hamburger icon
close menu icon

Introwertyk i ekstrawertyk w pracy

Ludzie są różni, każdy z nas ma pewne cechy osobowości, które definiują to kim jesteśmy. I choć nie da się w pełni zaklasyfikować kogoś jedynie do jednej grupy, to w pewnym stopniu możemy określić jakim typem jesteśmy. W niniejszym artykule pochylimy się nad podziałem na typowego introwertyka oraz typowego ekstrawertyka. Zastanowimy się nad tym jakie wady i zalety wynikają z posiadania takich cech osobowości.

 

1. Kim jest introwertyk

 

Introwertycy to grupa społeczna, która cechuje się tym, że czują się najlepiej w małej dobrze znanej grupie. Introwertycy mają często trudności z nawiązywaniem nowych relacji. Bycie introwertykiem nie musi od razu oznaczać braku chęci obcowania z innymi ludźmi. Introwertycy znacznie lepiej odnajdą się w sytuacji gdy są pozostawieni sami sobie. Ludzie z osobowosciami introwertycznymi znacznie lepiej nie osoby ekstrawertyczne działają w oparciu o swoje umiejętności. Nie są to ludzie, którzy będą się wyrywali przed szereg, co oznacza że w większej grupie raczej nie będzie rzucał pomysłami na lewo i prawo a zachowa je dla siebie.

 

2. Kim jest ekstrawertyk

 

Ekstrawertycy znajdują się na biegunowo odległym krańcu skali niż introwertycy. Są to zazwyczaj ludzie zabawowi, otwarci i przyjacielscy. Świetnie czują się w centrum grupy i chętnie wyrywają się przed szereg. Swoje pomysły konsultują z innymi i chętnie o nich rozmawiają. Bardziej niż na własnych umiejętnościach, osoby ekstrawertyczne w znacznie większym stopniu opierają się na współpracy z innymi. Często zdarza się że osoba ekstrawertyczna kieruje osobami introwertycznymi wykorzystując ich umiejętności w projekcie. 

 

3. Jakim typem jesteś

 

Z reguły każdy z nas zdaje sobie sprawę czy jest osobą bardziej introwertyczną lub ekstrawertyczną. Jednak w zależności od sytuacji możemy przejawiać swoją dominującą osobowość w większym lub mniejszym stopniu. Musimy pamiętać, że nie ma osób stuprocentowo ekstrawertycznych lub osób stuprocentowo introwertycznych. Jeżeli mamy problem z ustaleniem naszej osobowości, powinniśmy zasięgnąć porady od osób nas otaczających. Możemy zdziwić się jak różne są opinie osób nas otaczających od tego jaką opinie mieliśmy o sobie my sami.

 

4. Introwertyk w pracy

 

Introwertycy odnajdą się wszędzie tam gdzie potrzebne są wysokie umiejętności w danej dziedzinie a jednocześnie kontakt z drugim człowiekiem jest ograniczony. Jako że introwertycy opierają się o swoje umiejętności to jednocześnie przykładają znacznie większą uwagę do zdobywanej wiedzy i chętniej rozwijają się w swoich dziedzinach. Jeżeli damy introwertykowi przestrzeń w której będzie czuł się pewnie to znacznie zwiększymy jego udział w projektach. 

 

5. Ekstrawertyk w pracy

 

Ekstrawertycy to ludzie, którzy najchętniej pracują z innymi ludźmi. Są to ludzie którzy najlepiej odnajdą się w pracy w której emocję liczą się bardziej niż umiejętności. Osoba ekstrawertyczna lepiej niż osoba introwertyczna poprowadzi zespół w trakcie realizacji projektu. Warto pamiętać, że choć osoby ekstrawertyczne mają wysokie predyspozycje do kierowania grupą to same często nie mają odpowiednich kwalifikacji do wypełniania zadań, które powierza swoim podwładnym. Dlatego warto w kadrze zarządzającej obok ekstrawertyków umieścić także osobę typowo introwertyczną, która zasili zespół wiedzą fachową.

 

Tak jak wspomnieliśmy już na początku artykułu, nie ma osób które można jednoznacznie przydzielić do jednej z wyżej wymienionych grup. Każdy z nas natomiast posiada osobowość która dominuje u niego w otoczeniu innych ludzi. Niezależnie czy jesteś introwertykiem czy ekstrawertykiem, posiadasz zarówno zalety oraz wady, które wynikają z posiadania danej grupy osobowości.

 

Fabryka CV - darmowy generator cv

Skorzystaj z generatora CV dzięki któremu w łatwy sposób można stworzyć idealne CV, które z pewnością zostanie docenione przez przyszłych pracodawców.

Przygotowaliśmy dla Ciebie szereg interesujących wzorów CV! Ciągle także pracujemy nad nowymi projektami, tak aby zapewnić wam darmowe rozwiązania najwyższej jakości.

Zachęcamy także do zapoznania się z naszymi artykułami. Zamieszczamy w nich wiedzę przydatną w procesie poszukiwania pracy i nie tylko!

Odwiedź nas również na naszych mediach społecznościowych! Linki do nich znajdziesz klikając w odpowiednie ikonki w nagłówku lub stopce strony.

Jeżeli zauważysz jakiś błąd lub masz jakąś sugestie związaną z działaniem strony, prosimy poinformuj nas o tym za pomocą czatu, znajdującego się w prawym dolnym rogu ekranu.

Darmowe wzory CV

Stale pracujemy nad nowymi wzorami cv, tak aby zwiększyć ich liczbę w naszym kreatorze oraz żeby dostosować je do waszych wymagań. Nasze wzory dostępne są w różnych językach. Jeżeli na liście wyboru języków brakuje tego, którego akurat potrzebujesz, prosimy o niezwłoczne powiadomienie nas za pomocą czatu znajdującego się w prawym dolnym rogu ekranu. Postaramy się jak najszybciej dodać nowy język do listy.

Dzięki naszemu kreatorowi możesz pominąć te sekcje na wzorach cv, które są Ci w danym momencie zbędne. Przykładowo, jeżeli brakuje Ci doświadczenia lub też nie masz do uzupełnienia żadnych istotnych informacji w kwestii języków obcych to dzięki naszemu kreatorowi nie będziesz mieć już z tym problemów. Możesz w łatwy sposób wyłączyć niepotrzebne sekcje za pomocą przycisku na stronie danej kategorii, które uzupełniasz podczas wypełniania formularza naszego darmowego kreatora cv.

Dziękujemy Ci za skorzystanie z naszego darmowego generatora cv. Zespół FabrykaCV!

POLITYKA PRYWATNOSCI
ARTYKUŁY
COPYRIGHTS © FABRYKACV.COM.PL. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
KONTAKT@FABRYKACV.COM.PL
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zgoda