hamburger icon
close menu icon

10 sposobów na to jak rozpocząć swoją przygodę jako freelancer

Większość z nas chciałoby pracować tylko wtedy kiedy mamy na to ochotę. W otoczeniu, które sami sobie wybierzemy i nad projektami, które nam osobiście odpowiadają. Odpowiedzią na tak postawioną potrzebę może się okazać praca jako Freelancer. Freelancing czyli przekładając na nasze praca na swoim. Freelance oznacza że wykorzystujemy swoje umiejętności dla klientów, którzy są chętni żeby zapłacić za nasze usługi. Jednak w przeciwieństwie do pracy na etacie, mamy tutaj o wiele większą swobodę ale także znacznie więcej obowiązków. Jeżeli lubisz samemu prowadzić swój tryb pracy, jesteś osobą sumienną i dokładną w tym co robisz a ponadto posiadasz umiejętności pozwalające Ci na tworzenie projektów dla indywidualnych klientów to taki typ pracy może się okazać najwygodniejszą formą zarabiania pieniędzy. W niniejszym artykule postaramy się nieco naświetlić ci na czym polega fenomen Freelancingu oraz podamy Ci kilka porad w jaki sposób można samemu rozpocząć swoją przygodę. Zapraszamy do lektury.

 

1. Znajdź swoją branże

 

Pierwszym krokiem jaki powinniśmy postawić na naszej drodze do pracy jako freelancer powinno być wybranie odpowiedniej branży. Niezależnie od tego czy posiadamy już jakieś umiejętności lub dopiero planujemy takowe nabyć, musimy zastanowić się nad tym czy będziemy w stanie sprzedać naszą pracę. Jeżeli chcemy realizować się w branży w której nie będziemy w stanie znaleźć klientów to może się okazać, że nie warto jest poświęcać na to naszego cennego czasu. Jednak w jaki sposób możemy znaleźć odpowiednią branże? Wystarczy że wykonamy badanie rynku. Poszukajmy ofert freelancerów oraz osób poszukujących takich osób. Zobaczmy jakie branże oferują jakie stawki. Zwróćmy uwagę na to ile osób przypada na jedno zlecenie i czy konkurencja nie będzie zbyt silna. Zastanówmy się czy będziemy w stanie oferować lepsze usługi niż pozostałe osoby z danej branży. W ten sposób zdobędziemy niezbędne informacje, dzięki którym będziemy w stanie ukierunkować się na odpowiednią sferę działań. W momencie, gdy znajdziemy już swoją branżę w której będziemy chcieli się realizować to postarajmy się na początku skupić się na jednym zestawie umiejętności. W ten sposób staniemy się ekspertami w danej dziedzinie co pozwoli nam wyrobić sobie odpowiednią markę na rynku. Jeżeli będziemy próbowali robić wiele rzeczy jednocześnie to może się okazać że nie jesteśmy dostatecznie dobrzy w żadnej z tych specjalizacji. Kolejne kierunki rozwoju powinniśmy realizować dopiero wtedy, gdy bez cienia wątpliwości opanowaliśmy w stopniu mistrzowskim naszą obecną branżę. 

 

2. Stwórz portfolio

 

Rzeczą niezbędną dla każdego freelancera jest jego portfolio. Jeżeli chcemy zachęcić kogoś do skorzystania z naszych usług to musimy pokazać, że posiadamy odpowiednie kwalifikacje żeby podjąć się danego zadania. W portfolio powinniśmy umieścić głównie te projekty, które są perfekcyjnie doszlifowane i z których jesteśmy naprawdę dumni. Nasze portfolio powinno być traktowane jako nasza wizytówka. Pamiętajmy jednocześnie, że klienta mało kiedy interesuje to czym zajmujemy się po godzinach i to czy lubimy podróżować i zwiedzać odległe kraje. Klientów interesuje jedynie to czy jesteśmy w stanie zrealizować projekt na odpowiednim poziomie w wydzielonym terminie. Dlatego postarajmy się pokazać że jesteśmy specjalistami w tym co robimy. Portfolio poza projektami powinno zawierać również pozytywne opinie naszych poprzednich klientów. Jeżeli dobrze wykonaliśmy naszą pracę i zrealizowaliśmy projekt zgodnie z założeniami to nie bójmy się zapytać naszego klienta o pisemną recenzje naszej pracy z pozwoleniem umieszczenia tej recenzji w naszym portfolio. W momencie w którym dopiero zaczynamy pracę w danej branży, naszym pierwszym celem powinno być zbudowanie projektów do portfolio. Jest to na tyle ważne że możemy nawet pokusić się o darmowe wykonanie jakiegoś projektu lub za stawki, które uznawane są za znacznie poniżej przeciętnego wynagrodzenia za tego typu projekt. W ten sposób znacznie łatwiej będzie nam znaleźć naszego pierwszego klienta.

 

3. Stale rozwijaj swoje umiejętności

 

Problemem większości ludzi jest to że zaprzestają nauki na etapie szkoły licealnej, technikum lub zawodówki. Część ludzi kontynuuje etap studiów jednak po oddaniu pracy i uzyskaniu tytułu zaprzestaje rozwijania swoich umiejętności. Jest to ogromny błąd. Jak mówił kiedyś ktoś bardzo mądry: “jeżeli nie idziemy naprzód to tak naprawdę się cofamy”. Oznacza to że jeżeli nie rozwijamy swoich umiejętności to może się okazać że nie będziemy w stanie sprostać nowym wyzwaniom. Zawsze starajmy się uczyć nowych rzeczy. Pamiętajmy jednak że powtarzanie przez dziesięć lat tej samej wiedzy nie oznacza, że będziemy dziesięciokrotnie lepsi w tym co robimy. Z drugiej strony sama wiedza teoretyczna, która nie jest poparta odpowiednim doświadczeniem będzie jedynie sprawiać wrażenie rozwoju. Dlatego ważne jest żebyśmy stale balansowali to jak dużo nowej wiedzy zdobywamy z tym jak dużo pracujemy wykorzystując już zdobytą wiedzę oraz umiejętności. Pamiętajmy że im lepszymi specjalistami jesteśmy tym większe będzie nasze wynagrodzenie i tym łatwiej będzie nam znaleźć nowych klientów. Większość ludzi bardzo szybko spoczywa na laurach co jest dla nas idealną furtką do wybicia się przed szereg. Postarajmy się rozpisać listę umiejętności które chcielibyśmy nabyć i które to pozwolą nam się rozwijać w sferze zawodowej. Następnie podzielimy naszą naukę na etapy i zacznijmy realizować kolejno każde z nich. Jeżeli będziemy naszą pracę wykonywali rzetelnie i systematycznie to w szybki sposób staniemy się ekspertami w tym co robimy.

 

4. Ustal odpowiednie ceny oraz progi cenowe

 

Zawsze powinniśmy wiedzieć ile pieniędzy będą kosztowały nasze usługi. Nie możemy odpowiedzieć naszemu klientowi że nie wiemy ile taki projekt może kosztować. W pierwszej kolejności ustalmy sobie podstawową stawkę godzinową. Będzie się ona oczywiście różnić w zależności od branży oraz naszego doświadczenia, jednak to jakie stawki panują w branży którą się zajmujemy powinniśmy już wiedzieć. W momencie uzyskania dokumentacji projektu powinniśmy zastanowić się ile mniej więcej roboczogodzin zajmie nam wykonanie danego projektu. Zdajemy sobie sprawę że czasami ciężko określić ile czasu może zająć wykonanie danego zadania, szczególnie jeżeli jest ono nietypowe. Jednak powinniśmy chociaż podać pewne widełki. Jeżeli wciąż mamy problem z wyceną projektu to zaproponujmy klientowi podzielenie go na podzadania i podajmy cenę częściową wraz z walidacją każdego etapu przez klienta. W ten sposób klient zawsze będzie miał kontrolę nad tym jak postępują prace nad projektem oraz koszty z tym związane. Pozostałym zagadnieniem związanym z wyceną projektu są progi cenowe. Warto określić typowe zadania z którymi najczęściej spotykamy się w naszej branży a następnie podanie widełek do każdego z nich. Przykładowo programiści mogą podać odpowiednie progi cenowe dla małych stron internetowych, serwisów informacyjnych, mediów społecznościowych i zaawansowanych systemów kontroli produkcji. W ten sposób nasi klienci będą mieli przejrzystość jeżeli chodzi o koszty naszej oferty.

 

5. Znajdź odpowiednią platformę freelance

 

W internecie można znaleźć mnóstwo portali oraz grup zrzeszających różnej maści freelancerów oraz osób poszukujących tego typu usług. Spędźmy nieco czasu na zbadaniu tych najpopularniejszych. Sprawdźmy jak wiele ofert one oferują, jak wielu specjalistów przypada na jedną ofertę i to jak dany portal czy grupa jest monetyzowania. Może się bowiem okazać że bardzo ciężko będzie nam znaleźć klienta a nawet jak już znajdziemy jakiś projekt to koszty serwisu sprawią że nasza praca okaże się całkowicie nieopłacalna. Pamiętajmy że im więcej jest nas w internecie tym szersze grono klientów jesteśmy w stanie do siebie przyciągnąć. Dlatego zarejestrowanie się jedynie na jednym z tego typu portali czy grup może się okazać niewystarczające. Starajmy się żeby opisy które zamieszczamy pod naszym profilem były jak najbardziej konkretne i odzwierciedlały to jak wiele doświadczenia posiadamy w danej branży. Poczytajmy nieco opini na temat danego portalu tak żebyśmy poznali komentarze społeczności mających już nieco doświadczenia ze współpracą z daną stroną.

 

6. Pamiętaj że zarabiasz głównie na swojej reputacji

 

W zawodzie freelancera jednym z najważniejszych czynników gwarantujących nasz sukces jest nasza reputacja. Jeżeli w społeczności jesteśmy znani z tego że skrupulatnie i terminowo dostarczamy wysokiej jakości produkt czy usługę to będzie to bardzo mocny magnes przyciągający nam kolejnych klientów chętnych na skorzystanie z naszych usług. Nie musimy być jednak perfekcyjni. Zdajemy sobie sprawę że zdarzają się czasami takie projekty lub bardziej tacy klienci, których po prostu nie da się dostatecznie zadowolić. Niezależnie od wysiłku jaki wkładamy w realizację naszych projektów zawsze znajdzie się ktoś kto uzna że robimy coś niewłaściwie do założeń. Tego typu klienci cechują się tym że są bardzo wymagający, natomiast sami nie oferują zbyt wiele chcąc uzyskać najwyższą jakość niskimi kosztami. Pomimo tego że jest to wysoce irytujące to musimy pamiętać że zawsze powinniśmy zachowywać się wobec naszych klientów w sposób jak najbardziej profesjonalny. Jeżeli dostaniemy komentarz, który nam się nie spodoba to możemy spróbować ustalić gdzie leży problem lub jeżeli wszelkie sposoby negocjacji zawiodą to powinniśmy pomyśleć nad wystosowaniem odpowiedniego oświadczenia opisującego w kilku słowach to zaistniałą sytuację. Dzięki temu klienci którzy natrafią na nieprzychylną dla nas recenzje będą mogli sami zweryfikować fakty.

 

7. Zawsze proś klientów o polecenie

 

Jednym z najlepszych źródeł nowych klientów jest zawsze polecenie przez kogoś kto już skorzystał z naszych usług. Dzięki temu już na starcie mamy dodatkowe punkty za dobrze wykonaną pracę. Bardzo często zdarza się że klienci chwalą się w towarzystwie nowo pozyskanym projektem lub też po prostu udostępniają ten produkt swoim klientom. Jeżeli nasz klient jest zadowolony z naszej pracy to zawsze poprośmy go o to żeby w razie możliwości polecił nas komuś innemu. Możemy także zaproponować korzystniejszą ofertę komuś kto przyszedł do nas z polecenia. Dzięki temu typu zabiegowi będziemy w stanie w łatwy sposób stale poszerzać naszą liczbę klientów. Nowi klienci oznaczają nowe projekt a nowe projekty przekładają się bezpośrednio na nasze zarobki oraz doświadczenie i reputację co dodatkowo napędza nasz rozwój.

 

 8. Staraj się podtrzymywać relacje z klientami nawet po zakończeniu projektu

 

Ten punkt wiąże się niejako z poprzednim. Pamiętajmy że niezależnie od tego jak świetnymi specjalistami w swojej branży jesteśmy, niezależnie od tego ile mamy doświadczenia i jakie cuda potrafimy robić to nie ma to najmniejszego znaczenia jeżeli nie uzyskamy klientów na nasze usługi. Dlatego ważne jest żeby nasz kontakt z klientem był na jak najwyższym poziomie. Błędem który popełnia większość początkujących freelancerów jest to że ich kontakt z danym klientem kończy się po zakończeniu projektu i wystawieniu faktury. W ten sposób pozbawiamy się potencjalnej pracy. Zawsze starajmy się na bieżąco monitorować aktualny stan projektu oraz co jakiś czas przypominajmy się klientowi, pytając czy wszystko działa zgodnie z planem. W ten sposób pokażemy naszemu pracodawcy że tak jak on staramy się o sukces projektu. Bardzo często nasze zaangażowanie opłaci nam się wielokrotnie.

 

9. Zawsze dawaj z siebie nieco więcej niż oczekuje tego klient

 

Zawsze fajnie jest dostać nieco więcej niż oczekiwaliśmy. Jeżeli dostarczymy klientowi produkt lub usługę zgodnie z jego oczekiwaniami i w wyznaczonym czasie to już w tym momencie mamy u niego spory plus. Jeżeli dodatkowo do tego klient otrzyma od nas coś ekstra to niesamowicie pozytywnie wpłynie to na postrzeganie nas jako profesjonalistę. Pamiętajmy, że jeżeli postanowimy zrobić coś dodatkowo to nie musi to koniecznie oznaczać mnóstwa roboczogodzin. Skupmy się na tym jak możemy przekazać klientowi dodatkową wartość bez nadmiernego przeciążania naszego grafiku. Dzięki temu stale będziemy pracowali nad naszą reputacją jako freelancer.

 

10. Freelance jako dodatkowe zajęcie

 

Chociaż większości z nas praca jako freelancer kojarzy się z normalnym trybem pracy po osiem godzin dziennie to niekoniecznie tak jest. Właśnie w tym tkwi piękno freelancingu. Sami wybieramy sobie ile czasu poświęcamy na zarobkowanie. Dlatego właśnie warto żebyśmy przed podjęciem zdecydowanych kroków o rzuceniu pracy i pójścia na swoje nieco poeksperymentowali. Sprawi to że nie będziemy musieli od razu rzucać się na głęboką wodę. Dodatkowo warto wspomnieć że całkiem często freelance jest traktowane jako dodatkowe zajęcie po godzinach po to żeby zarobić dodatkowe pieniądze oraz rozwijać się w pożądanym przez nas kierunku. I właśnie ten tryb postrzegania polecamy na samym początku naszej przygody.

 

Podsumowująć, freelance to świetny sposób na zarabianie pieniędzy poprzez sprzedaż naszych umiejętności dla klientów indywidualnych. Jako że sami jesteśmy sobie panami a ograniczają nas tylko nasze umiejętności oraz ramy projektu i terminarz to posiadamy więcej swobody niż przy pracy na etacie. Oznacza to jednak że sami jesteśmy kowalami własnego losu i sami musimy sobie zapewnić odpowiedni kontakt z klientem czy nadzór. Dlatego właśnie freelance poleca się jedynie dla osób, które potrafią pracować samodzielnie bez kontroli kierownictwa. Szczerze zachęcamy was do wypróbowania swoich sił z freelance i mamy nadzieję, że lektura tego artykułu pozwoliła wam na rozwianie nieco waszych wątpliwości.

Fabryka CV - darmowy generator cv

Skorzystaj z generatora CV dzięki któremu w łatwy sposób można stworzyć idealne CV, które z pewnością zostanie docenione przez przyszłych pracodawców.

Przygotowaliśmy dla Ciebie szereg interesujących wzorów CV! Ciągle także pracujemy nad nowymi projektami, tak aby zapewnić wam darmowe rozwiązania najwyższej jakości.

Zachęcamy także do zapoznania się z naszymi artykułami. Zamieszczamy w nich wiedzę przydatną w procesie poszukiwania pracy i nie tylko!

Odwiedź nas również na naszych mediach społecznościowych! Linki do nich znajdziesz klikając w odpowiednie ikonki w nagłówku lub stopce strony.

Jeżeli zauważysz jakiś błąd lub masz jakąś sugestie związaną z działaniem strony, prosimy poinformuj nas o tym za pomocą czatu, znajdującego się w prawym dolnym rogu ekranu.

Darmowe wzory CV

Stale pracujemy nad nowymi wzorami cv, tak aby zwiększyć ich liczbę w naszym kreatorze oraz żeby dostosować je do waszych wymagań. Nasze wzory dostępne są w różnych językach. Jeżeli na liście wyboru języków brakuje tego, którego akurat potrzebujesz, prosimy o niezwłoczne powiadomienie nas za pomocą czatu znajdującego się w prawym dolnym rogu ekranu. Postaramy się jak najszybciej dodać nowy język do listy.

Dzięki naszemu kreatorowi możesz pominąć te sekcje na wzorach cv, które są Ci w danym momencie zbędne. Przykładowo, jeżeli brakuje Ci doświadczenia lub też nie masz do uzupełnienia żadnych istotnych informacji w kwestii języków obcych to dzięki naszemu kreatorowi nie będziesz mieć już z tym problemów. Możesz w łatwy sposób wyłączyć niepotrzebne sekcje za pomocą przycisku na stronie danej kategorii, które uzupełniasz podczas wypełniania formularza naszego darmowego kreatora cv.

Dziękujemy Ci za skorzystanie z naszego darmowego generatora cv. Zespół FabrykaCV!

POLITYKA PRYWATNOSCI
ARTYKUŁY
COPYRIGHTS © FABRYKACV.COM.PL. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
KONTAKT@FABRYKACV.COM.PL
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zgoda