hamburger icon
close menu icon

10 metod na to jak być bardziej lubianym

Każdy z nas chce być lubiany przez ludzi którzy nas otaczają. Jako żę jesteśmy gatunkiem stadnym to z natury chcemy być częścią większej społeczności. Bycie lubianym przez innych sprawia że czujemy się lepiej i bezpieczniej w trudniejszych dla nas momentach. Jednak bywają sytuacje w których pomimo naszych najszczerszych chęci nie udaje nam się uzyskać aprobaty otoczenia. Powodów może być wiele i trzeba na wstępie zaznaczyć że wiele zależy od naszego usposobienia oraz tego wśród jakiego typu ludzi się obracamy. Może się bowiem okazać, że wina nie leży po naszej stronie, możliwe że jesteśmy po prostu członkami nie tej grupy której powinniśmy. Jednak jeżeli wciąż mamy problemy z nawiązywaniem przyjaznych stosunków z nowymi osobami to może to jednak oznaczać, że wina leży po naszej stronie. W takim przypadku powinniśmy się cieszyć, gdyż znacznie łatwiej zmienić samego siebie niż inne osoby. W niniejszym artykule zamieściliśmy kilka porad na to jak być bardziej lubianym. Zapraszamy do lektury.

 

1. Odłóżmy swoje telefony

 

Czy znacie może taką sytuację w której mówicie z zapałem o czymś niesamowicie dla was ważnym i w momencie gdy patrzycie na swojego rozmówcę okazuje się że ta osoba bez przerwy siedzi wpatrzona w ekran swojego telefonu? W tej sytuacji tracicie całą ochotę na kontynuowanie rozmowy, która na tym etapie przeradza się w monolog. Telefony to świetne urządzenia, dzięki którym jesteśmy w stanie porozumiewać się z innymi. Jednak najadają się jedynie wtedy, gdy nie mamy bezpośredniego kontaktu z naszymi rozmówcami. Jeżeli spotykamy się z kimś żeby miło spędzić czas to unikajmy zajmowania się naszym telefonem. Nie ma oczywiście niczego złego w tym żeby raz na jakiś czas zerknąć w ekran telefonu, szczególnie wtedy gdy czekamy na jakąś ważną wiadomość. Jednak nie ma chyba nic bardziej irytującego podczas spotkania jak ktoś kto większość czasu wpatrzony jest w ekran swojego telefonu. Zamiast tego powinniśmy skupić się na osobach z którymi się spotkaliśmy, postarajmy się faktycznie włączyć w prowadzoną rozmowę i zainteresować się omawianymi podczas niej tematami.

 

2. Bądźmy otwarci i przyjacielscy

 

Zauważmy że znacznie łatwiej jest nam rozmawiać z kimś kogo traktujemy jako naszego znajomego lub przyjaciela. Często bowiem nie potrafimy rozmawiać z nieznajomymi. Jednak tak naprawdę większość osób jest bardzo podobna do siebie i tak naprawdę jedyną zmienną jest to że jeszcze nie mieliśmy okazji żeby zapoznać się z nowymi osobami. Dlatego jeżeli chcemy zrobić dobre pierwsze wrażenie i łatwo nawiązać kontakty z nieznajomymi to od początku traktujmy ich tak jakbyśmy znali się od lat. Pozwoli to nam na bycie bardziej otwartymi oraz szczerymi w swoim zachowaniu ludźmi co jednocześnie przełoży się na lepszy odbiór naszej osoby w oczach naszego rozmówcy. Jeżeli będziemy uznani za osoby otwarte oraz przyjacielskie to ludzie sami będą chcieli się z nami zaprzyjaźnić bo będą podświadomie wyczuwać to że nie jesteśmy dla nich zagrożeniem. 

 

3. Przestańmy narzekać

 

My Polacy uwielbiamy narzekanie na wszystko co nas otacza. Lubimy narzekać na politykę, podatki, drożyznę, innych ludzi itp. Można by wręcz powiedzieć że w skali światowej jesteśmy w tym ekspertami. Jednak zastanówmy się czy sami chcemy wysłuchiwać ciągłych narzekań innych. Najczęściej sami mamy wystarczająco wiele zmartwień i nie potrzebujemy dodatkowo zastanawiać się nad zmartwieniami innych. Jeżeli chcemy żeby ludzie przychylniej na nas patrzyli to postarajmy się unikać narzekania. Skupiajmy się na tym co uszczęśliwia i motywuje ludzi dookoła nas zamiast koncentrować się na wszystkich negatywnych aspektach naszego życia. Każdy z nas walczy ze swoimi demonami i nie ma sensu obarczać niby ludzi na których nam zależy. Z nawykiem narzekania powinno się walczyć tak samo jak z każdym innym nałogiem, który niszczy nasze życie. Krok po kroku zmniejszamy ilość narzekania aż do momentu w którym zupełnie zmienimy swoje nastawienie do życia i tego co nas spotyka.

 

4. Nauczmy się słuchać

 

Każdy człowiek potrzebuje się czasem wygadać. Jednak niestety większość z nas najczęściej nie ma odpowiedniego towarzystwa w którym mogłaby bezpiecznie i otwarcie rozmawiać na wszelakie tematy. Jeżeli chcemy żeby ktoś nas polubił to postarajmy się dać tej osobie swobodę w rozmowie. Musimy znaleźć jakiś temat który interesuje daną osobę na tyle, żeby sama chciała o tym rozmawiać. Nie oznacza to jednak że powinniśmy przesłuchiwać naszego rozmówce, nie powinniśmy także stosować biernej rozmowy wykorzystując ze swojej strony jedynie potwierdzenia oraz kiwanie głową. Postarajmy się zadawać odpowiednie pytania, w taki sposób żeby nasz rozmówca mógł w pełni na nie odpowiedzieć. Jeżeli nauczymy się dostrzegać zainteresowania naszego rozmówcy oraz pokażemy że również jesteśmy zainteresowani podobną tematyką to znacznie ułatwimy sobie proces poznawania nowych osób oraz sprawimy że te osoby będą nas znacznie bardziej lubiły.

 

5. Starajmy się upodobnić do innych

 

Faktem jest, że lubimy osoby, które w jakiś sposób są do nas podobne. Może to być wygląd, sposób zachowania, zainteresowania lub nastawienie do świata. Jeżeli chcemy żeby ktoś nas polubił to powinniśmy zwrócić uwagę w jaki sposób zachowuje się dana osoba. Jeżeli ktoś jest energiczny i otwarty to nie powinniśmy zachowywać się jak introwertyczny mól książkowy. Jeżeli chcemy się zbliżyć do jakiejś konkretnej grupy ludzi to postarajmy się dowiedzieć się więcej o zainteresowaniach oraz nawykach ludzi będących członkami tej społeczności. Jeżeli sami zaczniemy zachowywać się w podobny sposób, będziemy słuchali podobnej muzyki oraz głosili podobne poglądy to znacznie łatwiej będziemy w stanie nawiązywać kontakty wśród danej grupy.

 

6. Zadawajmy pytania otwarte

 

Na początkach naszej znajomości z innymi zazwyczaj chcemy się dowiedzieć jak najwięcej o danej osobie. Sprawia to że nasza rozmowa przybiera kształt przesłuchania na którym zadajemy konkretne pytania na które można odpowiedzieć jedynie tak lub nie. Powoduje to że nasz rozmówca poczuje się niejako osaczony natłokiem pytań jakie zadajemy. Tego typu zachowanie znacznie utrudnia poznawanie nowych osób i nawiązywanie ciekawych relacji z innymi. Dlatego przede wszystkim postarajmy się żeby nasze pytania były otwarte, czyli żeby odpowiedz na nie była możliwie jak najbardziej rozwinięta. Jeżeli zapytamy się kogoś “czy pracuje w sklepie” to oczekujemy odpowiedzi tak lub nie. Natomiast jeżeli postaramy się zmienić nasze pytanie na “Powiedz mi czym się zajmujesz i czy lubisz swoją pracę” to od razu dajemy naszemu rozmówcy większe pole do popisu. Pozwala to nam na znacznie łatwiejsze prowadzenie rozmowy, możemy w tym przypadku łatwiej reagować na odpowiedzi naszego rozmówcy, po to żeby dowiedzieć się o nowych interesujących szczegółach. 

 

7. Zwracajmy się do innych po imieniu

 

Czasami nie uświadamiamy sobie jak bardzo jesteśmy przywiązani do swojego imienia. Większość z nas nieświadomie utożsamia swoje imię z własnym jestestwem. Jeżeli słyszymy że ktoś o naszym imieniu zrobił coś niesamowitego to niejako cieszymy się znacznie bardziej, tak jakby to był po części nasz sukces. Ta sama zasada sprawdza się w przypadku narodowości. Jeżeli ktoś z Polaków dokona czegoś wielkiego to odczuwamy satysfakcję z tego że jesteśmy tej samej narodowości. Nasze imię stanowi bardzo ważną część naszej osoby, dlatego powinniśmy użyć tego podczas rozmowy z innymi. Starajmy się mówić do innych używając ich imienia. Bardzo ważne jest to żebyśmy dobrze zapamiętywali osoby które poznajemy, pomyłka w tym przypadku może być bardzo kosztowna jeżeli chodzi o nawiązywanie dobrych relacji.  

 

8. Poszukajmy wspólnych zainteresowań

 

Jeżeli chcemy lepiej dogadywać się z innymi to dobrym pomysłem będzie podzielanie wspólnych zainteresować. Znacznie łatwiej jest znaleźć wspólny język z kimś kto interesuje się podobnymi rzeczami co my sami. Z drugiej strony większa liczba zainteresowań i pasji skutkuje tym że jesteśmy ciekawszymi osobami co jednocześnie sprawia że ludzie którzy nas otaczają są nam bardziej przychylni. Postarajmy się zastanowić czym interesują się osoby, na których nam zależy. Niezależnie czy mówimy tutaj o rodzinie czy znajomych, każdy z nas ma pewne zainteresowania którym oddaje się bez reszty. Jeżeli również będziemy podzielać podobne zainteresowania to nigdy nie zabraknie nam tematów do rozmów. Pamiętajmy że nie musimy od razu być w czymś fantastycznie, wręcz przeciwnie, jeżeli dopiero zaczynamy swoją przygodę z jakąś nową tematyką to normalne będzie to że będziemy popełniać masę błędów. Pamiętajmy że w takich sytuacjach możemy poprosić o pomoc innych co samo w sobie jest świetnym materiałem do budowania przyjaźni. Jednocześnie sprawimy że dana osoba poczuje się lepiej wiedząc że jest coś w czym jest na tyle dobra, że może pomagać mniej doświadczonym znajomym.

 

9. Nauczmy się udzielać komplementów

 

Komplementy to potężne narzędzie do zjednywania sobie ludzi i budowania silnych relacji z innymi. Tym bardziej smuci fakt, że większość z nas nie ma pojęcia o udzieleniu poprawnych komplementów. Niestety większośc z nas stosuje jedynie mało wyszukane komplementy oparte na aspektach wizualnych. Mamy na myśli te typowe komplementy w stylu “masz piękne oczy” lub “świetnie wyglądasz w tej sukience”. Chociaż każdy z nas lubi słuchać komplementy na swój temat to jednak radość którą z nich otrzymujemy jest wprost proporcjonalna do ilości tego typu komplementów, które do tej pory otrzymaliśmy oraz potencjalnej prawdziwości tych słów. Pamiętajmy że większość pięknych kobiet doskonale wie o tym że są atrakcyjne, więc w momencie w którym mówimy tego typu komplement stajemy się jednym z tysiąca innych takich samych facetów stosujących dosłownie te same słowa co pozostali. Dlatego nasze komplementy powinny być zawsze na wyższym poziomie od tych co oferują pozostałe osoby. Starajmy się stosować komplementy jako nagrody za trud który ktoś włożył w wykonywane zajęcie. Pamiętajmy że uwielbiamy być nagradzani i chwaleni za nasz trud znacznie bardziej niż za coś na co nie musieliśmy ciężko pracować.

 

10. Zachowujmy uśmiech oraz kontakt wzrokowy

 

Przekaz niewerbalny jest często znacznie ważniejszy od tego co wypowiadają nasze usta. Jeżeli chcemy być traktowani jako osoby przyjacielskie oraz lubiane przez innych to musimy skupić się na tym jaką postawę przyjmuje nasze ciało a przede wszystkim to jak często się uśmiechamy. Śmiech to jedno z najbardziej zauważalnych aspektów jakie dostrzegamy w zachowaniu innych i co sprawia że chcemy poznać daną osobę. Jeżeli widzimy kogoś radosnego i uśmiechniętego to czujemy że łatwiej będzie nam się z daną osobą porozumieć. Ważne jest także aby nasz uśmiech był szczery i prawdziwy. Do spotęgowania tego efektu powinniśmy także skupić się na tym gdzie patrzymy. Mówi się że oczy są zwierciadłem naszej duszy i faktycznie jest w tym sporo prawdy. Jeżeli widzimy że ktoś się uśmiecha jednak jego oczy mówią nam co innego to podświadomie będziemy w stanie to wychwycić i będzie to budziło w nas sporą niepewność. Dlatego starajmy się skupić nasz wzrok na oczach osoby z którą aktualnie rozmawiamy. Nie musimy od razu maniakalnie wpatrywać się w kogoś bez mrugania powiekami. Podczas rozmowy powinniśmy wpatrywać się w naszego rozmówcę przez około 70-80% czasu tak aby zbudować odpowiednią więź emocjonalną z naszym rozmówcą.

 

Podsumowując, jest wiele rzeczy które możemy zrobić żeby sprawić że inni nas lubili. Pamiętajmy że jest w pewnym sensie umiejętność, której można się nauczyć oraz rozwijać. Postaramy się zastanowić jakie cechy naszej osobowości sprawiają że ludzie nas lubią a jakie z nich mogą budzić problemy w nawiązywaniu nowych znajomości. Starajmy się być osobami otwartymi i przyjacielskimi a na pewno będzie do dobrze odbierane przez osoby z naszego otoczenia. Mamy nadzieję, że lektura tego artykułu pomogła wam na zdobycie wiedzy w jaki sposób być bardziej lubianym przez innych. Powodzenia!

Fabryka CV - darmowy generator cv

Skorzystaj z generatora CV dzięki któremu w łatwy sposób można stworzyć idealne CV, które z pewnością zostanie docenione przez przyszłych pracodawców.

Przygotowaliśmy dla Ciebie szereg interesujących wzorów CV! Ciągle także pracujemy nad nowymi projektami, tak aby zapewnić wam darmowe rozwiązania najwyższej jakości.

Zachęcamy także do zapoznania się z naszymi artykułami. Zamieszczamy w nich wiedzę przydatną w procesie poszukiwania pracy i nie tylko!

Odwiedź nas również na naszych mediach społecznościowych! Linki do nich znajdziesz klikając w odpowiednie ikonki w nagłówku lub stopce strony.

Jeżeli zauważysz jakiś błąd lub masz jakąś sugestie związaną z działaniem strony, prosimy poinformuj nas o tym za pomocą czatu, znajdującego się w prawym dolnym rogu ekranu.

Darmowe wzory CV

Stale pracujemy nad nowymi wzorami cv, tak aby zwiększyć ich liczbę w naszym kreatorze oraz żeby dostosować je do waszych wymagań. Nasze wzory dostępne są w różnych językach. Jeżeli na liście wyboru języków brakuje tego, którego akurat potrzebujesz, prosimy o niezwłoczne powiadomienie nas za pomocą czatu znajdującego się w prawym dolnym rogu ekranu. Postaramy się jak najszybciej dodać nowy język do listy.

Dzięki naszemu kreatorowi możesz pominąć te sekcje na wzorach cv, które są Ci w danym momencie zbędne. Przykładowo, jeżeli brakuje Ci doświadczenia lub też nie masz do uzupełnienia żadnych istotnych informacji w kwestii języków obcych to dzięki naszemu kreatorowi nie będziesz mieć już z tym problemów. Możesz w łatwy sposób wyłączyć niepotrzebne sekcje za pomocą przycisku na stronie danej kategorii, które uzupełniasz podczas wypełniania formularza naszego darmowego kreatora cv.

Dziękujemy Ci za skorzystanie z naszego darmowego generatora cv. Zespół FabrykaCV!

POLITYKA PRYWATNOSCI
ARTYKUŁY
COPYRIGHTS © FABRYKACV.COM.PL. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
KONTAKT@FABRYKACV.COM.PL
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zgoda