hamburger icon
close menu icon

Czym jest detoks dopaminowy

Większość z nas w pewnym momencie swojego życia stwierdza, że wykonywane przez nas aktywności i działania w coraz mniejszym stopniu zapewniają nam poczucie szczęścia i satysfakcji. Jedzenie czy aktywności, które przez lata sprawiały nam przyjemność nie wyglądają już tak atrakcyjnie jak wcześniej. Dzieje się tak między innymi dlatego, że długotrwałe doznawanie bodźców sprawia, że nasz układ dopaminowy staje się rozregulowany. W tym artykule przyjrzymy się nieco głębiej w jaki sposób funkcjonuje system dopaminowy oraz co możemy zrobić, żeby na nowo doświadczać świat w taki sposób, w jaki doświadczyliśmy go kiedyś. Zapraszamy do lektury niniejszego artykułu.

 

1. Jak działa dopamina?

 

Dopamina jest neurotransmiterem, mówiąc w skrócie odpowiada za to jak intensywnie reagujemy na aktywności które wykonujemy. Przykładowo dopamina uruchamia się w momencie, w którym spożywamy smaczny posiłek, gramy w gry komputerowe, oglądamy telewizję czy korzystamy z hazardu. Poprawnie działający system dopaminowy zapewnia nam ochronę przed depresją, wyczerpaniem lub wypaleniem zawodowym. Jednak w dzisiejszym świecie jesteśmy zalewani z każdej strony potokiem informacji i bodźców, przez które poprawne działanie naszego układu dopaminowego zostaje zachwiane. Jednak możemy przeciwdziałać lub nawet wyleczyć nasz układ dopaminowy poprzez wykonywanie czynności, które skupiają naszą uwagę na jednej czynności, przykłady takich działań podamy w kolejnych rozdziałach tego artykułu.

 

2. Gdy wszystko masz podane na talerzu 

 

Głównym problemem dzisiejszego świata, patrząc od strony regulacji dopaminowej jest to że wszystkie potrzeby życiowe jesteśmy w stanie zapewnić sobie bez większego wysiłku. Jedzenie możemy zamówić bez wychodzenia z domu, nie musimy jak w czasach prehistorycznych spędzać wielu dni na ciężkim i niebezpiecznym polowaniu na zwierzynę. Włączając telewizję jesteśmy zalewani milionem informacji na temat polityki, związków, gospodarki, sytuacji w kraju itp. Zdobycie tych informacji nie wymaga od nas żadnego wysiłku, również analiza tych informacji jest nam podawana na przysłowiowym talerzu. Tego typu sytuacje sprawiają, że brakuje nam wyzwań intelektualnych, dzięki którym rozwijamy się jako ludzie i które zapewniają nam satysfakcje, co w kolejnym kroku prowadzi do równowagi dopaminowej i dobrego zdrowia psychicznego.

 

3. Wprowadź ćwiczenia do swojego życia

 

Jednym z głównych podawanych sposobów na radzenie sobie niedostosowaniem układu dopaminowego jest wprowadzenie do swojego planu dnia regularnych ćwiczeń. Nie oznacza to jednocześnie, że od razu musimy zapisywać się do trenera personalnego lub na siłownie. Nawet najprostsze ćwiczenia sprawiają że nasze połączenia neuronalne odbudowują swoje struktury. Osobiście polecamy aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu, spacer lub bieganie w znacznym stopniu przyczyni się do szybkiego powrotu do stabilizacji dopaminowej.

 

4. Lepsza dieta to więcej energii

 

Mówi się, że jesteśmy tym co jemy i jest w tym nieco prawdy. Jeżeli czujemy się ociężali to ciężko będzie nam się zabrać do pracy nad sobą i zmiany swojego życia. Postarajmy się żeby nasze posiłki nie były niesamowicie kaloryczne. Tak żebyśmy nie czuli się cały dzień ociężali. Lepiej jest jeść mniej ale w większej ilości posiłków. Zamiast standardowych trzech posiłków dziennie, zjedzmy pięć razy. Niech nasze posiłki będą bogate w składniki odżywcze i witaminy. Dzięki temu będziemy mieli więcej energii w ciągu dnia na nowe aktywności.

 

5. Zorganizuj czas dla siebie

 

Niezależnie od tego czy jesteśmy osobą ekstrawertyczną czy introwertyczną, powinniśmy znaleźć czas w którym będziemy mogli być sami ze sobą. Każdy z nas potrzebuje czasu żeby pomyśleć nad tym w jakim miejscu się aktualnie znajduję i jakie będą nasze kolejne kroki. Postarajmy się wygospodarować chociażby jedną taką godzinę w tygodniu. Pojedźmy gdzieś do parku, lasu czy gdzieś za miasto. Dajmy sobie chwilę na regenerację od natłoku myśli i spraw, którymi jesteśmy bombardowani na co dzień i spędźmy nieco czasu z samym sobą.

 

6. Medytacja i komplementacja dnia codziennego

 

Medytacja zmienia nasze postrzeganie świata. Sprawia, że dostrzegamy elementy życia codziennego na które wcześniej nie zwracaliśmy najmniejszej uwagi. Uczy koncentracji oraz poprawnego oddychania. Jednak medytacja w pomaga także w sprawach dopaminowych. Uczymy swój mózg, że mniejsza dawka informacji, które musi stale analizować nie jest niczym niezwykłym, sprawia to że powracamy do stanu w którym oryginalnie się znajdowaliśmy. Medytacja prowadzi do stanu w którym zaczynamy być wdzięczni za nawet małe pozytywne rzeczy, które sprawiają nam radość. Zdecydowanie jest to dobry sposób na radzenie sobie z chorobami, wynikającymi z rozregulowanego układu dopaminowego.

 

7. Znajdź sobie wyzwania

 

Szukanie nowych wyzwań na swojej drodze powinno być nawykiem każdego z nas. Prawda jest taka, że jeżeli jakaś czynność jest zbyt łatwa i monotonna to odczuwamy znacznie mniejszą satysfakcję z jej wykonywania. Zmuszając się do przekraczania własnych ograniczeń, sprawiamy że do naszego mózgu dostarczane są odpowiednie sygnały, służące pokonaniu napotkanej przeszkody. Dzięki regularnemu podwyższaniu trudności wykonywanych zadań sprawiamy że nasz układ dopaminowy musi regulować swoje działanie do nowo powstałej sytuacji. Z czasem zaczniemy czerpać przyjemność z pokonywania trudnych zadań, co znacznie rozwinie nas jako ludzi, dlatego zachęcamy do tego typu podejścia już w tym momencie.

 

Podsumowując, jeżeli chcemy czerpać satysfakcję ze swojego życia to musimy sprawić żeby stanowiło one w pewnym stopniu wyzwanie. Jeżeli mamy w życiu za łatwo to z czasem nie będziemy chcieli wykonywać żadnych zadań mających na celu poprawę naszej sytuacji. Nie będziemy czuli w sobie tego głodu wygranej, gdyż mamy przecież wszystko zapewnione bez zbędnego tracenia energii. Tego typu podejście jest niebezpieczne i prowadzi do wielu chorób, zarówno fizycznych jak i psychicznych. Dlatego postarajmy się już zawczasu do tego nie dopuścić. Dziękujemy za przeczytanie powyższego artykułu i zachęcamy do zapoznania się z innymi artykułami na naszej stronie.

Fabryka CV - darmowy generator cv

Skorzystaj z generatora CV dzięki któremu w łatwy sposób można stworzyć idealne CV, które z pewnością zostanie docenione przez przyszłych pracodawców.

Przygotowaliśmy dla Ciebie szereg interesujących wzorów CV! Ciągle także pracujemy nad nowymi projektami, tak aby zapewnić wam darmowe rozwiązania najwyższej jakości.

Zachęcamy także do zapoznania się z naszymi artykułami. Zamieszczamy w nich wiedzę przydatną w procesie poszukiwania pracy i nie tylko!

Odwiedź nas również na naszych mediach społecznościowych! Linki do nich znajdziesz klikając w odpowiednie ikonki w nagłówku lub stopce strony.

Jeżeli zauważysz jakiś błąd lub masz jakąś sugestie związaną z działaniem strony, prosimy poinformuj nas o tym za pomocą czatu, znajdującego się w prawym dolnym rogu ekranu.

Darmowe wzory CV

Stale pracujemy nad nowymi wzorami cv, tak aby zwiększyć ich liczbę w naszym kreatorze oraz żeby dostosować je do waszych wymagań. Nasze wzory dostępne są w różnych językach. Jeżeli na liście wyboru języków brakuje tego, którego akurat potrzebujesz, prosimy o niezwłoczne powiadomienie nas za pomocą czatu znajdującego się w prawym dolnym rogu ekranu. Postaramy się jak najszybciej dodać nowy język do listy.

Dzięki naszemu kreatorowi możesz pominąć te sekcje na wzorach cv, które są Ci w danym momencie zbędne. Przykładowo, jeżeli brakuje Ci doświadczenia lub też nie masz do uzupełnienia żadnych istotnych informacji w kwestii języków obcych to dzięki naszemu kreatorowi nie będziesz mieć już z tym problemów. Możesz w łatwy sposób wyłączyć niepotrzebne sekcje za pomocą przycisku na stronie danej kategorii, które uzupełniasz podczas wypełniania formularza naszego darmowego kreatora cv.

Dziękujemy Ci za skorzystanie z naszego darmowego generatora cv. Zespół FabrykaCV!

POLITYKA PRYWATNOSCI
ARTYKUŁY
COPYRIGHTS © FABRYKACV.COM.PL. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
KONTAKT@FABRYKACV.COM.PL
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zgoda