hamburger icon
close menu icon

Jak radzic sobie z konfliktami w pracy

Kwestia konfliktów w pracy pojawia się prędzej czy później w każdym zespole. Wszędzie tam gdzie pojawiają się ludzie, pojawiają się także pewne niesnaski i niedopowiedzenia. Konflikty takie powinny być jak najszybciej rozwiązywane i to najlepiej w taki sposób, żeby każda ze stron była równie zadowolona. Pamiętajmy, że praca w toksycznym środowisku jest uznawana za jeden z najważniejszych czynników obniżających produktywność oraz zaangażowanie członków zespołu. Przedłużająca się praca wśród ludzi z którymi pozostajemy w konflikcie prowadzi w szybkim tempie do zwiększenia poziomu stresu wynikającego z wykonywanych czynności a co w następstwie powoduje wypalenie zawodowe.

 

1. Określ źródło problemu

 

Pierwszym krokiem jaki powinniśmy wykonać w momencie wystąpienia konfliktu to opanowanie emocji. Wiemy, że w sytuacji napięcia nie jest to łatwe, jednak pozwoli to nam na chłodną ocenę sytuacji. Powinniśmy określić gdzie leży problem będący podłożem konfliktu. Często bowiem okazuje się, że coś co braliśmy za sytuację konfliktową w rzeczywistości jest nic nieznaczącą błahostką. Może się również okazać, że to my sami jesteśmy powodem konfliktu i że najlepszym rozwiązaniem sytuacji jest przyznanie się do popełnionego błędu. Jeżeli natomiast źródło problemu leży gdzie indziej to powinniśmy zlokalizować jego źródło i przemyśleć plan działania.

 

2. Próba rozmowy

 

Podstawową metodą na rozwiązywanie konfliktów w miejscu pracy jest rozmowa z osobą skonfliktowaną. Najlepiej żeby taka rozmowa została przeprowadzona już po ochłonięciu emocji. Bardzo prawdopodobne, że rzeczowe wyjaśnienie sobie zaistniałej sytuacji spowoduje, że będziecie w stanie dojść do kompromisu. Oczywiście nie zawsze uda się nam rozwiązać każdej sprawy w sposób polubowny, jednak jest to zdecydowanie dobry początek na rozwiązanie problemu. Bezpośrednia rozmowa przynosi najlepsze rezultaty w momencie w którym mamy do czynienia z pojedynczą osobą. Jeżeli natomiast w konflikt zamieszana jest większa grupa osób, możemy spotkać się ze ścianą złożoną z grupki wzajemnej adoracji i nasze argumenty rozbiją się bez jakiejkolwiek analizy ze strony naszych rozmówców.

 

3. Kontakt z przełożonym

 

W momencie w którym nie możemy poradzisz sobie samemu z konfliktem w pracy, a nasze próby rozmowy nie zadziałały w żadnym stopniu. Powinniśmy zgłosić problem do przełożonego. Jednym z zadań kadry kierowniczej jest właśnie analiza oraz rozwiązywanie sporów pomiędzy pracownikami. Wyjaśnij sytuację, przekaż także że pomimo starań nie jesteś w stanie osobiście rozwiązać zaistniałej sytuacji. Dobry przełożony powinien w tym momencie wysłuchać obydwu stron i z wykorzystaniem swojej wiedzy oraz autorytetu załagodzić konflikt. Problematyczna natomiast może okazać się sytuacja, w której pomiędzy przełożonym a pracownikiem istnieje jakaś zażyłość mogąca powodować, że ocena konfliktu będzie pozbawiona obiektywizmu.

 

4. Zmiana środowiska

 

Jeżeli pomimo wszystko wciąż mamy problemy z innymi pracownikami w naszym zespole, możemy spróbować poprosić o zmianę środowiska. Oczywiście nie zawsze będzie to możliwe jednak w wielu zakładach przełożeni przychylnie spojrzą na taką możliwość, wiedząc że w sytuacjach konfliktowych produktywność oraz zaangażowanie całego zespołu jest ograniczona. Możliwe że znacznie lepiej odnajdziesz się w innej grupie. Manewr ten jest również często wykorzystywany przez kierownictwo w sytuacji w której znajdą osobę powodującą konflikty. Dlatego jeżeli jesteś często przekładany w jednego stanowiska na drugie to zastanów się czy sam nie jesteś taką osobą.

 

5. Zmiana pracy

 

Ostatecznym krokiem w sytuacji gdy wszystkie poprzednie zawiodły jest zmiana pracy. Niezależnie od źródła problemu, jeżeli czujemy że nie dajemy rady w danym środowisku to powinniśmy jak najszybciej je opuścić. Takie rozwiązanie będzie miało długoterminowo lepsze skutki zarówno dla nas samych ale także dla naszego miejsca pracy. Jednak pamiętajmy że jest to ostateczny krok jaki powinniśmy podjąć. W zdecydowanej większości przypadków zastosowanie poprzednich pomysłów pozwoli w sposób definitywny zakończyć konflikty w zespole.

 

Podsumowując, konflikty w pracy zdarzają się wcześniej czy później. Powinniśmy być na nie przygotowani. Starajmy się jak najszybciej działać w kierunku rozwiązywania takich problemów, gdyż każdy z nas wie jak wielkie problemy takie sytuacje mogą tworzyć w przyszłości. Pełne rozwiązanie konfliktu będzie prowadziło do zdrowych relacji w pracy oraz zwiększenia produktywności całego zespołu.

Fabryka CV - darmowy generator cv

Skorzystaj z generatora CV dzięki któremu w łatwy sposób można stworzyć idealne CV, które z pewnością zostanie docenione przez przyszłych pracodawców.

Przygotowaliśmy dla Ciebie szereg interesujących wzorów CV! Ciągle także pracujemy nad nowymi projektami, tak aby zapewnić wam darmowe rozwiązania najwyższej jakości.

Zachęcamy także do zapoznania się z naszymi artykułami. Zamieszczamy w nich wiedzę przydatną w procesie poszukiwania pracy i nie tylko!

Odwiedź nas również na naszych mediach społecznościowych! Linki do nich znajdziesz klikając w odpowiednie ikonki w nagłówku lub stopce strony.

Jeżeli zauważysz jakiś błąd lub masz jakąś sugestie związaną z działaniem strony, prosimy poinformuj nas o tym za pomocą czatu, znajdującego się w prawym dolnym rogu ekranu.

Darmowe wzory CV

Stale pracujemy nad nowymi wzorami cv, tak aby zwiększyć ich liczbę w naszym kreatorze oraz żeby dostosować je do waszych wymagań. Nasze wzory dostępne są w różnych językach. Jeżeli na liście wyboru języków brakuje tego, którego akurat potrzebujesz, prosimy o niezwłoczne powiadomienie nas za pomocą czatu znajdującego się w prawym dolnym rogu ekranu. Postaramy się jak najszybciej dodać nowy język do listy.

Dzięki naszemu kreatorowi możesz pominąć te sekcje na wzorach cv, które są Ci w danym momencie zbędne. Przykładowo, jeżeli brakuje Ci doświadczenia lub też nie masz do uzupełnienia żadnych istotnych informacji w kwestii języków obcych to dzięki naszemu kreatorowi nie będziesz mieć już z tym problemów. Możesz w łatwy sposób wyłączyć niepotrzebne sekcje za pomocą przycisku na stronie danej kategorii, które uzupełniasz podczas wypełniania formularza naszego darmowego kreatora cv.

Dziękujemy Ci za skorzystanie z naszego darmowego generatora cv. Zespół FabrykaCV!

POLITYKA PRYWATNOSCI
ARTYKUŁY
COPYRIGHTS © FABRYKACV.COM.PL. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
KONTAKT@FABRYKACV.COM.PL
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zgoda