hamburger icon
close menu icon

10 metod na poprawę niskiej samooceny

Niska samoocena to stan, który może spotkać każdego z nas. Jest to stan w którym czujemy, że jesteśmy beznadziejni w każdej dziedzinie której się dotkniemy. Niska samoocena sprawia że ograniczamy się na każdym kroku a wszelkie napotykane niepowodzenia generują w nas ogromny stres. Niska samoocena to obecnie powszechny problem. Jesteśmy otoczeni przez wyidealizowane gwiazdy social mediów, przez które mamy zaburzone postrzeganie piękna i otaczającego nas świata. Przez niską samoocenę omija nas wszystko to co moglibyśmy osiągnąć w życiu przez co marnujemy kolejne lata przez niepotrzebne ograniczanie się. W niniejszym artykule zamieściliśmy nieco porad, w jaki sposób możemy poradzić sobie z niską samooceną.

 

1. Ogarnij swoje myśli

 

Niska samoocena bierze swoje źródło z naszych myśli i przekonań. To jak o sobie myślimy ma bezpośrednie przełożenie na to jak wygląda nasze życie. Jeżeli uważamy że jesteśmy beznadziejni, niszczymy wszystko co wpadnie nam w ręce i nie zasługujemy na nic więcej w swoim życiu to ciężko się dziwić, że nic nam się w tym życiu nie udaje. Dlatego w pierwszej kolejności musimy zmienić swoje nastawienie. Bez tego nigdy nie uda nam się pokonać niskiej samooceny. Nie jest to łatwe i będzie wymagać od nas sporo zaangażowania oraz czasu ale stosując odpowiednie nawyki jesteśmy w stanie zdziałać cuda. Na początku zmieńmy sposób w jaki o sobie myślimy. Pamiętajmy że każdy z nas popełnia błędy i jeśli zrobiliśmy coś źle to jest to całkowicie normalne. Musimy zacząć myśleć o sobie w sposób pozytywny. Zacznijmy skupiać się bardziej na swoich zaletach a nie na swoich wadach. Musimy uświadomić sobie w czym tak naprawdę jesteśmy nieźli i co jest naszym atutem. Dzięki tej prostej metodzie będziemy w stanie poprawić swoją pewność siebie.

 

2. Skup się na tym co można zmienić

 

Każdy z nas ma pewne aspekty naszej osoby, które nam się nie podobają. Jest to całkowicie normalna sytuacja. Ważne jest jednak żeby w pełni uświadomić sobie to że pewnych rzeczy nie jesteśmy w stanie zmienić, nie na wszystko mamy wpływ i skupianie się na tych aspektach naszego życia nie prowadzi do niczego więcej niż nadmiernego stresu. Dlatego postarajmy się skupić jedynie na tym na co faktycznie mamy wpływ. Naprawdę wiele jesteśmy w stanie zrobić, niezależnie czy mówimy tutaj o naszym ciele czy zachowaniu. Jeżeli jesteśmy otyli to możemy schudnąć. Jeżeli mamy problem z łysieniem lub siwizną to dzięki odpowiednim zabiegom jesteśmy w stanie mieć piękne i lśniące włosy. Jeżeli jesteśmy osobami introwertycznymi, które słabo radzą sobie w sytuacjach towarzyskich to możemy nauczyć się jak rozmawiać z ludźmi. Wszystko to oczywiście nie należy do prostych zadań ale każda z tych rzeczy jest dla nas osiągalna, jeśli włożymy w to wystarczająco dużo wysiłku.

 

3. Zacznij trenować

 

Regularna aktywność fizyczna to niesamowita wręcz broń w walce z niską samooceną. U większości ludzi niska samoocena wiąże się bezpośrednio z tym jak wyglądają. Dzięki treningowi jesteśmy w stanie uzyskać piękne i atletyczne ciało które będzie dla nas chlubą i z którego będziemy dumni. Podczas aktywności fizycznej wydziela się między innymi oksytocyna dzięki której redukuje się nasz poziom stresu. Dodatkowo fakt że utrzymujemy pewien rygor treningowi sprawi że będziemy czuli że robimy coś pozytywnego dla naszego życia. Większość ludzi jedynie mówi że chciałaby rozpocząć regularne treningi, natomiast mało kto faktycznie to robi. Dzięki temu że będziemy dbać o siebie wzrośnie nasza pewność siebie.

 

4. Daj sobie chwilę relaksu

 

Stres to bardzo niebezpieczny czynnik. Często nie doceniamy wpływu nadmiernego stresu na nasze życie. Stres sprawia że czujemy się źle we wszystkim co robimy, stajemy się bardziej nerwowi i łatwiej popełniamy błędy. Z czasem nadmierny stres może prowadzić do poważnych chorób oraz dolegliwości takich jak na przykład depresja. Dlatego zawsze powinniśmy znaleźć sobie nieco czasu na relaks. Każdy z nas potrzebuje chwili oddechu i odpoczynku od zmartwień i wykonywanych obowiązków. Zaplanujmy sobie w naszym terminarzu czas dla siebie, zróbmy coś co sprawia nam radość. Nie musi to być od razu coś niesamowicie wielkiego. Może to być zwykły spacer, obejrzenie filmu czy spotkanie z przyjaciółmi. Czasami warto też spędzić nieco czasu samemu, bez obecności innych. Dzięki temu będziemy mieli nieco czasu na przeanalizowanie naszego życia i podjęcie nowych postanowień i kroków.

 

5. Pomóż komuś innemu

 

To niesamowite jak bardzo wzrasta nasza samoocena jeżeli jesteśmy w stanie pomagać innym. Sprawia to też że czujemy się potrzebni. Jeżeli mamy problemy z niską samooceną to możemy spróbować znaleźć kogoś kto jest w gorszej sytuacji od nas. Zazwyczaj okazuje się bowiem, że to co uważaliśmy za ogromne problemy okazuje się niczym w porównaniu z sytuacją kogoś innego. Wolontariat oraz pomaganie innym sprawi że nie tylko zwiększy się nasza samoocena ale również będziemy w stanie pomóc tym, którzy tej pomocy potrzebują. Najprostszym sposobem na rozpoczęcie swojej przygody z wolontariatem jest zapisanie się do lokalnego centrum wolontariatu. Jeżeli w twojej okolicy nie ma takiego obiektu to możesz zastanowić się czy ktoś z twojego otoczenia lub sąsiadów nie potrzebuje kogoś do pomocy. Nawet niewielka pomoc może sprawić że komuś innemu będzie w życiu łatwiej a my zyskamy kolejne punkty na naszej skali samooceny. 

 

6. Doceniaj małe sukcesy

 

Niestety zazwyczaj uwielbiamy wspominać tylko te złe momenty naszego życia. Bardzo często pomijamy wszystkie drobne sukcesy w naszym codziennym życiu, które udaje nam się osiągnąć. Zawsze utożsamiamy sukces z czymś wielkim i znaczącym. Jednak jeżeli chcemy walczyć z niską samooceną to powinniśmy skupić się właśnie na tych pozytywnych drobnostkach które każdego dnia udaje nam się doświadczyć. Pochwalmy się za tak podstawowe rzeczy jak ścielenie łóżka, idealne zaparzenie kawy czy świetnie zaśpiewany singiel pod prysznicem.  Nauczmy się czerpać przyjemność ze wszystkiego co nas otacza. Pozytywne nastawienie to nawyk, który powinniśmy w sobie wykształcić i pielęgnować. Jeżeli będziemy cieszyć się z drobnych rzeczy to wszystkie negatywne aspekty naszego życia będą nam wydawać się znacznie mniej istotne.

 

7. Znajdź lepsze otoczenie

 

To z kim się spotykamy i jakiego typu ludźmi się otaczamy ma ogromny wpływ na to jak wygląda nasze życie. Mówi się wręcz że jesteśmy składową pięciu najbliższych nam osób. Jest w tym sporo prawdy, gdyż zazwyczaj podświadomie staramy się zachowywać tak samo jak nasze otoczenie. Dodatkowo warto wspomnieć o tym że w większości sytuacji odpowiedzialne za naszą niską samoocenę jest właśnie nasze otoczenie. Ciągła krytyka od osób, które są nam najbliższe sprawia że czujemy się źle i popadamy coraz głębiej w niedolę niskiej samooceny. Dlatego jeżeli chcemy się wyrwać z tego marazmu to powinniśmy zmienić nasze otoczenie na takie które wspiera się wzajemnie w dążeniu do bycia lepszą wersją siebie. Poszukajmy osób, które mają pozytywne nastawienie do świata i ludzi. Jeżeli regularnie będziemy się spotykać z tego typu ludźmi to zauważymy że również nasze nastawienie zaczyna ulegać zmianie. Bo przecież jeśli otaczamy się fantastycznymi ludźmi to czy nie oznacza to że sami jednocześnie jesteśmy kimś fantastycznym? 

 

8. Wyznacz sobie cele i wyzwania

 

Zwiększenie samooceny polega na pokonywaniu własnych słabości. Chociaż wychodzenie ze strefy komfortu nie należy do przyjemnych to warto wyrobić sobie nawyk próbowania nowych i trudnych rzeczy. Nauczmy się ponosić porażki i traktujmy je jedynie jako kolejne etapy na naszej drodze do wielkości. Jeżeli wyznaczymy sobie odpowiednie wyzwania a następnie uda nam się te wyzwania ukończyć to będzie to ogromny wzmacniacz naszego ego oraz naszej samooceny. Jeżeli będziemy w stanie robić to z czym inni mają problemy to w naszych oczach oraz w oczach naszego otoczenia będziemy kimś niezwykłym. Wyznaczanie sobie celów jest podstawą budowania pewności siebie. Wykonywanie coraz to trudniejszych zadań sprawi że będziemy lepiej przygotowani na czekające nas w przyszłości przeszkody. Jeżeli chcemy poprawić naszą niską samoocenę to już teraz ustalmy sobie jakiś cel do którego będziemy dążyć. Może to być schudnięcie do odpowiedniej dla nas wagi. Znalezienie dobrej pracy czy zbudowanie głębokich relacji z inną osobą. Następnie ustalmy kroki które musimy podjąć żeby osiągnąć dany cel. W tym momencie wystarczy tylko wytrwale i konsekwentnie realizować poszczególne kroki na naszej liście do momentu osiągnięcia wyznaczonego celu.

 

9. Próbuj nowych rzeczy

 

Często nasz strach wiąże się jedynie z tym że czegoś nie znamy. Jeżeli nasza samoocena jest na niskim poziomie to zapewne obawiamy się próbowania wszystkiego tego co jest nam obce i z czym czujemy się niekomfortowo. Jest to ogromny błąd, gdyż przez tego typu podejście tracimy ogromną część naszego życia. Dlatego właśnie nauczmy się próbowania nowych rzeczy. Dzięki tego typu podejściu sprawimy że poznamy mnóstwo nowych rzeczy, miejsc oraz ludzi. Przekonamy się że mnóstwo z tych rzeczy jedynie wydawało nam się trudne na pierwszy rzut oka, jednak w rzeczywistości nie ma się czego obawiać. Dzięki temu będziemy w stanie znaleźć swoje pasje jak i interesujące osoby, które w przyszłości mogą wejść z nami w bliższe relacje. Będziemy także bardziej interesujący dla innych a nasza pewność siebie wystrzeli niczym rakieta. 

 

10. Zaakceptuj swoje braki

 

Nikt nie jest idealny. Warto żebyśmy ciągle mieli to na uwadzę. Szczególnie gdy przeglądamy okładki modowych magazynów czy wyidealizowane postacie z instagrama. Pamiętajmy, że w rzeczywistości mało kto wygląda tak idealnie jak na tych zdjęciach. Każdy z nas ma pewne braki nad którymi powinniśmy popracować. Jest to całkowicie normalne. Akceptacja naszych słabości sprawi że nie będziemy już więcej zamartwiali się z ich powodów. Jeżeli jest coś co naprawde nam doskwiera i faktycznie możemy to coś zmienić to po prostu wpiszmy to sobie na listę do poprawy. Ograniczmy się do pracy nad słabościami a nie do narzekania na nie. Dzięki temu nasza samoocena nie będzie już dłużej zależna od tych czynników co sprawi że poczujemy się lepiej. 

 

Podsumowując, nasza samoocena stanowi kluczowy aspekt naszego życia. Zawsze powinniśmy starać się poprawić swoje wady i utrzymywać poczucie własnej wartości na wysokim poziomie. Ciężka praca oraz zaangażowanie w rozwój osobisty sprawi że będziemy doskonalsi jako ludzie i będziemy w stanie osiągnąć zdecydowanie więcej. Mamy nadzieję że lektura tego artykułu sprawiła że wasza samoocena będzie rosła z każdym osiągniętym przez was sukcesem. Powodzenia!

Fabryka CV - darmowy generator cv

Skorzystaj z generatora CV dzięki któremu w łatwy sposób można stworzyć idealne CV, które z pewnością zostanie docenione przez przyszłych pracodawców.

Przygotowaliśmy dla Ciebie szereg interesujących wzorów CV! Ciągle także pracujemy nad nowymi projektami, tak aby zapewnić wam darmowe rozwiązania najwyższej jakości.

Zachęcamy także do zapoznania się z naszymi artykułami. Zamieszczamy w nich wiedzę przydatną w procesie poszukiwania pracy i nie tylko!

Odwiedź nas również na naszych mediach społecznościowych! Linki do nich znajdziesz klikając w odpowiednie ikonki w nagłówku lub stopce strony.

Jeżeli zauważysz jakiś błąd lub masz jakąś sugestie związaną z działaniem strony, prosimy poinformuj nas o tym za pomocą czatu, znajdującego się w prawym dolnym rogu ekranu.

Darmowe wzory CV

Stale pracujemy nad nowymi wzorami cv, tak aby zwiększyć ich liczbę w naszym kreatorze oraz żeby dostosować je do waszych wymagań. Nasze wzory dostępne są w różnych językach. Jeżeli na liście wyboru języków brakuje tego, którego akurat potrzebujesz, prosimy o niezwłoczne powiadomienie nas za pomocą czatu znajdującego się w prawym dolnym rogu ekranu. Postaramy się jak najszybciej dodać nowy język do listy.

Dzięki naszemu kreatorowi możesz pominąć te sekcje na wzorach cv, które są Ci w danym momencie zbędne. Przykładowo, jeżeli brakuje Ci doświadczenia lub też nie masz do uzupełnienia żadnych istotnych informacji w kwestii języków obcych to dzięki naszemu kreatorowi nie będziesz mieć już z tym problemów. Możesz w łatwy sposób wyłączyć niepotrzebne sekcje za pomocą przycisku na stronie danej kategorii, które uzupełniasz podczas wypełniania formularza naszego darmowego kreatora cv.

Dziękujemy Ci za skorzystanie z naszego darmowego generatora cv. Zespół FabrykaCV!

POLITYKA PRYWATNOSCI
ARTYKUŁY
COPYRIGHTS © FABRYKACV.COM.PL. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
KONTAKT@FABRYKACV.COM.PL
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zgoda