hamburger icon
close menu icon

Jak poradzić sobie w toksycznym związku

Każdy związek powinien być budowany o zaufanie i zdrowe relacje. Bycie w takiej relacji z innym człowiekiem powinno być dla nas odpowiednikiem relaksu oraz poczucia bezpieczeństwa. Niestety czasami okazuje się, że ktoś kto był dla nas wszystkim zmienia zupełnie swoje nastawienie. Zaczynają się kłótnie, wyzwiska i szarpaniny. Coraz częściej czujemy się osaczeni w towarzystwie tej osoby a wspólne spędzanie czasu sprawia żę cierpimy. Taka sytuacja jest niezwykle niebezpieczna dla naszego zdrowia psychicznego. W niniejszym artykule zastanowimy się jakie są potencjalne powody toksycznych relacji oraz w jaki sposób możemy sobie z nimi poradzić. Pamiętajmy jednak że każda sytuacja jest wyjątkowa i zapewne twój związek posiada mieszaninę niniejszych cech. Dlatego ważne jest żeby stale analizować swoje relacje z innymi oraz podchodzić w sposób jak najbardziej spokojny do wyników tej analizy.

 

1. Brak komunikacji

 

Pierwszym i zarówno podstawowym źródłem złych relacji z innymi jest brak komunikacji pomiędzy nami a naszymi partnerami. Nie chodzi tutaj jedynie o rozmowę ale o to w jaki sposób rozmawiamy i czy faktycznie przekazujemy partnerowi szczere i prawdziwe informacje. W każdym związku na pewnym etapie znajomości dochodzimy do sytuacji problematycznych. Jako że nasze charaktery się różnią to oczywistym jest że prędzej czy później dojdzie między nami do konfliktu. W tej sytuacji powinniśmy na spokojnie omówić problem. Odpowiednia komunikacja na tym etapie może sprawić że w łatwy sposób uda nam się rozwiązać konflikt. Dodatkowo będziemy w stanie zauważyć w jaki sposób nasz partner podchodzi do rozmowy z nami. Okazuje się bowiem, że często dopiero podczas kłótni wychodzi na wierzch prawdziwy charakter danej osoby. Jeżeli widzimy, że pomimo naszych starań i wysiłków, nie jesteśmy w stanie porozumieć się z partnerem to nie miejmy złudzeń że w przyszłości sytuacja się odmieni.

 

2. Zazdrość i złość

 

Zazdrość oraz złość względem swojego partnera to coś co rozbija wiele dobrze zapowiadających się związków. Relacje tego typu zawsze muszą opierać się na zaufaniu do partnera. Jeżeli natomiast czujemy się niepewnie w związku i mamy podejrzenia że nasz partner nie jest nam zupełnie wierny to warto zweryfikować te obawy. Postarajmy się znaleźć jakieś dowody, które poprą nasze obawy. W ostateczności skonfrontujemy nasze przemyślenia z partnerem. Pamiętajmy jednak żeby nie popadać ze skrajności w skrajność. Jest to całkowicie normalne, że każdy z nas ma znajome i znajomych, z którymi rozmawiamy i spotykamy się na co dzień. Nie oznacza to jednak że każda taka znajomość to potencjalna zdrada partnera. Ważne jest jednak aby nasi partnerzy nie postrzegali tego typu osób jako zagrożenie bo w dłuższej mierze będzie to prowadzić do konfliktu. Złość narastająca wraz z czasem jest niczym tykająca bomba i może dojść do momentu w którym wybuchnie ona podczas kłótni, co prowadzi w dużej mierze do rozpadu związków. 

 

3. Nieszczerość 

 

Od najmłodszych lat uczymy się w jaki sposób powinniśmy kłamać. Z czasem uczymy się że kłamstwo jest czymś całkowicie normalnym i codziennym. Zaczynamy kłamać w tych najdrobniejszych sprawach a z czasem skala tych kłamstw rośnie coraz bardziej. Tak samo jest w związkach, jeżeli pozwolimy sobie na kłamstwa już na początku znajomości to zapewne będziemy też kłamać w późniejszych etapach naszej relacji. Niezależnie od naszych motywów to zawsze powinniśmy być szczerzy i uczciwi względem naszego partnera lub partnerki. W ten sposób odzwyczaimy się od zgubnego nawyku oszukiwania innych i sprawimy że w naszym związku zakwitnie zaufanie oraz szczerość. Jeżeli zauważymy u drugiej osoby pierwsze oznaki kłamstwa to bez większych ceregieli powinniśmy skonfrontować naszego towarzysza życia z tym faktem. Jeżeli nie jesteśmy w stanie zaufać drugiej osobie to ciężko będzie nam rozwinąć naszą relację. Dlatego dbajmy o bezwarunkową szczerość w związku.

 

4. Problemy finansowe

 

Finanse są niezwykle ważnym aspektem życia każdego z nas. Niezależnie od tego gdzie mieszkamy, jakiej płci jesteśmy lub jaki jest nasz wiek. Pieniądze to coś czego potrzebujemy zawsze i wszędzie a ich brak będzie sprawiać że nasze życie zacznie się komplikować. Problemy finansowe w związku to niezwykle ważna sprawa, którą warto wyjaśnić sobie już na początku naszej relacji. Warto już na samym starcie opracować zasady którymi będziemy się kierowali podczas wykorzystywania wspólnego budżetu. Jeżeli jesteśmy zależni od partnera finansowo to postarajmy się żeby nasze oszczędności pozwoliły nam przeżyć samodzielnie w razie pojawienia się nieoczekiwanych problemów. Zbyt często słyszymy bowiem o sytuacji w której partner lub partnerka nie kończy toksycznych związków, ponieważ bez obecności partnera lub partnerki byłaby skazana finansowo na niebyt. Każdy z nas powinien posiadać pewną sumę pieniędzy, tak abyśmy nie musieli się martwić o swoje bezpieczeństwo finansowe i być od kogoś zależnym. Pamiętajmy też, że co do zasady pieniądze w związku stanowią wspólny budżet i przynajmniej część z tych pieniędzy powinno się wykorzystywać na wspólne wydatki.

 

5. Ignorowanie potrzeb

 

Każdy z nas ma swoje potrzeby, zarówno te fizyczne jak i mentalne. Jeżeli chcemy być ze sobą szczęśliwy to ważne jest abyśmy wiedzieli czego potrzebujemy w naszym życiu i otwarcie komunikowali to partnerowi lub partnerce. Ważne jest to abyśmy dostrzegali potrzeby nie tylko swoje ale także i innych. Ignorowanie tego typu rzeczy w dłuższej mierze prowadzi do frustracji, niepotrzebnych napięć, konfliktów oraz w niektórych przypadkach nawet zdrady. Co interesujące, zdrady nie zawsze mają swoje podłoże w potrzebach seksualnych. Często się bowiem okazuje, że osoba która zdradza nie robi tego z powodu braku stosunków, tylko z potrzeby docenienia oraz poczucia bliskości. To właśnie dlatego tak naprawdę wchodzimy ze sobą w relacje, żeby poczuć bliskość i ciepło drugiego człowieka. Jeżeli zaczyna tego brakować w związku to prędzej czy później tego typu relacja jest skazana na porażkę. Dlatego postarajmy się stale odkrywać swoje potrzeby oraz w miarę możliwości odpowiednio je zaspokajać.

 

6. Brak wsparcia

 

Życie to nie jest bajka. Często spotykamy się z sytuacjami, które nas przerastają i z którymi ciężko nam się mierzyć. W tego typu sytuacjach potrzebujemy kogoś na kimś możemy polegać i kto będzie nas wspierał w tych trudnych okresach naszego życia. Niestety w większości związków z czasem cała ta magia wyparowuje i chęć wspólnego wspierania się zanika. Sprawia to że nie otrzymujemy nawet najmniejszego wsparcia od osoby, która jest mimo wszystko najważniejsza w naszym życiu. Jeżeli czujemy że w naszym związku nie szanujemy się wzajemnie na tyle żeby wspierać tą drugą osobę w jej działaniach to mamy spory problem. Związek to relacja w której powinniśmy być w stanie robić to czego sami nigdy nie mogliśmy. Zastanówmy się przez chwile w jaki sposób nasz partner lub nasza partnerka reagują na nasze plany i marzenia. Czy jeżeli wyjawimy naszą chęć do ćwiczeń lub zmiany kierunku pracy to reakcją na to będzie optymizm czy pesymizm ze strony naszego partnera. Czy przypadkiem nie jest tak że niezależnie od tego co wymyślimy, każda nasza inicjatywa jest z góry tłamszona przez naszego partnera życiowego. Jeżeli zauważymy tego typu podejście to jest to istotna flaga prowadząca nas do rozstania. Nie warto wiązać swojego życia z kimś przez kogo nie będziemy mogli się rozwijać.

 

7. Wszechobecna kontrola i tyrania

 

Bycie z kimś w związku nie oznacza, że pozbawiamy się kontroli nad swoim życiem. To że mamy teraz kogoś z kim łączy nas bliska relacja nie oznacza że przestajemy być sobą. W niektórych związkach widać jak na dłoni, że jedna strona za wszelką cenę pragnie kontrolować tę drugą. Sprawia to że niejako stajemy się zakładnikami naszego związku. Tego typu sytuacja jest niedopuszczalna. Chociaż oczywiście będąc w związku trzeba się liczyć z pewnymi ograniczeniami wynikającymi z charakterystyki tej relacji to jednak nie oznacza że stajemy się bezwolni. Jeżeli nasz partner lub partnerka próbuje stosować kontrolę lub nawet tyranię w naszym kierunku to od razu powinniśmy wyjaśnić, że nie mamy zamiaru się z tym godzić. Mamy wolną wolę i nie musimy się stosować do każdego widzimisię naszego partnera. Nadmierna kontrola oraz prowadząca do tego tyrania wobec partnera lub partnerki może być śmiało zakwalifikowana jako cecha toksycznego związku.

 

8. Uzależnienia

 

Każdego typu uzależnienie prowadzi w dłuższej mierze do katastrofy. W przypadku toksycznych związków najbardziej problematyczne jest uzależnienie od alkoholu. Alkoholizm sprawia że upadamy jako ludzie. Zaczynamy tworzyć niepotrzebne sytuacje konfliktowe. W krytycznych momentach może dojść nawet do rękoczynów, co powinno definitywnie zakończyć związek. Jeżeli widzimy u naszego partnera lub partnerki narastający problem z uzależnieniami to musimy reagować natychmiast. Jeżeli nic nie uda nam się wskórać to jedynym rozwiązaniem będzie zakończenie związku. Pomimo tego że jest to ciężkie to ucięcie tego typu relacji opłaci nam się w przyszłości.

 

Podsumowując, związki nie należą do stosu najłatwiejszych tematów do dyskusji. Każdy z nas jest inny i nasze relacje oraz związki także różnią się od siebie. Jednak zawsze możemy zauważyć pewne cechy zbieżne w różnego typu relacjach. Jeżeli dostrzegamy w swojej relacji coś co zostało przedstawione w powyższym artykule to powinniśmy działać natychmiastowo. Pamiętajmy że toksyczna relacja niszczy przede wszystkim ofiarę a nie agresora. Niestety w zdecydowanej większości jedyny rozsądny wybór to rozstanie i ucięcie relacji z taką osobą. Pamiętajmy że mamy tylko jedno życie i czas oraz energia utracona w takim związku nigdy nie będzie nam już zwrócona.

Fabryka CV - darmowy generator cv

Skorzystaj z generatora CV dzięki któremu w łatwy sposób można stworzyć idealne CV, które z pewnością zostanie docenione przez przyszłych pracodawców.

Przygotowaliśmy dla Ciebie szereg interesujących wzorów CV! Ciągle także pracujemy nad nowymi projektami, tak aby zapewnić wam darmowe rozwiązania najwyższej jakości.

Zachęcamy także do zapoznania się z naszymi artykułami. Zamieszczamy w nich wiedzę przydatną w procesie poszukiwania pracy i nie tylko!

Odwiedź nas również na naszych mediach społecznościowych! Linki do nich znajdziesz klikając w odpowiednie ikonki w nagłówku lub stopce strony.

Jeżeli zauważysz jakiś błąd lub masz jakąś sugestie związaną z działaniem strony, prosimy poinformuj nas o tym za pomocą czatu, znajdującego się w prawym dolnym rogu ekranu.

Darmowe wzory CV

Stale pracujemy nad nowymi wzorami cv, tak aby zwiększyć ich liczbę w naszym kreatorze oraz żeby dostosować je do waszych wymagań. Nasze wzory dostępne są w różnych językach. Jeżeli na liście wyboru języków brakuje tego, którego akurat potrzebujesz, prosimy o niezwłoczne powiadomienie nas za pomocą czatu znajdującego się w prawym dolnym rogu ekranu. Postaramy się jak najszybciej dodać nowy język do listy.

Dzięki naszemu kreatorowi możesz pominąć te sekcje na wzorach cv, które są Ci w danym momencie zbędne. Przykładowo, jeżeli brakuje Ci doświadczenia lub też nie masz do uzupełnienia żadnych istotnych informacji w kwestii języków obcych to dzięki naszemu kreatorowi nie będziesz mieć już z tym problemów. Możesz w łatwy sposób wyłączyć niepotrzebne sekcje za pomocą przycisku na stronie danej kategorii, które uzupełniasz podczas wypełniania formularza naszego darmowego kreatora cv.

Dziękujemy Ci za skorzystanie z naszego darmowego generatora cv. Zespół FabrykaCV!

POLITYKA PRYWATNOSCI
ARTYKUŁY
COPYRIGHTS © FABRYKACV.COM.PL. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
KONTAKT@FABRYKACV.COM.PL
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zgoda