hamburger icon
close menu icon

15 sposobów na trudne czasy

Niezależnie od tego czy mówimy tutaj o wojnie, chorobie, pracy czy niefortunnych wydarzeniach w naszym życiu to mimo wszystko zawsze warto być zabezpieczonym na najgorsze. Jeżeli zawczasu podejmiemy pewne przygotowania to może się okazać że niezależnie od tego co nas spotka w przyszłości, zawsze będziemy w stanie sobie poradzić. Chociaż ten poradnik skupia się głównie na rzeczach, które są przydatne w okresach wojennych to mimo wszystko polecamy stosować się do niniejszych zasad, niezależnie od aktualnej sytuacji geopolitycznej.

 

1.Nie panikuj!

 

Pierwsza zasada jeżeli mamy do czynienia z jakąkolwiek stresową sytuacją to brak paniki. Panika to nasz najgorszy doradca. Jeżeli damy się ponieść panice to może się okazać że robimy mnóstwo głupot przez które możemy znaleźć się w nieciekawej sytuacji. Pamiętajmy też że ludzie dookoła nas będą panikować. Nie pozwólmy żeby reakcja ludzi dookoła nas wpływała na nasz chłodny osąd. Zawsze starajmy się logicznie podchodzić do napotykanych problemów. Pamiętajmy że media w czasach kryzysowych zarabiają głównie na podsycaniu negatywnych nastrojów społeczeństwa. Dlatego nauczmy się rozróżniać  propagandę od faktów. Dzięki chłodnemu podejściu będziemy mieli większą kontrolę nad naszymi działaniami i będą one znacznie skuteczniejsze.

 

2. Naucz się myśleć pozytywnie

 

Niezależnie od tego co nas spotyka, ważne jest to żebyśmy podchodzili do wszystkiego w sposób pozytywny a przynajmniej bez negatywnych uczuć. Nie mamy wpływu na wszystko to co nas spotyka, więc angażowanie się emocjonalnie w skutki tych sytuacji jest pozbawione sensu. Pogódźmy się z tym że aktualnie sytuacja wygląda tak jak wygląda. Powinniśmy włożyć swój wysiłek w pracę nad zmianą tego co uważamy za negatywne w naszym życiu a nie tracić czas na zamartwianie się nad tym jak do tego doszło. Dzięki pozytywnemu myśleniu będziemy w stanie skupić się nad tym w jaki sposób poprawić swoje życie a nie nad tym jak beznadziejne nam się ono wydaje.

 

3. Czerp radość nawet z najmniejszych rzeczy

 

Stale powinniśmy doceniać nawet najmniejsze rzeczy w naszym życiu. W ten sposób wyrobimy sobie nawyk bycia szczęśliwym dzięki temu co nas otacza. Jest to szczególnie ważne w sytuacji gdy stracimy wszystko to na czym nam zależało. Niestety świat jest często aż nazbyt brutalny i może dojść do sytuacji w której stracimy wszystko to nad czym latami pracowaliśmy. Jednak jeżeli nasze szczęście bierze się nie z posiadania drogich przedmiotów a z tego że jest nam na przykład ciepło w stopy to znacznie łatwiej będzie nam się żyło w trudnych czasach. Nauka czerpania radości nawet z drobnych rzeczy może zająć mnóstwo czasu jednak wysiłek włożony w ten aspekt naszego życia zwróci nam się w przyszłości wielokrotnie.

 

4. Wykształć w sobie nawyk ciągłej nauki

 

Człowiek powinien uczyć się całe życie, jednak zbyt często okazuje się że porzucamy naukę po ukończeniu szkoły lub studiów. Jest to poważny błąd, gdyż poznawanie nowej wiedzy poszerza nasze możliwości w trudnych czasach. Nawet jeżeli mówimy tutaj o utracie pracy to dodatkowa wiedza w postaci języków obcych lub obeznania w innej dziedzinie pracy niż nasz aktualny zawód może okazać się zbawienna jeżeli przyjdzie nam szukać nowego zatrudnienia. Postarajmy się przygotować sobie listę umiejętności i wiedzy które mogą nam się przydać w przyszłości. Następnie każdego dnia starajmy się uczyć coraz to nowszych rzeczy. Dzięki takiemu podejściu będziemy mogli dać sobie radę w każdej napotkanej sytuacji.

 

5. Sprawdź swoje finanse

 

Pieniądze grają kluczową rolę jeżeli chodzi o radzenie sobie w sytuacjach kryzysowych. O wiele łatwiej będzie nam zaakceptować informacje o zwolnieniu z pracy lub chorobie jeżeli nie posiadamy szeregu kredytów, rat i pożyczek pobranych w czasach gdy sądziliśmy że jesteśmy zabezpieczeni finansowo. Dlatego jednym z pierwszych kroków na drodze do przygotowania się na ciężkie czasy powinno być jak najszybsze pozbycie się wszelkich należności które stale obciążają nasz portfel. Pamiętajmy, że niezależnie od tego czy faktycznie dopadnie nas jakaś nieciekawa sytuacja czy nie to wysiłek włożony w spłatę zadłużenia sprawi że szybciej będziemy wolnymi ludźmi, którzy nie muszą martwić się o pieniądze na spłatę wierzytelności.

 

6. Zacznij oszczędzać pieniądze na trudniejsze czasy

 

Ten punkt nawiązuje niejako do poprzedniego. Jednak tutaj chcemy szczególnie zaznaczyć jak ważne jest stworzenie odpowiedniej poduszki finansowej. Czyli po prostu środków dzięki którym będziemy w stanie bezpiecznie przeżyć trudniejsze czasy. Jeżeli nie mamy żadnych oszczędności to automatycznie skazujemy się na obowiązek otrzymywania comiesięcznej wypłaty. Co się jednak z nami stanie w momencie w którym nie otrzymamy tych pieniędzy? Jest wiele przypadków w których pracodawca nie będzie w stanie wypłacić nam należnego wynagrodzenia. Co w takim przypadku zrobimy? Nasze życie stanie się męczarnią tylko dlatego że nie pomyśleliśmy wcześniej o zbudowaniu oszczędności, dzięki którym będziemy w stanie przeżyć.

 

7. Dywersyfikuj swoje oszczędności

 

Znane przysłowie mówi że nie powinniśmy wkładać wszystkich jajek do jednego koszyka. Z naszymi oszczędnościami jest podobnie. Nie powinniśmy trzymać wszystkiego w jednym miejscu i w jednej walucie. Jeżeli mamy oszczędności to postarajmy się mieć je w kilku miejscach, niezależnie od tego czy mówimy tutaj o bankach czy o naszym mieszkaniu. Zawsze powinniśmy mieć nieco gotówki na wypadek w którym banki przestałyby obsługiwać swoich klientów. Zastanówmy się także w jakich walutach możemy trzymać nasze oszczędności. Nieco zasobów ulokowanych w euro lub dolarach na pewno nam nie zaszkodzi a w przypadku galopującej inflacji i osłabienia się złotówki zabezpieczy to nasz kapitał.

 

8. Zadbaj o to żeby twoje auto było w pełni sprawne

 

Możliwość sprawnej komunikacji jest kluczowa jeśli chodzi o zabezpieczenie się w przypadku wystąpienia problemów w naszym miejscu zamieszkania. Jeżeli zaniedbamy ten aspekt przygotowań to może okazać się że nasze auto odmówi współpracy w sytuacji w której będzie to najmniej przyjemne. Dlatego zawsze powinniśmy upewnić się że nasze auto jest w dobrym stanie. Postarajmy się na bieżąco wymieniać i naprawiać poszczególne podzespoły. Dzięki takiemu podejściu będziemy zawsze przygotowani na najgorsze.

 

9. Magazynuj zasoby paliwowe

 

Wszystkim doskonale jest znany fakt że w przypadku wystąpienia globalnych trudności paliwo na stacjach zawsze drożeje. Po części wpływa na to zwiększenie popytu na paliwa przez panikę wywołaną wśród ludzi. Dlatego zawczasu warto się już przygotować na taką ewentualność. Nie oznacza to jednak że natychmiast powinniśmy wykupywać całe dostępne paliwo. Postarajmy się jedynie o to żeby zawsze mieć nieco paliwa niezależnie od panującej sytuacji. Jeżeli stale będziemy dokupywać nieco więcej paliwa niż faktycznie potrzebujemy to w odpowiednim czasie okaże się że zgromadziliśmy wystarczająco aby być zabezpieczonym pod tym względem w trudnych czasach.

 

10. Zacznij uprawiać ogrodnictwo

 

Nie ma to jak być samowystarczalnym. Jeżeli mamy taką możliwość to dobrym pomysłem żeby się przygotować na trudniejsze czasy to rozpocząć swoją przygodę z ogrodnictwem. Możliwość wyprodukowania własnych produktów jest nie tylko korzystna w przypadku nastania trudnych czasów, ale także w naszym codziennym życiu. Przede wszystkim należy pamiętać, że dzięki temu że sami zajmujemy się przygotowaniem składników naszych posiłków to doskonale wiemy że są one pozbawione wszelkich negatywnych chemikaliów. 

 

11. Naucz się gotować

 

Gotowanie to umiejętność którą powinien nabyć każdy. Jest to szczególnie ważne w przypadku gdy nie będziemy w stanie zdobyć produktów do których zdążyliśmy się przyzwyczaić. Jeżeli będziemy znali się na gotowaniu to znacznie lepiej i optymalniej będziemy w stanie zarządzać racjami żywnościowymi. Umiejętność gotowania przydaje nam się w życiu codziennym więc radzimy nauczyć się tego jak najszybciej.

 

12. Dowiedz się w jaki sposób możesz bezpiecznie utrzymywać żywność

 

Każdy rodzaj żywności ma swój termin do spożycia. W trudnych czasach żywność jest podstawowym dobrem które należy chronić. Będzie to o tyle łatwiejsze o ile lepiej znamy się na różnych metodach utrzymywania żywności w świeżości.

 

13. Dowiedz się jakie produkty żywnościowe są najłatwiej dostępne w twojej okolicy

 

Wiedza o tym gdzie i jakiego typu produkty jesteśmy w stanie zdobyć w łatwy sposób sprawi, że w momencie gdy inni będą na ślepo wyszukiwać dostępnych produktów, my będziemy mogli bez zwłoki takie produkty nabyć. Sprawdźmy co produkuje się w naszej okolicy i zapiszmy sobie, które produkty byłyby nam w danym momencie najpotrzebniejsze.

 

14. Naucz się pierwszej pomocy

 

Pierwsza pomoc może okazać się niezbędna w przypadku wystąpienia konfliktu zbrojnego jednak umiejętność zabezpieczania i opatrywania ran oraz resuscytacji powinna znaleźć się wśród umiejętności każdego dorosłego człowieka. Dzięki temu jesteśmy w stanie w łatwy sposób pomóc nie tylko sobie ale także i innym.

 

15. Zdobądź wiedzę z zakresu ziołolecznictwa

 

Kiedyś nasi przodkowie doskonale znali się na wszelakich roślinach leczniczych, które można znaleźć w naszej okolicy. Z czasem wiedza ta została zastąpiona przez wszędobylskie apteki i łatwy dostęp do lekarstw. Jednak w momencie gdy nastaną ciężkie czasy może się okazać, że nie jesteśmy w stanie zakupić nawet podstawowych leków. W tego typu przypadkach przydaje się właśnie wiedza z zakresu ziołolecznictwa oraz produkowania leków w domu. Jednak zalecamy ostrożność w wyborze źródeł. Zdrowie mamy tylko jedno i eksperymentowanie z nieznanymi substancjami może się dla nas skończyć tragicznie. Dlatego posługujmy się jedynie sprawdzonymi i naukowymi źródłami wiedzy.

 

Są to jedynie podstawowe sposoby radzenia sobie w trudnych czasach. Każdy z nas stale powinien się dokształcać z zakresu radzenia sobie w tego typu momentach. Chociaż jednocześnie mamy nadzieję że wiedza zawarta w tym artykule nie będzie musiała być przez was testowana w praktyce. 

Fabryka CV - darmowy generator cv

Skorzystaj z generatora CV dzięki któremu w łatwy sposób można stworzyć idealne CV, które z pewnością zostanie docenione przez przyszłych pracodawców.

Przygotowaliśmy dla Ciebie szereg interesujących wzorów CV! Ciągle także pracujemy nad nowymi projektami, tak aby zapewnić wam darmowe rozwiązania najwyższej jakości.

Zachęcamy także do zapoznania się z naszymi artykułami. Zamieszczamy w nich wiedzę przydatną w procesie poszukiwania pracy i nie tylko!

Odwiedź nas również na naszych mediach społecznościowych! Linki do nich znajdziesz klikając w odpowiednie ikonki w nagłówku lub stopce strony.

Jeżeli zauważysz jakiś błąd lub masz jakąś sugestie związaną z działaniem strony, prosimy poinformuj nas o tym za pomocą czatu, znajdującego się w prawym dolnym rogu ekranu.

Darmowe wzory CV

Stale pracujemy nad nowymi wzorami cv, tak aby zwiększyć ich liczbę w naszym kreatorze oraz żeby dostosować je do waszych wymagań. Nasze wzory dostępne są w różnych językach. Jeżeli na liście wyboru języków brakuje tego, którego akurat potrzebujesz, prosimy o niezwłoczne powiadomienie nas za pomocą czatu znajdującego się w prawym dolnym rogu ekranu. Postaramy się jak najszybciej dodać nowy język do listy.

Dzięki naszemu kreatorowi możesz pominąć te sekcje na wzorach cv, które są Ci w danym momencie zbędne. Przykładowo, jeżeli brakuje Ci doświadczenia lub też nie masz do uzupełnienia żadnych istotnych informacji w kwestii języków obcych to dzięki naszemu kreatorowi nie będziesz mieć już z tym problemów. Możesz w łatwy sposób wyłączyć niepotrzebne sekcje za pomocą przycisku na stronie danej kategorii, które uzupełniasz podczas wypełniania formularza naszego darmowego kreatora cv.

Dziękujemy Ci za skorzystanie z naszego darmowego generatora cv. Zespół FabrykaCV!

POLITYKA PRYWATNOSCI
ARTYKUŁY
COPYRIGHTS © FABRYKACV.COM.PL. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
KONTAKT@FABRYKACV.COM.PL
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zgoda