hamburger icon
close menu icon

Jak poradzić sobie z myślami samobójczymi

Chociaż nasze życie powinno być dla nas zawsze naszym najcenniejszym skarbem to jednak istnieją takie chwile w których trudy codziennego życia przytłaczają nas w takim stopniu, że zaczynamy mieć myśli o skończeniu z tym wszystkim. Z roku na rok wzrasta liczba samobójstw. Jest to bardzo smutna i niebezpieczna statystyka, mówiąca że coraz większa ilość osób nie radzi sobie z problemami i podejmuje się tego ostatecznego kroku. Stale narastający stres wywołany problemami zdrowotnymi, utratą bliskiej osoby, problemami finansowymi lub zawodem miłosnym sprawia, że nasz ból jest nie do wytrzymania. Jednak pamiętajmy, że niezależnie od tego w jak ciężkiej sytuacji się znajdujemy, zawsze powinniśmy mieć nadzieje na lepszą przyszłość. To co dzisiaj wydaje nam się problemem nie do przeskoczenia za kilka lat może być dla nas czymś śmiesznym i sami nie będziemy wierzyli w to żę myśleliśmy o tak strasznych rzeczach. Jeżeli ty lub ktoś z twojego bliskiego otoczenia miewa myśli samobójcze to warto zdobyć odpowiednią wiedzę jak sobie radzić w tego typu przypadkach. W niniejszym artykule zamieściliśmy kilka porad, dzięki którym poradzimy sobie z tego typu myślami.

 

1. Idź do lekarza

 

Jeżeli czujemy że coś jest z nami nie tak to zawsze w pierwszej kolejności powinniśmy zgłosić się do odpowiedniego specjalisty. Żaden poradnik w internecie nigdy nie zastąpi wykwalifikowanego lekarza, który będzie w stanie dokładnie przeanalizować nasze problemy i dobrać do tego odpowiednią terapię. Niestety do niedawna w naszym społeczeństwie dominowało stwierdzenie że choroby psychiczne oraz psychiatrzy to domena czubków i odszczepieńców. Jednak na szczęście coraz lepiej rozumiemy, że choroby psychiczne powinniśmy traktować tak samo jak wszystkie inne dolegliwości. Wizyta u psychiatry lub psychologa nie powinna stanowić dla nas tematu tabu. Coraz więcej osób korzysta z usług tego typu specjalistów co jest dobrym znakiem w kontekście terapii oraz leczenia.

 

2. Powiadom odpowiednie służby

 

Jeżeli czujemy że dochodzimy do punktu kryzysowego. Jeżeli natłok czarnych myśli staje się wyraźnie dotkliwszy i czujemy że stoimy nad przepaścią to jak najszybciej zadzwońmy po pomoc. Zarówno funkcjonariusze policji jak i lekarze pogotowia oraz straż pożarna są szkoleni na wypadek spotkania się z sytuacją w której człowiek próbuje popełnić samobójstwo. Skorzystajmy z ich pomocy w momencie gdy czujemy że sami nie jesteśmy już w stanie sobie poradzić. Pamiętajmy o tym szczególnie w momencie w którym już podjęliśmy pewne zgubne dla nas kroki. Zawsze powinniśmy walczyć o ochronę naszego życia a służby te w szybki sposób mogą nam w tym pomóc. Skoro tylko będziemy w stanie to postarajmy się zawołać o pomoc lub też bezpośrednio zadzwonić po odpowiednie służby.

 

3. Zacznij pomagać innym

 

Częstym powodem prób samobójczych jest wyolbrzymianie przez nas naszych problemów oraz brak obecności innych osób w naszym życiu. Jeżeli chcemy naprawić swój stan psychiczny to dobrym miejscem żeby to rozpocząć będzie wolontariat. W każdym mieście działają rozmaite grupy oraz fundacje które stale poszukują nowych osób do zasilenia swoich szeregów. Jako wolontariusz twoim priorytetem będzie szerzenie pomocy innym. Sprawi to że znowu będziemy czuli się potrzebni a wokół nas zaczną pojawiać się życzliwe osoby. Często też okazuje się że w obliczu tragedii innych osób, nasze własne problemy z którymi się borykamy tracą na znaczeniu. Poza tym ludzie którzy są w stanie pomagać innym automatycznie stają się pewniejsi siebie i szczęśliwsi.

 

4. Zacznij regularnie medytować

 

Nauka medytacji to coś co powinno znaleźć się w atlasie umiejętności każdego z nas. Nauka skupienia, koncentracji, relaksu i odpowiedniego oddychania sprawia że znacząco redukuje się nasz poziom stresu. Poprzez regularną medytację jesteśmy w stanie pracować wydajniej a jednocześnie znacznie głębiej doświadczać otaczającego nas świata. Pozwoli to nam na analizę naszych problemów oraz znalezienie sposobu na poradzenie sobie z nimi. Żeby rozpocząć medytację nie musimy od razu zostawać buddyjskimi mnichami w odległym klasztorze. Wystarczy jedynie że znajdziemy sobie jakieś ciche miejsce, usiądziemy z prostymi plecami, zamkniemy oczy i zaczniemy powoli liczyć liczbę oddechów. Skupienie się na swoim oddechu jest jedną z najłatwiejszych technik medytacji. Należy pamiętać, że ta metoda wymaga czasu i rezultaty zauważymy dopiero po kilkunastu regularnych sesjach.

 

5. Zacznij ćwiczyć

 

Aktywność fizyczna to nie tylko świetny sposób na poprawę naszej sylwetki ale także jako narzędzie do obniżania naszego poziomu stresu. Większość ćwiczeń można wykonywać automatycznie, bez potrzebny zbytniego zaangażowania umysłowego, jednocześnie poprzez ciężki wycisk jesteśmy w stanie pozbyć się czarnych myśli i skupić się na wykonywaniu jednej, określonej czynności. Dzięki wykonywaniu regularnych ćwiczeń będziemy w stanie podbudowywać swoje ego i dostarczać naszemu organizmowi dodatkowego ruchu. Aktywność fizyczna to także doskonały powód na wyjście z domu i poznanie nowych ludzi. Niezależnie od tego jakiego typu aktywność będziemy wykonywać, zawsze znajdzie się grupa osób które uprawiają tą samą dyscyplinę sportową co i my, możemy dzięki temu znaleźć nowe znajomości.

 

6. Odciągnij uwagę od negatywnych myśli

 

Jednym z największych problemów stanu który prowadzi ludzi do kroków ostatecznych jest ciemny wir negatywnych myśli oraz emocji przez które ciężko nam dostrzec coś innego niż własne cierpienie. Dlatego bardzo ważne jest żebyśmy w miarę swoich możliwości odciągnęli swoją uwagę od tego stanu. Znajdźmy coś co pozwoli nam na chwilę zapomnieć o wszystkich negatywnych rzeczach w naszym życiu. Postarajmy się znaleźć coś nowego co zajmie naszą uwagę. Może to być sport lub wydarzenia które odbywają się w twoim mieście. Może warto odwiedzić rodzinę lub miejsca które zawsze chcieliśmy odwiedzić. Zastanówmy się czy nie warto pojechać na wakacje w jakieś pasjonujące miejsca. Pamiętajmy że nasze zdrowie psychiczne powinno zawsze być na pierwszym miejscu. Praca lub relacje z innymi ludźmi nie będą mieć najmniejszego znaczenia w momencie w którym nas już tutaj nie będzie.

 

7. Unikaj używek

 

W najczarniejszych momentach naszego życia zawsze chcemy uciec od tego co nas przytłacza, jednak zamiast robić to w pozytywny sposób, który opisywaliśmy w poprzednim punkcie to niestety wiele osób wciąż ucieka do używek. Przed swoimi problemami uciekamy w alkohol, przypadkowe zabawy z nieznajomymi lub w najgorszym przypadku narkotyki. Mamy nadzieję że ta chwila pozwala nam odpocząć od codziennych spraw. Jednak warto wiedzieć że używki jedynie pogłębiają stan depresji w którym się znajdujemy. Zawsze należy mieć na uwadzę to że po tych kilku chwilach oddechu będziemy czuli się jeszcze gorzej niż wcześniej. Nadużywanie tych substancji będzie prowadzić do naszego wyniszczenia i zbudowania w nas nałogu. Nie będziemy w stanie normalnie funkcjonować bez tych bodźców co niszczy nie tylko nasze życie ale także osób które nas otaczają.

 

8. Przestań się izolować od innych

 

Wielu z nas w momencie gdy czujemy się źle zamyka się na cztery spusty w swoim pokoju. Nie chcemy widzieć znajomych nam twarzy bo nie chcemy żeby dowiedzieli się o tym jak źle się czujemy z samym sobą. Chcemy oszczędzić im tego bólu, którego my sami doznajemy. Powoduje to że tracimy osoby którym możemy ufać a co za tym idzie jedynie pogłębiamy nasz beznadziejny stan. Dlatego zawsze powinniśmy znaleźć przynajmniej jedną osobę z którą będziemy całkowicie szczerzy. Możemy wyżalić się ze swoich zmartwień i trosk. Często zwykła rozmowa pozwoli nam na poprawienie naszego zdrowia psychicznego. Wsparcie znanej nam osoby może pozwolić nam na uporanie się z naszymi wewnętrznymi demonami i pokonaniu myśli o zakończeniu swojego życia.

 

9. Unikaj toksycznych ludzi

 

Chociaż obecność innych osób wokół nas z pewnością jest rzeczą pozytywną, jeżeli chodzi o walkę z depresją oraz myślami samobójczymi to warto jednak wspomnieć że nie wszyscy mają na nas dobry wpływ. Może się bowiem okazać, że wśród naszych znajomych, partnerów lub rodziny są ludzie, którzy są dla nas jedynie wampirami energetycznymi, które wysysają z nas dobre samopoczucie, szczęście i wolę do życia. Są to toksyczne osoby, przez które nasze życie zamiast się polepszać to stale degraduje się na coraz to niższe poziomy szczęścia. Jeżeli zauważymy że jest wśród naszego towarzystwa osoba przez którą stale cierpimy to powinniśmy natychmiast zakończyć taką znajomość. Zdajemy sobie sprawę że porzucenie partnera lub urwanie kontaktu z członkiem rodziny nie należy do najprostszych zadań w naszym życiu. Jednak warto pamiętać że im dłużej zadajemy się z tego typu osobami tym gorzej będzie wyglądać nasze życie.

 

10. Skup się na rozwiązaniach a nie na problemach

 

Jako ludzie mamy niestety ten okropny nawyk do skupiania się na naszych problemach zamiast na rozwiązaniach które należy zastosować. Uwielbiamy użalać się nad tym jak marny jest nasz los oraz w jak beznadziejnej sytuacji się znajdujemy. Chociaż każdy z nas ma prawo do chwili słabości to zdecydowanie powinniśmy unikać wyrobienia w sobie nawyku do narzekania. Poprzez narzekanie nie zyskujemy nic poza tym że tylko pogłębiamy uczucie depresji. Zamiast tego powinniśmy się skupić na tym co możemy zrobić z zaistniałym problemem. Postarajmy się wymyślić co najmniej kilka sposobów na poradzenie sobie z sytuacją w której się znajdujemy. Następnie wybierzmy najlepszy z tych planów i konsekwentnie go realizujmy. Praca nad swoimi słabościami pozwoli nam na zbudowanie pewności siebie oraz doda sens naszemu życiu.

 

Podsumowując, niezależnie od tego jak wielkie problemy stają na naszej drodze to zawsze powinniśmy chronić swoje życie. Jeżeli czujemy się źle i mamy myśli samobójcze to nigdy nie powinniśmy tego ignorować. Zawsze w pierwszej kolejności postarajmy się uzyskać pomoc odpowiednich specjalistów oraz służb dzięki którym łatwiej będzie nam walczyć z naszymi negatywnymi myślami. Pamiętajmy o tym że wsparcie naszego otoczenia odgrywa kluczową rolę w leczeniu naszego zdrowia psychicznego, więc postarajmy się aby nasze relacje z innymi były zawsze na dobrym poziomie. Mamy nadzieję że lektura tego artykułu pozwoliła wam poszerzyć waszą wiedzę z zakresu tego tematu. Pamiętajcie że jesteście fantastyczni!

Fabryka CV - darmowy generator cv

Skorzystaj z generatora CV dzięki któremu w łatwy sposób można stworzyć idealne CV, które z pewnością zostanie docenione przez przyszłych pracodawców.

Przygotowaliśmy dla Ciebie szereg interesujących wzorów CV! Ciągle także pracujemy nad nowymi projektami, tak aby zapewnić wam darmowe rozwiązania najwyższej jakości.

Zachęcamy także do zapoznania się z naszymi artykułami. Zamieszczamy w nich wiedzę przydatną w procesie poszukiwania pracy i nie tylko!

Odwiedź nas również na naszych mediach społecznościowych! Linki do nich znajdziesz klikając w odpowiednie ikonki w nagłówku lub stopce strony.

Jeżeli zauważysz jakiś błąd lub masz jakąś sugestie związaną z działaniem strony, prosimy poinformuj nas o tym za pomocą czatu, znajdującego się w prawym dolnym rogu ekranu.

Darmowe wzory CV

Stale pracujemy nad nowymi wzorami cv, tak aby zwiększyć ich liczbę w naszym kreatorze oraz żeby dostosować je do waszych wymagań. Nasze wzory dostępne są w różnych językach. Jeżeli na liście wyboru języków brakuje tego, którego akurat potrzebujesz, prosimy o niezwłoczne powiadomienie nas za pomocą czatu znajdującego się w prawym dolnym rogu ekranu. Postaramy się jak najszybciej dodać nowy język do listy.

Dzięki naszemu kreatorowi możesz pominąć te sekcje na wzorach cv, które są Ci w danym momencie zbędne. Przykładowo, jeżeli brakuje Ci doświadczenia lub też nie masz do uzupełnienia żadnych istotnych informacji w kwestii języków obcych to dzięki naszemu kreatorowi nie będziesz mieć już z tym problemów. Możesz w łatwy sposób wyłączyć niepotrzebne sekcje za pomocą przycisku na stronie danej kategorii, które uzupełniasz podczas wypełniania formularza naszego darmowego kreatora cv.

Dziękujemy Ci za skorzystanie z naszego darmowego generatora cv. Zespół FabrykaCV!

POLITYKA PRYWATNOSCI
ARTYKUŁY
COPYRIGHTS © FABRYKACV.COM.PL. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
KONTAKT@FABRYKACV.COM.PL
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zgoda