych ofert pracy. Często firmy nie szukają w danym momencie nowych pracowników, jednakże mogą mimo to być zainteresowane zatrudnieniem kogoś, kto sam do nich zawita. Zapisz sobie listę potencjalnych pracodawców, ich dane kontaktowe oraz krótki opis danego miejsca. Im większa liczba znalezionych firm tym większe prawdopodobieństwo znalezienia pracy. W trakcie przeszukiwania katalogu firm pamiętaj, że możesz korzystać z takich mediów jak np. fora internetowe poświęcone twojemu miastu, grupy facebook’owe, grupy z ogłoszeniami o pracę, wyniki wyszukiwania fraz kluczowych w wyszukiwarce google, np:. “usługi IT Gdańsk” itp.

 

3. Przygotuj niezbędne dokumenty.

 

W większości przypadków wystarczy samo CV. Jednak w niektórych sytuacjach pracodawca wymaga większej ilości dokumentów jak np. list motywacyjny lub zaświadczenie o posiadaniu pewnych uprawnień. Sprawdź czy dana firma na swojej stronie nie posiada spisu niezbędnych dokumentów używanych w procesie rekrutacji. Jeżeli nie wiesz jak napisać CV to zachęcamy Cię do zapoznania się z tym artykułem: https://www.fabrykacv.com.pl/artykul/20.

Dodatkowo możesz skorzystać z darmowego kreatora cv: https://www.fabrykacv.com.pl/kreator-cv.

 

4. Wyślij swoje dokumenty do firm.

 

Pamiętaj, żeby upewnić się czy adres email na który wysyłasz dokumenty, jest zgodny z adresem podanym na stronie danej firmy. Jeżeli wysyłasz list pocztą to upewnij się, że adres doręczenia jest faktycznym adresem firmy, w którym znajduję się dział rekrutacji. Pamiętaj, żeby w swojej wiadomości umieścić krótki opis tego w jakiej sprawie się kontaktujesz oraz zadbaj o to by tytuł wiadomości był czytelny i nakierowywał odbiorcę na treść wiadomości. Ważne jest, żeby wysyłać wiadomości mail’owe z zaufanej poczty elektronicznej, dzięki czemu mamy większe szanse na to, że nasza wiadomość nie trafi do spamu (nieprzydatne wiadomości masowe). Sprawdź również, czy na stronie firmy nie został umieszczony formularz kontaktowy z możliwością zgłoszenia się do procesu rekrutacji.

 

5. Wierz w siebie i daj sobie nieco czasu.

 

Proces poszukiwania pracy jest często procesem stresującym. Pamiętaj, że czasami nawet pomimo najlepszych kwalifikacji oraz doskonałej dokumentacji, może zdarzyć się sytuacja w której nie otrzymasz żadnego odzewu ze strony potencjalnych pracodawców. Nie załamuj się i staraj się wciąż zwiększać zasięg poszukiwania. Stale monitoruj aktualną sytuację na rynku i pamiętaj, że są czynniki na które nie masz żadnego wpływu, więc nie warto się nimi zbytnio przejmować.

 

6. Podsumowanie

 

Mamy nadzieję, że lektura powyższego artykułu, pomogła Ci poznać podstawowe zasady wykorzystywane podczas procesu poszukiwania pracy. Jeżeli masz jakieś pytania to zapraszamy do kontaktu. Zachęcamy Cię także do zapoznania się z naszymi pozostałymi artykułami!

 

Fabryka CV - darmowy generator cv

Skorzystaj z generatora CV dzięki któremu w łatwy sposób można stworzyć idealne CV, które z pewnością zostanie docenione przez przyszłych pracodawców.

Przygotowaliśmy dla Ciebie szereg interesujących wzorów CV! Ciągle także pracujemy nad nowymi projektami, tak aby zapewnić wam darmowe rozwiązania najwyższej jakości.

Zachęcamy także do zapoznania się z naszymi artykułami. Zamieszczamy w nich wiedzę przydatną w procesie poszukiwania pracy i nie tylko!

Odwiedź nas również na naszych mediach społecznościowych! Linki do nich znajdziesz klikając w odpowiednie ikonki w nagłówku lub stopce strony.

Jeżeli zauważysz jakiś błąd lub masz jakąś sugestie związaną z działaniem strony, prosimy poinformuj nas o tym za pomocą czatu, znajdującego się w prawym dolnym rogu ekranu.

Darmowe wzory CV

Stale pracujemy nad nowymi wzorami cv, tak aby zwiększyć ich liczbę w naszym kreatorze oraz żeby dostosować je do waszych wymagań. Nasze wzory dostępne są w różnych językach. Jeżeli na liście wyboru języków brakuje tego, którego akurat potrzebujesz, prosimy o niezwłoczne powiadomienie nas za pomocą czatu znajdującego się w prawym dolnym rogu ekranu. Postaramy się jak najszybciej dodać nowy język do listy.

Dzięki naszemu kreatorowi możesz pominąć te sekcje na wzorach cv, które są Ci w danym momencie zbędne. Przykładowo, jeżeli brakuje Ci doświadczenia lub też nie masz do uzupełnienia żadnych istotnych informacji w kwestii języków obcych to dzięki naszemu kreatorowi nie będziesz mieć już z tym problemów. Możesz w łatwy sposób wyłączyć niepotrzebne sekcje za pomocą przycisku na stronie danej kategorii, które uzupełniasz podczas wypełniania formularza naszego darmowego kreatora cv.

Dziękujemy Ci za skorzystanie z naszego darmowego generatora cv. Zespół FabrykaCV!

POLITYKA PRYWATNOSCI
ARTYKUŁY
COPYRIGHTS © FABRYKACV.COM.PL. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
KONTAKT@FABRYKACV.COM.PL
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zgoda