hamburger icon
close menu icon

Jak oszczędzać czas?

Czas to jedna z najważniejszych wartości w naszym życiu. Choć każdy z nas ma równo dwadzieścia cztery godziny na dobę to jednak wydaje się że jedni z nas mają tego czasu więcej od innych. Jak to możliwe? W tym artykule zajmiemy się tematyką oszczędzania swojego cennego czasu. Podpowiemy w jaki sposób należy działać aby przestać tracić czas na niewłaściwe czynności i skupić się na tym co jest dla nas faktycznie ważne w naszym życiu. Zapraszamy do lektury.

 

1. Ogranicz przeglądanie bezwartościowych treści

 

W pierwszej kolejności, jedna z największych przeszkód na naszej drodze do zaoszczędzenia sporej dawki naszego codziennego czasu. Przeglądanie internetu, oglądanie telewizji oraz spędzanie godzin na graniu w gry komputerowe sprawa że wykorzystujemy sporą część naszego życia na aktywności, które nie zmieniają nic w naszym życiu. Co ważne, większość zapytanych przez nas osób zgodnie odpowie, że zdają sobie sprawę z tego że przeglądanie bezwartościowych treści za pomocą telewizora lub internetu jest mało produktywnym zajęciem. Jednak mechanizm szybkiej nagrody i szału dopaminowego sprawia, że ciężko nam się oderwać od oglądanego serialu czy grania w gry komputerowe. Choć w dzisiejszych czasach mamy dostęp do ogromnej ilości wiedzy to i tak z reguły wybieramy te informacje, które są łatwiejsze w odbiorze i sprawiają że czujemy się wchłonięci w dane zagadnienie. Reklamodawcy doskonale wiedzą w jaki sposób przyciągnąć naszą uwagę. W sieci dominują artykuły o negatywnym zagadnieniu, często opisujące tragedie ludzkie. Wszystko to jest skonstruowane specjalnie po to żeby zająć nieco naszego czasu i przy okazji skorzystać z tego że zwróciliśmy naszą uwagę na danej stronie, wyświetlając nam przygotowane banery reklamowe.

 

2. Określ swoje cele

 

Ciężko zabrać się za coś produktywnego, jeżeli nie mamy większego pojęcia co tak naprawdę chcielibyśmy osiągnąć. Większość z nas na pytanie o nasz cel w życiu odpowie pewnie coś w stylu: “Chcę być bogaty, piękny i popularny”, “Chcę żeby moja rodzina była szczęśliwa”, “Chcę znaleźć chłopaka lub dziewczynę”. Jednak tego typu cele są zbyt ogólne żeby przedstawiały nam jakiś zakres obowiązków, które musimy spełnić żeby osiągnąć dany cel. Dlatego powinniśmy dokładniej zastanowić się nad tym do czego właściwie dążymy. Jeżeli naszym cele, będzie zbudowanie atletycznej sylwetki, to jaki typ treningu powinniśmy zastosować. Jak często będziemy uczestniczyć w treningach. Jaka będzie nasza dieta. Ile kilogramów chcemy ważyć lub jaka ilość tkanki tłuszczowej nam najbardziej odpowiada. Mając jasno sprecyzowane cele i ustalone konkretne godziny w jakich spełniamy nasz założony obowiązek będziemy stale przybliżać się do osiągnięcia założonego celu. Ten sam schemat występuje w przypadku każdego innego zadania, którego chcemy się podjąć. Bez ustalonego planu działania oraz pewnej dozy regularności, nasze cele pozostaną jedynie w sferze naszych marzeń. A to jest coś do czego nie powinniśmy nigdy dopuścić.

 

3. Zautomatyzuj zadania które nie wymagają twojej uwagi

 

Z reguły jest tak, że nasz czas podzielony jest na wiele drobnych zadań, których wykonywania moglibyśmy uniknąć. Musimy się zastanowić co zajmuje nam czas i czy jest jakiś sposób na delegowanie tego typu zadań. Przykładowo, jeżeli mamy nawyk sprzątania kilka razy w tygodniu. Każda taka sesja zajmuje nam około godziny czy dwóch, to może warto zatrudnić firmę sprzątającą, która w rozsądnej cenie wykona to zadanie za nas. Może się okazać, że w dzięki czas, który zaoszczędzimy będziemy mogli zainwestować w zarabianie większej ilości pieniędzy niż wydamy na daną usługę. Jesteśmy także przekonani, że część z wykonywanych przez was zadań nie jest wcale potrzebna w naszym grafiku. Jeżeli coś wydaje nam się niepotrzebne to zastanówmy się nad tym, czy warto usunąć to zadanie z naszej listy. Dzięki praktykowaniu tego kroku będziemy w stanie stale weryfikować naszą listę zadań i upewnić się że wypełniamy nasze obowiązki w sposób zoptymalizowany. Zapewni to nam sporą dawkę dodatkowego czasu. 

 

4. Skup się na swoich problemach a nie cudzych

 

Jednym z największych problemów jakie zdaje nam się zauważać wśród ludzi żyjących w nowoczesnym społeczeństwie jest fakt, że przejmujemy się życiem i historiami innych ludzi bardziej niż naszymi własnymi. Nie zrozummy się źle, nie chodzi nam tutaj o wszelkie wolontariat i pomoc innym. Bardziej mamy na myśli wszystko to co można podciągnąć pod plotkowanie. Jeżeli spędzamy nasz cenny czas na tym żeby wysłuchiwać o życiu celebrytów a następnie marnujemy kolejne godziny na dyskusjach na ten temat to tak naprawdę tracimy czas, który moglibyśmy przeznaczyć na tworzenie naszych własnych historii. Powinniśmy się zastanowić co jest dla nas ważniejsze. Czy ważniejsze jest dla nas to, że dana gwiazda zakupiła nową torebkę czy zegarek. Czy może fakt, że nauczyliśmy się nowego języka, poznaliśmy nowe osoby, zwiedziliśmy kolejny kawałek ziemi itp. Postarajmy się znaleźć czas dla samych siebie, tak żeby to inni mogli tracić godziny na rozmowach o nas. 

 

5. Dostosuj swój tryb pracy do aktywności twojego organizmu

 

Jako ludzie jesteśmy różni. Posiadamy różne cechy indywidualne, które definiują to kim jesteśmy. Jedną z ważniejszych cech w kontekście omawianego przez nas tematu jest predyspozycja do pracy w konkretnych godzinach. Zabrzmiało to nieco enigmatycznie, jednak polega to na tym żebyśmy ustalili w jakich godzinach pracuje nam się najlepiej. Nasz tryb dnia często wymusza na nas ustalone godziny pracy, które niekoniecznie będą przekładać się na nasz czas produktywności. Jeżeli jesteś osobą, która lubi pracować w godzinach wieczornych to pewnym sadyzmem byłoby zmuszanie się do tego żeby wstawać o bardzo wczesnych godzinach oraz zmuszać się do pracy. Zdajemy sobie sprawę, że świat nie jest perfekcyjny i nie zawsze mamy możliwość dopasowania naszego trybu pracy do wykonywanych przez nas obowiązków. Jednak w miarę możliwości powinniśmy się postarać o jak najlepsze dopasowanie. W ten sposób pracując mniej będziemy osiągali lepsze wyniki, co ostatecznie sprawi że będziemy mieli więcej czasu wolnego, który dotychczas przeznaczyliśmy na wykonywanie tych obowiązków.

 

Mamy nadzieję, że lektura tego artykułu sprawiła, że będziecie mogli zaoszczędzić nieco swojego czasu. Pamiętajmy, że to w jaki sposób wykorzystujemy godziny swojego życia ma ogromne przełożenie na to w jakim miejscu się znajdujemy i co osiągnęliśmy dotychczas. Zachęcamy także do lektury naszych pozostałych artykułów. Pozdrawiamy.

Fabryka CV - darmowy generator cv

Skorzystaj z generatora CV dzięki któremu w łatwy sposób można stworzyć idealne CV, które z pewnością zostanie docenione przez przyszłych pracodawców.

Przygotowaliśmy dla Ciebie szereg interesujących wzorów CV! Ciągle także pracujemy nad nowymi projektami, tak aby zapewnić wam darmowe rozwiązania najwyższej jakości.

Zachęcamy także do zapoznania się z naszymi artykułami. Zamieszczamy w nich wiedzę przydatną w procesie poszukiwania pracy i nie tylko!

Odwiedź nas również na naszych mediach społecznościowych! Linki do nich znajdziesz klikając w odpowiednie ikonki w nagłówku lub stopce strony.

Jeżeli zauważysz jakiś błąd lub masz jakąś sugestie związaną z działaniem strony, prosimy poinformuj nas o tym za pomocą czatu, znajdującego się w prawym dolnym rogu ekranu.

Darmowe wzory CV

Stale pracujemy nad nowymi wzorami cv, tak aby zwiększyć ich liczbę w naszym kreatorze oraz żeby dostosować je do waszych wymagań. Nasze wzory dostępne są w różnych językach. Jeżeli na liście wyboru języków brakuje tego, którego akurat potrzebujesz, prosimy o niezwłoczne powiadomienie nas za pomocą czatu znajdującego się w prawym dolnym rogu ekranu. Postaramy się jak najszybciej dodać nowy język do listy.

Dzięki naszemu kreatorowi możesz pominąć te sekcje na wzorach cv, które są Ci w danym momencie zbędne. Przykładowo, jeżeli brakuje Ci doświadczenia lub też nie masz do uzupełnienia żadnych istotnych informacji w kwestii języków obcych to dzięki naszemu kreatorowi nie będziesz mieć już z tym problemów. Możesz w łatwy sposób wyłączyć niepotrzebne sekcje za pomocą przycisku na stronie danej kategorii, które uzupełniasz podczas wypełniania formularza naszego darmowego kreatora cv.

Dziękujemy Ci za skorzystanie z naszego darmowego generatora cv. Zespół FabrykaCV!

POLITYKA PRYWATNOSCI
ARTYKUŁY
COPYRIGHTS © FABRYKACV.COM.PL. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
KONTAKT@FABRYKACV.COM.PL
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zgoda