hamburger icon
close menu icon

Jak przygotowac sie do rozmowy kwalifikacyjnej?

Rozmowa kwalifikacyjna jest niezbędnym i jednocześnie najważniejszym punktem procesu rekrutacyjnego. W momencie zaproszenia nas na taką rozmowę mamy już pewność, że nasze CV zainteresowało naszego przyszłego pracodawcę już na tyle, że poświęca nam dodatkowy czas. Jest to moment w którym musimy jak najlepiej sprzedać naszą ofertę. Pamiętaj o tym, żeby być w pełni wiarygodny. Kłamstwa na rozmowie kwalifikacyjnej zostaną ujawnione prędzej czy później a opinia o nas szybko rozprzestrzeni się wśród potencjalnych pracodawców.

 

1. Przygotuj się merytorycznie

 

Pierwszym krokiem powinno być zawsze zebranie podstawowych informacji o firmie. Dowiedz się o tym czym dana firma się zajmuje. Musisz mieć również pewność na czym dokładnie polega twoje przyszłe stanowisko. Postaraj się określić jakie są zalety i wady danej firmy. Brak podstawowego przygotowania się do rozmowy sprawia, że w oczach rekrutera wyglądamy na osoby mało kompetentne. Pamiętaj, że pracodawcy oraz osoby ściśle związane z firmą traktują swoje środowisko bardzo emocjonalnie. Jeżeli pokażesz, że zależy Ci na poznaniu danej firmy oraz jej pracowników, zaskarbisz sobie przychylność swojego rozmówcy.

 

2. Zadbaj o wygląd

 

Wygląd powinien być zawsze schludny. O ile to czy założysz garsonkę, garnitur, marynarkę lub po prostu zwykłą koszulę zależy głównie od miejsca i stanowiska do którego chcesz aspirować. Zasadą jest, że powinieneś wyglądać o stopień lepiej niż twój rozmówca. Jednak prawda jest taka, że przede wszystkim musisz zadbać o podstawowe rzeczy, takie jak higiena osobista. Postaraj się odwiedzić fryzjera, obetnij paznokcie, postaraj się żeby twoje uzębienie wyglądało odpowiednio. Badania jak i czysta logika wskazują że czujemy większą sympatię do osób, które wiedzą w jaki sposób zadbać o wygląd.

 

3. Przygotuj się na najczęściej pojawiające się pytania

 

O ile w pierwszym punkcie zwróciliśmy uwagę na temat twojej wiedzy o danej firmie jak i stanowiska to warto pamiętać, że na każdej rozmowie kwalifikacyjnej spotkamy się z zestawem pytań, które mają za zadanie sprawdzić naszą osobowość i kompetencje. W tym momencie należy wspomnieć, że w dzisiejszym świecie większość ludzi jest leniwa. Możemy to wykorzystać. Prawdą jest, że większość pytań zadawanych przez rekruterów można znaleźć w internecie. Przestudiuj strony ze zbiorami takich pytań. Dzięki temu będziesz przygotowany na każdą ewentualność.

 

4. Zachowuj się naturalnie

 

Musisz pamiętać, że rozmowa kwalifikacyjna to nie przesłuchanie. Jak sama nazwa wskazuje jest to rozmowa, traktuj ją więc jak każdą inną. Nie bój się zadawać pytań. Pokaż że nie jesteś bierną osobą, która powie wszystko byle tylko dostać pracę. Traktuj swojego rozmówcę z szacunkiem. W momencie w którym dostaniesz pytanie od rekrutera, odpowiadaj w sposób jak najbardziej neutralny. Jeżeli twój znajomy zapyta się Ciebie w jaki sposób reagujesz na stres? Twoja odpowiedź będzie naturalna, opowiesz o swoich obawach lub powiesz po prostu że nie masz pojęcia jak byś się zachował w takiej sytuacji. Zapytałbyś się pewnie znajomego, jaki jest sens takiego pytania i czy przypadkiem to nie jest groźba. Oczywiście nie powinieneś odpowiadać dokładnie w ten sam sposób rekruterowi. Jednak będąc naturalnym i odpowiadając całkowicie logicznie nawet na dziwnie postawione pytania, wybijasz się spośród pozostałych kandydatów, którzy machinalnie powtarzają wyuczone kwestie.

 

5. Zbieraj doświadczenie

 

Pamiętaj, żę nie od razu staniesz się w czymś mistrzem. Rozmowa kwalifikacyjna sprawia często sporo stresu dla osób, które nie posiadają dostatecznego doświadczenia z procesem rekrutacji. Traktuj każdą taką rozmowę jako okazję do nauki. Nawet jeżeli nie dostaniesz się na upragnione stanowisko, postaraj się o informacje zwrotną. Poproś o nakierowanie na to co mógłbyś poprawić lub na to czego Ci zabrakło. Nie zniechęcaj się i pamiętaj, że każda kolejna rozmowa kwalifikacyjna będzie dla Ciebie coraz to łatwiejsza.

 

Dziękujemy wam za przeczytanie tego krótkiego artykułu. Trzymamy za was kciuki i mamy nadzieję, że uda się wam zdobyć wymarzoną pracę!

Fabryka CV - darmowy generator cv

Skorzystaj z generatora CV dzięki któremu w łatwy sposób można stworzyć idealne CV, które z pewnością zostanie docenione przez przyszłych pracodawców.

Przygotowaliśmy dla Ciebie szereg interesujących wzorów CV! Ciągle także pracujemy nad nowymi projektami, tak aby zapewnić wam darmowe rozwiązania najwyższej jakości.

Zachęcamy także do zapoznania się z naszymi artykułami. Zamieszczamy w nich wiedzę przydatną w procesie poszukiwania pracy i nie tylko!

Odwiedź nas również na naszych mediach społecznościowych! Linki do nich znajdziesz klikając w odpowiednie ikonki w nagłówku lub stopce strony.

Jeżeli zauważysz jakiś błąd lub masz jakąś sugestie związaną z działaniem strony, prosimy poinformuj nas o tym za pomocą czatu, znajdującego się w prawym dolnym rogu ekranu.

Darmowe wzory CV

Stale pracujemy nad nowymi wzorami cv, tak aby zwiększyć ich liczbę w naszym kreatorze oraz żeby dostosować je do waszych wymagań. Nasze wzory dostępne są w różnych językach. Jeżeli na liście wyboru języków brakuje tego, którego akurat potrzebujesz, prosimy o niezwłoczne powiadomienie nas za pomocą czatu znajdującego się w prawym dolnym rogu ekranu. Postaramy się jak najszybciej dodać nowy język do listy.

Dzięki naszemu kreatorowi możesz pominąć te sekcje na wzorach cv, które są Ci w danym momencie zbędne. Przykładowo, jeżeli brakuje Ci doświadczenia lub też nie masz do uzupełnienia żadnych istotnych informacji w kwestii języków obcych to dzięki naszemu kreatorowi nie będziesz mieć już z tym problemów. Możesz w łatwy sposób wyłączyć niepotrzebne sekcje za pomocą przycisku na stronie danej kategorii, które uzupełniasz podczas wypełniania formularza naszego darmowego kreatora cv.

Dziękujemy Ci za skorzystanie z naszego darmowego generatora cv. Zespół FabrykaCV!

POLITYKA PRYWATNOSCI
ARTYKUŁY
COPYRIGHTS © FABRYKACV.COM.PL. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
KONTAKT@FABRYKACV.COM.PL
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zgoda