hamburger icon
close menu icon

10 sposobów na większą pewność siebie

To czy jesteśmy pewnymi siebie osobami w znacznym stopniu determinuje to jak dobrze radzimy sobie z każdym aspektem naszego życia. Jednak pomimo większość z nas wciąż postrzega siebie jako osoby lękliwe i mało pewne siebie. Chociaż nasz obecny stan wynika z wieloletniego programowania naszej osobowości przez społeczeństwo i nasze otoczenie to mitem jest że będąc osobą nieśmiałą nie jesteśmy w stanie wykształcić w sobie dużej pewności siebie. Pamiętajmy jednak że jest to coś co wymaga od nas niemałego wysiłku oraz czasu poświęconego na wykonywaniu obowiązków, które mogą wydawać się nam niezbyt przyjemne. W tym artykule zebraliśmy dla was kilka porad w jaki sposób efektywnie zbudujecie swoją pewność siebie. Zapraszamy do lektury.

 

1. Zadbaj o swoje ciało

 

Większość osób twierdzi, że nie jest ważne to jak wyglądamy tylko to co mamy w sercu. Choć jest to piękna maksyma to rzeczywistość szybko i brutalnie weryfikuje takie podejście. Okazuje się bowiem, że im lepiej wyglądamy tym lepiej jesteśmy traktowani przez osoby, które napotykamy. Niezależnie od tego czy jesteśmy na rozprawie sądowej, randce czy w sklepie lub na ulicy. Jeżeli wyróżniamy się pozytywnie na tle otoczenia to wszyscy traktują nas lepiej. Dlatego jeżeli chcemy czuć się pewnie w otoczeniu innych ludzi to powinniśmy w pierwszej kolejności zbudować ciało, które jest postrzegane przez innych jako idealne. Zacznijmy od regularnych ćwiczeń i odpowiedniej diety. Skończmy z nadużywaniem fast food’ów oraz słodyczy. Zacznijmy jeść zdrowiej. Nie oznacza to, że mamy od razu stosować drakońskie diety, które zamiast poprawić nasz wygląd to zaszkodzą naszemu zdrowiu. Zastanówmy się co w naszej diecie sprawia że nie osiągnęliśmy pożądanej przez nas sylwetki. Ważnym czynnikiem są również regularne treningi. Budując swoją wymarzoną sylwetkę sprawimy, że będziemy czuli się dobrze w swoim ciele. A co za tym idzie będziemy znacznie pewniejsi siebie w otoczeniu ludzi, którzy nie mają tyle samozaparcia, żeby osiągnąć to co nam się udało. Nie ograniczajmy się jednak do czystej sylwetki. Zadbajmy także o walory estetyczne naszego wyglądu. Regularnie odwiedzamy fryzjerów i dopasujmy nasze fryzury do naszej budowy czaszki, typu włosów oraz wieku. Postarajmy się także aby nasz ubiór był właściwy. Najlepiej żebyśmy byli ubrani o stopień lepiej niż otoczenie w którym przebywamy. Jeżeli pójdziemy na siłownię w garniturze to będziemy jedynie powodem do śmiechu. Jeżeli jednak do pracy ubierzemy zapinaną koszulę dobrze dobraną do naszej sylwetki zamiast starego t-shirt’a to zdecydowanie będziemy wyglądać lepiej. 

 

2. Naucz się podejmować wyzwania

 

Osoby pewne siebie to osoby, które nie obawiają się podejmować ciężkich wyzwań spoza ich strefy komfortu. Nawet jeśli szanse na realizację celu są znikome. W obecnym świecie mamy zbyt mało wyzwań do pokonania. Nie musimy zdobywać jedzenia bo wszystko mamy dostępne w sklepach. Nie musimy obawiać się o pracę, ponieważ tej jest w naszym kraju pod dostatkiem i każdy kto chce pracować, prędzej czy później dostanie swój etat. Nie musimy przejmować się o bezpieczeństwo bo istnieje szereg publicznych formacji, które zagwarantują nam bezpieczeństwo. Tak naprawdę nie musimy nawet wychodzić z domu. Jedzenie możemy zamówić z dostawą do domu. Pracować możemy zdalnie. Rachunki można z łatwością płacić przez internet. Nawet relacje z innymi utrzymujemy obecnie głównie na odległość. Wszystko to sprawia że jako jednostka ludzka jesteśmy pozbawieni większości wyzwań, które były stawiane naszym przodkom. Sprawia to że odczuwamy strach przed nieznanym, obawiamy się podejmować wyzwania. Sprawia to że nasza pewność siebie w sytuacjach stresowych drastycznie maleje. Jeżeli chcemy się zabezpieczyć przed tego typu sytuacjami to musimy przyzwyczaić się do podejmowania ryzyka. Jeżeli czujemy że boimy się czegoś to zmusimy się mimo wszystko do wykonania danej czynności. Nie musi to od razu oznaczać, że mamy się rzucić na agresywną grupę jegomościów ubranych w dresy dewastujących okoliczne ławki. Oznacza to że mamy stawić czoła temu czego unikaliśmy na co dzień. Jeżeli unikasz wykonania jakiegoś działania bo się tego boisz to po prostu to zrób. Jeżeli czujesz obawę żeby podejść do dziewczyny lub chłopaka, który ci się podoba to po prostu podejdź i zagadaj. W większości przypadków wszystkie czarne scenariusze, które pisaliśmy sobie w głowie okażą się jedynie śmiesznymi wymysłami. W rzeczywistości podjęcie działania może mieć znacznie odmienny efekt od tego czego się obawialiśmy. Z drugiej strony nawet w przypadku niepowodzenia uświadomimy sobie, że poniesiona porażka wcale nie zmieniła nas samych. Nic wielkiego zazwyczaj się nie stanie, najwyżej się po prostu wygłupimy. Z czasem nauczymy się podejmować wyzwania co zostanie odebrane przez nasze otoczenie jako oznaka pewności siebie.

 

3. Motywuj się zamiast karać

 

Większość z nas mówi o sobie w sposób negatywny. Jest to jedna z najgorszych rzeczy jakie możemy robić samemu sobie za pomocą słów. Nasza podświadomość ma mentalność dziecka, jeżeli powtarzamy sobie że jesteśmy beznadziejni, brzydcy i okropni. To nasza podświadomość właśnie w taki sposób będzie siebie postrzegać. Dlatego ważnym punktem na drodze do budowania samego siebie będzie pozbycie się tego fatalnego nawyku. Jeżeli coś nam nie wychodzi to zamiast karcić się bez opamiętania powinniśmy zastanowić się w czym popełniliśmy błąd, a następnie wyciągnąć z tego konsekwencje. Powinniśmy natomiast doceniać siebie za każdy, nawet najmniejszy sukces, który uda nam się osiągnąć. Zawsze powinniśmy traktować samego siebie jako naszego najlepszego przyjaciela. Postarajmy się ciągle sobie przypominać to jak fantastyczną osobą jesteśmy. Tego typu podejście bardzo często można zauważyć wśród sportowców. Chociaż w wywiadach są to osoby niejednokrotnie bardzo pokorne to na co dzień mają mentalność zwycięzcy. Wszystko co wykonują jest perfekcyjne i najlepsze. Nie ma ludzie lepszych od nich. Dzięki tego typu nastawieniu mogą oni zdobywać najwyższe miejsca na podium. Jednak ta technika nie ogranicza się jedynie do sportowców. Można zastosować takie podejście praktycznie to każdej sfery naszego życia. Idąc na rozmowę kwalifikacyjną powiedzmy sobie że nie ma lepszych kandydatów od nas. Przecież posiadamy najlepsze doświadczenie i umiejętności na rynku. Jeżeli idziemy na randkę to przecież jesteśmy idealną kobietą lub facetem. Więc osoba z którą się spotykamy powinna być niesamowicie wręcz wdzięczna za możliwość spotkania z nami. Jesteśmy po prostu fantastyczni. Oczywiście pamiętajmy żeby zawsze mieć w sobie nutkę pokory i pewnego stoicyzmu. Jeżeli zbyt mocno wkręcimy się w pozytywną afirmację to możemy zostać uznani za osoby aroganckie. A przecież nie to jest naszym celem.

 

4. Utrzymuj kontakt wzrokowy

 

Ludzie powiadają, żę oczy są zwierciadłami duszy. Trzeba przyznać że jest w tym nieco logiki. Zastanówmy się przez moment. Jeżeli definiujemy jedno miejsce, które określa nam daną osobę to będą to właśnie oczy. Zmysł wzroku jest jednym z głównych zmysłów w jaki postrzegamy otaczający nas świat. To dzięki obserwacji czyjegoś wzroku jesteśmy często w stanie w dużej mierze określić w jakim nastroju jest dana osoba. Każdy z nas miał sytuacji w której widział jak ktoś się śmieje, jednak oczy tej osoby wskazywały na to że jest to jedynie wymuszony śmiech. Mówimy także że czujemy na sobie czyjś wzrok i sprawia to że czujemy się niepewnie. Dlatego postarajmy się nieco skupić się na tym gdzie spoczywa nasz wzrok w momencie gdy z kimś rozmawiamy. Pierwszą zasadą, którą zawsze powinniśmy stosować to unikanie patrzenia się we własne buty. Jeżeli nasz wzrok jest ciągle opuszczony to z całą prawdopodobnością będziemy uznawani za osoby mało pewne siebie. Nie możemy także uciekać wzrokiem od osoby z którą rozmawiamy. Postarajmy się patrzeć komuś prosto w oczy. Nie oznacza to jednak że mamy maniakalnie wpatrywać się w naszego rozmówcę. Nasze skupienie na oczach naszego rozmówcy powinno stanowić jakieś 60-70% czasu naszej rozmowy. Możemy podczas rozmowy spojrzeć w innym kierunku. Jeżeli rozmawiamy z więcej niż jedną osobą to proporcję uwagi naszego wzroku powinny rozkładać się mniej więcej równomiernie z lekką przewagą na stronę osoby na której zależy nam najbardziej. Zawsze starajmy się patrzeć przed siebie i w dal. W ten sposób będziemy sprawiać wrażenie osoby, która pojawiła się tutaj w konkretnym celu i która nie obawia się kontaktu z innymi osobami. 

 

5. Przebywaj wśród pozytywnych osób

 

Nasze otoczenie w dużej mierze definiuje to jaką osobą jesteśmy. Mówi się nawet, że jesteśmy wypadkową pięciu najbliższych nam osób. Jest w tym sporo racji. Jeśli otaczamy się ludźmi, których nie można uznać za ludzi spełnionych i szczęśliwych to nie dziwmy się że sami również tacy nie jesteśmy. Oczywistym jest że jeżeli będziemy żyć w otoczeniu ludzi przedsiębiorczych to sami niejako mimochodem będziemy naśladować ich nawyki oraz styl życia, co poprowadzi nas w podobnym kierunku, w którym te osoby zmierzają. Dlatego postarajmy się zaprzyjaźnić z osobami, które uznajemy za pozytywne oraz pewne siebie. Przebywając w otoczeniu takich osób i mając głowę otwartą na zmianę naszego podejścia do życia sprawimy że sami zaczniemy stosować nawyki odpowiednie dla osób z wysoką pewnością siebie. Właściwym pytaniem nasuwającym się w tym momencie jest to w jaki sposób możemy zapoznać się z takimi osobami będąc jednocześnie kimś dla którego pewność siebie jest problematyczna. No cóż, najlepszym sposobem byłaby naturalna znajomość poprzez zdobyte już kontakty, jednak zdajemy sobie sprawę, że im więcej mamy lat na karku tym trudniej o nowe znajomości. Dlatego powinniśmy zastanowić się nad poszerzeniem naszych zainteresować. Jeżeli znajdziemy coś co chcemy spróbować zacząć robić to znajdźmy również działającą już grupę pasjonatów i dołączmy do nich. W ten sposób będziemy mogli w łatwy sposób poszerzyć swoją grupę znajomości w sposób jak najbardziej naturalny. Dodatkowo mając podobne zainteresowania o wiele łatwiej będzie nam odnaleźć wspólny język i pominiemy niejako etap wczesnego poznawania się w którym największym problemem jest to że każdy stara się zaprezentować siebie z jak najlepszej strony, która jednak nadmiar często jest jedynie udawanym odbiciem naszej osobowości.

 

6. Naucz się przyjmować krytykę 

 

To jak przyjmujemy krytykę naszej osoby lub naszych działań ma ogromny wpływ na to w jaki sposób postrzega nas środowisko. Jeżeli uważamy się za osobę pewną siebie a jednocześnie można nas wytrącić z równowagi poprzez błahe uwagi skierowane w naszą stronę to tak naprawdę nie jesteśmy pewni siebie. Jeżeli ktoś komentuje w sposób negatywny nas samych lub naszą pracę to w pierwszej kolejności powinniśmy zastanowić się nad tym czy ta opinia faktycznie ma jakieś podstawy. Jeżeli uznamy że faktycznie popełniliśmy błąd to nie powinniśmy obawiać się do tego przyznać. Pamiętajmy jednak że nie możemy jednocześnie katować samych siebie za popełniony błąd. Przyjmijmy naszą pomyłkę z godnością i przejdźmy dalej z nowo zdobytą wiedzą. Natomiast w sytuacji w której uznamy że ktoś bezpodstawnie zarzuca nam błąd to postawmy sprawę jasno. Pokażmy że bez zachwiania obstajemy przy swoich przekonaniach, jednocześnie pamiętając że naszym zadaniem nie musi być wcale wyprowadzanie naszego oponenta z błędu. Niestety świat zazwyczaj działa tak, że jeżeli ktoś jest święcie przekonany do swojego zdania to nigdy nie jesteśmy w stanie zmienić opinii takiej osoby za pomocą dyskusji i logicznych argumentów. Pewna mądrą osoba mówiła kiedyś, że psy na drodze szczekają a karawana jedzie dalej. W tym przypadku powinniśmy właśnie zachowywać się jak ta karawana. Przecież to że ktoś ma inne zdanie, które najprawdopodobniej jest błędne nie musi oznaczać że ma to w jakikolwiek sposób wpływać na nasze postępowanie. Dajmy takim ludziom szczękać bez przekazywania im niepotrzebnie dodatkowej atencji.

 

7. Zrób listę swoich dotychczasowych sukcesów

 

Zbyt często koncentrujemy się na tym co nam nie wyszło a zbyt mało skupiamy się na naszych sukcesach, niezależnie od tego jak małe one są. Zamiast ciągle zamartwiać się że dwadzieścia lat temu na lekcji wychowania fizycznego upadliśmy na ziemię podczas ćwiczeń, co spowodowało salwę śmiechu wśród innych uczniów, powinniśmy zastanowić się co udało nam się dzisiaj zrobić. Nawet najmniejsze dokonania sprawiają, że budujemy naszą pewność siebie. Jeżeli udało nam się otworzyć butelkę, której nie mógł otworzyć nikt inny to jest to powód do dumy. Tego typu małych sukcesów mamy w naszym życiu od groma. Niestety zazwyczaj sukcesy są wypierane przez negatywne odczucia odczuwane podczas poniesionych porażek. Jest to błędne nastawienie, którego powinniśmy unikać. Dlatego postarajmy się regularnie tworzyć listę sukcesów. Możemy zacząć od prześledzenia naszego życiorysu i wypisania wszelkich osiągnięć, które udało nam się zdobyć w trakcie naszego życia. Zdanie szkoły, matury,p prawo jazdy, ślub, własne mieszkanie, dzieci, wycieczki itp. Wszystko to z czego możemy być dumni powinno znaleźć się na tego typu spisie. Taka lista naszych sukcesów powinna być umieszczona w honorowym miejscu, tak żebyśmy mogli jak najczęściej przypominać sobie jak wiele udało nam się w naszym życiu osiągnąć. Będzie to stale budowało naszą pewność siebie i sprawi że o wiele łatwiej będzie nam się podjąć nowe wyzwania. 

 

8. Pozwól sobie na gorsze dni

 

Nikt nie jest idealny. Zawsze powinniśmy o tym pamiętać. Każdemu z nas zdarzają się takie dni w których czujemy się beznadziejnie. Tego typu dni sprawiają, że często wątpimy w sens podejmowanych przez nas działań a nasza samoocena leci na łeb na szyję. Każdy z nas walczy ze swoimi wewnętrznymi demonami i jest to całkowicie naturalne. Nigdy nie powinniśmy postrzegać siebie w oparciu o jeden zły dzień lub jedno negatywne wydarzenie. Dajmy sobie czas na odpoczynek i regenerację sił żeby z pełną mocą móc wrócić do swojej niesamowitej postaci. Tego typu idea jest dość popularna w świecie sportu. Jeżeli trenujemy regularnie i utrzymujemy ścisłą dietę wyliczoną co do każdej kalorii to chwilowa słabość może być postrzegana jako definitywne marnotrawstwo dotychczasowej pracy. W rzeczywistości jednak tak nie jest. Jeżeli regularnie pracujemy nad sobą, niezależnie czy chodzi o nasze osiągnięcia sportowe czy budowanie pewności siebie to jednodniowy wyskok nie powinien zaburzyć w znacznym stopniu naszych efektów. Pamiętajmy jednak że naszym zadaniem podczas takiego dnia jest uświadomienie sobie że jest to właśnie ten jeden z gorszych dni i odpoczynek. W ten sposób sprawimy że w miarę szybko z powrotem wrócimy do naszego regularnego trybu działania. 

 

9. Określ co właściwie jest dla ciebie ważne

 

Ciężko będzie nam dążyć do jakiegoś celu jeżeli nie wiemy nawet czego tak naprawdę właściwie chcemy. Jeżeli naszym celem jest po prostu budowanie pewności siebie to może się okazać że nasz cel jest zbyt ogólny i niejako nieosiągalny. Bo tak naprawdę po co budujemy pewność siebie? To jest właśnie pytanie na które powinniśmy sobie odpowiedzieć. Jeżeli chcemy móc rozmawiać z nowo napotkanymi osobami bez zbędnego trudu to jest to już cel do którego możemy się kierować. Mając taki cel możemy ustalić sobie ścieżkę naszego rozwoju i wprowadzić metody, dzięki którym uda nam się osiągnąć cel. Co więcej, jeżeli dobrze się nad tym zastanowimy to możemy dojść do wniosku że nasz aktualny stan jest dla nas jak najbardziej wystarczający i tak naprawdę szukaliśmy jedynie tego co narzucało na nas społeczeństwo lub nasze otoczenie. W ten sposób uchronimy się przed niepotrzebną utratą czasu oraz sił, które musielibyśmy poświęcić na realizację czegoś, czego sami tak naprawdę nie uważamy za niezbędne. Może się okazać że nasza pewność siebie jaką dysponowaliśmy do tej pory jest właśnie tym czego od siebie samych oczekujemy. 

 

10. Zacznij doceniać otaczający cię świat

 

Jeżeli chcemy być pewni siebie to musimy zacząć uczyć się gratyfikacji, czyli doceniania tego co już aktualnie mamy. Mogą to być zarówno małe jak i wielkie rzeczy z naszego życia. Doceńmy to w jakich czasach żyjemy. Doceńmy że żyjemy i że nasze zdrowie pozwala nam na wykonywanie tylu niesamowitych aktywności. Cieszmy się tym że świat, który nas otacza jest wręcz fantastyczny. Zbyt często skupiamy się na negatywnych aspektach naszego życia nie doceniając jednocześnie zalet. Mówi się że nie doceniamy czegoś do czasu aż to coś utracimy. Dlatego postarajmy się codziennie odczuwać wdzięczność za nawet najdrobniejsze pozytywne rzeczy które nam się przytrafiają. Dzięki czemu będziemy znacznie szczęśliwszymi osobami. W ten sposób sprawimy także że bardziej będziemy skupiać się na teraźniejszości niż na przeszłości lub przyszłości. Sprawi to że o wiele łatwiej będzie nam skonfrontować się z trudami życia doczesnego a w rezultacie pozwoli to nam na budowanie większej pewności siebie. 

 

Podsumowując, budowanie pewności siebie nie jest zadaniem trywialnym. Musimy niejako nadpisać nasze dotychczasowe postrzeganie świata i sprawić że podejmowane przez nas decyzje będą diametralnie inne od tych do których jesteśmy już przyzwyczajeni. Pamiętajmy że będzie to wymagało od nas wielkiego wysiłku i ogromu pracy oraz długich miesięcy lub nawet lat. Jednak nasz cel jest czymś co odpłaci nam z nawiązką poniesiony przez nas trud. Mamy nadzieję że lektura tego artykułu uświadomiła wam w jaki sposób możecie budować swoją pewność siebie. Życzymy wam wielu sukcesów na drodze do realizacji waszych marzeń. Zachęcamy was także do zapoznania się z pozostałymi artykułami dostępnymi na naszej stronie.

Fabryka CV - darmowy generator cv

Skorzystaj z generatora CV dzięki któremu w łatwy sposób można stworzyć idealne CV, które z pewnością zostanie docenione przez przyszłych pracodawców.

Przygotowaliśmy dla Ciebie szereg interesujących wzorów CV! Ciągle także pracujemy nad nowymi projektami, tak aby zapewnić wam darmowe rozwiązania najwyższej jakości.

Zachęcamy także do zapoznania się z naszymi artykułami. Zamieszczamy w nich wiedzę przydatną w procesie poszukiwania pracy i nie tylko!

Odwiedź nas również na naszych mediach społecznościowych! Linki do nich znajdziesz klikając w odpowiednie ikonki w nagłówku lub stopce strony.

Jeżeli zauważysz jakiś błąd lub masz jakąś sugestie związaną z działaniem strony, prosimy poinformuj nas o tym za pomocą czatu, znajdującego się w prawym dolnym rogu ekranu.

Darmowe wzory CV

Stale pracujemy nad nowymi wzorami cv, tak aby zwiększyć ich liczbę w naszym kreatorze oraz żeby dostosować je do waszych wymagań. Nasze wzory dostępne są w różnych językach. Jeżeli na liście wyboru języków brakuje tego, którego akurat potrzebujesz, prosimy o niezwłoczne powiadomienie nas za pomocą czatu znajdującego się w prawym dolnym rogu ekranu. Postaramy się jak najszybciej dodać nowy język do listy.

Dzięki naszemu kreatorowi możesz pominąć te sekcje na wzorach cv, które są Ci w danym momencie zbędne. Przykładowo, jeżeli brakuje Ci doświadczenia lub też nie masz do uzupełnienia żadnych istotnych informacji w kwestii języków obcych to dzięki naszemu kreatorowi nie będziesz mieć już z tym problemów. Możesz w łatwy sposób wyłączyć niepotrzebne sekcje za pomocą przycisku na stronie danej kategorii, które uzupełniasz podczas wypełniania formularza naszego darmowego kreatora cv.

Dziękujemy Ci za skorzystanie z naszego darmowego generatora cv. Zespół FabrykaCV!

POLITYKA PRYWATNOSCI
ARTYKUŁY
COPYRIGHTS © FABRYKACV.COM.PL. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
KONTAKT@FABRYKACV.COM.PL
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zgoda