hamburger icon
close menu icon

Czym jest wolność finansowa?

Żyjąc w społeczeństwie uświadamiamy sobie, że w dzisiejszym świecie nie jesteśmy praktycznie w stanie przeżyć bez pieniędzy. Potrzebujemy ich niemalże do każdego aspektu w naszym życiu. Pieniądze są wyznacznikiem wartości jaką my i nasi bliscy wnoszą do społeczeństwa. Dlatego właśnie szczególnie ważnym jest żeby stale poruszać tematy związane z pozyskiwaniem oraz kumulowaniem bogactwa. W niniejszym artykule przedstawimy jedną z popularniejszych w ostatnim czasie tematów, mianowicie przedstawimy definicje oraz zasadę działania wolności finansowej.

 

1. Czym jest wolność finansowa

 

Mówiąc prostymi słowami, wolność finansowa to odpowiednia ilość pieniędzy potrzebna nam do przeżycia życia na odpowiadającym nam poziomie. Taka definicja jest wystarczająca, żeby z grubsza określić z czym mamy do czynienia. Jednak nasuwa się tutaj pytanie, czy faktycznie jesteśmy w stanie odłożyć lub zarabiać pasywnie wystarczającą ilość pieniędzy, żeby nie musieć się przejmować pieniędzmi do końca naszych dni. Okazuje się, że jest tak, chociaż nie do końca. O ile faktycznie jesteśmy w stanie zarobić wystarczającą ilość pieniędzy lub też zdobyć wystarczającą ilość dochodu pasywnego, to jednak z badań wynika, że przejście na wcześniejszą emeryturę nie jest częstym wyborem wśród osób majętnych. Jednym z głównych powodów takiej sytuacje podaje się fakt, że ludzie którzy dochodzą do dużych pieniędzy zazwyczaj są ludźmi którzy wyrobili sobie nawyk ciężkiej pracy. Brak zadań do wykonania sprawia, że osoby takie czują się nieszczęśliwe. Okazuje się że świat jest naprawdę dziwnym miejscem. 

 

2. Jak osiągnąć wolność finansową 

 

W jaki sposób zatem mamy zacząć pracę nad swoją wolnością finansową? W pierwszej kolejności musimy wyliczyć jaka kwota jest nam potrzebna na zrealizowanie naszych tygodniowych, miesięcznych oraz rocznych wydatków. W ten sposób zrozumiemy jaka jest minimalna wartość jaką potrzebujemy żeby przejść na wcześniejszą emeryturę. Pamiętajmy, że nasza sytuacja może ulec zmianie a nasze wydatki mogą okazać się znacznie wyższe niż te które sobie założyliśmy na początku naszej drogi. Dlatego optymalnym rozwiązaniem będzie zwiększenie potrzebnej nam kwoty o relatywną dla nas wartość, która będzie zabezpieczeniem w sytuacji kryzysowej. Następnie musimy zastanowić się czy decydujemy się na opcję skumulowanego majątku czy też dochodu pasywnego, z doświadczenia wiemy że większośc osób, które osiągneło wolność finansową uzyskało ją w wyniku połączenia obu tych ścieżek. W przypadku akumulacji majątku, musimy założyć sobie ile lat będziemy potencjalnie chcieli spędzić na emeryturze. Zdajemy sobie sprawę że nie jesteśmy w stanie określić ile czasu przeżyjemy, dlatego warto sprawdzić przeciętną długość życia dla osób podobnych do nas samych. W tym momencie wystarczy pomnożyć ilość lat przez potrzebną kwotę żeby uzyskać wolność finansową. W drugim przypadku, gdy chcemy żyć z przychodów pasywnych musimy określić typ oraz wartość poszczególnych aktywów, tak aby uzyskać interesującą nas kwotę.

 

3. Wady wolności finansowej

 

Jak wszystko w życiu, również wolność finansowa ma swoje wady. Pierwszą z nich jest to że dla większości osób, pozostanie to jedynie fantazyjną mrzonką. Przejście na wcześniejszą emeryturę nie jest zadaniem łatwym. Im później zaczniemy tym trudniej nam będzie osiągnąć ten cel. Dlatego powinniśmy dokładnie się zastanowić czy faktycznie chcemy podejmować się tego niełatwego wyzwania. Kolejnym ważnym czynnikiem jest czynnik ekonomiczny. Od lat inflacja w naszym kraju wzrasta z roku na rok, ceny metalów szlachetnych też nie są stabilnym sposobem na przetrzymywanie kapitału a akcje spółek giełdowych są obarczone sporym ryzykiem straty, szczególnie jeżeli nie dysponujemy odpowiednią wiedzą finansową. Te wszystkie aspekty sprawiają że choć w teorii posiadamy coraz to więcej to w rzeczywistości tracimy ogromną część naszych oszczędności po prostu je posiadając. Niemniej ważnym czynnikiem sprawiającym, że widmo wolności finansowej może nam nieco zbrzydnąć jest to, że nigdy nie wiemy ile czasu nam w życiu pozostało a pracowity i ascetyczny tryb życia sprawia, że tracimy wiele przyjemności z naszego przecież wcale nie tak długiego życia.

 

4. Poduszka finansowa

 

Wolność finansowa jest projektem długoterminowym, którego realizacja może zabrać nam sporą część naszego życia. Dla większości z nas będzie to problematyczne. Dlatego warto byłoby się zainteresować czymś o wiele bliższym. Poduszka finansowa to określenie sytuacji w której liczba zaoszczędzonych pieniędzy pozwala nam na przeżycie co najmniej sześciu miesięcy bez potrzeby pracy. Jest to minimalna wartość, dzięki której będziemy w stanie przeżyć bez większych kłopotów w sytuacji gdy nasza sytuacja nie będzie tak dobra jak w tym momencie. Nie wiemy jakie okoliczności spotkają nas w życiu. Szczególnie w czasach pandemii uświadomiliśmy sobie jak kruche są nasze plany zawodowe. W takich sytuacjach odpowiednie zabezpieczenie finansowe może okazać się zbawienne dla nas oraz dla naszej rodziny.

 

5. Wolność finansowa a współczesne niewolnictwo

 

O ile wolność finansowa jest mechanizmem chroniącym nas przed biedą finansową, to jej przeciwieństwem będzie termin określany jako współczesne niewolnictwo. Choć temat ten zapewne zostanie przez nas omówiony szerzej to ciężko byłoby o nim nie napomknąć w tym przypadku. Mianowicie, współczesnym niewolnictwem określa się sytuację w której człowiek posiada tyle zobowiązań, że zaprzestanie pozyskiwania pieniędzy będzie się wiązało z odwróceniem życia o 180 stopni. W momencie w którym posiadamy dług na nieruchomości, samochody, kredyty konsumpcyjne, zobowiązania wśród rodziny i znajomych to nie jesteśmy w stanie przestać pracować chociażby na miesiąc. Sytuacja taka jest bardzo stresująca, gdyż wraz z upływającym czasem nasza pętla długów zacieśnia się coraz to mocniej. Dlatego ważnym jest aby reagować z odpowiednim wyprzedzeniem.  Postarajmy się aby nasze nawyki konsumpcyjne nie były w stanie nadszarpnąć naszej sytuacji materialnej. Pamiętajmy że uzyskiwanie pożyczek tylko po to żeby spłacić poprzedni generuje jedynie większe zadłużenie i nie prowadzi do rozwiązania problemu. Starajmy się zawsze zachowywać z rozwagą.

 

Podsumowując, uzyskanie wolności finansowej nie jest zadaniem prostym w realizacji. Jest to cel do którego możemy dążyć ale nie musimy wcale go osiągnąć, żeby poprawić naszą sytuację materialną. Zawsze warto mieć za dużo pieniędzy niż za mało. Dlatego zawsze staramy się edukować w tematach finansowych oraz podejmować rozsądne decyzje związane z naszymi pieniędzmi.

Fabryka CV - darmowy generator cv

Skorzystaj z generatora CV dzięki któremu w łatwy sposób można stworzyć idealne CV, które z pewnością zostanie docenione przez przyszłych pracodawców.

Przygotowaliśmy dla Ciebie szereg interesujących wzorów CV! Ciągle także pracujemy nad nowymi projektami, tak aby zapewnić wam darmowe rozwiązania najwyższej jakości.

Zachęcamy także do zapoznania się z naszymi artykułami. Zamieszczamy w nich wiedzę przydatną w procesie poszukiwania pracy i nie tylko!

Odwiedź nas również na naszych mediach społecznościowych! Linki do nich znajdziesz klikając w odpowiednie ikonki w nagłówku lub stopce strony.

Jeżeli zauważysz jakiś błąd lub masz jakąś sugestie związaną z działaniem strony, prosimy poinformuj nas o tym za pomocą czatu, znajdującego się w prawym dolnym rogu ekranu.

Darmowe wzory CV

Stale pracujemy nad nowymi wzorami cv, tak aby zwiększyć ich liczbę w naszym kreatorze oraz żeby dostosować je do waszych wymagań. Nasze wzory dostępne są w różnych językach. Jeżeli na liście wyboru języków brakuje tego, którego akurat potrzebujesz, prosimy o niezwłoczne powiadomienie nas za pomocą czatu znajdującego się w prawym dolnym rogu ekranu. Postaramy się jak najszybciej dodać nowy język do listy.

Dzięki naszemu kreatorowi możesz pominąć te sekcje na wzorach cv, które są Ci w danym momencie zbędne. Przykładowo, jeżeli brakuje Ci doświadczenia lub też nie masz do uzupełnienia żadnych istotnych informacji w kwestii języków obcych to dzięki naszemu kreatorowi nie będziesz mieć już z tym problemów. Możesz w łatwy sposób wyłączyć niepotrzebne sekcje za pomocą przycisku na stronie danej kategorii, które uzupełniasz podczas wypełniania formularza naszego darmowego kreatora cv.

Dziękujemy Ci za skorzystanie z naszego darmowego generatora cv. Zespół FabrykaCV!

POLITYKA PRYWATNOSCI
ARTYKUŁY
COPYRIGHTS © FABRYKACV.COM.PL. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
KONTAKT@FABRYKACV.COM.PL
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zgoda