hamburger icon
close menu icon

Jak byc zawsze zmotywowanym

Motywacja w przeważającej części stanowi główny klucz do sukcesu. Dzięki wysokiej motywacji możemy w sposób efektywny wykonywać swoje obowiązki, co prowadzi do większej liczby wykonywanych zadań. Jednak dla większości z nas zmotywowanie się stanowi nie lada problem, jako ludzie z natury jesteśmy leniwi. Każda utrata energii na wykonywanie obowiązków wymaga sporej ilości silnej woli. W tym artykule podamy wam nieco wskazówek na temat tego w jaki sposób cały ten proces może zostać wykonany w sposób prosty i przyjemny.

 

1. Stosuj podzadania 

 

Nie warto brać wszystkiego na raz, jeżeli mamy przed sobą wizję spędzenia kilkudziesięciu lub nawet kilkuset godzin potrzebnych na wykonanie jakiegoś projektu to nasza motywacja będzie bardzo zachwiana. W tym przypadku należy podzielić nasz projekt na podzadania, czyli ustalić mniejsze punkty w do których będziemy dążyć. Pozwoli to nam na lepszą organizację pracy oraz zapewnia spory komfort psychiczny. O wiele łatwiej będzie nam podejść do danego zadania, wiedząc że zajmie nam to zaledwie godzinę a nie cały dzień. Zadania powinny być podzielone w taki sposób, żeby wnosiły one realną wartość w cały realizowany przez nas projekt.

 

2. Zmiana podejścia

 

Problemem większości z nas jest podświadomy opór przed wykonywaniem przymusowych zadań, wiele osób bywa z natury krnąbrna, więc wykonywanie ustalonych zadań będzie sprawiało u nich spory dyskomfort psychiczny. W tego typu przypadkach warto uświadomić sobie cel, który wiąże się z wykonaniem danej aktywności. Może to być na przykład zastrzyk gotówki za wykonaną pracę, lepsze zdrowie fizyczne jeżeli chodzi o ćwiczenia na siłowni lub podtrzymywanie relacji jeżeli mówimy o spotkaniach z bliskimi. Spróbujmy skupić się przede wszystkim na tym jaką wartość da nam wykonanie danego zadania a nie to ile pracy będziemy musieli na to poświęcić. W ten sposób przełamiemy nieco schemat i pozwolimy sobie na zwiększenie swojej motywacji.

 

3. Zarządzanie czasem

 

Chyba nikt z nas nie lubi pracować pod presją czasu, choć w krótkich okresach może to znacząco podnieść naszą chęć do ciężkiej pracy to w przypadku przedłużających się zadań stanowi spore źródło stresu i zmęczenia. Taka sytuacja jest bardzo niebezpieczna dla naszego zdrowia, zarówno tego psychicznego jak i fizycznego. Dlatego zawsze powinniśmy starać się zarządzać swoim czasem. Rozpisz sobie plan dnia, ustalmy priorytety zadań i sprawdźmy ile czasu zajmie nam określone zadanie. Trzymając się ustalonego planu zawsze będziemy wiedzieli na jakim etapie pracy jesteśmy i ile czasu jeszcze nam potrzeba do ukończenia danej czynności. Pozwoli to także przyśpieszyć nasze wysiłki i zbudować określoną rutynę, o której wspomnimy jeszcze w kolejnym punkcie.

 

4. Metoda kija i marchewki

 

Czasami nie ma innej metody na poprawę poziomu naszej motywacji jak system kar i nagród. Jeżeli cel naszych działań nie jest dla nas zupełnie jasny lub gdy nie widzimy zbyt wielu pozytywnych stron naszego postępowania to dobrym sposobem na zmianę nastawienia będzie określenie dla siebie jakiejś nagrody w przypadku wykonania zadania oraz bolesnych kar w przypadku gdy nie uda nam się osiągnąć ustalonych celów. Niech myśl o nagrodzie napędza nas do działania, natomiast niech kary będą na tyle dotkliwe, że skutecznie zniechęcą nas do unikania pracy. Przykładowo, za to że ciężko pracowaliśmy, wykonując dodatkowe nadgodziny. Kupmy sobie jakiś drobiazg, który chcemy posiadać. Natomiast w wyniku braku wykonania zadania będziemy musieli oddać coś co sprawia nam przyjemność. Takie podejście sprawdza się zarówno w stosunku do dzieci jak i do osób dorosłych, więc warto z tego korzystać.

 

5. Zastosuj rutynę

 

O wiele ciężej jest zrobić pierwszy krok dzisiaj niż tysięczny krok jutro. Często jest tak że ciężko jest nam zacząć coś robić, jednak w momencie w którym przyzwyczaimy się do jakiejś czynności to wykonywanie jej przychodzi nam bez trudu. Dlatego budowanie rutyny zajęć jest niesamowicie potężną techniką samoorganizacji. Jeżeli po wstaniu z łóżka od razu będziemy robić trening, niezależnie od okoliczności i chęci to z czasem wyrobimy sobie nawyk ćwiczeń. Posiadając już wyrobioną rutynę będziemy czuli się strasznie nieswojo w momencie w którym nie wykonamy danej czynności. Jednak budowanie tego typu przyzwyczajeń zajmuje sporo czasu, jednak praca jaką w to włożymy zwróci się nam wielokrotnie w postaci wysokich wyników. Dlatego nie powinniśmy się zbyt szybko zniechęcać tylko działać dalej.

 

6. Działaj w grupie

 

Jako ludzie jesteśmy zwierzętami stadnymi, wykorzystajmy to. Znacznie łatwiej jest nam wykonywać jakąś czynność, jeżeli mamy osoby wokół, które robią dokładnie to samo co my. Jeżeli mamy problem ze zmuszeniem się do regularnego biegania to znajdźmy sobie grupę osób, która ćwiczy. W ten sposób nacisk grupy sprawi że znacznie łatwiej będzie nam przełamać wewnętrzne opory przed wykonaniem określonej czynności. W każdym większym mieście znajdziemy osoby, które myślą podobnie do nas i których obecność motywuje nas do działania. Jeżeli w naszej okolicy nie ma akurat grupy związanej z aktywnością, którą chcemy wykonywać to nic nie stoi na przeszkodzie, żebyśmy sami zorganizowali tego typu grupy. Poczucie obowiązku wynikającego z bycia liderem doda nam kolejnej dawki motywacji do działania.

 

Podsumowując, w większości to czy uda nam się coś wykonać zależy tylko i wyłącznie od nas samych. Od tego jak podchodzimy do danej czynności, zależy czy uda nam się osiągnąć to co sami sobie założyliśmy. Wiadomo, że jesteśmy jedynie ludźmi i każdemu z nas zdarzają się potknięcia, jednak nie zniechęcajmy się na początku naszej drogi i starajmy się zrealizować nasze cele. Mamy nadzieję że lektura tego artykułu pomogła wam nieco w roznieceniu waszej motywacji do działania.

Fabryka CV - darmowy generator cv

Skorzystaj z generatora CV dzięki któremu w łatwy sposób można stworzyć idealne CV, które z pewnością zostanie docenione przez przyszłych pracodawców.

Przygotowaliśmy dla Ciebie szereg interesujących wzorów CV! Ciągle także pracujemy nad nowymi projektami, tak aby zapewnić wam darmowe rozwiązania najwyższej jakości.

Zachęcamy także do zapoznania się z naszymi artykułami. Zamieszczamy w nich wiedzę przydatną w procesie poszukiwania pracy i nie tylko!

Odwiedź nas również na naszych mediach społecznościowych! Linki do nich znajdziesz klikając w odpowiednie ikonki w nagłówku lub stopce strony.

Jeżeli zauważysz jakiś błąd lub masz jakąś sugestie związaną z działaniem strony, prosimy poinformuj nas o tym za pomocą czatu, znajdującego się w prawym dolnym rogu ekranu.

Darmowe wzory CV

Stale pracujemy nad nowymi wzorami cv, tak aby zwiększyć ich liczbę w naszym kreatorze oraz żeby dostosować je do waszych wymagań. Nasze wzory dostępne są w różnych językach. Jeżeli na liście wyboru języków brakuje tego, którego akurat potrzebujesz, prosimy o niezwłoczne powiadomienie nas za pomocą czatu znajdującego się w prawym dolnym rogu ekranu. Postaramy się jak najszybciej dodać nowy język do listy.

Dzięki naszemu kreatorowi możesz pominąć te sekcje na wzorach cv, które są Ci w danym momencie zbędne. Przykładowo, jeżeli brakuje Ci doświadczenia lub też nie masz do uzupełnienia żadnych istotnych informacji w kwestii języków obcych to dzięki naszemu kreatorowi nie będziesz mieć już z tym problemów. Możesz w łatwy sposób wyłączyć niepotrzebne sekcje za pomocą przycisku na stronie danej kategorii, które uzupełniasz podczas wypełniania formularza naszego darmowego kreatora cv.

Dziękujemy Ci za skorzystanie z naszego darmowego generatora cv. Zespół FabrykaCV!

POLITYKA PRYWATNOSCI
ARTYKUŁY
COPYRIGHTS © FABRYKACV.COM.PL. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
KONTAKT@FABRYKACV.COM.PL
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zgoda