hamburger icon
close menu icon

Jak mieć więcej pieniędzy?

Pieniądze są niezbędne w naszym życiu. Nie ma co do tego wątpliwości, jednak mimo to większość z nas ma regularny, powtarzający się co miesiąc problem z brakiem pieniędzy. Jest to sytuacja niezwykle nieciekawa i zdecydowanie  wolelibyśmy uniknąć podążania tą ścieżką. Dlatego właśnie w tym artykule postaramy się podać kilka sposobów na to w jaki sposób mieć więcej pieniędzy. Oczywistą odpowiedzią byłoby to że jeżeli chcemy mieć więcej pieniędzy to po prostu musimy zarabiać więcej. W tym artykule skupimy się jednak na tym w jaki sposób ograniczyć ucieczkę finansów z naszych portfeli. Zapraszamy do lektury

 

1. Zastanów się nad codziennymi wydatkami

 

Czasami ciężko nam powiedzieć jak dużo wydajemy na codzienne wydatki, których przynajmniej część jest zwykłą stratą pieniędzy. Drobne wydatki, którym ulegamy codziennie mogą powodować spory ubytek w naszych finansach. Nie oznacza to jednak że od razu musimy być skąpcami i oszczędzać na każdym kroku. Wystarczy, że sporządzimy listę wydatków pod koniec dnia przez około tydzień a następnie zastanowimy się czy faktycznie każda z zakupionych przez nas rzeczy jest nam właściwie potrzebna. Często okaże się, że wydajemy sporo pieniędzy na bezsensowne produkty takie jak zdrapki, breloczki, siatki itp. Robiąc listę zakupów będziemy w stanie zorganizować nasze finanse i w łatwy sposób zapobiec niepotrzebnej utraty kapitału.

 

2. Zacznij faktycznie gromadzić oszczędności

 

Zdarza się, że pomimo tego że nasze zarobki są na jak najbardziej zadowalającym poziomie to jednak nie stajemy się coraz to bogatsi. Dzieje się tak ponieważ wydajemy wszystkie pieniądze na bieżąco. Niestety jako ludzie zbyt często zdarza nam się usprawiedliwiać złe decyzje konsumpcyjne tym że przecież nam się to należało, że zakupiona przez nas rzecz była nam niesamowicie wręcz niezbędna do życia i tak dalej. Takie okłamywanie samego siebie sprawia, że w krótkim okresie czasu jesteśmy z siebie zadowoleni i odczuwamy satysfakcję z kupowania coraz to nowszych produktów. Jednak w perspektywie długoterminowej pozbawiamy się naszych ciężko zarobionych pieniędzy. Dlatego ważne jest abyśmy od razu stworzyli plan gromadzenia oszczędności. Zastanówmy się ile jesteśmy w stanie oszczędzać każdego miesiąca a następnie systematycznie trzymajmy się tego planu. Pamiętajmy że kupno drobiazgów nie jest niczym złym, jednak powinno się to odbywać kosztem jedynie niewielkiej części naszych finansów.

 

3. Ogranicz używanie kart kredytowych

 

Karty kredytowe pozwalają nam na szybkie i łatwe płatności za nasze zakupy. Bez wątpienia jest to jeden z cudów nowoczesności. Jednak jak niemalże wszystko, karty kredytowe mają również wiele wad. Jednym z głównych problemów w kontekście omawianego przez nas tematu jest fakt że nie czujemy fizycznego ubytku pieniędzy. W momencie płatności w naszym portfelu sytuacja pozostaje ta sama, ciągle posiadamy naszą kartę kredytową w niezmienionej postaci. W przypadku pieniędzy jest zgoła inaczej. Czujemy każdy banknot i każdą monetę której pozbywamy się z naszego portfela. Używanie kart kredytowych czy też aplikacji mobilnych do płatności sprawia, że o wiele łatwiej jest nam wydawać pieniądze. Sprawia to, że wydajemy mnóstwo pieniędzy na niepotrzebne wydatki.

 

4. Podziel swoje pieniądze

 

Jeżeli trzymamy wszystkie nasze oszczędności na jednym rachunku bankowym lub też w portfelu lub przysłowiowej skarpecie w domu to ciężko nam relatywnie spojrzeć na nasze oszczędności. Nawet jeżeli zaoszczędzimy nieco pieniędzy to zapewne w niedługim czasie wydamy nadmiarowy kapitał na nieprzemyślane zakupy. Dlatego właśnie dobrym pomysłem jest podzielić swoje finanse na kilka grup. Najlepiej byłoby żebyśmy podzielili nasze finanse również fizycznie wykorzystując kilka rachunków bankowych. Pierwsza grupa powinna zawierać pieniądze potrzebne nam do bieżącego egzystowania, wydzielamy ilość pieniędzy która jest nam niezbędna do normalnego funkcjonowania. Drugą grupę możemy zastosować do zakupów, które planujemy a których realizacja jest odłożona w czasie. Regularne zbieranie pieniędzy na tym rachunku sprawi że sukcesywnie będziemy zbliżać się do celu. Trzecia grupa to pieniądze stanowiące oszczędności, wyznaczyć sobie minimalną kwotę jaką będziemy regularnie wpłacać na ten rachunek. Dzięki temu z czasem będziemy budowali swój majątek. Ostatnią grupę przeznaczmy na drobne przyjemności. Pamiętajmy, że jesteśmy tylko ludźmi i też potrzebujemy czasami wydać pieniądze na coś co sprawi nam radość.

 

5. Pozbądź się rat i kredytów

 

Statystyki są brutalne, większość z nas ma jakąś formę kredytu lub pożyczki. O ile jeszcze zrozumiały jest kredyt na mieszkanie to niestety okazuje się, że w wielu przypadkach jest to najgorszy typ kredytu, czyli kredyt konsumpcyjny. Reklamy w sklepach nauczyły nas że możemy pozwolić sobie na zakup przedmiotów na które tak naprawdę nas nie stać. Wmawiamy sobie że kupno nowego telewizora czy lepszego telefonu jest nam niesamowicie potrzebne. Pomimo tego że nie mamy aktualnie pieniędzy na zakup danego produktu to sklepy lub banki bardzo chętnie będą w stanie zaoferować nam pożyczkę lub rozłożenie na raty. Pamiętajmy jednak, że jest to forma długu, który będzie działać niczym pętla na naszej szyi. Do czasu gdy nasza płynność finansowa jest niezachwiana to raczej nie będzie stanowić to większego problemu, jednak w przypadku zaistnienia niespodziewanych czynników może okazać się że mamy problemy ze spłatą zadłużeń. W tym przypadku banki i sklepy zaczną walkę z nami chcąc jak najszybciej odzyskać swoje pieniądze. Sytuacja taka generuje niepotrzebny stres i sprawia że nasze domowe finanse są trudniejsze do organizowania. Dlatego kierujmy się prostą zasadą. Jeżeli wchodzę do sklepu to kupuje jedynie te produkty na które mam odłożone pieniądze.

 

6. Nie popadaj w szał zakupowy

 

Ten punkt łączy się niejako z tematem opisywanym w punkcie powyżej. Chociaż wszyscy dobrze wiemy, że sklepy prowadzą kosztowne kampanie marketingowe po to żeby wcisnąć nam produkty, których tak naprawdę nie potrzebujemy to jednak ciągle dajemy się na to nabrać. Wszelkie wyprzedaże, promocje i czarne piątki sprawiają, że popadamy w tak zwany szał zakupowy. Kupujemy bez umiaru i przemyślenia czy nasz koszyk zakupowy faktycznie zawiera to co sami uważamy za potrzebne. Nadmierne kupowanie rzeczy, których tak naprawdę nie potrzebujemy sprawia, że z naszego budżetu ucieka niesamowicie wręcz wielka ilość pieniędzy. Żyjemy w społeczeństwie w którym konsumpcja stanowi codzienność. Ze wszystkich stron jesteśmy na siłę wręcz zachęcani do kupowania. Sporą część tego zjawiska stanowi sprzedaż internetowa. Jako że coraz łatwiej jest nam kupować produkty i usługi przez internet to okazuje się, że kupujemy coraz więcej. Pamiętajmy żeby zawsze przemyśleć na spokojnie nasze decyzje zakupowe i nie reagować instynktownie na reklamy oraz promocje.

 

7. Inwestuj w bezpieczne opcje

 

Galopująca inflacja sprawia, że oszczędzanie pieniędzy wydaje nam się procesem pozbawionym sensu. Skoro posiadając oszczędności z roku na rok tracą one realną wartość zakupową to czy nie lepiej jest na bieżąco wydawać je na zakup nowych produktów? Okazuje się, że ten punkt widzenia przejawia większość z nas. Po części jest to logiczne, że nie chcemy biernie tracić wartości naszych oszczędności i wolimy wydać je na bieżąco. Jednak pamiętajmy, że możemy zaciągnąć nasze pieniądze do pracy. O inwestowaniu małych jak i dużych kwot pomówimy jeszcze przy okazji innego artykułu, jednak warto tutaj nadmienić, że istnieją opcje inwestycyjne dzięki którym uchronimy się przed skutkami inflacji oraz zdołamy jeszcze zarobić nieco kapitału. Chociaż pamiętajmy że bezpieczne inwestowanie wcale nie chroni nas przed stratami, gdyż każda inwestycja stanowi ryzyko. 

 

Podsumowując, pamiętajmy że posiadanie oszczędności sprawia, że jesteśmy ludźmi wolnymi. Dzięki temu że jesteśmy w stanie przeżyć bez pracy dłuższy okres czasu to możemy ten czas poświęcić na realizację marzeń lub budowanie własnego biznesu. Poduszka finansowa daje nam też pewien bufor bezpieczeństwa w wypadku zaistnienia nieszczęśliwych okoliczności. Zachęcamy was więc do jak najszybszego zwiększenia swoich oszczędności.

Fabryka CV - darmowy generator cv

Skorzystaj z generatora CV dzięki któremu w łatwy sposób można stworzyć idealne CV, które z pewnością zostanie docenione przez przyszłych pracodawców.

Przygotowaliśmy dla Ciebie szereg interesujących wzorów CV! Ciągle także pracujemy nad nowymi projektami, tak aby zapewnić wam darmowe rozwiązania najwyższej jakości.

Zachęcamy także do zapoznania się z naszymi artykułami. Zamieszczamy w nich wiedzę przydatną w procesie poszukiwania pracy i nie tylko!

Odwiedź nas również na naszych mediach społecznościowych! Linki do nich znajdziesz klikając w odpowiednie ikonki w nagłówku lub stopce strony.

Jeżeli zauważysz jakiś błąd lub masz jakąś sugestie związaną z działaniem strony, prosimy poinformuj nas o tym za pomocą czatu, znajdującego się w prawym dolnym rogu ekranu.

Darmowe wzory CV

Stale pracujemy nad nowymi wzorami cv, tak aby zwiększyć ich liczbę w naszym kreatorze oraz żeby dostosować je do waszych wymagań. Nasze wzory dostępne są w różnych językach. Jeżeli na liście wyboru języków brakuje tego, którego akurat potrzebujesz, prosimy o niezwłoczne powiadomienie nas za pomocą czatu znajdującego się w prawym dolnym rogu ekranu. Postaramy się jak najszybciej dodać nowy język do listy.

Dzięki naszemu kreatorowi możesz pominąć te sekcje na wzorach cv, które są Ci w danym momencie zbędne. Przykładowo, jeżeli brakuje Ci doświadczenia lub też nie masz do uzupełnienia żadnych istotnych informacji w kwestii języków obcych to dzięki naszemu kreatorowi nie będziesz mieć już z tym problemów. Możesz w łatwy sposób wyłączyć niepotrzebne sekcje za pomocą przycisku na stronie danej kategorii, które uzupełniasz podczas wypełniania formularza naszego darmowego kreatora cv.

Dziękujemy Ci za skorzystanie z naszego darmowego generatora cv. Zespół FabrykaCV!

POLITYKA PRYWATNOSCI
ARTYKUŁY
COPYRIGHTS © FABRYKACV.COM.PL. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
KONTAKT@FABRYKACV.COM.PL
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zgoda