hamburger icon
close menu icon

Jak prosić o podwyżkę w pracy

Powiedzmy sobie wprost, pieniądze są ważne dla każdego z nas. Pracujemy głównie po to, żeby utrzymać siebie jak i swoje rodziny, rozwijać swoje pasje lub spełniać marzenia. W momencie w którym pracujemy w naszym miejscu pracy już od pewnego czasu. Naturalnym jest że nasze umiejętności oraz doświadczenie zwiększają się, przez co pracujemy efektywniej co w konsekwencji sprawia, że nasz pracodawca dostaje więcej pieniędzy z efektów naszej pracy. W tym momencie nachodzi nas myśl, że skoro dokładamy się więcej do efektywności w naszej pracy, to także powinniśmy więcej zarabiać. Jednak w jaki sposób powinniśmy rozmawiać z szefem o podwyżkach? W tym artykule postaramy się umieścić nieco porad i przemyśleń na ten temat.

 

1. Różnice kulturowe

 

Podstawową kwestią, jeżeli chcemy dokładnie omówić kwestię podwyżek jest to gdzie pracujesz i jakie masz relacje ze swoim szefem. Rozmowa w sprawie podwyżki będzie wyglądała zupełnie inaczej w wielkiej korporacji niż w małej rodzinnej firmie. 

 

Zacznijmy od korporacji. Przede wszystkim powinieneś zorientować się czy w twojej firmie nie ma przypadkiem procedur związanych z dostawaniem awansu oraz podwyżki. Z reguły takie procedur określają dokładnie jakie wymagania musisz spełniać, żeby kwalifikować się do kolejnego poziomu twojej kariery. Skontaktuj się z menedżerem lub kierownikiem w twojej firmie i zapytaj się go w jakim kierunku powinieneś powinieneś włożyć swój wysiłek, żeby przynosić jak największe zyski dla twojej firmy. Pamiętaj, że im lepszym pracownikiem będziesz tym większe masz pole do negocjacji. Pamiętaj też, że twój kierownik również jest rozliczany z rezultatów pracy zarówno twojej jak i twoich kolegów. Więc także w jego interesie jest żebyś był zmotywowany do pracy. 

 

Jeżeli chodzi o małe lub średnie firmy, gdzie kultura pracy jest znacznie luźniejsza, musisz postawić na relacje międzyludzkie. Znacznie łatwiej jest przekonać swojego pracodawcę do podwyżki w momencie gdy lubicie się nawzajem jak też kiedy wie on, że jesteś konkretnym człowiekiem na tym stanowisku. Wymagania do awansu w małych firmach, często niestety nie są jasne i trzeba nieco wyczuć moment w którym możemy ubiegać się o zwiększenie naszej pensji. Jednak przede wszystkim musisz postawić na dialog i normalne ludzkie relacje.

 

2. Coś za coś

 

To chyba najważniejszy punkt z naszej listy. Wielokrotnie powtarzaliśmy w naszych artykułach mantrę, że dobry pracownik to taki, który daje zarobić swojemu szefowi. I w tym przypadku pasuje to idealnie. Jeżeli jesteś pracownikiem, który nie przynosi dla firmy żadnych wartości to raczej masz nikłe szanse na otrzymanie podwyżki. Postaraj się stale zwiększać swoje kompetencje, tak abyś był specjalistą w swoim zawodzie. Pamiętaj że im mniej wykwalifikowany zawód tym łatwiej jest znaleźć kogoś na twoje miejsce. Czysty rozsądek podpowiada, że nikt nie będzie utrzymywał Cię przy pracy w momencie gdy świeża osoba będzie w stanie wykonać to samo za połowę twojej stawki. Musisz zawsze starać się przekraczać oczekiwania swojego pracodawcy. Pamiętaj, że jeżeli on będzie zarabiał więcej to i tobie więcej skapnie do portfela.

 

3. Znajdź odpowiedni czas

 

Znalezienie odpowiedniego czasu na rozmowę o podwyżkę lub awans jest kluczowe. Jeżeli uważasz że powinieneś dostać podwyżkę przynajmniej raz w roku. Natomiast twoja firma zaliczyłą słaby kwartał, ludzie są zwalniani ze swoich stanowisk na pęczkach, klienci nie chcą płacić faktur a smutny pan z urzędu skarbowego puka codziennie do waszych drzwi to może oznaczać, że nie jest to odpowiedni moment na wspominanie o dodatkowych pieniądzach do pensji. Musisz rozeznać się w sytuacji finansowej twojej firmy. Zwróć uwagę czy macie więcej klientów niż zazwyczaj. Czy twój szef jest w dobrym humorze. Czy dookoła widać efekty zbyt dużych kapitałów zakładowych. Jeżeli firma posiada świetną sytuację to jest to odpowiedni moment i twoje szanse gwałtownie rosną. Prawda jest taka, że jeżeli brakuje nam pieniędzy to liczymy każdą najmniejszą złotówkę i szukamy oszczędności gdzie tylko popadnie. Natomiast, jeżeli pieniędzy mamy aż za dużo to znacznie łatwiej jest nam wydawać je dookoła, szczególnie na inwestycje.

 

4. Znaj swój rynek

 

Musisz wiedzieć ile zarabia osoba na twoim stanowisku, z twoimi umiejętnościami i doświadczeniem w branży podobnej do twojej. Nieznajomość tych detali sprawia, że często zdarza się nam zawyżyć lub zaniżyć nasze realne możliwości zarobkowe. Pamiętaj, że najczęściej twój pracodawca będzie chciał zapłacić jak najmniej za jak najlepszą robotę, prawa kapitalizmu. Natomiast twoim zadaniem jest zdobycie wiedzy jak faktycznie wygląda rynek pracy w twoim zakresie. Jeżeli nie wiesz lub nie masz możliwości znalezienia takich informacji wokół siebie skorzystać z dobrodziejstwa internetu. Znajdziesz tutaj pełno informacji oraz kontaktów do osób z twojej branży. Korzystaj z forów i grup dyskusyjnych zawierających tematy z twojej dziedziny. Szukaj ludzi na portalach typu Linkedin lub Facebook. Czytaj artykuły zaznajomiony z tym tematem lub skorzystać z kalkulatorów wynagrodzeń i badania średniej płacy na twoim stanowisku. Możliwości znalezienia informacji są niewyczerpane.

 

5. Rób więcej niż reszta

 

Punkt ten łączy się nieco z punktem “Coś za coś”. Tutaj natomiast chcieliśmy skupić się na tym, że jeżeli chcesz zarabiać naprawdę dobre pieniądze w swoim zawodzie to musisz po prostu być lepszy od innych. Docelowo musisz starać się być najlepszy, jednak do tego zawsze długa droga. Jednak główna metoda do osiągnięcia tego celu jest jednakowa, ciężka praca to rozwiązanie tego problemu. Jeżeli pracujesz więcej i przede wszystkim efektywniej niż pozostali to z czasem musisz zacząć wyrastać ponad innych. Doświadczenie plus zaangażowanie to najlepsza droga do zostania ekspertem. Od tego momentu już sam będziesz w stanie ustalać kwotę swojej stawki i wybierać miejsce w którym chcesz pracować. Twoja ekspertyza będzie wystarczającym argumentem dla twojego pracodawcy.

 

6. Ostatecznie, zmień miejsce pracy

 

Ten wariant powinien być brany pod uwagę dopiero wtedy, gdy pozostałe sposoby nie zadziałają. Coś co u nas w Polsce nie jest zbyt częstym wyborem, za to na zachodzie jest standardowym krokiem w celu zwiększenia swojej pensji. Odejście z pracy i znalezienie innej wiąże się często z stresującymi krokami i niepewnością czy faktycznie uda nam się osiągnąć sukces lub chociażby podobny status w nowym miejscu pracy. Osobiście jesteśmy zdania że powinno się brać ten wariant pod uwagę jedynie w dwóch opcjach. Pierwsza, jeżeli firma w której pracujesz osiągnęła swój limit jaki może wyciągnąć z twojej pracy i twój pracodawca po prostu nie może Ci zapłacić więcej bo musiałby już do Ciebie dopłacać, a to nigdy nie jest dobry model prowadzenia biznesu. Lub druga opcja czyli sytuacja w której twój pracodawca zgrywa przysłowiowego cwaniaka i po prostu nie chce Ci udzielić podwyżki pomimo, że ewidentnie zwracasz mu się i to z nawiązką. W tej sytuacji powinieneś zacząć poszukiwania nowego miejsca pracy. Jednak pamiętaj, że palenie za sobą mostów nigdy nie jest dobrym rozwiązaniem. Pamiętaj, że w miarę możliwości i zaistniałej sytuacji powinieneś opuszczać zakład pracy w dobrych relacjach ze swoimi kolegami jak i samym przełożonym.

 

Podsumowując ten artykuł, jeśli masz realne argumenty zebrane na podstawie twojej pracy oraz znasz sytuacje w twojej firmie oraz na rynku pracy to nie powinieneś mieć większych problemów podczas rozmowy o awans lub podwyżkę.

 

Fabryka CV - darmowy generator cv

Skorzystaj z generatora CV dzięki któremu w łatwy sposób można stworzyć idealne CV, które z pewnością zostanie docenione przez przyszłych pracodawców.

Przygotowaliśmy dla Ciebie szereg interesujących wzorów CV! Ciągle także pracujemy nad nowymi projektami, tak aby zapewnić wam darmowe rozwiązania najwyższej jakości.

Zachęcamy także do zapoznania się z naszymi artykułami. Zamieszczamy w nich wiedzę przydatną w procesie poszukiwania pracy i nie tylko!

Odwiedź nas również na naszych mediach społecznościowych! Linki do nich znajdziesz klikając w odpowiednie ikonki w nagłówku lub stopce strony.

Jeżeli zauważysz jakiś błąd lub masz jakąś sugestie związaną z działaniem strony, prosimy poinformuj nas o tym za pomocą czatu, znajdującego się w prawym dolnym rogu ekranu.

Darmowe wzory CV

Stale pracujemy nad nowymi wzorami cv, tak aby zwiększyć ich liczbę w naszym kreatorze oraz żeby dostosować je do waszych wymagań. Nasze wzory dostępne są w różnych językach. Jeżeli na liście wyboru języków brakuje tego, którego akurat potrzebujesz, prosimy o niezwłoczne powiadomienie nas za pomocą czatu znajdującego się w prawym dolnym rogu ekranu. Postaramy się jak najszybciej dodać nowy język do listy.

Dzięki naszemu kreatorowi możesz pominąć te sekcje na wzorach cv, które są Ci w danym momencie zbędne. Przykładowo, jeżeli brakuje Ci doświadczenia lub też nie masz do uzupełnienia żadnych istotnych informacji w kwestii języków obcych to dzięki naszemu kreatorowi nie będziesz mieć już z tym problemów. Możesz w łatwy sposób wyłączyć niepotrzebne sekcje za pomocą przycisku na stronie danej kategorii, które uzupełniasz podczas wypełniania formularza naszego darmowego kreatora cv.

Dziękujemy Ci za skorzystanie z naszego darmowego generatora cv. Zespół FabrykaCV!

POLITYKA PRYWATNOSCI
ARTYKUŁY
COPYRIGHTS © FABRYKACV.COM.PL. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
KONTAKT@FABRYKACV.COM.PL
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zgoda