hamburger icon
close menu icon

Jak być dobrą mamą?

Każda kobieta która wychowuje dzieci chce być dla swoich pociech najlepszą możliwą mamą na świecie, chcemy żeby nasze dzieci wyrastały na dojrzałych i odpowiedzialnych dorosłych, którzy poradzą sobie w realnym świecie. Zawsze staramy się z całych sił, żeby zapewnić naszym maluchom odpowiednie wychowanie oraz edukację. W końcu to głównie od nas zależy to jak łatwy start w dorosłe życie będą miały nasze dzieci i w jakim kierunku będą się one rozwijać. Każdy doskonale wie, że każde dziecko jest na swój sposób wyjątkowe, ma różne problemy oraz cechy, które sprawiają że możemy mieć pewne wątpliwości co do tego w jaki sposób być dobrą mamą i wychowywać nasze dziecko. Niezależnie od tego czy nasze dziecko dopiero przyjdzie na świat lub czy jest z nami już kilka lat to warto zawsze edukować się w kwestii bycia dobrym rodzicem.  Dlatego właśnie w niniejszym artykule zamieściliśmy kilka uniwersalnych porad, które sprawdzą się w każdym domu. Zachęcamy do lektury!

 

1. Zawsze obdarzamy się szacunkiem

 

Szacunek do siebie i innych to jedna z podstawowych zasad jakie powinniśmy nauczyć nasze dziecko. Jednak jeżeli ta nauka ma mieć sens to same także powinnyśmy okazywać szacunek. W pierwszej kolejności szacunek do innych ale przede wszystkim do naszego dziecka. Pamiętajmy, że dziecko to nie przedmiot, który do nas należy. Dziecko to zupełnie nowe życie, które tak samo jak nasze ma prawo do szacunku oraz respektowania swoich praw. Pamiętajmy że pomimo tego że jesteśmy rodzicami to nie oznacza to że nasze dziecko jest naszą własnością i możemy zrobić z nim co tylko nam się podoba. Uszanujmy to że każdy z nas ma swoje poczucie własnej wartości i nie powinniśmy nigdy tego poczucia naruszać. Dlatego jeżeli rozmawiamy z naszymi dziećmi to respektujemy ich poglądy, nie musimy się z nimi zgadzać jednak warto jest przynajmniej wysłuchać i postarać się zrozumieć intencje naszego dziecka. W ten sposób pokażemy że szanujemy nasze dzieci i nauczymy je że szanowanie innych jest czymś naprawde wartościowym w życiu każdego dorosłego człowieka.

 

2. Zawsze wyjaśniamy motywy naszego postępowania

 

Jedną z najgorszych rzeczy jakie możemy zrobić podczas wychowywania dzieci to traktowanie naszych dzieci jako osoby, które nie są w stanie zrozumieć naszych motywów. Często umniejszamy inteligencji naszych dzieci przez co nie staramy się nawet wytłumaczyć przyczyny naszych działań. W najgorszym przypadku na pytanie naszego dziecka dlaczego coś zrobiliśmy odpowiadamy prostym “bo tak” lub “bo tak powiedziałam”. Tego typu odpowiedź nie ma żadnej wartości. Nie da się do tego stosownie ukierunkować. Stosujemy tutaj jedynie argument siły oraz autorytet jako rodzica. Jednak dla dziecka jest to jasny sygnał że brakuje nam sensownych argumentów. Może się też zdarzyć że nasza pociecha nie rozumie dlaczego jesteśmy zdenerwowane. Dlatego jeżeli nasze dziecko zrobi coś nieakceptowalnego lub jeżeli pyta nas o przyczynę występowania jakiegoś zjawiska to poświęćmy nieco czasu na to żeby na spokojnie wytłumaczyć o co dokładnie chodzi. Jeżeli nasze dziecko zasługuje na karę to upewnijmy się, że zdaje sobie sprawę z jakiego powodu owa kara została wymierzona. Dzięki tej metodzie, nauczymy nasze dziecko jakie sytuacje są negatywne a jakie pozytywne.  

 

3. Dajmy naszemu dziecku możliwość do popełniania błędów

 

Niestety bardzo często dzieje się tak, że przez naszą ogromną miłość do naszego dziecka nie jesteśmy w stanie oddalić się od niego chociażby na jeden krok. Chcemy za wszelką cenę chronić nasze maleństwo od wszelkich przeciwności losu. Jednak musimy pamiętać że nie zawsze będziemy w stanie chronić naszego dziecka. Każdy człowiek, niezależnie od swojego pochodzenia, koloru skóry czy płci musi w swoim życiu zmierzyć się z licznymi przeciwnościami. Każdy z nas popełnia w życiu mnóstwo błędów. Jest to jednak coś całkowicie naturalnego. To właśnie poprzez popełnianie błędów wyciągamy wnioski i rozwijamy się jako ludzie. Jeżeli trzymamy naszą pociechę zbyt blisko siebie i jednocześnie zbyt daleko od problemów to może się okazać że wychowaliśmy nieprzystosowaną do życia niedojdę, która będzie miała problemy w codziennych aktywnościach. Jeżeli natomiast będziemy pozwalali naszemu dziecku na popełnianie błędów to będzie to sposób na naukę w jaki sposób przyjmować porażki. Ważnym jednak jest to żeby błędy naszego dziecka nie były bezrefleksyjne. Za każdym razem powinniśmy wspólnie zastanowić się co poszło w złym kierunku i dlaczego uzyskaliśmy dany efekt. Skuteczna analiza problemu oraz szukanie odpowiednich rozwiązań to niesamowicie ważna lekcja w życiu każdego z nas.

 

4. Zbudujmy w domu przyjazną atmosferę

 

Nasz dom to miejsce w którym powinniśmy czuć się bezpiecznie. Jest to nasza bezpieczna przystań na niespokojnym morzu codziennego życia. Po powrocie ze szkoły czy pracy powinniśmy mieć wrażenie że wchodzimy do miejsca, które dobrze znamy i w którym czujemy się komfortowo. Żeby uzyskać taki stan musimy upewnić się że atmosfera panująca w naszym domu jest jak najbardziej pozytywna i pozbawiona niepotrzebnych blokad i awantur. Jeżeli chcemy zapewnić odpowiednią atmosferę w naszym domu to postarajmy się wyrzucić z niego wszystko to co wpływa negatywnie na nasze odczucia. Jeżeli któryś z naszych domowników wprowadza nieprzyjemną atmosferę to upewnijmy się że zostanie to jak najszybciej naprawione. Niepotrzebne spory i kłótnie to główny aspekt nieszczęśliwego dzieciństwa. Pamiętajmy także że nasz dom powinien być czysty i schludny. Nie musimy od razu kupować mebli na które nas nie stać, ale upewnijmy się że to co mamy jest w dobrej kondycji a porządki domowe stanowią naszą codzienną rutynę.

 

5. Dbajmy także o siebie

 

Ciężko będzie nam uszczęśliwić innych jeżeli same nie jesteśmy ze sobą szczęśliwe. Dlatego jeżeli chcemy wychować nasze dziecko na naprawde fajnego dorosłego człowieka to same musimy przede wszystkim dawać dobry przykład. Problemem większości kobiet wychowujących dzieci jest to że dbamy o siebie dostatecznie dobrze. Z braku czasu oraz z powodu narastających obowiązków, często poświęcamy same siebie na rzecz naszego malucha. Oczywiście jest to piękna postawa ale pamiętajmy, że mimo wszystko zawsze powinniśmy znaleźć nieco czasu dla samych siebie. Wizyta u fryzjera lub kosmetyczki na pewno poprawi nasz codzienny wygląd. Zdrowa dieta oraz treningi sprawią że będziemy miały mnóstwo energii do codziennego działania a nasze ciała będą stanowić pomnik kobiecej piękności. Jeżeli zadbamy o siebie to nasz stosunek do życia i świata znacznie się poprawi. Co bezpośrednio wpłynie na nasze szczęście oraz zachowanie. Taka postawa będzie budziła szacunek u naszych dzieci i sprawi że z chęcią będą chciały iść naszą ścieżką co sprawi że wyrosną na odpowiedzialnych i zaradnych dorosłych.

 

6. Komunikacja to klucz do sukcesu

 

Niezależnie od sytuacji, zawsze warto jest rozmawiać. Rozmowa to coś co sprawia że jesteśmy ludźmi i co pozwala nam się rozwijać. Zdecydowaną większośc problemów w naszym życiu jesteśmy w stanie rozwiązać za pomocą rozmowy z odpowiednimi ludźmi. Co więcej, większości problemów jesteśmy w stanie zaradzić poprzez rozmowę jeszcze zanim przerodzą się one w poważny problem. Dlatego nasza komunikacja powinna stanowić podstawę naszej relacji z innymi a zwłaszcza z naszymi dziećmi. Postarajmy się codziennie rozmawiać z naszymi dziećmi. Pytajmy się ich o rzeczy które działy się w ciągu dnia, postarajmy się zainteresować różnymi tematami które zostaną poruszane w rozmowie. Problemem większości młodych rodziców jest to że tak naprawdę nie słuchają oni swoich dzieci. Niestety w wielu sytuacjach jest tak że pomimo rozmowy wszystkie argumenty naszego dziecka puszczamy mimo uszu, bo przecież to my jesteśmy dorośli i to my sami wiemy najlepiej jak rozwiązać daną sytuację. Powoduje to jedynie że nasze dziecko będzie zamykało się w sobie i z czasem coraz trudniej będzie nam wspólnie rozmawiać na ważne tematy. Poprawna komunikacja oraz zaufanie buduje najlepsze relacje z naszymi dziećmi, dlatego korzystajmy z tej metody jak najczęściej.

 

7. Miejmy rozsądne wymagania

 

Problemem wielu z nas jest to żę mamy mnóstwo pragnień oraz marzeń, które niestety nigdy nie przerodziły się w realne osiągnięcia. W pewnym momencie uświadamiamy sobie, że niestety ale jest już zdecydowanie za późno żeby niektóre z tych marzeń zrealizować. Frustracja oraz gniew na samych siebie z powodu niespełnionych marzeń sprawia że staramy się niejako wymusić na naszych dzieciach spełnienie naszych własnych potrzeb. Powoduje to jedynie że zabijamy w naszych dzieciach ich wewnętrzny optymizm oraz chęć poznawania nowych rzeczy i podejmowania wyzwań. Staramy się narzucić im coś co niekoniecznie będzie im się podobało. Dlatego zawsze pamiętajmy, że nasze dzieci nie są odpowiedzialne za spełnianie naszych ambicji. Nie oznacza to jednocześnie że nie powinniśmy mieć co do naszych dzieci żadnych wymagań. Odpowiednio podniesiona poprzeczka sprawia że rozwijamy się jako ludzie i jesteśmy w stanie osiągać to co wydawało nam się do niedawna niemożliwe. Jednak postaramy się żeby niepotrzebnie nie zniechęcać naszych dzieci do danych aktywności. Chwalmy ich wkład oraz zaangażowanie jakie włożyły w ukochane przez siebie pasje. Starajmy się motywować zamiast karać a na pewno nasze dzieci będą nam wdzięczne za nasze starania.

 

8. Znajdźmy wspólne zainteresowania

 

Podobnie jak w przypadku związku, w rodzicielstwie ważne jest żebyśmy szukali punktów wspólnych w naszym życiu. Jeżeli chcemy zachowywać dobre relacje z naszymi dziećmi to powinniśmy spędzać z nimi więcej czasu na aktywnościach, które wszystkim nam sprawiają radość. Możemy oczywiście zachęcać nasze dzieci do zainteresowania się czymś co same uważamy za rozrywkę, jednak powinniśmy przede wszystkim otworzyć się na zainteresowania naszych dzieci. Jeżeli nasze dziecko uwielbia grać w gry komputerowe czy oglądać filmy i bajki w telewizji, to my same także powinniśmy postarać się włożyć nieco wysiłku i zafascynować się tymi rzeczami. Dzięki temu zbudujemy zaufanie oraz poczucie zrozumienia pomiędzy nami a naszymi dziećmi.

 

Podsumowując, wychowywanie pociech nie należy do zadań trywialnych. Jest to ogromna przygoda, która będzie kierowała nas licznymi drogami, z których niektóre będą łatwiejsze od innych. Pamiętajmy, że życie każdego z nas jest unikatowe i jedynie my same wiemy jakie problemy oraz wyzwania będą pojawiały się na naszej drodze podczas wychowywania dzieci. Zawsze jest coś co można zrobić, niezależnie od tego jak zła wydaje nam się dana sytuacja. Jeżeli będziemy stosować porady zamieszczone w tym artykule oraz stale edukować się w temacie wychowywania dzieci to z całą pewnością nasze pociechy będą miały wspaniałe dzieciństwo. Powodzenia.

Fabryka CV - darmowy generator cv

Skorzystaj z generatora CV dzięki któremu w łatwy sposób można stworzyć idealne CV, które z pewnością zostanie docenione przez przyszłych pracodawców.

Przygotowaliśmy dla Ciebie szereg interesujących wzorów CV! Ciągle także pracujemy nad nowymi projektami, tak aby zapewnić wam darmowe rozwiązania najwyższej jakości.

Zachęcamy także do zapoznania się z naszymi artykułami. Zamieszczamy w nich wiedzę przydatną w procesie poszukiwania pracy i nie tylko!

Odwiedź nas również na naszych mediach społecznościowych! Linki do nich znajdziesz klikając w odpowiednie ikonki w nagłówku lub stopce strony.

Jeżeli zauważysz jakiś błąd lub masz jakąś sugestie związaną z działaniem strony, prosimy poinformuj nas o tym za pomocą czatu, znajdującego się w prawym dolnym rogu ekranu.

Darmowe wzory CV

Stale pracujemy nad nowymi wzorami cv, tak aby zwiększyć ich liczbę w naszym kreatorze oraz żeby dostosować je do waszych wymagań. Nasze wzory dostępne są w różnych językach. Jeżeli na liście wyboru języków brakuje tego, którego akurat potrzebujesz, prosimy o niezwłoczne powiadomienie nas za pomocą czatu znajdującego się w prawym dolnym rogu ekranu. Postaramy się jak najszybciej dodać nowy język do listy.

Dzięki naszemu kreatorowi możesz pominąć te sekcje na wzorach cv, które są Ci w danym momencie zbędne. Przykładowo, jeżeli brakuje Ci doświadczenia lub też nie masz do uzupełnienia żadnych istotnych informacji w kwestii języków obcych to dzięki naszemu kreatorowi nie będziesz mieć już z tym problemów. Możesz w łatwy sposób wyłączyć niepotrzebne sekcje za pomocą przycisku na stronie danej kategorii, które uzupełniasz podczas wypełniania formularza naszego darmowego kreatora cv.

Dziękujemy Ci za skorzystanie z naszego darmowego generatora cv. Zespół FabrykaCV!

POLITYKA PRYWATNOSCI
ARTYKUŁY
COPYRIGHTS © FABRYKACV.COM.PL. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
KONTAKT@FABRYKACV.COM.PL
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zgoda