hamburger icon
close menu icon

Jak poradzić sobie z trudnościami w związku

Chociaż miłość oraz bliskość ukochanej osoby potrafi nas niesamowicie wręcz uskrzydlać to jednak często zdarza się, że miłość potrafi być równie mocno bolesna. Przeszkody oraz konflikty będą zdarzać się w każdym związku. Jest to całkowicie normalne, że czasami nie zgadzamy się ze sobą co powoduje napięcie a następnie konflikt. W większości przypadków jest to jednak stan przejściowy i szybko wracamy do stanu sprzed kłótni. Jednak w niektórych związkach kłótnie są na początku dziennym. Jest to bardzo groźna sytuacja w której przebywanie w obecności osoby z którą jesteśmy w związku sprawa że czujemy się źle. Narasta stres oraz gniew. Co w konsekwencji prowadzi w końcu do nienawiści oraz rozpadu naszego związku. Jeżeli chcemy żeby nasz związek był trwały i pozbawiony kłótni to natychmiast powinniśmy reagować i rozwiązywać nasze wspólne problemy. W niniejszym artykule zamieściliśmy kilka porad, dzięki którym będziecie w stanie poradzić sobie z trudnościami w waszym związku.

 

1. Zdefiniuj na jakim etapie jest wasz związek

 

To jak poważne są problemy w naszym związku zależy w dużej mierze od tego na jakim etapie relacji się obecnie znajdujemy oraz jak długi jest nasz staż w związku. Warto otwarcie mówić o swoich oczekiwaniach oraz uczuciach co do drugiej osoby. Bardzo częsta jest sytuacja w której uważamy że nasza druga połówka nie poświęca nam wystarczająco dużo czasu. My wręcz szalejemy z powodu ogromnych emocji oraz miłości do naszego partnera lub partnerki. Natomiast ta druga osoba zachowuje dystans i opanowanie. Możliwe jest że źle odebraliśmy informację na jakim etapie związku obecnie się znajdujemy.  Możliwe że to co dla nas było wyznaniem miłości dla kogoś innego było tylko zwykłym miłym gestem lub żartem. Jeżeli nie będziemy komunikować czego oczekujemy to ciężko mieć pretensje do kogoś o to że może nie wiedzieć jakie są nasze intencje. Pamiętajmy, że komunikacja to podstawa do budowania zdrowych relacji.

 

2. Dajcie sobie miejsce do oddechu 

 

Czasami zdarza się że kochamy zbyt mocno. Chcemy aby nasza miłość poświęcała nam całą swoją atencję i czas. Godzinami siedzimy na telefonie, pisząc poematy na temat naszej przyszłości. Wszystko to sprawia, że możemy niejako zadusić naszego partnera lub partnerkę. W skrajnych przypadkach tego typu osoby próbują nawet zmuszać partnera poprzez kłamstwa i manipulacje. Osoby w tego typu toksycznych związkach czują się często zbyt zaszczute by dalej kontynuować taką relacje. Dlatego zawsze powinniśmy dać sobie nieco miejsca do oddechu. Nigdy nie jest tak że musimy trzymać naszego partnera bardzo ciasno bo w innym przypadku nam ucieknie. Pamiętajmy że związek nie oznacza niewoli. Nie pozbawiamy się swojej wolności w momencie wejścia w związek. Każdy z nas powinien mieć nieco czasu dla siebie. Musimy czasem wyjść do świata, porozmawiać z kimś nowym, spróbować jakichś nowych aktywności itp. Nie zamykajmy się w domu na cztery spusty. Jeżeli ufamy naszej drugiej połówce to nie musimy jej stale kontrolować. 

 

3. Zaakceptuj różnice pomiędzy wami

 

Każdy z nas stanowi indywidualny zestaw cech, zarówno tych pozytywnych jak i negatywnych. Chociaż warto oczywiście pracować nad swoimi brakami i rozwijać się w dobrym kierunku to warto także zaakceptować fakt, że jako ludzie nie jesteśmy idealni. Chociaż mamy pełną władzę nad tym jak sami się zachowujemy i co robimy w swoim życiu to jednak nijak to się ma jeżeli chodzi o inne osoby. Nie powinniśmy na siłę starać się zmienić kogoś wbrew woli tej osoby. Tego typu zachowanie prowadzi jedynie do niepotrzebnych napięć i konfliktów. Jeżeli jakieś cechy charakteru lub zachowania drugiej osoby są przez nas kategorycznie nieakceptowalne to oczywiście powinniśmy otwarcie przekazać drugiej osobie to co myślimy na ten temat. Jeżeli pomimo wyrażenia naszej opinii partner lub partnerka nie zmieni swojego zachowania to nie ma potrzeby kontynuowania takiego związku. Jednak nigdy nie starajmy się na siłę próbować zmienić charakteru tej osoby bo tego typu wysiłek jest z góry skazany na porażkę i dostarczy nam jedynie zawodu i cierpienia. 

 

4. Skup się na teraźniejszości

 

Wszyscy znamy tę sytuację w której podczas kłótni lub w momentach słabości zaczynamy wyrzucać z siebie stertę zarzutów odnośnie sytuacji które miały miejsce w przeszłości. Często nie potrafimy po prostu o czymś zapomnieć i przejść obok tego obojętnie. Cała ta żółć i nienawiść siedzi zakorzeniona głęboko wewnątrz nas i pomimo pozornego spokoju w sytuacji stresowej wylewa się na wierzch niczym wulkaniczna lawa. Pamiętajmy jednak że przeszłości nie da się zmienić. Jeżeli przetrawiliśmy już jakąś sytuację i wyjaśniliśmy sobie co na ten temat myślimy to jest to moment w którym  definitywnie zakończyć ten wątek. Zazwyczaj jednak wspominanie przeszłości pojawia się w momencie w której zaczyna nam brakować logicznych argumentów. Pokazuje to że nie mamy kontroli nad swoim gniewem oraz prowadzonym konfliktem. Jest to jedynie oznaka słabości i nie wnosi do sprzeczki nic poza tym że uda nam się jedynie zaognić problem zamiast go rozwiązać. Dlatego schowajmy wszystko to co nie jest bezpośrednio związane z tematyką naszego sporu i zostawmy przeszłość tam gdzie jej miejsce.

 

5. Zawsze szukaj kompromisu

 

Jeżeli oboje jesteśmy osobami z wysokim temperamentem to ciężko będzie nam pokojowo rozwiązywać nasze konflikty przez co osłabiamy jedynie nasz związek. Zawsze powinniśmy zakładać że prawda leży po obu stronach barykady i chociaż chcielibyśmy mieć pełnię racji to druga osoba również posiada swoje argumenty oraz cele. Jeżeli istnieje pomiędzy nami jakiś spór to postarajmy się chociażby osiągnąć jakiś kompromis. W ten sposób możemy osiągnąć chociażby część tego co chcieliśmy a przy okazji w szybki sposób pozwoli to nam na dojście do porozumienia. Dzięki takiemu podejściu zaoszczędzimy sobie wielu godziny krzyków i niepotrzebnego stresu. 

 

6. Zbuduj zaufanie

 

Zaufanie to podstawa związku. Nie da się budować zdrowych relacji jeżeli nie pokładamy dostatecznie dużo zaufania w drugim człowieku. Dlatego postarajmy się stale budować pewien prób zaufania w stosunku do osoby z którą jesteśmy w związku. Nie musimy być maniakiem kontroli. Nie musimy wiedzieć dokładnie gdzie przebywa i co robi nasz partner lub partnerka. Smutna prawda jest taka, że jeżeli okaże się że jesteśmy z kimś kto nas oszukuje i zdradza to prawda wcześniej czy później wyjdzie na jaw. Jeżeli pomimo to obawiamy się że zostaniemy zdradzeni to po co tak właściwie ciągniemy dalej ten związek. Dajmy sobie nieco czasu, budowanie silnego związku opartego o miłość i zaufanie wymaga wielu lat bycia razem i dogłębnego poznania partnera lub partnerki. Ważne jest abyśmy nie dawali sobie okazji do niepotrzebnych pokus. Jeżeli będziemy unikać sytuacji które mogłyby być uznawane za niepewne to zastanówmy się czy możemy rozegrać tego typu problem z bezpieczniejszy sposób.

 

7. Wykształć pozytywne emocje

 

Nikt na dłuższą metę nie lubi osób negatywnie nastawionych do świata i innych ludzi. Jeżeli jesteśmy wiecznymi pesymistami to nie dziwmy się że na każdym kroku napotykamy się na konflikty oraz problemy. Powinniśmy wyrobić sobie nawyk pozytywnego myślenia i cieszenia się każdym nawet najmniejszym sukcesem. Jeżeli sami będziemy osobami szczęśliwymi i radosnymi to automatycznie nasza radość będzie promieniować na osoby, które nas otaczają. Oczywiście każdy z nas ma gorsze dni, jest to całkowicie normalne i tego typu momenty trzeba po prostu przeżyć jednak nie oznacza to że w taki sposób powinniśmy przechodzić całe nasze życie. Starajmy się stale komplementować drugą osobę, nie musi to być wcale sztuczne. Zacznijmy chwalić nawet te najmniejsze drobnostki. Sprawi to że nasi partnerzy będą czuli się dobrze i bezpiecznie w naszym otoczeniu a liczba kłótni pomiędzy nami będzie się sukcesywnie zmniejszać. 

 

8. Rozmawiaj otwarcie o problemach

 

Nigdy nie pozwólmy sobie na sytuację w której będziemy dusić w sobie negatywne emocje. Jeżeli jest coś co nas boli to zawsze powinniśmy otwarcie o tym mówić. Nie możemy dusić w sobie tych wszystkich problemów którymi zaprzątamy sobie na co dzień głowę. Tego typu podejście sprawi, że zaczniemy niszczyć samych siebie oraz wszystko co nas otacza. Rozmawiajmy o swoich problemach. Wysłuchajmy też problemów naszego partnera. Może się bowiem okazać że coś co uważaliśmy za poważny problem nie ma przełożenia na rzeczywistość i tak naprawde jedynie kreowaliśmy sobie w głowie negatywne scenariusze w oparciu o trywialne rzeczy. Komunikacja stanowi trzon dobrych relacji oraz zdrowego związku.

 

Podsumowując, zawsze jest coś co można zrobić lepiej jeżeli chodzi o trudności, które z całą pewnością pojawią się w naszym związku. Starajmy się zawsze szukać rozwiązań a nie problemów. Jeżeli będziemy otwarci w stosunku do swojego partnera lub partnerki i nie pozwolimy aby nasz gniew oraz nagromadzona złość zawładnęła naszym zachowaniem to uda nam się pokonać każdą przeszkodę. Mamy nadzieję że lektura tego artykułu dostarczyła wam nieco wiedzy na temat tego w jaki sposób poradzić sobie z trudnościami w związku.

Fabryka CV - darmowy generator cv

Skorzystaj z generatora CV dzięki któremu w łatwy sposób można stworzyć idealne CV, które z pewnością zostanie docenione przez przyszłych pracodawców.

Przygotowaliśmy dla Ciebie szereg interesujących wzorów CV! Ciągle także pracujemy nad nowymi projektami, tak aby zapewnić wam darmowe rozwiązania najwyższej jakości.

Zachęcamy także do zapoznania się z naszymi artykułami. Zamieszczamy w nich wiedzę przydatną w procesie poszukiwania pracy i nie tylko!

Odwiedź nas również na naszych mediach społecznościowych! Linki do nich znajdziesz klikając w odpowiednie ikonki w nagłówku lub stopce strony.

Jeżeli zauważysz jakiś błąd lub masz jakąś sugestie związaną z działaniem strony, prosimy poinformuj nas o tym za pomocą czatu, znajdującego się w prawym dolnym rogu ekranu.

Darmowe wzory CV

Stale pracujemy nad nowymi wzorami cv, tak aby zwiększyć ich liczbę w naszym kreatorze oraz żeby dostosować je do waszych wymagań. Nasze wzory dostępne są w różnych językach. Jeżeli na liście wyboru języków brakuje tego, którego akurat potrzebujesz, prosimy o niezwłoczne powiadomienie nas za pomocą czatu znajdującego się w prawym dolnym rogu ekranu. Postaramy się jak najszybciej dodać nowy język do listy.

Dzięki naszemu kreatorowi możesz pominąć te sekcje na wzorach cv, które są Ci w danym momencie zbędne. Przykładowo, jeżeli brakuje Ci doświadczenia lub też nie masz do uzupełnienia żadnych istotnych informacji w kwestii języków obcych to dzięki naszemu kreatorowi nie będziesz mieć już z tym problemów. Możesz w łatwy sposób wyłączyć niepotrzebne sekcje za pomocą przycisku na stronie danej kategorii, które uzupełniasz podczas wypełniania formularza naszego darmowego kreatora cv.

Dziękujemy Ci za skorzystanie z naszego darmowego generatora cv. Zespół FabrykaCV!

POLITYKA PRYWATNOSCI
ARTYKUŁY
COPYRIGHTS © FABRYKACV.COM.PL. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
KONTAKT@FABRYKACV.COM.PL
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zgoda