hamburger icon
close menu icon

Jak rozmawiać z ludźmi

Rozmowa stanowi podstawę komunikacji pomiędzy ludźmi. Dzięki dobrze prowadzonemu dialogowi jesteśmy w stanie zdobyć nowe kontakty, pracę czy rozpocząć związek. Jeżeli jesteśmy dobrymi rozmówcami to w łatwy sposób jesteśmy w stanie przykryć swoje braki i wyciągnąć na wierzch swoje zalety. Jednak praktyka pokazuje, że większość z nas ma problemy z prowadzeniem rozmowy z innymi ludźmi. Szczególnie skomplikowane okazuje się nawiązywanie rozmowy z obcymi ludźmi. Większość z nas czuje spory dyskomfort w sytuacji w której musi rozmawiać z nieznajomym. Niestety nigdzie nie uczymy się w jaki sposób rozpoczynać oraz prowadzić rozmowę z innymi. Brak doświadczenia na tym polu sprawia, że nie jesteśmy pewni swoich umiejętności i zwyczajnie czujemy strach przed nieznanym. Dlatego warto nauczyć się sztuki rozmawiania z innymi i przełamać się na tym polu. W niniejszym artykule zamieściliśmy kilka porad, które wam w tym pomogą. Zapraszamy do lektury.

 

1. Zdobądź się na odwagę

 

Najpowszechniejszym czynnikiem który sprawia, że nie podejmujemy się jakiegoś działania jest strach przed odrzuceniem i porażką. Zwyczajnie obawiamy się że osoba z którą rozmawiamy nie będzie miała ochoty prowadzić z nami konwersacji. Tworzymy sobie w głowach setki negatywnych scenariuszy, w których zostaniemy wyśmiani lub zlekceważeni przez naszego rozmówcę. Okazuje się jednak że strach ma tylko wielkie oczy. Większość osób, które spotykamy na swojej drodze jest całkowicie normalna i nasza próba przeprowadzenia rozmowy będzie przez nich jak najbardziej akceptowana. Jeżeli nauczymy się że nie ma się czego bać to łatwiej będzie nam podejmować się rozmowy z obcymi ludźmi. Wystarczy jedynie że przełamiemy swoją niepewność.

 

2. Bądź ciekawy

 

Ciekawość to świetne narzędzie które możemy wykorzystać podczas rozmowy z innymi. Ciekawość w tym przypadku działa w obydwie strony. Jeżeli jesteśmy ludźmi ciekawymi to będziemy lepszymi obiektami rozmów dla innych. Dlatego powinniśmy starać się rozwijać swoje pasje i próbować nowych rzeczy. Dzięki temu będziemy posiadali mnóstwo tematów i ciekawostek do rozmów. Jeżeli nie robimy w swoim życiu nic poza przeglądaniem internetu i oglądaniem seriali to ciężko będzie nam znaleźć ciekawy temat do rozmowy. Z drugiej strony powinniśmy także wzbudzić naszą ciekawość względem drugiej osoby. Postarajmy się poznać naszego rozmówcę. Dowiedzmy się o wszystkich ciekawych historiach oraz szczegółach z życia danej osoby. Dzięki temu będziemy budować relacje z naszym rozmówcą oraz zdobędziemy niewyczerpane wręcz źródło tematów do rozmowy.

 

3. Nie twórz gotowych skryptów w swojej głowie

 

Problemem większości osób jest to że tworzą oni gotowe skrypty przyszłej rozmowy w swojej głowie. Jednak mało kiedy wszystko idzie tak jak to sobie zaplanowaliśmy. Sprawia to że nasza zaplanowana rozmowa sypie się nam w rękach. Przez to ciężko nam jest zachowywać się naturalnie i prowadzić w luźny sposób nasz dialog. Starajmy się być spontaniczni i otwarci, sztuczność zostanie szybko wyłapana przez naszego rozmówcę i zniechęci to go do dalszego prowadzenia rozmowy. Nigdy nie wiemy w jakim kierunku potoczy się rozmowa, więc budowanie sobie gotowych skryptów jest całkowicie pozbawione sensu. Zamiast tego starajmy się poprawić nasz styl prowadzenia rozmów. Postarajmy się żeby rozmowa z nami sprawiała że nasz rozmówca będzie zadowolony.

 

4. Używaj mądrych komplementów

 

Każdy lubi słuchać komplementów na swój temat. Jednak ważne jest żeby nasze komplementy były stosowane w sposób inteligentny. Jeżeli podejdziemy na ulicy do obcej nam kobiety i zaczniemy komplementować jej urodę to może się okazać że zostaniemy odebrani w negatywny sposób i natkniemy się na solidny opór. Nasze komplementy powinny być sporadyczne i powinny wynikać bezpośrednio z kontekstu rozmowy lub sytuacji. Jeżeli rozmawiamy z kimś i ta osoba wspomni że niedawno była u nowego fryzjera to warto w tym momencie komplementować fryzurę danej osoby. Jeżeli jesteśmy na siłowni i widzimy jak ktoś właśnie bije swój życiowy rekord to możemy wspomnieć jak bardzo niesamowity wyczyn został w tej chwili osiągnięty. Ważne jest żeby nasze komplementy były szczere i nie za bardzo wylewne. Dzięki temu będą one lepiej odbierane przez naszych rozmówców.

 

5. Znajdź wspólne tematy

 

Nie ma nic gorszego od poruszania i prowadzenia rozmowy na temat, który całkowicie nie interesuje jedną ze stron. Rozmowa powinna sprawiać nam radość a nie być nudnym wykładem jednej ze stron. Postarajmy się znaleźć takie tematy które nas wspólnie pasjonują i które są dla nas interesujące. Zawsze warto skupiać się wokół zainteresowań naszego rozmówcy. Tematy takie jak sport, polityka, relacje międzyludzkie, moda itp. zawsze pozwalają na wyciągnięcie nowych tematów i zaangażowanie naszego rozmówcy w prowadzony dialog. Jeżeli trafimy na temat na który nasz rozmówca chętnie odpowiada oraz także podaje nowe wątki i fakty to w takim momencie wiemy że trafiliśmy w punkt. 

 

6. Przygotuj się na niezręczne momenty

 

Jest to coś co prędzej czy później może się pojawić w każdej prowadzonej przez nas rozmowie. Niezależnie od tego czy trafimy na niezręczną ciszę czy na temat, którego wolelibyśmy unikać to ważne jest abyśmy byli na to przygotowani. Tego typu rzeczy są całkowicie naturalne i nie powinniśmy brać ich zbytnio do siebie. Pamiętajmy że nie mamy obowiązku ciągłego prowadzenia każdej naszej rozmowy. Jeżeli uważamy że warto zmienić temat to po prostu to zróbmy. Jeżeli trafimy na ciszę to może być to znak że rozmowa po prostu dobiegła końca lub nasz rozmówca nie jest nami zainteresowany. Po prostu zaakceptujmy to i idźmy dalej.

 

7. Naucz się słuchać

 

Wiele osób ma problem z tym, że mówi zbyt dużo a zbyt mało czasu poświęca na słuchanie. Każdy z nas lubi mówić o sobie. Natomiast jeżeli chcemy prowadzić przyjemne i zdrowe rozmowy z innymi to powinniśmy się nastawić na słuchanie innych. Dajmy swojemu rozmówcy pole do wypowiedzi. Nie przerywajmy i nie narzucajmy swojej narracji. Wiele osób ma potrzebę wypowiedzenia się, jednak ciężko im znaleźć odpowiedniego słuchacza. Nie oznacza to oczywiście że powinniśmy być całkowicie bierni w rozmowie i nie odzywać się w ogóle. Oznacza to że jeżeli jest jakiś wątek, który wydaje nam się ważny dla naszego rozmówcy to powinniśmy postarać się komentować tematy z nim związane i zadawać pytania które skłonią naszego rozmówcę do rozmowy.

 

8. Traktuj rozmówcę jak przyjaciela

 

Najłatwiejszym sposobem na rozpoczęcie rozmowy z nieznajomymi to potraktowanie ich jak dobrze znanych nam przyjaciół. Jeżeli zachowujemy się przyjacielsko względem innych to zostaniemy odebrani w znacznie lepszy sposób niż jakbyśmy się od nich dystansować. Znacznie łatwiej rozmawia się nam z kimś kogo już poznaliśmy i kogo lubimy. Jednak w przypadku osób nieznajomych nie posiadamy takiego przywileju. Jednak możemy nastawić się pozytywnie na rozmowę z obcymi. Jeśli narzucimy sobie przyjacielski ton i styl rozmowy to nasz rozmówca będzie czuł się z tym przyjemniej a nasza rozmowa będzie sprawiała im radość. 

 

9. Skup się na sygnałach niewerbalnych

 

W każdej rozmowie oko w oko ważne jest to żebyśmy nie skupiali się jedynie na tym co dana osoba mówi ale także na tym w jaki sposób się zachowuje. Mowa ciała odgrywa ogromną rolę w tym jak jesteśmy postrzegani przez osoby nas otaczające. Starajmy się przede wszystkim nie wchodzić w strefę komfortu drugiej osoby. Utrzymujmy pomiędzy nami odpowiedni dystans. Postarajmy się żeby nasza pozycja była otwarta i przyjacielska. Najlepszą techniką na poprawę naszego wizerunku podczas pierwszej rozmowy jest uśmiech. Śmiech i uśmiech sprawiają że stajemy się atrakcyjniejsi w oczach naszego rozmówcy. Znacznie bardziej lubimy osoby które się uśmiechają niż te które ciągle chodzą ze skwaszoną miną. Dzięki obserwacji zachowania drugiej osoby jesteśmy w stanie stwierdzić jak odbierana jest nasza rozmowa z daną osobą, niezależnie od tego co ta osoba mówi.

 

10. Nie wyjawiaj zbyt wiele od razu

 

Nigdy nie powinniśmy być zbyt wylewni podczas naszej rozmowy. Nasze najskrytsze sekrety oraz bolączki powinny być zarezerwowane jedynie dla osób z naszego najbliższego otoczenia. Mówiąc rzeczy mało akceptowalne lub takie z nagromadzonym sporym ładunkiem emocjonalnym wystraszymy jedynie naszego rozmówcę. Postarajmy się poruszać tematy łatwe w odbiorze. Mówiąc o sobie zachowajmy nutkę tajemniczości. Jeżeli już na starcie wystrzelamy się ze wszystkich informacji na swój temat to ciężko będzie nam prowadzić dalsze rozmowy. Brak tematów do wspólnych rozmów to bardzo duży problem w relacjach międzyludzkich. Dlatego postarajmy się unikać tego typu sytuacji.

 

11. Zadawaj pytania otwarte

 

Dialog nie powinien przypominać przesłuchania. Zbyt często spotykamy się z tego typu rodzajem rozmowy, w której jedna ze stron zadaje pytania na które nie da się inaczej odpowiedzieć niż ‘tak’ lub ‘nie’. Postarajmy się unikać tego typu pytań, natomiast postarajmy się tak formułować pytania żeby nasz rozmówca musiał odpowiadać nam za pomocą pełnych zdań. Przykładowo nie pytajmy się czy ktoś jadł już kiedyś owoce morza. Odpowiedzią na to pytanie prawie zawsze będzie tak lub nie. Jeżeli natomiast sformułujemy nasze pytanie w taki sposób: “Jakiego typu owoce morza są dla ciebie jadalne?” to sprawimy że nasz rozmówca będzie w stanie odpowiedzieć nam za pomocą pełnego zdania co z kolei da nam możliwość prowadzenia dalszej rozmowy.

 

12. Nie próbuj imponować na siłę 

 

Często w momencie gdy spotykamy kogoś nowego to staramy się pokazać z jak najlepszej strony. Chociaż nie ma w tym złego to należy pamiętać żeby zbytnio w tym nie przesadzać. Jeżeli na siłę będziemy starali być fajniejsi niż w rzeczywistości jesteśmy to szybko zrobimy z siebie pośmiewisko. Unikajmy sytuacji w których bezustannie zachwalamy swoją osobę. Zamiast tego postarajmy się żeby nasza niesamowitość wynikała z tego co robimy, jeżeli jest coś co uznajemy za wielki wyczyn to podzielmy się tym z naszym rozmówcą. W ten sposób nasz rozmówca sam przekona się jak niesamowitymi ludźmi jesteśmy.

 

13. Zdobądź więcej doświadczenia

 

Nikt nie urodził się z umiejętnością rozmawiania, każdy z nas musi popełnić wystarczającą ilość błędów oraz zdobyć sporo doświadczenia zanim opanuje tę sztukę. Potraktujmy prowadzenie rozmowy tak samo jak wszystkie inne umiejętności w naszym życiu. Z początku będzie nam trudno i będziemy popełniać mnóstwo błędów, jednak z czasem nauczymy się coraz lepiej prowadzić rozmowę a spotkania z nieznanymi ludźmi nie będą robiły na nas większego wrażenia. Wymaga to jedynie dostatecznie dużej ilości cierpliwości oraz podjętych prób.

 

Podsumowując, każdy z nas jest w stanie nauczyć się dobrze prowadzić rozmowę z innymi ludźmi, jest to szczególnie ważne przez wzgląd na fakt jak bardzo prowadzone rozmowy wpływają na nasze życie. Jest to umiejętność, która przyda się każdej osobie niezależnie od tego na jakim etapie życia się znajduje. Mamy nadzieję że lektura tego artykułu dostarczyła wam nieco wiedzy w jaki sposób możecie sami poprawić wasze umiejętności komunikacji. Powodzenia! 

Fabryka CV - darmowy generator cv

Skorzystaj z generatora CV dzięki któremu w łatwy sposób można stworzyć idealne CV, które z pewnością zostanie docenione przez przyszłych pracodawców.

Przygotowaliśmy dla Ciebie szereg interesujących wzorów CV! Ciągle także pracujemy nad nowymi projektami, tak aby zapewnić wam darmowe rozwiązania najwyższej jakości.

Zachęcamy także do zapoznania się z naszymi artykułami. Zamieszczamy w nich wiedzę przydatną w procesie poszukiwania pracy i nie tylko!

Odwiedź nas również na naszych mediach społecznościowych! Linki do nich znajdziesz klikając w odpowiednie ikonki w nagłówku lub stopce strony.

Jeżeli zauważysz jakiś błąd lub masz jakąś sugestie związaną z działaniem strony, prosimy poinformuj nas o tym za pomocą czatu, znajdującego się w prawym dolnym rogu ekranu.

Darmowe wzory CV

Stale pracujemy nad nowymi wzorami cv, tak aby zwiększyć ich liczbę w naszym kreatorze oraz żeby dostosować je do waszych wymagań. Nasze wzory dostępne są w różnych językach. Jeżeli na liście wyboru języków brakuje tego, którego akurat potrzebujesz, prosimy o niezwłoczne powiadomienie nas za pomocą czatu znajdującego się w prawym dolnym rogu ekranu. Postaramy się jak najszybciej dodać nowy język do listy.

Dzięki naszemu kreatorowi możesz pominąć te sekcje na wzorach cv, które są Ci w danym momencie zbędne. Przykładowo, jeżeli brakuje Ci doświadczenia lub też nie masz do uzupełnienia żadnych istotnych informacji w kwestii języków obcych to dzięki naszemu kreatorowi nie będziesz mieć już z tym problemów. Możesz w łatwy sposób wyłączyć niepotrzebne sekcje za pomocą przycisku na stronie danej kategorii, które uzupełniasz podczas wypełniania formularza naszego darmowego kreatora cv.

Dziękujemy Ci za skorzystanie z naszego darmowego generatora cv. Zespół FabrykaCV!

POLITYKA PRYWATNOSCI
ARTYKUŁY
COPYRIGHTS © FABRYKACV.COM.PL. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
KONTAKT@FABRYKACV.COM.PL
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zgoda