hamburger icon
close menu icon

5 sposobów na grywalizacje naszego życia

Niesamowite jest to jak wiele czasu poświęcamy na gry czy seriale. Spędzamy setki a może nawet tysiące godzin po to żeby wzmocnić naszą postać, zdobyć nowy ekwipunek lub wybudować ogromną armię. Gry i seriale dostarczają nam zabawy i pozwalają przeżyć rzeczy, których nigdy nie doświadczymy w prawdziwym życiu. Jednego dnia jesteśmy mitycznym wojownikiem zabijającym smoki w nordyckich krainach a następnego dnia jesteśmy generałem armii zdobywającej kosmos. Niezależnie od gatunku danej gry lub serialu, wszystkie one działają na nas w ten sam sposób, dostarczając nam darmowe dawki dopaminy. To właśnie dzięki temu jesteśmy w stanie poświęcać tyle czasu na coś co właściwie nie istnieje poza ekranem naszego komputera. Jednak co jeżeli jesteśmy w stanie przełożyć zasady gier oraz seriali na nasz świat. Wyobraźmy sobie jak wiele moglibyśmy osiągnąć w naszym życiu jeżeli poświęcimy równie wiele uwagi dążeniu do spełnienia swoich celów i pragnień. W niniejszym artykule przedstawimy kilka sposobów dzięki którym możemy zmienić swoje życie w grę komputerową w której to my sami będziemy bohaterami tej opowieści. Zapraszamy do lektury.

 

1. Określ swój cel

 

Pierwszą rzeczą charakterystyczną dla każdej gry jest to że mamy z góry ustalone cele główne. Każda z gier posiada coś na kształt dziennika wyprawy. W dzienniku tym zapisywane są wszystkie nasze aktualne cele oraz aktywności. Pozwala to nam w łatwy sposób stwierdzić co powinniśmy w danym momencie zrobić żeby popchnąć fabułę gry do przodu. Podobny schemat możemy zastosować w naszym codziennym życiu. Niestety wciąż przerażająca większość osób nie ma pojęcia do czego w ogóle zmierza. Nie mamy żadnych konkretnych planów na przyszłość do których powinniśmy dążyć. Większość osób zapytana o swoje plany na przyszłość odpowie coś w stylu: bogactwo, podróże, związek itp. Jednak prawie nigdy nie dowiemy się w jaki sposób dana osoba chce to wszystko osiągnąć. Tutaj leży zasadniczy problem. Każdy z nas ma jakieś marzenia jednak tylko niektórzy faktycznie robią coś żeby je zrealizować. Dlatego przede wszystkim powinniśmy zastanowić się jaki jest nasz główny cel. Ustalmy co dokładnie chcemy osiągnąć. Będzie to stanowić nasze główne zadanie w tej grze. Gdy już znajdziemy nasze cele powinniśmy przejść do tego w jaki sposób jesteśmy w stanie ten cel osiągnąć. Przykładowo, jeżeli naszym celem jest posiadanie miliona na naszym koncie to co powinniśmy zrobić żeby ten cel osiągnąć. Jakie kroki pośrednie będą nas prowadziły do tego wymarzonego celu. Przykładowo będzie to zwiększenie kwalifikacji poprzez uczestnictwo w dodatkowych kursach lub zmiana pracy na taką która pozwoli nam zarabiać więcej. Ustalmy ile czasu zajmie nam zarobienie takiej sumy przy naszych zarobkach i ile tak naprawdę musielibyśmy zarabiać żeby ten czas był dla nas odpowiedni. Podobny schemat możemy zastosować w każdym przypadku. Jeżeli chcemy mieć grupę znajomych to zastanówmy się w jaki sposób możemy poznawać nowe osoby i jakie kryteria musimy spełniać żeby z powodzeniem nawiązywać nowe znajomości. Jeżeli spiszemy sobie tego typu dziennik to będziemy mieli prosty przewodnik na drodze do sukcesu niczym dzienniki zadań w grach komputerowych.

 

2. Sprawdź na jakim poziomie aktualnie jesteś

 

Nie ma sensu porywać się na wysokopoziomowego smoka lub demona jeżeli nasza postać jest na pierwszym poziomie i nie posiadamy odpowiedniego ekwipunku. Podczas gry zawsze wiemy jak silna jest nasza postać i z jakiego typu przeciwnikami będziemy mieli problemy. Zazwyczaj posiadamy przynajmniej kilka statystyk oraz liczbę poziomów którymi dysponujemy. Dzięki tej wiedzy jesteśmy w stanie odpowiednio kierować naszymi poczynaniami tak aby nie polec w walce ze zbyt silnymi przeciwnikami. Jednak w realnym życiu nie mamy tak jasno postawionej sytuacji. Nie posiadamy zakładki z charakterystyką naszej postaci jednak nic nie stoi na przeszkodzie żeby taką zakładkę utworzyć. Zastanówmy się przez chwilę jakie są nasze zalety i wady. W czym jesteśmy mistrzami a co jest dla nas problematyczne. Jeżeli mamy nadwagę i nigdy nie trenowaliśmy to udział w ultramaratonie będzie dla nas karkołomnym wręcz wyzwaniem którego raczej nie damy rady ukończyć. Dlatego warto zastanowić się czy nie powinniśmy najpierw potrenować statystyki odpowiedzialnej za naszą kondycję oraz siłę fizyczną. Jeżeli potraktujemy nasz wysiłek jako drogę do uzyskania dodatkowego doświadczenia i podniesienia naszych statystyk do znacznie łatwiej będzie nam się podjąć tej ciężkiej pracy która nas czeka. Pamiętajmy, że niezależnie od tego w jakim stanie się teraz znajdujemy to zawsze możemy rozpocząć rozwój swojego bohatera. Jeżeli chcemy być mitycznym herosem, który zdobywa nowe krainy to musimy nastawić się na wiele godzin ciężkiej ale jakże pożytecznej dla nas samych pracy. Ważne jest to żebyśmy nie zniechęcali się patrząc na osoby, które posiadają wyższy poziom od naszego. Poprzez sieć i social media mamy dostęp do ludzi z całego świata. Zazwyczaj na przedzie będziemy widzieli istnych mistrzów swoich dziedzin, niezależnie od tego czy chodzi tutaj o siłę fizyczną czy inteligencję. Pamiętajmy że nie ma sensu na siłę porównywać się do tych wysokopoziomowych postaci, skupmy się na naszym rozwoju a inne postacie powinniśmy traktować jedynie jako motywacje do naszych działań.

 

3. Stwórz system nagród i kar

 

Każda z gier posiada system kija i marchewki. Mówiąc w skrócie zawsze jest coś co działa dla nas motywująco i co popycha nas do ciągłej eksploracji danej gry. Przykładowo jeżeli wchodzimy do nowego lochu. Godzinami walczymy z różnej maści potworami. Staramy się unikać zabójczej klasy pułapek. Natomiast na samym końcu mierzymy się z głównym bossem tego lochu. I po tych wszystkich przygodach na samym końcu znajdujemy skrzynkę ze skarbami. Ten schemat sprawdza się wyśmienicie, gdyż okazuje się że nasze wysiłki zostały nagrodzone. Chyba nikt z nas nie miałby ochoty męczyć się z tymi wszystkimi przeciwnościami tylko po to żeby na samym końcu znaleźć pustą skrzynkę. Odpowiednie dobranie nagrody do włożonego wysiłku jest niesamowicie wręcz ważne jeżeli chcemy przykuć uwagę gracza do gry komputerowej. Z drugiej strony jeżeli gracz nie wypełnia powierzonej mu roli to powinien uzyskać karę, której wolałby uniknąć. Gry komputerowe posiadają często pewnego rodzaju dzienne aktywności i limitowane zadania za wykonanie których dostaje się specjalne nagrody, natomiast jeżeli gracz nie wykona tego zadania w danym dniu to ta nagroda przepada bezpowrotnie co sprawia że gracz czuje stratę. W ten sposób przyzwyczajamy niejako gracza że musi spędzić odpowiednią ilość czasu grając. Podobny system powinniśmy zastosować w naszym życiu. W pierwszej kolejności powinniśmy zastosować odpowiedni system nagród, który będzie nas napędza do działania. Co prawda często osiągnięcie danego celu jest odpowiednią nagrodą samą w sobie jednak warto także pomyśleć o czymś co będziemy traktować jako nagrodę za osiągnięcie punktów pośrednich prowadzących do naszego głównego celu. Nie musi to być koniecznie coś niesamowicie drogiego lub niedostępnego. Badania pokazują że nawet najprostsze nagrody będą na nas działały motywująco o ile nie stanowią dla nas codzienności. Znacznie trudniej będzie nam ustanowić pewnego rodzaju kary za brak odpowiedniej aktywności i progresu naszych zadań. Z reguły ciężko jest nam karać samych siebie w ten sposób. Zawsze będziemy mieli przekonanie że w sumie poradziliśmy sobie lepiej niż w rzeczywistości i nie zasługujemy na dodatkową karę. Dlatego warto jest posiłkować się ludźmi z naszego otoczenia. Warto żeby to ktoś inny sprawdzał czy faktycznie wypełniamy nasze założenia. Z doświadczenia wiemy że najbardziej motywującą karą dla nas będzie kara finansowa. Jest to coś co da się w łatwy sposób zastosować. Wystarczy jedynie że damy określoną ilość pieniędzy zaufanej osobie i zaznaczymy że jeżeli nie wypełnimy swojego zadania to tracimy tą sumę na rzecz naszego znajomego. W ten sposób uzyskamy osobę która z pełną skrupulatnością będzie sprawdzała nasze poczynania a sami zdobędziemy odpowiednią motywację do działania.

 

4. Próbuj nowych wyzwań

 

Nieważne jak dobra jest jakaś gra. Jeżeli zabraknie w niej wyzwań to prędzej czy później będziemy się nudzić i w końcu porzucimy tą grę na rzecz innej. Chociaż w strefie graczy istnieje coś takiego jak grind, czyli spędzenie ogromnej ilości czasu na monotonnym powtarzaniu tych samych czynności po to żeby zdobyć jakiś przedmiot lub kolejną statystykę to jednak okazuje się że stosunkowo niewielki odsetek graczy decyduje się na tego typu wyzwanie. Instynktownie lubimy robić nowe rzeczy w grach. Nie odczuwamy żadnego dyskomfortu jeżeli nie uda nam się wykonać jakiegoś zadania bo po prostu uznamy że potrzebujemy potrenować nieco dłużej żeby móc się z tym zadaniem zmierzyć ponownie. W realnym życiu jest jednak nieco inaczej. Znacznie bardziej angażujemy się w popełniane przez nas porażki co sprawia że trudniej jest nam podjąć się ryzyka. Jednak prawda jest taka, że jeżeli chcemy osiągnąć coś wielkiego to musimy mieć skłonność do robienia niesamowitych rzeczy, które w ten lub inny sposób wydają nam się ryzykowne. Warto pamiętać że każda historia o ludziach sukcesu posiada mnóstwo elementów w której osoby te popełniały błędy i odnosiły porażki. Jest to podstawowa składowa sukcesu. Jest nawet takie powiedzenie, że nie myli się jedynie ten co nic nie robi. Musimy stawiać przed sobą coraz to większe wyzwania aż z czasem staniemy się całkowicie pewni siebie i z ochotą będziemy podejmować się skomplikowanych wyzwań które dla innych mogą wydawać się niemożliwe do realizacji.

 

5. Daj sobie czas na rozwój swojej postaci

 

Jedną z najważniejszych różnic pomiędzy światami gier a światem rzeczywistym jest różnica upływu czasu. W świecie wirtualnym czas działa zdecydowanie szybciej niż w świecie rzeczywistym. W ciągu zaledwie kilku godzin gry możemy przemienić chuderlawą postać w prawdziwego herosa będącego mistrzem wszelakich sztuk. Wszystko przychodzi nam o wiele łatwiej i szybciej. W rzeczywistym świecie nauka walki mieczem będzie wymagać od nas tysięcy godzin prawdziwego treningu, bólu oraz wyrzeczeń. W prawdziwym świecie nigdy nie zdobywanie kolejnych poziomów naszej postaci zachodzi w przeciągu miesięcy lub nawet lat. Chociaż większośc z nas wolałaby ujrzeć efekty naszej ciężkiej pracy w sposób natychmiastowy to niestety zazwyczaj musimy się uzbroić w się w żelazną cierpliwość. Jednak zawsze powinniśmy pamiętać że prędzej czy później efekty naszej pracy w pełni zrekompensują poniesiony przez nas trud. 

 

Podsumowując, grywalizacja naszego życia to świetny sposób na zwiększenie swojej produktywności w sposób jak najbardziej ciekawy dla osób obytych z grami komputerowymi. Chociaż wiadomo że nie jesteśmy w stanie przeskoczyć wszystkich różnic pomiędzy światem wirtualnym a światem realnym to jednak w większości przypadków jesteśmy w stanie zastosować te same mechanizmy, które motywują nas podczas grania w gry. Patrząc na swoje życie jako na grę, łatwiej będzie nam zabrać się do pracy nad swoimi słabościami. Powodzenia w graniu w życie!

Fabryka CV - darmowy generator cv

Skorzystaj z generatora CV dzięki któremu w łatwy sposób można stworzyć idealne CV, które z pewnością zostanie docenione przez przyszłych pracodawców.

Przygotowaliśmy dla Ciebie szereg interesujących wzorów CV! Ciągle także pracujemy nad nowymi projektami, tak aby zapewnić wam darmowe rozwiązania najwyższej jakości.

Zachęcamy także do zapoznania się z naszymi artykułami. Zamieszczamy w nich wiedzę przydatną w procesie poszukiwania pracy i nie tylko!

Odwiedź nas również na naszych mediach społecznościowych! Linki do nich znajdziesz klikając w odpowiednie ikonki w nagłówku lub stopce strony.

Jeżeli zauważysz jakiś błąd lub masz jakąś sugestie związaną z działaniem strony, prosimy poinformuj nas o tym za pomocą czatu, znajdującego się w prawym dolnym rogu ekranu.

Darmowe wzory CV

Stale pracujemy nad nowymi wzorami cv, tak aby zwiększyć ich liczbę w naszym kreatorze oraz żeby dostosować je do waszych wymagań. Nasze wzory dostępne są w różnych językach. Jeżeli na liście wyboru języków brakuje tego, którego akurat potrzebujesz, prosimy o niezwłoczne powiadomienie nas za pomocą czatu znajdującego się w prawym dolnym rogu ekranu. Postaramy się jak najszybciej dodać nowy język do listy.

Dzięki naszemu kreatorowi możesz pominąć te sekcje na wzorach cv, które są Ci w danym momencie zbędne. Przykładowo, jeżeli brakuje Ci doświadczenia lub też nie masz do uzupełnienia żadnych istotnych informacji w kwestii języków obcych to dzięki naszemu kreatorowi nie będziesz mieć już z tym problemów. Możesz w łatwy sposób wyłączyć niepotrzebne sekcje za pomocą przycisku na stronie danej kategorii, które uzupełniasz podczas wypełniania formularza naszego darmowego kreatora cv.

Dziękujemy Ci za skorzystanie z naszego darmowego generatora cv. Zespół FabrykaCV!

POLITYKA PRYWATNOSCI
ARTYKUŁY
COPYRIGHTS © FABRYKACV.COM.PL. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
KONTAKT@FABRYKACV.COM.PL
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zgoda