hamburger icon
close menu icon

Jak pozbyc sie złych nalogów

Co by nie mówić to wszelkie nałogi sprawiają że tracimy jako ludzie. Niezależnie od tego czy jest to np. Kawa, alkohol, papierosy czy pornografia lub social-media. Każdy z nałogów sprawia że tracimy kontrolę nad swoim życiem. Najczęściej jest tak, że zdajemy sami sobie sprawę z tego że jesteśmy w jakimś stopniu uzależnieni od wykonywania pewnych czynności. Jednak pomimo tego bardzo ciężko jest nam skończyć z danym nałogiem. Najczęściej winą tego stanu rzeczy brak naszej wiary w siebie i odpowiedniego zaangażowania. Rzucanie nałogów jest niezmiernie trudne jednak jest to możliwe a poczucie satysfakcji z  osiągniętego celu wynagradza nam wielokrotnie podjęty wysiłek.

 

1. Twoja świadoma decyzja

 

Przede wszystkim musimy określić przed samym sobą czy naprawdę chcemy pozbyć się określonego nałogu z naszego życia. Ten krok jest kluczowy, gdyż jeżeli nie mamy tak silnego postanowienia to wszelkie wysiłki przez nas wykonywane nie będą odnosiły skutków. Rozpisz sobie listę z argumentami, dlaczego chcesz rzucić swój nałóg, w jaki sposób rujnuje on twoje życie. Napiszmy też jak bardzo zmieni się nasze życie w momencie gdy pozbędziemy się już złych nawyków ze swojego życia. Taka lista będzie stale zapewniała nam dawkę motywacji i określi konkretny cel naszych działań. 

 

2. Natura nie lubi pustki, wykorzystaj to!

 

Sporym problemem na drodze do rzucania nałogów jest poczucie straty. Czujemy że coś co było częścią naszej codzienności już nie zajmuje naszego czasu w chwilach gdy tego potrzebowaliśmy. Prawda jest taka, że dla większości osób nałogi stanowią pewien nawyk. Dlatego właśnie powinniśmy zastąpić niepożądaną aktywność czymś co będzie nas rozwijać a jednocześnie sprawi nam przyjemność. Wielu palaczy wybiera gumy do żucia zamiast papierosów. Osoby które mają problemy z obżarstwem i śmieciowym jedzeniem mogą spróbować zajadać się owocami itp. O wiele łatwiej będzie nam rzucić złe nałogi jeżeli będziemy czuli że wykorzystujemy zaoszczędzony w ten sposób czas i środki na coś dobrego. Wszelka aktywność sportowa, książki, kursy czy nawet spotkania z rodziną lub przyjaciółmi przyczyni się do łatwiejszego odstawienia złych nawyków. 

 

3. Ogranicz stres

 

To krok, który często nie jest w pełni zależny od naszej osoby. Stres wpływa niezmiernie negatywnie na nasze poczucie psychiczne oraz fizyczne. Często właśnie to stres jest głównym powodem powstawania i kultywowania złych nałogów. Palacze po każdej kłótni muszą zapalić papierosa. Kobiety, które mają problemy z niską samooceną, często zajadają stres mnóstwem śmieciowego żarcia. Jednocześnie wiemy, że to co robimy wpływa na nas negatywnie co jeszcze bardziej potęguje stres. Z czasem coraz to bardziej zagłębiamy się w otchłań depresji. W takiej sytuacji ciężko jest zacząć pracę nad sobą. Dlatego w pierwszej kolejności musimy sprawić że nasze życie nie będzie wypełnione stresującymi czynnikami. Jeżeli nie dajemy sobie rady z życiem to spróbujmy znaleźć pomoc wśród bliskich przyjaciół czy rodziny. Jeżeli nie posiadamy w swoim otoczeniu kogoś z kim możemy porozmawiać to nie bójmy się skorzystać z pomocy ekspertów, lekarzy czy nawet telefonu zaufania. Jeżeli ograniczymy ilość stresu w swoim życiu to jednoczenie o wiele łatwiej będzie nam pozbyć się złych nawyków.

 

4. Stosuj metodę małych kroczków

 

Jak to mówią, nie od razu Rzym zbudowano. Dotyczy to każdego aspektu naszego życia. Niestety żyjemy w czasach, gdy wszystko chcemy mieć natychmiast. Jednak jeżeli chodzi o rzucanie nałogów to nie ma tutaj dróg na skróty. To ciężka droga pełna wybojów na które musimy być przygotowani. Jeżeli mamy problem z paleniem papierosów lub czymś podobnym to nie musimy z dnia na dzień stawać się absolutnymi abstynentami. Ustalmy sobie plan  działania, w którym będziemy z tygodnia na tydzień ograniczać ilość czynności które uważamy za negatywny nałóg. Nie martwmy się jeśli zdarzy nam się jakaś lekka wtopa na naszym planie. Nikt nie jest idealny i nie musimy oczekiwać od siebie że w stu procentach wypełnimy nasz plan działania. Jeżeli zdecydowaliśmy się nie jeść słodyczy to nie musimy się biczować jeżeli raz na dwa tygodnie zjemy ciastko. Pamiętajmy że mamy swoje słabości i czasami po prostu im ulegamy. Jednak ważne jest abyśmy mimo wszystko realizowali nasze początkowe założenia. Warto wspomnieć że mówimy tutaj głównie o przypadkach nałogów, które nie zagrażają bezpośrednio twojemu zdrowiu lub życiu. Jeżeli jesteś uzależniony od silnych substancji psychoaktywnych, które mogą doprowadzić cię nawet do śmierci to przede wszystkim zgłoś się do odpowiedniego lekarza specjalisty, który doradzi Ci w sposób medyczny jak bezpiecznie wyjść z kryzysu.

 

5. Znajdź ludzi z podobnymi aspiracjami

 

Problemem większości ludzi jest to że nie mają nad sobą przysłowiowego “bata” w postaci osoby, która będzie w pewnym stopniu kontrolować nasze poczynania. Dlatego warto samemu ukręcić sobie tego typu “bat”. Mówiąc prościej musimy znaleźć osoby z którymi będziemy mogli podzielić się swoim problemem. W wielu miastach funkcjonują grupy wsparcia oferujące zajęcia na których wraz z innymi osobami podobnymi do ciebie, wspólnymi siłami będziecie walczyć z nałogami. Postaraj się żebyś wokół siebie miał osoby, które będą kontrolować twoje poczynania i zatrzymają cię w sytuacji gdy zobaczy że zbłądziliśmy. Jeżeli chcesz się odchudzać to znajdź osobę przed którą głupio będzie Ci przyznać się do porażki. Dzięki pomocy innych jesteśmy w stanie o wiele łatwiej pozbyć się złych nawyków.

 

Podsumowująć, nałogi są złe. Negatywnie wpływają na nas i nasze otoczenie. Jeżeli chcemy rozwijać się jako ludzie to musimy pozbywać się swoich nałogów. Jednak musimy wiedzieć, że praca nad sobą nie jest wcale czymś łatwym. Często pełne pozbycie się złych nawyków zajmie nam lata. Jednak nie powinniśmy rezygnować. Powinniśmy starać się jak najlepiej wykonywać nasze założenia co w efekcie sprawi, żę prędzej czy później bedziemy mogli z czystym sercem stwierdzić że jesteśmy wolni od nałogów.

Fabryka CV - darmowy generator cv

Skorzystaj z generatora CV dzięki któremu w łatwy sposób można stworzyć idealne CV, które z pewnością zostanie docenione przez przyszłych pracodawców.

Przygotowaliśmy dla Ciebie szereg interesujących wzorów CV! Ciągle także pracujemy nad nowymi projektami, tak aby zapewnić wam darmowe rozwiązania najwyższej jakości.

Zachęcamy także do zapoznania się z naszymi artykułami. Zamieszczamy w nich wiedzę przydatną w procesie poszukiwania pracy i nie tylko!

Odwiedź nas również na naszych mediach społecznościowych! Linki do nich znajdziesz klikając w odpowiednie ikonki w nagłówku lub stopce strony.

Jeżeli zauważysz jakiś błąd lub masz jakąś sugestie związaną z działaniem strony, prosimy poinformuj nas o tym za pomocą czatu, znajdującego się w prawym dolnym rogu ekranu.

Darmowe wzory CV

Stale pracujemy nad nowymi wzorami cv, tak aby zwiększyć ich liczbę w naszym kreatorze oraz żeby dostosować je do waszych wymagań. Nasze wzory dostępne są w różnych językach. Jeżeli na liście wyboru języków brakuje tego, którego akurat potrzebujesz, prosimy o niezwłoczne powiadomienie nas za pomocą czatu znajdującego się w prawym dolnym rogu ekranu. Postaramy się jak najszybciej dodać nowy język do listy.

Dzięki naszemu kreatorowi możesz pominąć te sekcje na wzorach cv, które są Ci w danym momencie zbędne. Przykładowo, jeżeli brakuje Ci doświadczenia lub też nie masz do uzupełnienia żadnych istotnych informacji w kwestii języków obcych to dzięki naszemu kreatorowi nie będziesz mieć już z tym problemów. Możesz w łatwy sposób wyłączyć niepotrzebne sekcje za pomocą przycisku na stronie danej kategorii, które uzupełniasz podczas wypełniania formularza naszego darmowego kreatora cv.

Dziękujemy Ci za skorzystanie z naszego darmowego generatora cv. Zespół FabrykaCV!

POLITYKA PRYWATNOSCI
ARTYKUŁY
COPYRIGHTS © FABRYKACV.COM.PL. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
KONTAKT@FABRYKACV.COM.PL
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zgoda