hamburger icon
close menu icon

Jak poradzić sobie z utratą kogoś bliskiego?

Moment w którym tracimy kogoś z kim byliśmy szczególnie blisko jest czymś bardzo bolesnym dla każdego z nas. Nie sposób uniknąć poczucia straty oraz bólu związanego z brakiem drugiej osoby. Niezależnie od tego czy wiadomość o stracie kogoś bliskiego była poprzedzona przez długi i ciężki okres terapii czy może odejście tej osoby było dla nas czymś niespodziewanym, zawsze jest to proces który przysporzy nam sporo bólu i negatywnych myśli. Pewnych rzeczy nie jesteśmy w stanie uniknąć, jednak możemy się do nich odpowiednio przygotować. W niniejszym artykule przedawimy kilka metod, w jaki sposób poradzić sobie z utratą kogoś bliskiego. Mamy nadzieję, że lektura tego artykułu pozwoli wam na ukojenie waszego bólu i powrót do normalności. Zapraszamy do lektury.

 

1. Pamiętajmy że nie na wszystko mamy wpływ

 

Jako ludzie chcielibyśmy kontrolować praktycznie wszystko dookoła nas. Jednak niestety w większości przypadków musimy zdać się na działanie sił, które są od nas niezależne. Nie mamy wpływu na to kiedy przyjdzie koniec naszego życia. Jednak mimo wszystko bardzo często spędzamy godziny naszego życia na zamartwianiu się nad kwestiami, które są niezależne od naszych decyzji. Pamiętajmy że nie warto jest martwić się tym co nieuniknione. Skupmy się zatem nad tym na co mamy wpływ. W życiu jest wiele pięknych i ciekawych ścieżek, które możemy obrać żeby sprawić że nasze życie nabierze barw. Dlaczego więc mamy marnować nasz czas na użalaniu się? Zastanówmy się czy osoba która odeszła chciałaby, żebyśmy marnowali swoje życie? Z pewnością nie, dlatego weźmy się w garść i zacznijmy żyć na nowo.

 

2. Dajmy sobie nieco czasu

 

Czasami wszystko co potrzebujemy to czas. Mówi się nawet że czas leczy rany i jest w tym sporo prawdy. Utrata kogoś bliskiego boli, jest to całkowicie naturalna i normalna sytuacja. Pozwólmy sobie zatem na nieco smutku, pamiętając jednocześnie, że prędzej czy później ból zacznie ustępować a my będziemy w stanie powrócić do normalnego funkcjonowania. Zdecydowanie powinniśmy poświęcić nieco czasu na poprawę swojej kondycji psychicznej. Powinniśmy zrobić sobie przerwę od pracy i obowiązków i postarać się spędzić nieco czasu na czymś przyjemnym. Rozwińmy skrzydła i poszukajmy czegoś co sprawia nam przyjemność. Pamiętajmy że jako ludzie jesteśmy różni i każdy z nas inaczej reaguje na tego typu sytuacje. To ile czasu potrzebujemy na powrót do normalności jest indywidualne dla każdego z nas, dlatego nie powinniśmy sugerować się innymi tylko wsłuchajmy się w nasze wewnętrzne emocje i pozwólmy sobie na uspokojenie myśli.

 

3. Unikajmy destrukcyjnych nawyków

 

Podobno każdy z nas wie że negatywne nawyki takie jak alkoholizm, narkotyki, hedonizm i hazard to coś co w dłuższej perspektywie rujnuje nasze życie. Jednak pomimo to w trudnych momentach jesteśmy bardziej skłonni do sięgania po tego typu używki. W pewnym sensie staramy się zagłuszyć ból, który odczuwamy tego typu przyjemnościami. Jednak ulga jest jedynie chwilowa, ponieważ skutki takiego życia okazują się dla nas destrukcyjne. Z czasem zaczynamy opadać coraz głębiej w bezdenną studnie nieszczęścia. Wszystkie nasze negatywne zachowania zaczynają zbierać swoje okrutne żniwo, przez co nasze życie staje się coraz to trudniejsze i tym ciężej będzie nam się z tego wydostać. Dlatego zawsze, niezależnie od okoliczności powinniśmy omijać szerokim łukiem wszelkie tego typu używki. Postarajmy się zamiast tego stosować pozytywne nawyki. Stosujmy jedynie te aktywności które rozwijają nas i w dłuższej perspektywie sprawiają że nasze życie jest coraz to lepsze.

 

4. Poszukajmy grupy wsparcia

 

Czasami zdarza się tak, że natłok negatywnych sytuacji oraz uczuć sprawia, że nie jesteśmy w stanie sobie z nimi poradzić w pojedynkę. Pomimo szczerych chęci i zaangażowania wciąż nie możemy wyjść z tego bolesnego stanu, który odczuwamy po utracie bliskiej nam osoby. W tego typu sytuacjach powinniśmy poszukać osób, które pomogą nam w tych ciężkich momentach naszego życia. Naturalnie w pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić się do osób, z którymi jesteśmy najbliżej, naszej rodziny. W przypadku rodziny bardzo często będziemy w stanie wspólnie dzielić nasz ból przez co będzie on mniejszy. Jednak niestety nie zawsze będziemy mieli wsparcie w postaci naszej rodziny. Dlatego kolejną grupą wsparcia będą nasi przyjaciele. Czasami trudno nam jest otworzyć tak intymne zakamarki naszego umysłu dla osób spoza naszej rodziny, jednak jeżeli naprawdę możemy kogoś nazywać naszymi przyjaciółmi to nie powinniśmy mieć problemów z uzyskaniem od nich odpowiedniego dla nas wsparcia. Ciężki okres to czas w którym możemy łatwo zweryfikować kto tak naprawdę jest naszym przyjacielem a kto jedynie znajomym, który był w naszym otoczeniu jedynie dla zysków. Zgodnie z przysłowiem że prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie będziemy w stanie odróżnić ludzi szczerych od tych fałszywych. W ostateczności, jeżeli nie mamy wokół siebie przyjaznych osób z którymi bylibyśmy w stanie dzielić swój ból to możemy podjąć próbę znalezienia otwartej grupy wsparcia. W każdym większym mieście znajdują się osoby z problemami podobnymi do naszych, jeśli dobrze poszukamy to znajdziemy grupy, które specjalizują się w pomocy osobom, które nie radzą sobie z brakiem bliskiej im osoby. Tego typu zajęcia to świetny sposób na poprawienie naszego stanu.

 

5. Weźmy udział w rytuałach

 

Niezależnie od tego czy należymy do osób religijnych czy wręcz przeciwnie unikamy wszelkich nabożeństw, zawsze powinniśmy brać udział w rytuałach poświęconych ostatniej drodze bliskiej nam osoby. Poprzez odpowiedni pogrzeb żegnamy się niejako ze zmarłą osobą. Pozwoli nam to zamknąć pewien rozdział w naszym życiu. Tego typu rytuały spełniają także rolę oddania czci bliskiej nam osobie. W ten sposób pokazujemy że była to dla nas bardzo ważna i bliska osoba, z którą łączyła nas nierozerwalna relacja. Niestety często zdarza się że ból oraz strach przed zakończeniem tego etapu naszego życia skłania nas do unikania tego typu ceremonii. Jednocześnie czujemy się źle wiedząc, że wizyta na tego typu ceremoniach jest dla nas obowiązkiem, który należy spełnić. Postarajmy się znaleźć w sobie siłę żeby uczestniczyć w tego typu wydarzeniach. Dzięki temu nie będziemy mieli w sobie poczucia winy, które będzie niszczyło nas przez następne lata. Pamiętajmy że stawianie pomników dla osób zmarłych oraz wizyta na cmentarzu nie zostały stworzone dla ludzi, którzy odeszli tylko dla żywych. Powinno to stanowić dla nas pewien azyl w którym możemy pogodzić się z utratą bliskiej nam osoby i ukoić swój ból.

 

6. Spędzajmy czas aktywnie

 

W sytuacji w której czujemy się źle najchętniej zamykamy się w sobie, staramy się unikać ludzi i spędzamy swój czas siedząc w domu, przykryci kocem. Jednak tego typu zachowanie jedynie pogłębia nasz zły stan. Zamiast tego postarajmy się wyjść na świeże powietrze i zaznać nieco ruchu. Wszelka aktywność fizyczna pozwoli nam na zapomnienie o przykrych momentach w naszym życiu. Podczas ćwiczeń wydzielają się w naszym organizmie hormony szczęścia dzięki którym łatwiej będzie nam ukoić nasz wewnętrzny ból. Aktywność fizyczna wpływa pozytywnie nie tylko na nasze ciało ale także na nasz umysł. Jest to także świetny sposób na poszerzenie swoich horyzontów i poznanie nowych ludzi z którymi będziemy dzielić wspólne zainteresowania. Niezależnie od naszego aktualnego stanu kondycji, powinniśmy znaleźć sobie coś na czym będziemy w stanie skupić naszą uwagę. Poszukajmy w naszym mieście sportowych aktywności dla osób początkujących a w łatwy sposób poradzimy sobie z utratą kogoś bliskiego.

 

7. Spróbujmy zmienić otoczenie

 

Bardzo często powodem naszego złego samopoczucia jest otoczenie w którym się znajdujemy. W momencie w którym ciągle dostrzegamy miejsca, przedmioty i twarze ludzi, którzy kojarzą nam się nierozerwalnie z osobą którą utraciliśmy to ciężko będzie nam odwrócić naszą uwagę od towarzyszącego nam nieszczęścia. Dlatego jeżeli chcemy sobie z tym poradzić to powinniśmy zastanowić się nad zmianą naszego otoczenia. Nie musi to oznaczać że od razu mamy pakować wszystkie swoje rzeczy i uciekać z kraju. Nawet niewielkie podróże na kilka dni pozwolą nam na złapanie chwili oddechu. Jeżeli nie możemy sobie pozwolić nawet na tego typu przygody to postarajmy się chociażby wyjść z domu i poszwędać się po okolicy. Może warto byłoby przejechać się rowerem na jakąś krótką trasę rowerową i zobaczyć krajobrazy dookoła naszego miejsca zamieszkania. Pozwoli nam to na pewien czas zapomnieć o tych których już z nami nie ma i w dłuższej perspektywie uleczyć ból naszej duszy.

 

8. Skupmy się na żywych

 

Ktoś bardzo mądry powiedział kiedyś, że nie powinniśmy żałować umarłych, żałujmy żywych bo umarli już niczego nie doświadczają. Trudno jest się z tym nie zgodzić. Chociaż pamięć o zmarłych powinna stanowić ważny punkt w naszym życiu to jednak nie powinniśmy poświęcać im całego swojego czasu. Pamiętajmy, że nie mamy już wpływu na los umarłych, natomiast mamy ogromny wpływ na to co dzieje się wśród żywych. Postarajmy się skupić na tych, którzy ciągle znajdują się wokół nas, w ten sposób nauczymy się szanować nasze życie oraz chwile które przeżywamy. Zastanówmy się czy ktoś wśród naszej rodziny lub przyjaciół nie potrzebuje naszej pomocy. Starajmy się rozwijać nasze relacje z innymi i w jak najlepszy sposób kosztować naszego życia. Pamiętajmy że życie mamy tylko jedno i tylko my jesteśmy odpowiedzialni za to w jaki sposób je spożytkujemy. Nie chcemy przecież na łożu śmierci narzekać na wszystko to czego nie zdążyliśmy w życiu doświadczyć.

 

Podsumowując utrata kogoś bliskiego zawsze będzie wiązała się z bólem na który nie mamy większego wpływu. Powinniśmy zaakceptować ten stan rzeczy, jednocześnie starając się robić wszystko by poprawić stan swojej psychiki. Starajmy się zawsze unikać negatywnych nałogów, które niszczą nasze życie a zamiast tego skupmy się na tym co pozwoli nam się rozwijać i zaznać prawdziwego szczęścia. Mamy nadzieje, żę lektura tego artykułu pozwoli wam na zdobycie odpowiedniej wiedzy i będzie stanowiła odpowiedź na pytanie w jaki sposób poradzić sobie z utratą kogoś bliskiego. Pamiętajmy że życie to niesamowita przygoda, pomimo tego że czasami bywa bolesna. Powodzenia!

Fabryka CV - darmowy generator cv

Skorzystaj z generatora CV dzięki któremu w łatwy sposób można stworzyć idealne CV, które z pewnością zostanie docenione przez przyszłych pracodawców.

Przygotowaliśmy dla Ciebie szereg interesujących wzorów CV! Ciągle także pracujemy nad nowymi projektami, tak aby zapewnić wam darmowe rozwiązania najwyższej jakości.

Zachęcamy także do zapoznania się z naszymi artykułami. Zamieszczamy w nich wiedzę przydatną w procesie poszukiwania pracy i nie tylko!

Odwiedź nas również na naszych mediach społecznościowych! Linki do nich znajdziesz klikając w odpowiednie ikonki w nagłówku lub stopce strony.

Jeżeli zauważysz jakiś błąd lub masz jakąś sugestie związaną z działaniem strony, prosimy poinformuj nas o tym za pomocą czatu, znajdującego się w prawym dolnym rogu ekranu.

Darmowe wzory CV

Stale pracujemy nad nowymi wzorami cv, tak aby zwiększyć ich liczbę w naszym kreatorze oraz żeby dostosować je do waszych wymagań. Nasze wzory dostępne są w różnych językach. Jeżeli na liście wyboru języków brakuje tego, którego akurat potrzebujesz, prosimy o niezwłoczne powiadomienie nas za pomocą czatu znajdującego się w prawym dolnym rogu ekranu. Postaramy się jak najszybciej dodać nowy język do listy.

Dzięki naszemu kreatorowi możesz pominąć te sekcje na wzorach cv, które są Ci w danym momencie zbędne. Przykładowo, jeżeli brakuje Ci doświadczenia lub też nie masz do uzupełnienia żadnych istotnych informacji w kwestii języków obcych to dzięki naszemu kreatorowi nie będziesz mieć już z tym problemów. Możesz w łatwy sposób wyłączyć niepotrzebne sekcje za pomocą przycisku na stronie danej kategorii, które uzupełniasz podczas wypełniania formularza naszego darmowego kreatora cv.

Dziękujemy Ci za skorzystanie z naszego darmowego generatora cv. Zespół FabrykaCV!

POLITYKA PRYWATNOSCI
ARTYKUŁY
COPYRIGHTS © FABRYKACV.COM.PL. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
KONTAKT@FABRYKACV.COM.PL
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zgoda