hamburger icon
close menu icon

Jak splacic dlugi kredyty i pozyczki

Większość z nas miała nieprzyjemne momenty związane z posiadaniem długów. Niestety jak pokazują badania, ponad 50% dorosłej populacji naszego kraju posiada jakieś długi a aż 35% z nich należy do grupy kredytów konsumenckich. Nie ma co się oszukiwać kredyty i pożyczki stały się dla nas codziennością. Co jednak jeżeli nie dajemy sobie już rady z ich spłacaniem. Coraz ciaśniejsza pętla sprawa, że ciężko jest nam logicznie przemyśleć nasze położenie i podjąć odpowiednie kroki, dzięki którym spłacimy nasze zobowiązania. W niniejszym artykule rozpiszemy dla was strategie wyjścia z zadłużenia finansowego. Zachęcamy do lektury.

 

1. Ustal ilość swoich długów

 

Pierwszym krokiem jaki musimy wykonać to sprawdzić ile dokładnie wynoszą nasze długi. Ciężko sobie wyobrazić walkę z kredytami w momencie, gdy nie zdajemy sobie nawet sprawy ile tak naprawde jesteśmy dłużni. Weźmy kartkę i długopis i wypiszmy dokładnie ile i komu jesteśmy winni pieniędzy. Wypiszmy także nasze miesięczne zobowiązania względem wierzycieli. W taki sposób otrzymamy pełny obraz naszej sytuacji. Pamiętajmy że podczas wykonywania tego kroku musimy być wobec siebie zupełnie szczerzy, nawet jeżeli myślenie o naszych długach nie należy do zbyt przyjemnych czynności. Nie załamujmy się jednak bo choć może nam wydawać się to trudne to z pewnością uda nam się wyjść z tarapatów.

 

2. Policz ile pieniędzy potrzebujesz

 

Kolejnym etapem jest wyliczenie ilości pieniędzy, które potrzebujemy do życia. Policz wszystkie wydatki, opłaty, jedzenie, czynsz itp. Dowiesz się w ten sposób ile pieniędzy z twoich dochodów możesz przeznaczyć na spłacanie zaległości. Pamiętaj że kwota miesięcznych wydatków zapewne będzie oscylować zależnie od miesiąca, gdyż mogą pojawić się nieprzewidziane wydatki na które nie będziemy gotowi. Najgorszym przypadkiem który może wystąpić podczas realizacji tego kroku jest fakt że nasze zobowiązania oraz miesięczne wydatki w sposób znaczący przewyższają nasze możliwości zarobkowe. W takich przypadkach należy zastosować dodatkowe strategie, które opiszemy w kolejnych punktach.

 

3. Przyjmij strategie od najmniejszego do największego

 

Nasze mentalne nastawienie do naszych długów odgrywa kluczową rolę w procesie ich spłacania. Jeżeli przyjąć myślenie typowo matematyczne to okazałoby się że najlepszym sposobem spłaty długów może okazać się spłacenie najpierw tych największych dla których odsetki jak i kary są relatywnie wyższe. Polecamy jednak podejście bardziej ludzkie. W momencie gdy zaczniemy spłacać nasze drobne zobowiązania to zauważymy, że jednak jesteśmy w stanie wyjść z zadłużenia. Spowoduje to zmiany mentalnego nastawienia do naszych długów. Zmniejszy się także ilość wierzycieli z którymi możemy mieć nieprzyjemności. Dodatkowo jeżeli naszymi wierzycielami są członkowie naszej rodziny lub nasi przyjaciele to szybka spłata zobowiązania poprawi panujące między nami relacje.

 

4. Ogranicz wydatki

 

Co w momencie w którym po prostu nie stać nas na płacenie należności? Jeżeli nasze przychody pozwalają nam jedynie na opłacenie naszych bieżących potrzeb to cały nasz plan spłacenia długów staje się całkowicie bezsensowny. Zastanówmy się czy możemy sobie pozwolić na ograniczenie naszych codziennych wydatków. Pamiętajmy, że chwilowy regres w naszym standardzie życia służy temu abyśmy nie zagłębiają się w spiralę długów, które ciągle pogarszają naszą sytuację materialną. Pozbądźmy się niepotrzebnych subskrypcji, które regularnie pozbawiają nas pieniędzy. Jeżeli możemy to przerzućmy się na tańszy środek transportu. Jeżeli nasze długi będziemy musieli spłacać w dłuższym okresie czasu to możemy również zastanowić się nad zmianą naszego lokum na mniejsze, którego utrzymanie będzie kosztować mniej. Takie postępowanie nie jest łatwe, zwłaszcza jeżeli przyzwyczailiśmy się już do naszego trybu życia jednak pamiętajmy że dzięki zaoszczędzeniu dodatkowych pieniędzy będziemy w stanie wyrwać się z długów zdecydowanie szybciej.

 

5. Zwiększ swoje przychody

 

W wielu przypadkach może okazać się że nie jesteśmy w stanie obniżyć naszych wydatków lub też, że pomimo ich obniżenia wciąż brakuje nam funduszy. W tej sytuacji powinniśmy zastanowić się w jaki sposób możemy zwiększyć nasze przychody. Zdajemy sobie sprawę że nie zawsze jest to łatwe jednak pamiętaj że aby poradzić sobie z zadłużeniem, zapewne będziemy musieli pracować ciężej niż dotychczas. Dodatkowe nadgodziny lub dodatkowa praca na pół etatu w sposób zdecydowany poprawi naszą sytuację materialną. 

 

6. Skontaktuj się z wierzycielami

 

To punkt od którego większość dłużników stara się uciekać jak najdalej. Z jakiegoś powodu obawiamy się konfrontacji z osobami od których pożyczyliśmy pieniądze, których nie jesteśmy w stanie spłacać. Jest to błędne nastawienie. Pamiętajmy że zazwyczaj nasi wierzyciele to rozsądne osoby, które po prostu chcą odzyskać swoje pieniądze, oczywiście dodając do tego wszelkie kary, odsetki oraz koszty na które się zgodziliśmy gdy pobieraliśmy pożyczkę. W większości sytuacji będziemy w stanie wyjaśnić naszemu wierzycielowi dlaczego przestaliśmy w sposób regularny spłacać nasze zobowiązanie. Pamiętajmy jednak żeby podczas rozmowy nie użalać się nad sobą, gdyż nikogo nie obchodzą nasze indywidualne pobudki zaistniałej sytuacji dlatego głównym powodem kontaktu powinno być zapewnienie chęci spłaty długu oraz konkretny plan działania. Większość wierzycieli pozytywnie odbierze fakt że nie chcemy unikać spłaty zobowiązań i przystanie na warunki korzystne dla obydwu stron.

 

Podsumowując, najważniejszymi czynnikami determinującymi relatywnie szybką spłatę zobowiązań jest odpowiednie nastawienie oraz konkretny plan działania, który realizowany systematycznie sprawi że pozbędziemy się naszych długów. Droga ta nie będzie łatwa i zapewne sprawi że będziemy obarczeni dodatkowymi obowiązkami ale pamiętajmy że naszym celem jest całkowita wolność od zadłużeń. Powodzenia!

Fabryka CV - darmowy generator cv

Skorzystaj z generatora CV dzięki któremu w łatwy sposób można stworzyć idealne CV, które z pewnością zostanie docenione przez przyszłych pracodawców.

Przygotowaliśmy dla Ciebie szereg interesujących wzorów CV! Ciągle także pracujemy nad nowymi projektami, tak aby zapewnić wam darmowe rozwiązania najwyższej jakości.

Zachęcamy także do zapoznania się z naszymi artykułami. Zamieszczamy w nich wiedzę przydatną w procesie poszukiwania pracy i nie tylko!

Odwiedź nas również na naszych mediach społecznościowych! Linki do nich znajdziesz klikając w odpowiednie ikonki w nagłówku lub stopce strony.

Jeżeli zauważysz jakiś błąd lub masz jakąś sugestie związaną z działaniem strony, prosimy poinformuj nas o tym za pomocą czatu, znajdującego się w prawym dolnym rogu ekranu.

Darmowe wzory CV

Stale pracujemy nad nowymi wzorami cv, tak aby zwiększyć ich liczbę w naszym kreatorze oraz żeby dostosować je do waszych wymagań. Nasze wzory dostępne są w różnych językach. Jeżeli na liście wyboru języków brakuje tego, którego akurat potrzebujesz, prosimy o niezwłoczne powiadomienie nas za pomocą czatu znajdującego się w prawym dolnym rogu ekranu. Postaramy się jak najszybciej dodać nowy język do listy.

Dzięki naszemu kreatorowi możesz pominąć te sekcje na wzorach cv, które są Ci w danym momencie zbędne. Przykładowo, jeżeli brakuje Ci doświadczenia lub też nie masz do uzupełnienia żadnych istotnych informacji w kwestii języków obcych to dzięki naszemu kreatorowi nie będziesz mieć już z tym problemów. Możesz w łatwy sposób wyłączyć niepotrzebne sekcje za pomocą przycisku na stronie danej kategorii, które uzupełniasz podczas wypełniania formularza naszego darmowego kreatora cv.

Dziękujemy Ci za skorzystanie z naszego darmowego generatora cv. Zespół FabrykaCV!

POLITYKA PRYWATNOSCI
ARTYKUŁY
COPYRIGHTS © FABRYKACV.COM.PL. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
KONTAKT@FABRYKACV.COM.PL
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zgoda