hamburger icon
close menu icon

Jak uczyć się nowych rzeczy?

Stare powiedzenie mówi, że człowiek uczy się całe życie. Jest to oczywiście prawda, gdyż w ciągu całego życia zdobywamy nowe doświadczenia oraz umiejętności, które następnie wykorzystujemy w naszym życiu codziennym. Niezależnie od tego czy uczymy się nowych języków obcych czy jazdy na rowerze to warto jest abyśmy robili to w sposób jak najbardziej efektywny. Pozwoli nam to na znacznie szybsze osiągnięcie biegłości w danej dziedzinie oraz zminimalizuje możliwość pojawienia się braku rezultatów i odejścia od nauki. Mamy nadzieję że wiedza zaczerpnięta z tego artykułu poprawi wasze wyniki podczas nauki nowych rzeczy. 

 

1. Wyznacz cel i podziel go na mniejsze kroki

 

Każdy projekt, którego się podejmujemy powinniśmy rozpocząć od stworzenia planu działania. Należy w takim przypadku wyznaczyć punkt startowy, czyli to jaka jest nasza aktualna biegłość w umiejętności w której chcemy się kształcić a następnie wyznaczyć cel do którego chcemy dążyć. Ważne aby nasz cel był dla nas rzeczywisty i całkowicie osiągalny. Gdy już mamy punkt startowy i cel ostateczny należy dodać kroki które pozwolą nam zrealizować dany cel. Przełóżmy opisaną przez nas metodę na przykład praktyczny. Jeżeli chcemy nauczyć się pływać pomimo że w obecnej chwili nasze wejście do wody skończyłoby się utonięciem to nasz plan działania mógłby wyglądać następująco: 

 

Start: Brak umiejętności pływania.

Krok 1: Obejrzenie poradników udostępnionych w internecie.

Krok 2: Zapisanie się na krytą pływalnie i ćwiczenia 3 razy w tygodniu.

Krok 3: Skorzystanie z usług instruktora pływania i treningi 2 razy w tygodniu.

Krok 4: Treningi pływania na akwenach otwartych

Krok 5: Zapisanie się do grupy pływackiej

Meta: Biegłość w sztuce pływania.

 

Jak widać wykonanie takiego planu nie jest czynnością trudną i czasochłonną a zdecydowanie ułatwia nam poznawanie nowych umiejętności. 

 

2. Równowaga pomiędzy zdobywaniem wiedzy a praktyką

 

Jednym z problemów które nazbyt często napotykamy podczas nauki pożądanej przez nas czynności jest zły dobór stosunku zdobywania nowej wiedzy do praktyki. Jeżeli skupiamy się jedynie na wiedzy teoretycznej to może się okazać, że pomimo dużej dawki zdobywanej wiedzy teoretycznej nie jesteśmy w stanie przełożyć nowych informacji na praktykę. Z drugiej strony może się okazać, że przeglądanie kolejnych poradników daje nam jedynie iluzoryczne poczucie progresywności. Dlatego ważne abyśmy stale sprawdzali czy zdobywana przez nas wiedza jest dla nas faktycznie użyteczna. Jeżeli chodzi o sferę praktyki, powinna ona stanowić trzon naszego działania, gdyż nawet najlepsza wiedza bez wystarczającego czasu poświęconego na praktyczne ćwiczenia nie zaowocuje niczym więcej jak frustracją i stratą czasu. Jednak pamiętajmy że jeżeli wykonujemy daną czynność przez lata to nie musi to jednocześnie oznaczać że z każdym rokiem jesteśmy coraz to lepsi w tym co robimy. Może się okazać że stale popełniamy te same błędy do których zdążyliśmy się już niestety przyzwyczaić. Dlatego właśnie ważne jest aby ciągle szukać nowych informacji w dziedzinie w której chcemy się specjalizować a następnie wykorzystywać nowo zdobytą wiedzę w praktyce.

 

3. Usuń wszystko co może Ci przeszkadzać

 

Nasze otoczenie ma ogromny wpływ na to w jaki sposób funkcjonujemy. Jeżeli naszym celem jest nauka jakiejś umiejętności to wszystko co będzie nas odrywało od nauki sprawia że nasza efektywność drastycznie maleje. Postarajmy się żeby w zaplanowanym przez nas czasie, który chcemy poświęcić na zdobywanie umiejętności nikt nam nie przeszkadzał. Powinniśmy w tym czasie wyłączyć niepotrzebne komunikatory oraz telefony. Jeżeli mamy współdomowników to postarajmy się dać im jasno do zrozumienia, że przeszkadzanie nam w momentach nauki jest niedopuszczalne. Pamiętajmy że jeżeli skupimy się na jednej rzeczy i nasza praca nie będzie przerywana czynnikami, które nie są związane z wykonywanymi przez nas czynnościami to będziemy tracić mnóstwo czasu na ponowne koncentrowanie się na naszym celu.

 

4. Odpowiednia motywacja 

 

Czasami bardzo ciężko nam zabrać się do wykonywania pracy czy też nauki pewnych umiejętności. Chociaż na początku nasza motywacja jest na dosyć wysokim poziomie to niestety dla większości z nas okazuje się to jedynie słomianym zapałem i w perspektywie długiego i monotonnego okresu nauki rezygnujemy z podjętych zobowiązań. Ile to razy już chcieliśmy nauczyć się nowego języka ale zawsze zakończyliśmy naukę po kilku dniach. Dlatego powinniśmy stale przypominać sobie po co tak naprawdę wykonujemy nasze obowiązki. Z czasem uda nam się wytworzyć pewną rutynę i dodatkowa motywacja nie będzie już wcale konieczna do zmuszenia się do działania. Pamiętajmy że regularność zawsze jest najważniejszym czynnikiem sukcesu, niezależnie od tego czym się zajmujemy.

 

5. System nagród i kar

 

Jako ludzie już od czasów szkolnych jesteśmy nauczeni, że nasza ciężka praca i przykładanie się do obowiązków będzie owocować nagrodami. Natomiast nasze niewłaściwe zachowanie lub lenistwo będzie skutkować karami i brakiem rezultatów. Jednak w czasie dorastania okazuje się, że mamy coraz mniej szans na stosowanie tego systemu w naszym życiu. Właściwie jedynym miejscem gdzie korzysta się wobec nas z systemu nagród i kar jest nasze miejsce pracy. Za dobrą pracę dostajemy wynagrodzenie oraz możliwość awansu, natomiast złe wyniki mogą skutkować zwolnieniem z wykonywanych obowiązków. Dlatego jeżeli podejmujemy się nauki nowej umiejętności to powinniśmy także wyznaczyć sobie pewne kary oraz nagrody. Przykładowo, jeżeli naszym celem jest atletyczna sylwetka to nagrodą za wypełnienie tego zadania może być wycieczka w wymarzone miejsce lub kupno jakiegoś prezentu dla siebie. W sytuacji jednak gdy nie uda nam się spełnić założonego celu to powinna nas czekać kara. Ważne aby nałożona przez nas kara była przez nas odczuwalna. Możemy założyć się z kimś bliskim że jeżeli nie zbudujemy świetnego ciała do wakacji to przekażemy mu odpowiednią sumę pieniędzy. Wizja utraty czegoś na czym nam zależy będzie odpowiednim motywatorem do działania.

 

6. Regularność i czas

 

Nie da się nauczyć nowego języka w stopniu zadowalającym w tydzień. Tak samo nie zbudujemy idealnej sylwetki po kilku wizytach na siłowni. Musimy zatem uzbroić się w cierpliwość i mozolnie lecz regularnie kształcić się w pożądanym przez nas kierunku. Pamiętajmy że nawet jeżeli dzisiaj nie udaje nam się wykonać jakiejś czynności to z czasem zacznie nam to wychodzić coraz to łatwiej. Przykładowo, jeżeli chcemy nauczyć się stania na rękach to kluczowym aspektem jest liczba wykonanych prób. Chociaż z początku będziemy czuli obawę przed upadkiem a nasze ciało będzie leciało w każdym kierunku to z czasem zaczniemy zauważać że coraz łatwiej jest nam utrzymać ciało w pionie a czas w którym jesteśmy w stanie ustać na rękach jest coraz to dłuższy. Docelowo stanie na rękach będzie dla nas niemalże równie naturalne jak zwykłe chodzenie. Ta sama zasada stosuje się do każdej umiejętności, której chcemy się nauczyć. Dajmy sobie czas i nie zniechęcajmy się za szybko.

 

Podsumowując, nauka nowych umiejętności wcale nie musi być drogą przez mękę. Możemy traktować to jako zabawę oraz inwestycje w siebie. Pamiętajmy, że inny ludzie cenią sobie osoby, które mają cały szereg interesujących umiejętności. Najważniejszym czynnikiem jest regularność oraz ciągły rozwój w dziedzinie, którą chcemy opanować. Liczymy że każdemu z was uda się osiągnąć założone cele. Pozdrawiamy.

Fabryka CV - darmowy generator cv

Skorzystaj z generatora CV dzięki któremu w łatwy sposób można stworzyć idealne CV, które z pewnością zostanie docenione przez przyszłych pracodawców.

Przygotowaliśmy dla Ciebie szereg interesujących wzorów CV! Ciągle także pracujemy nad nowymi projektami, tak aby zapewnić wam darmowe rozwiązania najwyższej jakości.

Zachęcamy także do zapoznania się z naszymi artykułami. Zamieszczamy w nich wiedzę przydatną w procesie poszukiwania pracy i nie tylko!

Odwiedź nas również na naszych mediach społecznościowych! Linki do nich znajdziesz klikając w odpowiednie ikonki w nagłówku lub stopce strony.

Jeżeli zauważysz jakiś błąd lub masz jakąś sugestie związaną z działaniem strony, prosimy poinformuj nas o tym za pomocą czatu, znajdującego się w prawym dolnym rogu ekranu.

Darmowe wzory CV

Stale pracujemy nad nowymi wzorami cv, tak aby zwiększyć ich liczbę w naszym kreatorze oraz żeby dostosować je do waszych wymagań. Nasze wzory dostępne są w różnych językach. Jeżeli na liście wyboru języków brakuje tego, którego akurat potrzebujesz, prosimy o niezwłoczne powiadomienie nas za pomocą czatu znajdującego się w prawym dolnym rogu ekranu. Postaramy się jak najszybciej dodać nowy język do listy.

Dzięki naszemu kreatorowi możesz pominąć te sekcje na wzorach cv, które są Ci w danym momencie zbędne. Przykładowo, jeżeli brakuje Ci doświadczenia lub też nie masz do uzupełnienia żadnych istotnych informacji w kwestii języków obcych to dzięki naszemu kreatorowi nie będziesz mieć już z tym problemów. Możesz w łatwy sposób wyłączyć niepotrzebne sekcje za pomocą przycisku na stronie danej kategorii, które uzupełniasz podczas wypełniania formularza naszego darmowego kreatora cv.

Dziękujemy Ci za skorzystanie z naszego darmowego generatora cv. Zespół FabrykaCV!

POLITYKA PRYWATNOSCI
ARTYKUŁY
COPYRIGHTS © FABRYKACV.COM.PL. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
KONTAKT@FABRYKACV.COM.PL
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zgoda