hamburger icon
close menu icon

Jak poprawić swoją koncentrację?

Poziom naszej koncentracji przekłada się bezpośrednio na naszą efektywność, co w dalszej kolejności definiuje to jak dobrze wykonujemy codzienne obowiązki i jaki jest ich ostateczny rezultat. Jeżeli jesteśmy osobami, które łatwo się rozpraszają i którym ciężko jest skupić się na wykonywanych obowiązkach to twój rozwój będzie zaburzony. W niniejszym artykule postaramy się przekazać Tobie nieco porad w jaki sposób możesz zwiększyć swoją codzienną koncentrację. Pamiętaj jednak, że każdy z nas ma pewne okresy w swoim życiu przez które nie będzie w stanie się skoncentrować pomimo najszczerszych chęci. Taki okres trzeba zwyczajnie przeczekać. Mimo wszystko zachęcamy do lektury.

 

1. Zmniejsz ilość cukru we krwi

 

Jak mawia klasyk, jesteśmy tym co jemy. Niewielu z nas tak naprawdę zdaje sobie sprawę z tego jak wielkie znaczenie na nasze codzienne funkcjonowanie ma nasza dieta. Jeżeli jesteśmy osobami, które regularnie konsumują produkty zawierające duże ilości cukru to nie dziwmy się, że nasze ciało reaguje negatywnie na dostarczane przez nas posiłki. Zwiększona ilość cukru we krwi sprawi, że dostarczymy sobie sporą dawkę energii i choć w krótkim okresie czasu może wydawać się że jest to cecha pozytywna to jednak okazuje się, że nadwyżka kaloryczna ma negatywne skutki na nasze procesy myślowe, podejmowanie racjonalnych decyzji oraz naszą codzienną koncentrację. Znacznie trudniej będzie nam się zabrać do działania i konsekwentnie realizować określone zadania. Dlatego postarajmy się zwrócić szczególną uwagę na to co jemy a nasze ciało na pewno się nam odwdzięczy. 

 

2. Ustal dokładnie zadania

 

Nikt nie jest w stanie działać efektywnie jeżeli nie wie tak naprawdę do jakiego celu dąży. Jeżeli jesteś osobą, która pomimo ciężkiej pracy nie widzi efektów to może warto zastanowić się czy obrana przez Ciebie droga nie jest błędna. Zbyt często zdarza się, że tracimy nasz czas na zadania, które nie odnoszą większych rezultatów lub które nie mają wpływu na to co chcemy w rezultacie tego osiągnąć. Dlatego zawsze powinniśmy mieć określony cel oraz ścieżkę do tego celu. Ustalmy plan działania i kroki jakie musimy podjąć na każdym etapie jego realizacji. W ten sposób będziemy dokładnie wiedzieli na jakim etapie się znajdujemy i na czym powinniśmy koncentrować naszą uwagę. Zwiększy to naszą efektywność i pozwoli nam na osiągniecie oczekiwanych rezultatów kosztem mniejszego nakładu pracy.

 

3. Zacznij medytować

 

Od lat widzi się rosnące zainteresowanie tematem medytacji i wpływu jej praktykowania na nasze ciała oraz umysł. Badania jasno wskazują że regularna medytacja poprawia naszą koncentrację i pozwala na szybsze podejmowanie decyzji. Sama medytacja nie jest wcale niczym skomplikowanym. Wbrew temu co widzimy w filmach, nie musimy siedzieć w idealnej pozycji lotosu gdzieś na szczycie wysokiej góry. Medytacja polega w głównej mierze na uspokojeniu myśli oraz skoncentrowaniu się na jednej rzeczy, na przykład na oddechu lub liczeniu do dziesięciu. Wymaga to jednak od nas pewnej dozy zaparcia, ponieważ efekty naszych medytacji zazwyczaj są odłożone w czasie więc możemy się szybko zniechęcić przez brak widocznych efektów po pierwszych sesjach. Mimo wszystko powinniśmy zainteresować się tematem medytacji. Dokładniej ten temat omówimy w jednym z przyszłych artykułów.

 

4. Zorganizuj swoje otoczenie

 

Nie ma co się oszukiwać. Jeżeli twoje otoczenie to istny chaos to nie dziw się że ciężko Ci działać efektywnie. Jeżeli chcemy móc się skoncentrować na naszych działaniach to w naszej okolicy nie powinno być żadnych rzeczy, które będą nas niepotrzebnie rozpraszać. Porządne uporządkowanie przedmiotów dookoła sprawi że zaoszczędzimy czas na szukanie potrzebnych nam w danym momencie rzeczy. Postarajmy się aby w widocznych na nas miejscach było jak najmniej przedmiotów, które w trakcie wykonywanych przez nas obowiązków są nam całkowicie zbędne. Na naszym biurku nie powinno być niczego co pozwoli nam oderwać się od pracy. Zresztą ta zasada nie stosuje się jedynie do pomieszczenia w którym wykonujesz swoje obowiązki a do wszystkiego z czym masz styczność. Porządek powinniśmy zachowywać także na ekranie komputera, telefonu czy na skrzynce pocztowej. Nauka poprawnej organizacji sprawi że małym kosztem czasowym będziemy w stanie zwiększyć swoją koncentrację oraz efektywność.

 

5. Wyśpij się

 

Sen jest w naszym życiu niezwykle ważny. Choć żyjąc w nowoczesnym społeczeństwie zbyt często uczymy się, że czas poświęcony na sen jest czasem straconym. Prawda natomiast jest całkowicie inna. Zdrowy sen jest podstawą naszego dobrego samopoczucia. Jeżeli jesteśmy wyspani to znacznie łatwiej jest nam się zabrać do wykonywania niezbędnych obowiązków a poziom naszej koncentracji jest znacznie wyższy niż w sytuacji niedoboru snu, gdy nasz organizm domaga się należnego mu odpoczynku. Dlatego pomimo pokusy dodania sobie w ten sposób kilku dodatkowych godzin aktywności na dobę to nie powinniśmy tego robić kosztem odpowiedniego wysypiania się. Powinniśmy w dodatku zadbać o to żeby nasz odpoczynek był jak najwyższej jakości. Postarajmy się żeby łóżko na którym śpimy było faktycznie wygodne. Pozbądźmy się z sypialni wszystkich sprzętów, które regularnie zaburzają nam sen. Zadbajmy o odpowiednią temperaturę oraz ilość powietrza w pomieszczeniu. W ten sposób sprawimy że nasz organizm będzie lepiej wypoczęty i łatwiej będzie nam koncentrować się na działaniu.

 

6. Wielozadaniowość czy nakierowanie na jeden cel

 

Ten temat dosyć mocno ewoluował w ostatnich latach. Do niedawna najbardziej popularnym terminem w tematyce rozwoju osobistego oraz produktywności była wielozadaniowość. Skupiliśmy się na tym w jaki sposób możemy połączyć różne aktywności aby jak najbardziej optymalnie zarządzać naszym czasem poprzez wykonywanie wielu czynności jednocześnie. Przykładowo, jeżeli wykonujemy ćwiczenia to jednocześnie możemy słuchać podcastów. W drodzę samochodem do pracy możemy słuchać audiobook’ów itp. W ostatnich latach zwraca się jednak uwagę, że chociaż faktycznie jesteśmy w ten sposób wykonywać więcej czynności w danym czasie to jednak jakość wykonywanych przez nas obowiązków oraz korzyści z nich płynące ulegają degradacji. Dlatego coraz większa ilość osób postanawia przerzucić swój tryb pracy na jedynie jeden cel w danym momencie. W ten sposób wykonujemy mniejszą ilość zadań, jednak jakość naszej pracy jest na o wiele wyższym poziomie. W naszej ocenie, obie te techniki są warte aby z nich korzystać. Najważniejsze to zadać sobie pytanie co w danym momencie chce tak naprawdę osiągnąć. Jeżeli mamy mało czasu a efekty naszej pracy nie będą szczególnie drobiazgowo oceniane to wielozadaniowość jest tutaj najlepszym rozwiązaniem. Natomiast, jeżeli najważniejszym kryterium jest wykonanie rzetelnej pracy, która ma zostać wykonana na wysokim poziomie to nakierowanie na to zadania oraz odpowiednia ilość koncentracji będzie w takim przypadku kluczowa.

 

Podsumowując, mamy nadzieję że lektura tego artykułu sprawiła że będziecie teraz w stanie łatwiej zarządzać swoją koncentracją. Co powoduje że wykonywane przez was obowiązki będą bardziej efektywne. Jeżeli chcecie dowiedzieć się nieco więcej na tematy produktywności oraz rozwoju osobistego to zachęcamy do zapoznania się z naszymi pozostałymi artykułami dostępnymi na naszym serwisie.

Fabryka CV - darmowy generator cv

Skorzystaj z generatora CV dzięki któremu w łatwy sposób można stworzyć idealne CV, które z pewnością zostanie docenione przez przyszłych pracodawców.

Przygotowaliśmy dla Ciebie szereg interesujących wzorów CV! Ciągle także pracujemy nad nowymi projektami, tak aby zapewnić wam darmowe rozwiązania najwyższej jakości.

Zachęcamy także do zapoznania się z naszymi artykułami. Zamieszczamy w nich wiedzę przydatną w procesie poszukiwania pracy i nie tylko!

Odwiedź nas również na naszych mediach społecznościowych! Linki do nich znajdziesz klikając w odpowiednie ikonki w nagłówku lub stopce strony.

Jeżeli zauważysz jakiś błąd lub masz jakąś sugestie związaną z działaniem strony, prosimy poinformuj nas o tym za pomocą czatu, znajdującego się w prawym dolnym rogu ekranu.

Darmowe wzory CV

Stale pracujemy nad nowymi wzorami cv, tak aby zwiększyć ich liczbę w naszym kreatorze oraz żeby dostosować je do waszych wymagań. Nasze wzory dostępne są w różnych językach. Jeżeli na liście wyboru języków brakuje tego, którego akurat potrzebujesz, prosimy o niezwłoczne powiadomienie nas za pomocą czatu znajdującego się w prawym dolnym rogu ekranu. Postaramy się jak najszybciej dodać nowy język do listy.

Dzięki naszemu kreatorowi możesz pominąć te sekcje na wzorach cv, które są Ci w danym momencie zbędne. Przykładowo, jeżeli brakuje Ci doświadczenia lub też nie masz do uzupełnienia żadnych istotnych informacji w kwestii języków obcych to dzięki naszemu kreatorowi nie będziesz mieć już z tym problemów. Możesz w łatwy sposób wyłączyć niepotrzebne sekcje za pomocą przycisku na stronie danej kategorii, które uzupełniasz podczas wypełniania formularza naszego darmowego kreatora cv.

Dziękujemy Ci za skorzystanie z naszego darmowego generatora cv. Zespół FabrykaCV!

POLITYKA PRYWATNOSCI
ARTYKUŁY
COPYRIGHTS © FABRYKACV.COM.PL. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
KONTAKT@FABRYKACV.COM.PL
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zgoda