hamburger icon
close menu icon

8 sposobów na to jak pokonać lenistwo

Każdy z nas w pewnym momencie swojego życia uświadamia sobie ile potencjału tracimy na tym że unikamy wykonywania pewnych obowiązków. Niezależnie od tego czy mówimy tutaj o aktywności fizycznej, relacjach z bliskimi nam osobami czy zarabianiem i pomnażaniem majątku. We wszystkich tych aktywnościach jednym z najczęściej pojawiających się przeszkód jest lenistwo. Czyli uczucie że po prostu nie chce nam się czegoś robić, pomimo tego że doskonale zdajemy sobie sprawę, że wykonanie danego obowiązku jest niezbędne. Sprawia to że czujemy się coraz to mniej zmotywowani a jednocześnie narasta w nas frustracja z powodu przeciągających się niezrealizowanych spraw. W tym artykule postaramy się przekazać wam nieco wiedzy o tym w jaki sposób możecie zapanować nad swoim lenistwem. Zapraszamy do lektury.

 

1. Opracuj plan działania

 

Wspominaliśmy o tym w wielu poprzednich artykułach związanych z rozwojem osobistym. Ale jest to jeden z najważniejszych punktów na tej liście. Pamiętajmy że ciężko będzie nam zmotywować się do działania jeżeli nie mamy jasno określonego planu działania. Jeżeli nie wiemy dokładnie co mamy robić i ile czasu nam to zajmie to znacznie ciężej będzie nam pozbyć się nawyku leniuchowania. W pierwszej kolejności powinniśmy zaplanować nasz dzień, zapiszmy sobie wszystko to co mamy danego dnia do zrobienia i postarajmy się z grubsza określić ile czasu będziemy na to potrzebowali. W ten sposób już na wstępnie ustalimy czy obowiązki, które na nas czekają są osiągalne danego dnia czy jednak będziemy musieli rozłożyć sobie zadania na kolejne dni. Pamiętajmy że naszym celem jest jedynie określić co mamy robić, dlatego nasze zadania powinny być opisane krótko i zwięźle. Jednocześnie postarajmy się żeby opisy tych zadań były pozbawione ogólników. Przykładowo jeżeli naszym zadaniem jest wysprzątanie domu to jest to nieco zbyt ogólne zadanie. Możemy podzielić je na odkurzanie, wycieranie kurzy, mycie okien itp. W ten sposób dostaniemy konkretną listę zadań które będziemy mogli relatywnie szybko odhaczyć, co sprawi że będziemy widzieli skutki naszych działań a nasz poziom motywacji będzie wzrastał wraz z każdym wykonanym obowiązkiem.

 

2. Ustal pomniejsze cele

 

Nieco wspomnieliśmy już o tym punkcie w poprzednim rozdziale. Problemem wielu z nas jeżeli chodzi o tworzenie planu działania jest to, że nasze cele są zbyt odległe żeby chciało nam się po nie sięgać. Przykładowo jeżeli mamy cel być milionerami w sytuacji w której mamy na koncie debet a nasza pensja stanowi minimalną krajową to nasz cel pozostanie jedynie marzeniem. Dlatego postarajmy się zastosować metodę małych kroczków prowadzących do upragnionego celu. Jeżeli naszym ostatecznym celem jest zostać osobą majętną to postaramy się nakreślić drogę do realizacji tego celu. Zastanówmy się w jaki sposób jesteśmy w stanie zrealizować dane zadanie. Przykładowo, jeżeli chcemy zostać milionerami to powinniśmy zacząć zarabiać więcej. W jaki sposób? Powinniśmy dostać awans i lepszą pensję lub zmienić pracę lub nawet branże w której pracujemy. Jak zdobyć kwalifikację na dane stanowisko? Potrzebujemy zaopatrzyć się w niezbędną wiedzę i doświadczenie. Może warto zapisać się na studia lub odpowiednie kursy zwiększające wiedzę oraz nasz wachlarz umiejętności. Może warto zastanowić się nad rozpoczęciem własnego biznesu po godzinach. Pamiętajmy żę zazwyczaj jest wiele dróg prowadzących do naszego celu. Mając tego typu punkty na swojej liście zadań jesteśmy w stanie oszacować co jest dla nas w danym momencie najkorzystniejszym wyborem.

 

3. Staraj się nie zniechęcać

 

Pamiętajmy, że nie od razu rzym (lub kraków)  zbudowano. Jeżeli coś jest dla nas nowe to zapewne nie będziemy w tym od razu mistrzami. Dlatego zawsze dajmy sobie nieco czasu na naukę tego co aktualnie robimy. Problemem większości z nas jest to że jeżeli coś nam z początku nie wychodzi to ciężko nam się zmusić do kontynuowania wykonywania tych obowiązków. Jednak wszystko wymaga czasu. Choć z początku coś może wydawać się dla nas trudne i niezrozumiałe to z czasem może się okazać, że idzie nam coraz lepiej a wykonywane przez nas zadania zamiast frustracji przynoszą nam spełnienie. Zbyt często sami jesteśmy dla siebie katami i niepotrzebnie zniechęcamy się do pokonania naszego wewnętrznego lenistwa. Pamiętajmy że nasze działania będą przekładać się na nagrodę w przyszłości. Dlatego starajmy się zawsze być optymistami w tym co robimy.

 

4. Unikaj rozpraszania się

 

Wszystkie badania, które są związane z efektywnością wskazują, że skupienie się na wykonywaniu jednego zadania w danym momencie zwiększa naszą produktywność. Jeżeli chcemy robić milion rzeczy na raz to skazujemy się na rozpraszanie naszej koncentracji, która jest wręcz niezbędna do osiągnięcia dobrych rezultatów. Jeżeli wykonujemy jakieś obowiązki to postarajmy się żeby nic innego nie rozpraszało naszej uwagi. W pierwszej kolejności powinniśmy pozbyć się dostępu do telefonu i social mediów. Nawet jeżeli uważamy, że mamy kontrolę nad naszym odruchem sprawdzania aktualności co minutę to w rzeczywistości zapewne wciąż myślimy o tym czy ktoś akurat do nas nie napisał lub wstawił jakąś nową informację na swój profil. Najlepiej odseparować się od tego typu przeszkadzajek już na etapie rozpoczęcia wykonywania obowiązków. Jeżeli mieszkamy z innymi domownikami to postarajmy poinformować ich o tym że w danym momencie nie powinni nam przeszkadzać i że potrzebujemy mieć możliwość pełnego skupienia bez osób, które będą wchodzić tylko po to żeby zapytać się co kupić ze sklepu. Postarajmy się żeby nasze otoczenia wspierało to co aktualnie robimy. Jeżeli żyjemy w miejscu gdzie hałas lub otoczenia przeszkadza nam w wykonywaniu naszych zadań to postarajmy się zmienić to otoczenia na bardziej sprzyjające.

 

5. Wykorzystaj swoje zalety

 

Jednym z najlepszych sposobów na pokonanie lenistwa jest skupienie się na tym co przychodzi nam z łatwością i to w czym jesteśmy po prostu świetni. Jeżeli nasz plan zadań zawiera jedynie takie punkty, które sprawiają że czujemy się niepewnie lub z góry nie chce nam się ich wykonywać to niejako jesteśmy skazani na porażkę w realizacji tych założeń. Postarajmy się żeby nasze obowiązki wiązały się również z tym co sprawia nam przyjemność. W ten sposób będziemy czuli się dodatkowo zmotywowani do działania. Musimy pamiętać że od tego wszystko się zaczyna. Jeżeli uda nam się wykonać pierwszy krok to z pewnością uda nam się również wykonać kolejne. Jednak wysiłek spowodowany naszym lenistwem jest często zbyt duży żebyśmy zabrali się do działania. Dlatego jeżeli naszym pierwszym zadaniem w danym dniu będzie to co lubimy robić to znacznie łatwiej będzie nam zmotywować się do pracy a dalej nastąpi już efekt kuli śnieżnej i zanim się zorientujemy wykonamy większość z naszych obowiązków bez zbędnego wysiłku.

 

6. Pamiętaj, żeby twoje zadania były łatwo osiągalne

 

Podczas tworzenia naszej listy zadań powinniśmy zawsze pamiętać o tym, żeby cele i zadania jakie sobie zapiszemy były osiągalne i stosunkowo proste do zrealizowania. Jeżeli założymy sobie zbyt ambitne cele to będzie to skutkować brakiem motywacji co prowadzi do efektu lenia. Jeżeli od razu wiemy że nie jesteśmy w stanie czegoś wykonać to nie możemy mieć do siebie pretensji o to że nie chce nam się podjąć działania w celu realizacji danego zadania. Dlatego zanim umieścimy dane zadanie na swojej liście zastanówmy się czy faktycznie jesteśmy w stanie coś tutaj zdziałać. Jeżeli uznamy że może faktycznie zbytnio poniosła nas nasza fantazja to może warto rozbić sobie dane zadanie na podzadania, które już z większym prawdopodobieństwem będziemy w stanie wykonać. Mniejsze zadania są znacznie łatwiejsze do wykonania, więc nasza motywacja również będzie znacznie większa.  

 

7. Poproś kogoś o pomoc

 

Jeżeli wybitnie nie radzimy sobie z wykonywaniem naszych obowiązków to dobrym pomysłem może okazać się poproszenie kogoś o pomoc. Może się bowiem okazać że dzięki pomocy drugiej osoby będziemy w stanie zrealizować nasze obowiązki znacznie szybciej i lepiej niż jeżeli mielibyśmy radzić sobie z napotkanymi problemami samodzielnie. Jeżeli nie wiemy jak wykonać dane zadanie to porada osoby bardziej doświadczonej może okazać się zbawienna i zaoszczędzić nam ogrom czasu, który musielibyśmy poświęcić na naukę na własnych błędach. Pamiętajmy jednak że jeżeli prosimy kogoś o pomoc to nie powinniśmy marnować ich czasu. Szanujmy to że ktoś zgodził się nam pomóc i postarajmy się żeby ta pomoc okazała się efektywna. Jeżeli zadajemy pytania to niech te pytania będą sprecyzowane. Jeżeli potrzebujemy pomocy w danej czynności do z góry określmy dokładnie to w czym dana pomoc będzie nam potrzebna. Postarajmy się także korzystać z pomocy innych jedynie w ostateczności pamiętając jednocześnie, że w ten sposób zabieramy komuś czas oraz jego koncentracje. W ten sposób sprawimy, że osoba która nam pomaga nie będzie czuła się wykorzystywana. 

 

8. Nie musisz być perfekcjonistą 

 

To jest punkt z którym osobiście mieliśmy spory problem. Perfekcjonizm sprawia że często jestesmy w statnie tworzyć rzeczy oraz projekty, które są nieosiągalne dla innych ludzi. Jednak równie często sprawia że to co robimy nigdy nie ujrzy światła dziennego. Perfekcjonizm sprawia że chcemy mieć wszystko zapięte na ostatni guzik. Wszystko co robimy powinno być najwyższej jakości oraz powinno być pozbawione wszelkich braków. Jednak rzeczywistość szybko weryfikuje nasze założenia i okazuje się że perfekcja w większości przypadków jest nieosiągalna. Często wstrzymujemy się z wykonywaniem danych obowiązków, ponieważ uważamy że nie jesteśmy w czymś wystarczająco dobrzy, żeby nawet zacząć. Pamiętajmy jednak że wykonanie czegoś na średnim poziomie to o wiele więcej niż niewykonanie czegoś na poziomie perfekcyjnym. Może wydawać się to nieco zawile ale z grubsza chodzi tutaj o to, że nie musimy przejmować się tym, że wykonywane przez nas obowiązki nie są realizowane idealnie. Możemy oczywiście starać się zwiększać nasze kompetencje i stale rozwijać nasze umiejętności ale pamiętajmy że każdy z nas ma pewne braki i nie powinno to nas powstrzymywać przed realizacją naszych zadań.

 

Lenistwo to nie jest coś co jesteśmy w stanie pokonać w przeciągu jednego dnia. Jest to raczej jeden z naszych złych nawyków z którym będziemy musieli walczyć regularnie do momentu w którym zorientujemy się, że już nie jesteśmy leniwi. Pamiętajmy też żeby nie mylić lenistwa z krótkotrwałą niechęcią do wykonywania obowiązków. Każdemu z nas zdarzają się gorsze dni i jest to całkowicie normalne. Jednak jeżeli z każdym kolejnym dniem widzimy że ciągle odkładamy wszystko na przysłowiowe “później” to rzeczywiście mamy problem z którym powinniśmy coś zrobić. Praca nad pokonaniem lenistwa sprawi że będziemy osiągać lepsze rezultaty w każdej dziedzinie naszego życia. Dlatego postarajmy się zacząć pracę nad swoimi słabościami jak najwcześniej. Mamy nadzieję, że lektura tego artykułu sprawi że walka z lenistwem będzie dla was łatwiejsza. Zachęcamy was również do zapoznania się z naszymi pozostałymi artykułami dostępnymi w naszym serwisie.

Fabryka CV - darmowy generator cv

Skorzystaj z generatora CV dzięki któremu w łatwy sposób można stworzyć idealne CV, które z pewnością zostanie docenione przez przyszłych pracodawców.

Przygotowaliśmy dla Ciebie szereg interesujących wzorów CV! Ciągle także pracujemy nad nowymi projektami, tak aby zapewnić wam darmowe rozwiązania najwyższej jakości.

Zachęcamy także do zapoznania się z naszymi artykułami. Zamieszczamy w nich wiedzę przydatną w procesie poszukiwania pracy i nie tylko!

Odwiedź nas również na naszych mediach społecznościowych! Linki do nich znajdziesz klikając w odpowiednie ikonki w nagłówku lub stopce strony.

Jeżeli zauważysz jakiś błąd lub masz jakąś sugestie związaną z działaniem strony, prosimy poinformuj nas o tym za pomocą czatu, znajdującego się w prawym dolnym rogu ekranu.

Darmowe wzory CV

Stale pracujemy nad nowymi wzorami cv, tak aby zwiększyć ich liczbę w naszym kreatorze oraz żeby dostosować je do waszych wymagań. Nasze wzory dostępne są w różnych językach. Jeżeli na liście wyboru języków brakuje tego, którego akurat potrzebujesz, prosimy o niezwłoczne powiadomienie nas za pomocą czatu znajdującego się w prawym dolnym rogu ekranu. Postaramy się jak najszybciej dodać nowy język do listy.

Dzięki naszemu kreatorowi możesz pominąć te sekcje na wzorach cv, które są Ci w danym momencie zbędne. Przykładowo, jeżeli brakuje Ci doświadczenia lub też nie masz do uzupełnienia żadnych istotnych informacji w kwestii języków obcych to dzięki naszemu kreatorowi nie będziesz mieć już z tym problemów. Możesz w łatwy sposób wyłączyć niepotrzebne sekcje za pomocą przycisku na stronie danej kategorii, które uzupełniasz podczas wypełniania formularza naszego darmowego kreatora cv.

Dziękujemy Ci za skorzystanie z naszego darmowego generatora cv. Zespół FabrykaCV!

POLITYKA PRYWATNOSCI
ARTYKUŁY
COPYRIGHTS © FABRYKACV.COM.PL. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
KONTAKT@FABRYKACV.COM.PL
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zgoda