hamburger icon
close menu icon

Jak nie marnować swojego życia

Czy zastanawialiście się kiedyś dlaczego nasze życie wygląda w taki sposób a nie inny? Czy pomimo mijających lat nie czujecie żeby w wasze życie wciąż nie wygląda w taki sposób, jaki sobie kiedyś wyobrażaliście? Wiele osób w pewnym momencie swojego życia stwierdza że zmarnowało swój czas na bzdury. Ten moment w którym uświadamiamy sobie że zmarnowaliśmy całe lata naszego życia jest niesamowicie przykrym momentem. Problem jest tym większy im więcej lat mamy na karku. Jeżeli mamy około 20, 30 lat to wszystko jeszcze przed nami. To okres w którym dopiero budujemy swoje życie, stajemy się ekspertami w tym co robimy, zakładamy rodzinę itp. Natomiast co jeżeli jesteśmy w wieku średnim a mimo to ciągle uważamy że zmarnowaliśmy swoje życie. Oczywiście w tym przypadku o wiele trudniej będzie nam porzucić swoje złe nawyki oraz przekonania, które budowaliśmy przez lata. Jednak warto pamiętać że jedyny moment w którym jest dla nas za późno na zmianę to ten w którym wydajemy swoje ostatnie tchnienie. Dlatego jeżeli uważasz że marnujesz swoje życie i chcesz to zmienić to zapoznaj się z niniejszym artykułem.

 

1. Ustal swoje cele

 

Ciężko będzie nam poruszać się na oceanie życia jeżeli nie mamy ustalonego celu do którego można będzie dążyć. Jeżeli chcemy zmienić swoje życie i naprowadzić je na odpowiednie tory to pierwszym krokiem będzie ustalenie konkretnych i osiągalnych celów. Zastanówmy się nad tym czego tak naprawdę oczekujemy od naszego życia. Jeżeli chcemy zarabiać większe pieniądze to ile dokładnie i w jaki sposób. Jeżeli chcemy odnaleźć miłość to jakie cechy powinna posiadać dana osoba. Ważne jest żebyśmy  wszystkie te plany wypisali na kartce. Pozwoli to nam na utrwalenie ich w naszej świadomości oraz będzie to służyć jako przypominajka w przyszłości. Następnie zastanówmy się nad tym w jaki sposób możemy osiągnąć dane cele. Przykładowo jeżeli chcemy spłacić zaciągnięte zobowiązania to w jaki sposób możemy zacząć spłacać te pożyczki, może powinniśmy zastanowić się nad zmianą pracy lub zorganizowaniu dodatkowych nadgodzin. Ile czasu zajmie nam spłata tych kredytów? Czy możemy w jakiś sposób dogadać się z naszymi wierzycielami. Poszukajmy niezbędnych w tym przypadku informacji na własną rękę lub korzystając z porad specjalistów z danego zakresu. W ten sam sposób możemy rozwiązywać wszystkie nasze problemy. Jeżeli mamy cel oraz dokładny plan działania to wystarczy jedynie że sumiennie będziemy realizować nasze wcześniejsze założenia. Prędzej czy później będziemy w stanie powiedzieć że osiągnęliśmy wszystko co sobie założyliśmy, zmieniając w ten sposób nasze życie na takie jakie zawsze chcieliśmy mieć.

 

2. Przestań odkładać swoje obowiązki

 

Prokrastynacja to coś co zabija nasz wewnętrzny potencjał. Niezależnie od tego jakich wielkich rzeczy możemy w życiu dokonać, wszystko to nie ma znaczenia jeżeli nie podejmiemy się nawet najmniejszego wysiłku w celu realizacji tych planów. Jeżeli czujemy że ciągle przekładamy coś na późniejszy termin to natychmiast zmieńmy naszą postawę. Zwlekanie z wypełnieniem swoich obowiązków nie sprawi, że nasze problemy znikną, wręcz przeciwnie, sprawi to jedynie, że będziemy jeszcze mocniej napierani presją czasu oraz stosem nagromadzonych spraw do załatwienia. Jeżeli jest coś co musisz zrobić to zrób to w najbliższym wolnym terminie. Naucz się podejmować natychmiastowe akcje. Jeżeli jest coś czego wykonanie wiąże się z nieprzyjemnymi bodźcami takimi jak stres, nerwy oraz wymęczenie to im dłużej będziemy się tym przejmować tym gorzej dla nas. W momencie gdy wykonamy tego typu zadanie to wszystkie te nieprzyjemne bodźce stracą na znaczeniu, dzięki czemu nie będziemy się już dłużej tym przejmować. W tego typu przypadkach przychodzi na myśl pewna historia o człowieku, który każdego dnia musiał jeść żabę. Jako że nie stanowi to dla większości ludzi zbyt atrakcyjnej potrawy to mimowolnie staramy się odroczyć ten nieprzyjemny moment. Efektem tego jest tylko to że cały dzień martwimy się tym że jesteśmy coraz bliżej tej nieuniknionej chwili, przez co tracimy czas oraz nerwy. Natomiast w momencie w którym jedlibyśmy tą hipotetyczną żabę zaraz po przebudzeniu to pozbylibyśmy się z tych nieprzyjemnych myśli na resztę dnia bo ten wątpliwej przyjemności obowiązek byłby już wykonany.

 

3. Przestań żyć przeszłością

 

Zbyt wiele czasu poświęcamy na rozgrzebywaniu spraw, na które już dawno nie mamy wpływu. Jeżeli ciągle żyjemy negatywnymi wspomnieniami z naszej przeszłości to nigdy nie będziemy mieli wystarczająco wiele czasu na skupienie się na naszej teraźniejszości oraz przyszłości. Musimy sobie uświadomić że niezależnie co się stało w naszej przeszłości to już nie jesteśmy w stanie tego zmienić, mamy wpływ na to co robimy obecnie i na to jak będzie wyglądała nasza przyszłość. To właśnie na tym powinniśmy skupić swoją uwagę. Przeszłość powinna dla nas stanowić jedynie źródło wiedzy oraz doświadczenia czego nie robić w przyszłości. Zacznij żyć tym co jest teraz. Rozwiązuje bieżące sprawy zamiast zastanawiać się w jacy byliśmy beznadziejni w przeszłości. Pozwoli to nam na rozwój oraz kontrolowanie naszego życia.

 

4. Przestań marnować swój czas

 

W dzisiejszym świecie mamy tysiące rzeczy, które rozpraszają naszą uwagę. Jesteśmy niejako niewolnikami aplikacji, filmów, seriali, social mediów itp. Spędzamy wiele godzin każdego dnia przeglądając bezwartościowe informacje w internecie, które nijak nie poprawiają naszego życia. Dlatego jeżeli chcemy wreszcie przestać marnować swój czas to zdecydowanie i nieodwołalnie powinniśmy pozbyć się lub w niektórych przypadkach ograniczyć do minimum wszystko to co jest nam zbędne. Oglądanie seriali czy granie w gry komputerowe zabiera mnóstwo czasu, który moglibyśmy poświęcić na coś kreatywnego. Częstym argumentem przeciwko pozbyciu się tych nałogów jest fakt że jest to pewien rodzaj odpoczynku od życia codziennego. Jest w tym nieco prawdy ale pamiętajmy że jest to skrajnie mało wartościowy rodzaj spędzania wolnego czasu. Czy jeżeli powiemy komuś że naszym zainteresowaniem jest bezmyślne oglądanie seriali na platformach streamingowych to będzie to bardziej zachwycające niż jakbyśmy powiedzieli że zwiedziliśmy większość świata i poznaliśmy tysiące nowych osób oraz kultur? Zamiast marnować swój czas na oglądaniu życia innych, realnych oraz wirtualnych bohaterów to sami zacznijmy być bohaterami własnego życia.

 

5. Przestań ciągle się martwić i narzekać

 

Jako ludzie bardzo lubimy narzekać na to co dzieje się w naszym życiu i dookoła nas. Uwielbiamy całymi godzinami użalać się jak bardzo źle dzieje się w naszym kraju. Nagłówki wszystkich gazet oraz dzienników zapełnione są informacjami o okropnych rzeczach, które zdarzają się na świecie. Bardzo rzadko zdarza się że uświadczymy tam jakieś pozytywne relacje, których przecież tak naprawdę nie brakuje. Pokazuje to jasno, że o wiele częściej skupiamy się na negatywnych aspektach naszego życia. Niestety, prawda jest taka że niezależnie do tego jak długo będziemy narzekać, nic w naszym życiu się od tego nie zmieni. Narzekanie oraz martwienie się tym co nieuniknione nie dodaje nam żadnej wartości. Nie zmienia niczego w naszym życiu. Dlatego właśnie o wiele rozsądniej jest działać zamiast narzekać. To poprzez działanie zachodzą zmiany w naszym życiu. Narzekanie oraz zamartwianie się zostawmy tym, którzy mają na to czas. Pamiętaj że nie ma sensu martwić się tym co się stanie. Zamiast się martwić po prostu zrób coś.

 

6. Przestań czekać aż coś się zmieni

 

Czasami czekamy całe życie na to aż wydarzy się w naszym życiu coś co odmieni je o 180 stopni. Nauczyliśmy się tego poprzez oglądanie filmów, bajek oraz seriali. Ten moment w którym główny bohater lub bohaterka wpada na swoją miłość i zakochuje się od pierwszego spojrzenia jest czymś niesamowicie wręcz magicznym. Życie jednak brutalnie rozprawia się z tego typu myśleniem. W rzeczywistości prawdopodobieństwo że bogactwo, sława lub miłość spadnie nam z nieba jest ekstremalnie wręcz niskie. Prawdopodobnie uderzenie meteorytu ma większe szanse niż to że odnajdzie się nasz daleki krewny który przekaże nam ogromne bogactwo. Dlatego jedynym sposobem na osiągniecie swoich celów oraz spełnienie marzeń jest działanie. Jeżeli chcemy znaleźć miłość swojego życia to musimy zrobić coś co pozwoli nam na spotkanie takiej osoby. Jeżeli naszym marzeniem jest zwiedzenie świata i poznanie nowych osób to musimy sami się o to postarać. Pamiętajmy że w życiu nic nie dzieje się w sposób samoistny i zawsze musimy być kowalami naszego własnego losu.

 

7. Nie pozwól żeby inni kierowali twoim życiem

 

Kontrola nad swoim życiem to coś co czyni nas wolnymi ludźmi. Jeżeli sami decydujemy o tym w jakim kierunku chcemy rozwijać nasze życie to jesteśmy w stanie realizować własne marzenia, a nie marzenia innych. Zdecydowaną rolę w tym czy jestesmy ludzmi samodzielnymi czy skazanymi na zachcianki innych odegrało to w jaki sposób byliśmy wychowywani przez naszych rodziców oraz społeczeństwo. Jeżeli już będąc dzieckiem przyzwyczailiśmy się do tego że wszystko jest nam podawane na złotej tacy i o nic nie musimy się martwić to ciężko mieć pretensje o to że marnujemy swoje życie. Dlatego nadopiekuńczość często niszczy młodych ludzi. Jednak warto wspomnieć że chociaż nie mamy wpływu na to jak byliśmy wychowywani jako dzieci to w momencie, gdy osiągamy pełnoletność kończy się nasza tarcza ochronna. Od tego momentu wszystko co robimy, robimy na własny koszt. Jeżeli czujesz że marnujesz swoje życie to od osiągnięcia pełnoletności jesteś jedyną osobą, która jest za to odpowiedzialna. Postarajmy się przyjąć na swoje barki odpowiedzialność za nas samych. Musimy odciąć przysłowiową pępowinę, która w tym momencie jedynie dusi nasz potencjał oraz sprawia że stajemy się wybrakowanym członkiem społeczeństwa.

 

8. Pozbądź się toksycznych ludzi ze swojego życia

 

Toksyczni ludzie z naszego otoczenia jedynie zatruwają nasze życie, sprawiając że z dnia na dzień staje się ono gorsze. Zawsze powinniśmy zastanowić się, jaki wpływ ma obecność danej osoby na nasze życie. Pamiętajmy, że jesteśmy sumą kilku najbliższych osób z naszego otoczenia, dlatego jeżeli dookoła nas znajdują się ludzie których cechy sprawiają że nasze życie wygląda gorzej niż powinno to dobrym pomysłem jest pozbycie się takich osób z naszego życia. Często może nam się wydawać że ktoś jest nam bliski i niezbędny do życia. Myślimy że kontakt z daną osobą jest dla nas pozytywny, bo przecież nasz czas wypełniony jest wspólnymi imprezami i zabawami. Może się jednak okazać że to właśnie te pozornie dobre aspekty naszej przyjaźni z daną osobą wyniszczają nas od środka. Jeżeli czujemy że moglibyśmy poświęcić swój czas na tworzenie niesamowitych projektów, jednak zamiast tego spędzamy go bezproduktywnie na upijaniu się i zabawie to możliwe że jest to czerwona flaga, która wskazuje na to że warto coś zmienić w naszym życiu.

 

9. Nie przestawaj się uczyć

 

Życie to ciągłe zmiany. Z roku na rok technologia oraz wiedza o otaczającym nas świecie zmienia się w niesamowity wręcz sposób. Większa wiedza to lepsze zarobki, lepsza praca oraz lepsza przyszłość. Jeżeli posiadamy większą wiedzę to trudniej jest nas oszukać a my sami popełniamy mniej błędów. Mówi się nawet że wiedza to potęga i nie da się ukryć że jest w tym sporo prawdy, skoro niektórzy specjaliści w swojej branży potrafią brać ogromne pieniądze za dzielenie się swoją wiedzą. Jednak pomimo tak wielu pozytywnych aspektów posiadania ogromnej wiedzy większość ludzi kończy swoją edukację po ukończeniu szkoły. Niestety instytucja szkoły skutecznie odstrasza nas od nauki i zdobywania nowej wiedzy. Dlatego jeżeli chcemy naprawdę zmienić swoje życie i przestać je marnować to powinniśmy stale poszerzać swoje horyzonty i zasób posiadanej przez nas wiedzy. Pamiętajmy że jeżeli stoimy w miejscu to tak naprawdę się cofamy bo wszyscy dookoła nas idą naprzód. Nie pozwólmy aby ludzie dookoła nas prześcignęli nas w tym wyścigu o wiedzę.

 

Podsumowując, jeżeli czujesz że twoje życie nie ma sensu i podjęte przez Ciebie decyzje z przeszłości sprawiły że twoje życie jest zmarnowane to pamiętaj że zawsze można rozpocząć wszystko od nowa. Nawet jeżeli wydaje się to trudne to warto uświadomić sobie że przy odpowiednim podejściu jesteśmy w stanie osiągnąć naprawdę wiele. Wszystko to jednak będzie wymagało od nas ciężkiej pracy oraz wysiłku. Mamy nadzieję, że lektura tego artykułu pozwoliła wam na zdobycie wiedzy z zakresu tego w jaki sposób nie marnować swojego życia. Pamiętajcie że jesteście niesamowici. Powodzenia!

Fabryka CV - darmowy generator cv

Skorzystaj z generatora CV dzięki któremu w łatwy sposób można stworzyć idealne CV, które z pewnością zostanie docenione przez przyszłych pracodawców.

Przygotowaliśmy dla Ciebie szereg interesujących wzorów CV! Ciągle także pracujemy nad nowymi projektami, tak aby zapewnić wam darmowe rozwiązania najwyższej jakości.

Zachęcamy także do zapoznania się z naszymi artykułami. Zamieszczamy w nich wiedzę przydatną w procesie poszukiwania pracy i nie tylko!

Odwiedź nas również na naszych mediach społecznościowych! Linki do nich znajdziesz klikając w odpowiednie ikonki w nagłówku lub stopce strony.

Jeżeli zauważysz jakiś błąd lub masz jakąś sugestie związaną z działaniem strony, prosimy poinformuj nas o tym za pomocą czatu, znajdującego się w prawym dolnym rogu ekranu.

Darmowe wzory CV

Stale pracujemy nad nowymi wzorami cv, tak aby zwiększyć ich liczbę w naszym kreatorze oraz żeby dostosować je do waszych wymagań. Nasze wzory dostępne są w różnych językach. Jeżeli na liście wyboru języków brakuje tego, którego akurat potrzebujesz, prosimy o niezwłoczne powiadomienie nas za pomocą czatu znajdującego się w prawym dolnym rogu ekranu. Postaramy się jak najszybciej dodać nowy język do listy.

Dzięki naszemu kreatorowi możesz pominąć te sekcje na wzorach cv, które są Ci w danym momencie zbędne. Przykładowo, jeżeli brakuje Ci doświadczenia lub też nie masz do uzupełnienia żadnych istotnych informacji w kwestii języków obcych to dzięki naszemu kreatorowi nie będziesz mieć już z tym problemów. Możesz w łatwy sposób wyłączyć niepotrzebne sekcje za pomocą przycisku na stronie danej kategorii, które uzupełniasz podczas wypełniania formularza naszego darmowego kreatora cv.

Dziękujemy Ci za skorzystanie z naszego darmowego generatora cv. Zespół FabrykaCV!

POLITYKA PRYWATNOSCI
ARTYKUŁY
COPYRIGHTS © FABRYKACV.COM.PL. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
KONTAKT@FABRYKACV.COM.PL
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zgoda