hamburger icon
close menu icon

8 sposobów na dobre pierwsze wrażenie

Jako ludzie bardzo szybko jesteśmy w stanie ocenić czy czujemy do kogoś sympatię lub niechęć. Wystarczy nam kilka sekund na to żeby stwierdzić czy osoba, którą spotykamy będzie zaliczać się do grona naszych potencjalnych przyjaciół czy może zostanie dodana do listy naszych wrogów. Pierwsze wrażenie i to jak odbierają nas ludzie dookoła jest niesamowicie ważne nie tylko w sferze miłości ale także pracy czy prowadzenia biznesu. To jak będą odbierać nas nieznajomi przy pierwszym spotkaniu z nami, często decyduje o tym jak będą wyglądały nasze kontakty w przyszłości. Chociaż oczywiście nie przesądza to o wszystkim to jednak każdy z nas zdaje sobie sprawę że pierwsze wrażenie jest niesamowicie ważnym aspektem podczas nawiązywania nowych znajomości. W niniejszym artykule przedstawiliśmy kilka porad w jaki sposób możemy zadbać o lepsze pierwsze wrażenie i uniknąć częstych pomyłek, które zdarza nam się popełniać. Zapraszamy do lektury.

 

1. Zadbaj o odpowiedni wygląd

 

Pierwszą rzeczą na którą zwracamy uwagę jest wygląd nowo poznanej osoby. Od tego jak dobrze się prezentujemy na starcie zależy z jakiego pułapu zaufania będziemy zaczynać. Jeżeli nosimy stare i zniszczone ubrania oraz nasza higiena osobista nie należy do najlepszych to raczej ciężko będzie nam przekonać kogoś do swoich racji. Jeżeli widzimy kogoś kto bardzo nam się podoba to ciężko będzie nam nawiązać znajomość w momencie w którym wydzielany przez nas zapach odstrasza wszystkich dookoła. Jeżeli chcemy zbudować wizerunek osoby pewnej siebie oraz odpowiedzialnej to powinniśmy zadbać o odpowiedni wygląd. Zawsze powinniśmy nosić dobrze dobrane oraz czyste ubrania. Niezbędne wręcz jest również zachowywanie odpowiedniej higieny osobistej. Starajmy się dobierać odpowiednie typy fryzury, które dobrze odzwierciedlają kształt naszej głowy oraz typ posiadanych przez nas włosów. Jeżeli chodzi o sam ubiór to pamiętajmy że powinien być on dostosowany do typu oraz elitarności spotkania. Jeżeli idziemy na rozmowę o pracę to powinniśmy ubrać się jak najbardziej elegancko i schludnie. Natomiast jeżeli udajemy się na imprezę do klubu to złym pomysłem będzie ubieranie garnituru. To jak się ubieramy oraz wyglądamy ma bezpośredni wpływ na to jak odbierają nas ludzie których spotykamy na swojej drodze.

 

2. Przygotuj się do spotkania

 

Nie ma wielu rzeczy bardziej irytujących od osób, które przychodzą na umówione spotkanie bez odpowiedniego przygotowania. Jeżeli udajesz się na rozmowę o pracę lub rozmowę biznesową to twoim obowiązkiem jest zapoznać się ze wszystkimi rzeczami jakie będą poruszane podczas tej rozmowy. Jeżeli popełnimy ten błąd i nie przygotujemy się odpowiednio do spotkania to może się okazać że wyjdziemy na osobę niekompetentną lub niepoważną. A raczej mało kto chciałby prowadzić działalność biznesową z takiego typu ludźmi. Podobnie wygląda to, jeżeli idziemy na spotkanie typowo towarzyskie. Oczywiście w tym przypadku nasza niewiedza nie zostanie raczej odebrana jako przejaw braku szacunku ale możemy wyjść nieciekawie przy pierwszym spotkaniu. Dlatego jeżeli idziemy na spotkanie towarzyskie to spróbujmy zaznajomić się przynajmniej jakiego typu ludzie będą obecni na tym spotkaniu i jakie wartości one prezentują. Jeżeli będziemy zachowywać się nieodpowiednio w środowisku dla którego najwyższymi wartościami jest kultura osobista to raczej jedynie się zbłaźniłem. Natomiast brak odpowiedniego przygotowania na spotkania typowo biznesowe może skutkować brakiem podjęcia przez nas dalszej działalności w tym zakresie.

 

3. Bądź punktualny

 

Punktualność to cecha która jest ceniona niezależnie od tego czy mamy do czynienia ze spotkaniem o pracę lub pierwszą randką. Nikt nie lubi na kogoś czekać i jeżeli dochodzi do sytuacji w której nie zjawiliśmy się o odpowiedniej godzinie to już na starcie będziemy mieli problem z uzyskaniem dobrego pierwszego wrażenia. Pamiętajmy że dla osób z którymi się spotykamy nie ma znaczenia powód dla którego owo opóźnienie nastąpiło. Niezależnie od powodu, wynik jest taki że zmusiliśmy naszego rozmówcę do straty cennego czasu a nasze wymówki jedynie wydłużają tylko niepotrzebnie ten stracony czas. Dlatego jeżeli wiemy że spóźnimy się na umówione spotkanie to postarajmy się powiadomić naszego rozmówcę w prostych słowach o zaistniałej sytuacji oraz podajmy przybliżony czas przybycia na miejsce. Natomiast gdy już uda nam się przybyć na spotkanie to wystarczy że w sposób grzeczny oraz zwięzły przeprosimy za nasze spóźnienie oraz przejdziemy od razu do tematu spotkania.

 

4. Szukaj podobieństw

 

Większość z nas lubi osoby które wyglądają lub zachowują się podobnie do nas samych. Jeżeli ktoś ubiera się w sposób zbliżony do naszego to łatwiej jest nam prowadzić rozmowę jak równy z równym. Tak samo sprawa ma się w przypadku zachowania. Jeżeli jesteśmy ludźmi wesołymi i pełnymi pozytywnej energii to znacznie lepiej będziemy się dogadywali z ludźmi którzy są na podobnym poziomie co my. Raczej nie będizemy szukać kontatku z ludzmi posępnymi i posiadającymi niską samoocene. Wiedząc o tym fakcie możemy spróbować skorzystać z tego w momencie poznawania nowych osób. Postarajmy się zaobserwować w jaki sposób zachowują się osoby z którymi rozmawiamy. Jaka jest ich gestykulacja. Jakim tonem głosu operują oraz jak szybko wypowiadają zdania. Jeżeli przyjmują jakąś charakterystyczną postawę to również powinniśmy to dostrzec. Następnie postarajmy się przybliżyć swoje zachowanie do zachowania naszego rozmówcy. Oczywiście należy zachować w tym pewien umiar, po to żeby dana osoba nie pomyślała sobie że się z niej naśmiewamy. Umiejętne stosowanie tej techniki pozwoli nam na uzyskanie korzystnego pierwszego wrażenia.

 

5. Zastosuj język ciała

 

Komunikacja niewerbalna stanowi kluczową rolę w kontaktach z innymi ludźmi. To o czym mówimy często ma się nijak do tego jaką postawę prezentujemy. Jeżeli mówimy o rzeczach wymagających ogromnej odwagi oraz pewności siebie a jednocześnie mówimy cicho, niepewnie a nasza postawa ciała jest skulona i zdradza odczuwane przez nas poczucie strachu to będziemy odbierani w sposób negatywny. Postarajmy się żeby nasze ciało odzwierciedla charakter prowadzonego przez nas spotkania. Jeżeli rozmawiamy z kimś w cztery oczy to postarajmy się żebyśmy byli zawsze skierowani w stronę rozmówcy. Na naszych ustach jak najczęściej powinien znajdować się wesoły uśmiech. Badania jasno pokazują że znacznie częściej czujemy zaufanie do osób które lubią się uśmiechać. Nasza postawa zawsze powinna być przyjacielska względem naszego rozmówcy. Podczas rozmowy postarajmy się być wyprostowani i rozluźnieni. Przez większość rozmowy powinniśmy patrzeć naszemu rozmówcy w oczy. Dzięki dobrze zastosowanej komunikacji niewerbalnej możemy uzyskać świetne efekty podczas pierwszego spotkania dlatego jest to aspekt na który powinniśmy zwrócić szczególną uwagę.

 

6. Zostań świetnym kompanem do rozmowy

 

Jeżeli mamy problemy w kontaktach z innymi ludźmi to zastanówmy się czy problem nie leży po naszej stronie. Zbyt wiele osób w dzisiejszym świecie przejawia zapędy egoistyczne. Szczególnie ma to miejsce w momencie w którym prowadzimy rozmowę z nowo poznanymi ludźmi. Często mamy wrażenie że musimy w sposób całkowity i nieprzerwany prowadzić rozmowę opowiadając często o tematach które niekoniecznie powinny być poruszane podczas pierwszych spotkań z nowo poznanymi ludźmi. Żeby zbudować dobre pierwsze wrażenie powinniśmy zostać świetnymi kompanami do rozmowy. Oznacza to że powinniśmy interesować się naszymi rozmówcami bardziej niż nami samymi. Często zdarza się że słysząc czyjeś opowiadanie, przerywamy prowadzoną historię żeby opowiedzieć o podobnej sytuacji z naszego życia. Jest to wysoce denerwująca chwila dla naszego rozmówcy, któremu przerwano w brutalny sposób jego wypowiedź. Postarajmy się zainteresować się losem oraz osobą naszego rozmówcy. Pozwólmy im się wypowiedzieć i słuchajmy z zainteresowaniem tego co mają oni nam do opowiedzenia. W odpowiedzi unikajmy stwierdzeń “a ja…” lub “u mnie to…”. Zamiast tego starajmy się dopytywać o szczegóły związane z opowiadaną przez naszego rozmówcę historią. W ten sposób nasz rozmówca będzie czuł że naprawde przyjemnie się z nami rozmawia i uzyskamy w ten sposób lepsze pierwsze wrażenie.

 

7. Bądź otwarty i pewny siebie

 

Pamiętaj że spotkania to nie jest forma kary. Ani dla nas ani dla naszych rozmówców. Dlatego nie musisz się nimi nadmiernie stresować. Powinniśmy traktować nowo poznane osoby jak naszych potencjalnych przyjaciół. Bądźmy pewni siebie i otwarci na nowe osoby. W ten sposób nasze nastawienie będzie zupełnie inne i łatwiej będzie nam prowadzić tajne rozmowy. Pamiętajmy że na początku dopiero poznajemy siebie nawzajem i jest to całkowicie normalne że odczuwamy pewną niepewność. Jednak zamiast przejmować się tego typu uczuciami, powinny one nas ekscytować oraz napędzać do działania.

 

8. Zachowuj się naturalnie

 

Wiadomo że każdy z nas zachowuje się inaczej w zależności od tego z kim mamy akurat do czynienia. Inaczej będziemy zachowywali się w towarzystwie naszej rodziny. Będziemy używali innego typu słownictwa jak i gestów w przypadku jak jesteśmy w pracy lub na imprezie. Każdy z nas zakłada pewnego rodzaju maski w zależności od okoliczności. Warto jednak mimo wszystko zachowywać w tym pewien umiar i po prostu być sobą. Bardzo często podczas pierwszego spotkania staramy się być inni od tego jacy jesteśmy w rzeczywistości. Pomijając fakt że nasza nienaturalność będzie zauważalna gołym okiem to może się okazać że ciężko będzie nam się przyznać do naszej naturalnej postawy oraz zachowania na późniejszych etapach znajomości.

 

Podsumowując, pierwsze wrażenie odgrywa niesamowicie ważną rolę w procesie poznawania nowych osób oraz budowania kontaktów. Chociaż w większości przypadków jesteśmy w stanie mimo wszystko poprawić naszą ocenę w oczach innych i naprawić nadszarpniętą sytuacje to znacznie łatwiej jednak będzie nam budować relacje, która zaczęła się od świetnego pierwszego wrażenia. Mamy nadzieję że lektura tego artykułu pozwoliła wam zdobyć nieco wiedzy na temat tego w jaki sposób jesteście w stanie osiągnąć dobre pierwsze wrażenie i dzięki poznanej wiedzy będziecie w stanie nawiązywać zdrowe relacje zarówno w sferze biznesowej jak i towarzyskiej. Powodzenia!

Fabryka CV - darmowy generator cv

Skorzystaj z generatora CV dzięki któremu w łatwy sposób można stworzyć idealne CV, które z pewnością zostanie docenione przez przyszłych pracodawców.

Przygotowaliśmy dla Ciebie szereg interesujących wzorów CV! Ciągle także pracujemy nad nowymi projektami, tak aby zapewnić wam darmowe rozwiązania najwyższej jakości.

Zachęcamy także do zapoznania się z naszymi artykułami. Zamieszczamy w nich wiedzę przydatną w procesie poszukiwania pracy i nie tylko!

Odwiedź nas również na naszych mediach społecznościowych! Linki do nich znajdziesz klikając w odpowiednie ikonki w nagłówku lub stopce strony.

Jeżeli zauważysz jakiś błąd lub masz jakąś sugestie związaną z działaniem strony, prosimy poinformuj nas o tym za pomocą czatu, znajdującego się w prawym dolnym rogu ekranu.

Darmowe wzory CV

Stale pracujemy nad nowymi wzorami cv, tak aby zwiększyć ich liczbę w naszym kreatorze oraz żeby dostosować je do waszych wymagań. Nasze wzory dostępne są w różnych językach. Jeżeli na liście wyboru języków brakuje tego, którego akurat potrzebujesz, prosimy o niezwłoczne powiadomienie nas za pomocą czatu znajdującego się w prawym dolnym rogu ekranu. Postaramy się jak najszybciej dodać nowy język do listy.

Dzięki naszemu kreatorowi możesz pominąć te sekcje na wzorach cv, które są Ci w danym momencie zbędne. Przykładowo, jeżeli brakuje Ci doświadczenia lub też nie masz do uzupełnienia żadnych istotnych informacji w kwestii języków obcych to dzięki naszemu kreatorowi nie będziesz mieć już z tym problemów. Możesz w łatwy sposób wyłączyć niepotrzebne sekcje za pomocą przycisku na stronie danej kategorii, które uzupełniasz podczas wypełniania formularza naszego darmowego kreatora cv.

Dziękujemy Ci za skorzystanie z naszego darmowego generatora cv. Zespół FabrykaCV!

POLITYKA PRYWATNOSCI
ARTYKUŁY
COPYRIGHTS © FABRYKACV.COM.PL. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
KONTAKT@FABRYKACV.COM.PL
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zgoda